Καλησπερα σε ολους και ολες. Θα προσπαθήσω να γράψω όσο πιο περιληπτικά μπορώ για να μην γίνω κουραστική...
Λοιπόν, είμαι 27 χρονών, 1.75 ύψος και 115 κιλά τώρα. Πήρα πολλά κιλά τα τελευταία χρόνια, που το έριξα στο διάβασμα και δεν με άφηνα να βρω χρόνο για προσεκτική διατροφή κ γυμναστική, μέχρι που αποφάσισα πριν λίγο καιρό να κλείσω εντελώς τα βιβλία και να αφοσιωθώ αποκλειστικά και μόνο σ αυτό. Αφού έμεινα και άνεργη είναι η ιδανική ευκαιρία. Με λίγα λόγια, η καθημερινότητα μου ήταν αποκλειστικά pc και διάβασμα, ο ύπνος ελάχιστος και κακός, το φαγητό κακό ποιοτικά αφού δεν μαγειρευα καν, και καμιά κατανομή γευμάτων μέσα στη μέρα. Ήταν συνήθως κάτι σε 9 το πρωί, μετά 7-9 το βράδυ και μετά τσιμπολόγημα για όσο εμένα ξύπνια και διάβαζα, μέχρι 4-5 το πρωί δηλαδή. Δε μπορώ να πω ότι οι ποσότητες ήταν τραγικές, αλλά από ποιότητα ότι χειρότερο, τύπου κοτόπουλα με πατάτες απ έξω, σοκολάτα, τέτοια πράγματα.
Τώρα! Τον πρώτο μήνα έχασα 6 κιλά, με νορμάλ διατροφή και χαλαρά λίγο περπάτημα, 15-20 τη μέρα ανέβασμα στο βουνό. Τώρα όμως έχω πανικοβληθει γιατί ενώ βελτιστοποιησα το πρόγραμμα μου όσο μπορούσα, είναι 15-20 μέρες που δεν έχασα ούτε ένα γραμμάριο. Προσέχω πολύ τι τρώω, μετράω και την τελευταία θερμίδα, και γράφτηκα και γυμναστήριο. Το πρόβλημα στο γυμν είναι ότι γράφτηκα στο "καλύτερο" της πόλης μου, και στο οποίο οι εργαζόμενες είναι απλά υπάλληλοι, και ότι ρωτάω με παραπέμπουν στον ένα και μοναδικό γυμναστή, ο οποίος δε δείχνει καμία διάθεση να βοηθήσει στο οτιδήποτε. Εγώ ουσιαστικά ήθελα να μου φτιάξει ένα πρόγραμμα για τα βάρη, αλλά επιμένει ότι οι γυναίκες δεν πρέπει να κάνουν βάρη, και ότι όταν χάνουμε κιλά απαγορευονται. Εγώ είμαι σίγουρη ότι κάνει λάθος, ίσως απλά βαριέται να ασχοληθεί, αλλά είμαι βέβαιη ότι χρειάζεται και προπόνηση με βάρη. Οπότε διαβάζω στο ίντερνετ, ρωτάω πράγματα τους φουσκωτους του γυμναστηρίου που έχουν όλη την καλή διάθεση να βοηθήσουν, μου δείχνουν πως να εκτελώ σωστά τις ασκήσεις κλπ, και προσπαθώ να πορευτω έτσι. Στα τυφλά.
Ήμουν 115,1 κιλά πριν 20 μέρες, και το πρόγραμμα μου είναι το εξής πάνω κάτω

07.00 καφες
08.00 30-40' αερόβιο, ελλειπτικό η διάδρομο στην ανηφόρα, παλμοί στο 140-150
09.00 1 πίτα με 2 ασπράδια, ελάχιστο γάλα και 2κσ βρώμη, μέσα βάζω 2κγ μέλι και 1κσ καρύδια τριμμένα η τοστ με 3κσ κοτατζ και λίγο κοτοπουλο
11.00 γιαούρτι 2% ή 1 κοτατζ και 1/2 μπανανα η 2 ρυζογκοφρετες
14.00 1 νουα/1 μπούτι χωρίς πέτσα / μισό στήθος / 2 μικρά μπιφτέκια κοτ η μοσχ/ 1 ψαρι, και 150γρ πατάτα η 4-5κσ ρύζι μαύρο και φασολακια/χορτα/μπρόκολο με 1κγ λάδι
17.00 μισό γιαούρτι η κοτατζ με μισή μπανανα η 1 ρυζογκοφρετα
18.00 40-60' βάρη, full body
18.30 το ίδιο με τις 17.00
20.00 το ίδιο με το μεσημέρι, με λιγοτερο πατάτα η ρύζι (100γρ πατάτα αντί 150, 3-4 κσ ρύζι)

Βάρη κάνω 4-5 φορές την εβδομάδα και αερόβιο κάθε μέρα εκτός απροόπτου.
Στα βάρη κάνω 2-3 ασκήσεις για κάθε μυική ομάδα, 4 σετ των 10-12 επαναλήψεων. Αυτό το πρόγραμμα είναι αποκλειστικά βάση όσων διαβάζω εδώ γύρω, και όσων μου λένε τα παιδιά στο γυμν. Εγώ δεν έχω ιδέα. Για αρχάρια, τα κιλά που βάζουμε είναι αρκετά, επειδή έχω αρκετή δύναμη, κυρίως στα χέρια, οπότε στα όργανα για χέρια πλάτη, στήθος, είμαι πάνω από τα 30-40κιλα. Στα πόδια και κοιλιακούς γύρω στα 20-25.

Βάσει των υπολογισμών υποτίθεται ότι οι θερμίδες συντήρησης είναι 2300 αν κάνω καθιστική ζωή.
Εγώ υπολογίζω ότι παίρνω 1700 περίπου, η λίγο κάτω.
Που είναι το λάθος; και χωρίς καθόλου γυμναστική, θα έπρεπε να χάνω, αν τα νούμερα είναι σωστά! Πόσο μάλλον με γυμναστική και γενικά ενεργητική καθημερινότητα (δουλειές σπιτιού, αγροτικές δουλειές έξω)!
Είναι δυνατόν να έχω χάσει λίπος και να πήρα μυική μάζα; σε τόσο μεγάλο βαθμό που να μην μετακινείται καθόλου προς τα κάτω το ρημάδι το 115; Αφού από όσα γράφουν εδώ κ εκεί στο ίντερνετ, είναι αδύνατο να χάνεις λίπος κ να παίρνεις μυικη μάζα ταυτόχρονα. Πόσο μάλλον εγώ που δεν είμαι και κάνα τέρας, δε σηκώνω 100 κιλά!
Εχω απελπιστεί. Θα μπορούσα να φάω και πολύ λιγότερο, δεν πεινάω, ίσα ίσα σκάω στο φαΐ, αλλά αν πάω από τώρα στις 1400 πχ, πόσες θα παίρνω όταν θα είμαι στα 80 και στα 90 κιλά; δε θα έχω περιθώρια μείωσης. Help?!?!?!