Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Senior Bodybuilder Mikelangelo's Avatar
    Join Date
    01-05-18
    Location
    ΒΥΡΩΝΑΣ
    Posts
    2,746

    Default Διατροφή για προπονησεις δυναμης η powerlifting

    Καλημερα σε ολους.
    Εχω ξεκινησει δω και ενα τριμηνο ενα προγραμμα δυναμης,με σκοπο να επανέλθω σε ενα καλο επιπεδο,μετα απο αρκετα χρονακια αποχής.
    Το προγραμμα παει σχετικα καλα,οι οποιοι μικροτραυματισμοι ξεπερνιούνται καλα,υπαρχει σαφης βελτιωση στη δυναμη και στην μυική μαζα,παρολο που η ηλικια μου ειναι στα 50.
    Απο παλια οταν ασχολιόμουν ακομη και σε πρωταθλητικο επιπεδο,η τήρηση ενος καλού πλανου διατροφής ηταν το αδυνατο μου σημειο.......ειχα επαναπαυθεί στον καλο μου μεταβολισμό,εχανα και επαιρνα κιλα ευκολα και δεν συσσώρευα ευκολα λίπος.
    Στην αρχη ομως της πέμπτης δεκαετιας της ζωης μου,αυτος ο ¨καλος μεταβολισμός δεν ειναι τοσο καλος,οι υποχρεωσεις η εργασία μου δεν μου επιτρέπουν ευκολα να ακολουθησω ενα πλάνο συν του οτι δεν θυμαμαι πλεον πως να υπολογίζω πρωτεΐνες,λίπος,υδατάνθρακες.
    Θυμαμαι οτι πρεπει στο περιπου να προσλαμβάνεις γυρω στα δυο γραμμαρια πρωτεΐνης ανα κιλο σωματικού βαρους αλλα μεχρι εκει.

    Ειδα καποια αρθρα πολυ χρήσιμα σε αυτο το forum,αλλα θα εκτιμούσα ιδιαιτερα τη βοηθεια σας να μου προτείνετε στο περιπου ενα προγραμμα.
    Χοντρικα απο ενα συμπλήρωμα πρωτεΐνης παιρνω γυρω στα 60 με 80 γραμμαρια την ημερα.
    Ειμαι 1.85 με βαρος 95 κιλα
    Σας ευχαριστω
    Last edited by Mikelangelo; 14-07-18 at 13:54.

  2. #2
    Senior Bodybuilder dimitris_powerlifter's Avatar
    Join Date
    29-06-17
    Posts
    2,704

    Default

    Μπορεις να υπολογισεις ετσι στο περιπου ποσες θερμιδες χριεαζεσαι αναλογα με τον στοχο σου.
    http://www.bodybuilders.gr/forum/showthread.php?t=43953

    Παντως αν θελεις μια συμβουλη μην κανεις το λαθος και φας σαν bodybuilder. Χρειαζεσαι περισσοτερα καυσιμα σε προπονησεις δυναμης και οχι απαραιτητα μονο στεγνο φαγητο. Δεν εννοω να τρως σαβουρα, μην παρεξηγηθω, αλλα και λιγο βρωμια νομιζω πως χρειαζεται

  3. #3
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Επειδή είσαι μεσήλικας, ανέβασε λίγο παραπάνω την πρωτείνη απ'ότι συνήθως συστήνεται. Απο εκεί και πέρα, τυπικά, μια διατροφή τύπου bodybuilding είναι ό,τι πρέπει αλλά πάντα εξαρτάται απο το πόσο λεπτομερής θες να είσαι (πχ αν θες να μετράς θερμίδες ή όχι) και τι στόχους έχεις (πχ αν σε νοιάζει πολύ να έχεις χαμηλά % λίπους).
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  4. #4
    Senior Bodybuilder Mikelangelo's Avatar
    Join Date
    01-05-18
    Location
    ΒΥΡΩΝΑΣ
    Posts
    2,746

    Default

    Σας ευχαριστω πολυ Δημητρη και Achillezzz
    Φυσικα δεν προκειται να κανω διατροφη τυπου bodybuilding,ουτε προκειται να κατσω να μετραω θερμιδες,φυσικα και δεν με ενδιαφερει να εχω χαμηλα ποσοστα λιπους.
    Πολυ απλα τι περιπου τρωτε εσεις να εχω ενα μετρο συγκρισης,να παρω μια ιδεα

  5. #5
    Senior Bodybuilder dimitris_powerlifter's Avatar
    Join Date
    29-06-17
    Posts
    2,704

    Default

    Ο συνδυασμος των παρακατω τροφων ειναι νομιζω ο καταλληλοτερος

    http://www.bodybuilders.gr/forum/showthread.php?t=24828

    . Σε καθε γευμα εγω προσπαθω να συνδυασω πρωτεινη+ υδατανθρακα+ καλα λιπαρα. Πχ στο πρωινο μου εχω αυγα + βρωμη + γαλα.

  6. #6
    Senior Bodybuilder Mikelangelo's Avatar
    Join Date
    01-05-18
    Location
    ΒΥΡΩΝΑΣ
    Posts
    2,746

    Default

    Ευχαριστω και παλι Δημητρη


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Οι προπονήσεις μου και διατροφή
    By aris1994 in forum Ημερολόγια Προπόνησης Bodybuilding
    Replies: 1
    Last Post: 05-09-17, 13:48
  2. Διατροφή Για Powerlifting
    By dimitris1994 in forum Powerlifting & Αρση Βαρών
    Replies: 6
    Last Post: 27-05-17, 13:40
  3. Προπονήσεις Ποδοσφαίρου & Διατροφή
    By Παρανοια in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 0
    Last Post: 07-08-16, 15:49
  4. Διατροφή Powerlifting & Άρσης Βαρών
    By monstah in forum Powerlifting & Αρση Βαρών
    Replies: 4
    Last Post: 06-07-16, 20:31
  5. Είναι υπερβολή 4 προπονήσεις και 3 αερόβιες προπονήσεις;
    By billyshonda in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 8
    Last Post: 26-02-13, 20:34

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •