Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 31 to 32 of 32
  1. #31
    New Member MXDaemon's Avatar
    Join Date
    26-12-09
    Location
    .
    Posts
    53

    Default

    προσωπικά είμαι θύμα "υπερπροπόνησης"
    πήγαινα σε αθλητικό κέντρο, έκανα έντονο τρέξιμο όπου έβγαζα σε 1 ώρα και 10 λεπτά και έβγαζα 10 χλμ (έξω στον ήλιο) και στο κάπακι πήγαινα για προπόνηση με βάρη 1-1.50 ώρα.

    Δεν έκανα καθόλου σωστή διατροφή, δεν ήξερα καν αν συμπλήρωνα τις θερμίδες που έπρεπε ή σωστά μάκρος
    πήγαινα κανονικά στην σχολή μου, έκανα τις δουλειές μου και τις υποχρεώσεις μου όπως μπορούσα.
    Στην περίοδο εξεταστικής δεν μπορούσα να συγκεντρωθώ ούτε για 10 λεπτά να κάτσω να διαβάσω
    και παρατήρησα ψυχολογική αστάθεια, ανεξέλεγκτο μυαλό και όπως διάβαζα την μία έκλαιγα, την άλλη γέλαγα.
    ήμουν μόνιμα κομμάτια, ήμουν συνέχεια στην υπερένταση γιατί από τα τρεξίματα μου για διαφορές υποχρεώσεις και από την πολύ καταπίεση, το μοναδικό μου ξέσπασμα ήταν η γυμναστική και δεν σκεφτόμουν ότι έπρεπε να αφιερώσω περισσότερο χρόνο στην ξεκούραση και το μάξιμουμ ήταν 3-5 ώρες ύπνος.
    Από το άγχος, την αγωνία, την υπερένταση δεν μπορούσα να κοιμηθώ εύκολα και το σώμα μου είχε συνηθίσει να κοιμάται 3-5 ώρες, και επίσης το τρέξιμο το έκανα τα πρωινά στις 7 το πρωί για να μπορώ να προλάβω και όλα τα υπόλοιπα

    Αντιλήφθηκα όμως τώρα το καλοκαίρι τι θα πει να κρατάμε ισορροπίες σε όλα και την αξία του ύπνου και της ξεκούρασης και ευτυχώς που στραμπούλισα τον αστράγαλο μου και τρέχω για φυσικοθεραπείες και σταμάτησα όλες τις γυμναστικές αναγκαστικά και τώρα θέλω να ξανα ξεκινησώ σιγα σιγα και να φτιάξω τον ύπνο μου

    Και εν τέλει, τι απέκτησα;
    Αύξησα μυική μάζα, μείωσα ποσοστού λίπους, χάλασα τον ύπνο μου και απέκτησα κοινωνικές φοβίες και τώρα δίνω ολόκληρες μάχες για να ηρεμήσει το μυαλό μου και να φτιάξω τον ύπνο μου, αξίζε που το παράκανα;
    Όταν ξεκίνησα γυμναστική ήμουν 88 κιλά, έφτασα 80, και τώρα από το αναγκαστικό καθησιο έφτασα 90 αλλα δεν με ενοχλουν τα 10 κιλα.
    Γιατί το λίπος θες δεν θες εφόσον γυμνάζεσαι ΚΑΙΓΕΤΑΙ και επίσης δεν σημαίνει τα 10 κιλα πάνω είναι 10 κιλα λίπος.


    Θα σου πρότεινα λοιπόν να μην το παρακάνεις με τις προπονήσεις γιατί το τι αντέχεις δεν σημαίνει κάτι, γιατί όταν πλακωνόμαστε με το οτιδήποτε, κουραζόμαστε είτε σωματικά είτε ψυχολογικά, και γινόμαστε πιο επιρρεπής στο να τα παρατάμε.
    Και επίσης μπορεί να σου έρθει συσσωρευμένη κούραση

    Δεν γίνεται να να χάσεις 30 κιλά σε 3 μήνες
    Δεν γίνεται να πάρεις πτυχίο Πανεπιστημίου σε 2 χρόνια
    Δεν γίνεται να πάρεις προαγωγή σε εργασία μέσα σε 1 μήνα.
    Δεν γίνεται να βγάζεις καθαρό εισόδημα 3000 ευρώ σε 1 μηνα.

    Great Results take time.
    Last edited by MXDaemon; 16-09-18 at 19:15.
    "I call myself a Peaceful Warrior... because the battles we fight are on the inside" - Socrates, Peaceful Warrior

  2. #32
    Junior Bodybuilder unlimited's Avatar
    Join Date
    25-10-10
    Posts
    186

    Default

    κάνε όσο αντέχεις. Όταν βλέπεις ότι κουράζεσαι, σημαίνει πως πρέπει να σταματήσεις".
    μεγάλο λάθος.


 
Page 2 of 2 FirstFirst 12

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Απελπισμένη!
    By Xeneriv in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 12
    Last Post: 26-05-15, 17:57
  2. Καινούρια Στην Παρέα!
    By Anna17 in forum Νέα Μέλη Στο Bodybuilders.gr
    Replies: 9
    Last Post: 20-04-15, 17:54
  3. Καινούρια στην παρέα
    By dulce in forum Διατροφή & Συμπληρώματα Για Γυναίκες
    Replies: 3
    Last Post: 27-01-12, 18:08
  4. Γεια :) άλλη μια καινούρια
    By heidi in forum Νέα Μέλη Στο Bodybuilders.gr
    Replies: 21
    Last Post: 07-07-08, 06:56

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •