Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 30 of 32
  1. #1

    Default Καινούρια και απελπισμένη!

    Καλησπερα σε ολους και ολες. Θα προσπαθήσω να γράψω όσο πιο περιληπτικά μπορώ για να μην γίνω κουραστική...
    Λοιπόν, είμαι 27 χρονών, 1.75 ύψος και 115 κιλά τώρα. Πήρα πολλά κιλά τα τελευταία χρόνια, που το έριξα στο διάβασμα και δεν με άφηνα να βρω χρόνο για προσεκτική διατροφή κ γυμναστική, μέχρι που αποφάσισα πριν λίγο καιρό να κλείσω εντελώς τα βιβλία και να αφοσιωθώ αποκλειστικά και μόνο σ αυτό. Αφού έμεινα και άνεργη είναι η ιδανική ευκαιρία. Με λίγα λόγια, η καθημερινότητα μου ήταν αποκλειστικά pc και διάβασμα, ο ύπνος ελάχιστος και κακός, το φαγητό κακό ποιοτικά αφού δεν μαγειρευα καν, και καμιά κατανομή γευμάτων μέσα στη μέρα. Ήταν συνήθως κάτι σε 9 το πρωί, μετά 7-9 το βράδυ και μετά τσιμπολόγημα για όσο εμένα ξύπνια και διάβαζα, μέχρι 4-5 το πρωί δηλαδή. Δε μπορώ να πω ότι οι ποσότητες ήταν τραγικές, αλλά από ποιότητα ότι χειρότερο, τύπου κοτόπουλα με πατάτες απ έξω, σοκολάτα, τέτοια πράγματα.
    Τώρα! Τον πρώτο μήνα έχασα 6 κιλά, με νορμάλ διατροφή και χαλαρά λίγο περπάτημα, 15-20 τη μέρα ανέβασμα στο βουνό. Τώρα όμως έχω πανικοβληθει γιατί ενώ βελτιστοποιησα το πρόγραμμα μου όσο μπορούσα, είναι 15-20 μέρες που δεν έχασα ούτε ένα γραμμάριο. Προσέχω πολύ τι τρώω, μετράω και την τελευταία θερμίδα, και γράφτηκα και γυμναστήριο. Το πρόβλημα στο γυμν είναι ότι γράφτηκα στο "καλύτερο" της πόλης μου, και στο οποίο οι εργαζόμενες είναι απλά υπάλληλοι, και ότι ρωτάω με παραπέμπουν στον ένα και μοναδικό γυμναστή, ο οποίος δε δείχνει καμία διάθεση να βοηθήσει στο οτιδήποτε. Εγώ ουσιαστικά ήθελα να μου φτιάξει ένα πρόγραμμα για τα βάρη, αλλά επιμένει ότι οι γυναίκες δεν πρέπει να κάνουν βάρη, και ότι όταν χάνουμε κιλά απαγορευονται. Εγώ είμαι σίγουρη ότι κάνει λάθος, ίσως απλά βαριέται να ασχοληθεί, αλλά είμαι βέβαιη ότι χρειάζεται και προπόνηση με βάρη. Οπότε διαβάζω στο ίντερνετ, ρωτάω πράγματα τους φουσκωτους του γυμναστηρίου που έχουν όλη την καλή διάθεση να βοηθήσουν, μου δείχνουν πως να εκτελώ σωστά τις ασκήσεις κλπ, και προσπαθώ να πορευτω έτσι. Στα τυφλά.
    Ήμουν 115,1 κιλά πριν 20 μέρες, και το πρόγραμμα μου είναι το εξής πάνω κάτω

    07.00 καφες
    08.00 30-40' αερόβιο, ελλειπτικό η διάδρομο στην ανηφόρα, παλμοί στο 140-150
    09.00 1 πίτα με 2 ασπράδια, ελάχιστο γάλα και 2κσ βρώμη, μέσα βάζω 2κγ μέλι και 1κσ καρύδια τριμμένα η τοστ με 3κσ κοτατζ και λίγο κοτοπουλο
    11.00 γιαούρτι 2% ή 1 κοτατζ και 1/2 μπανανα η 2 ρυζογκοφρετες
    14.00 1 νουα/1 μπούτι χωρίς πέτσα / μισό στήθος / 2 μικρά μπιφτέκια κοτ η μοσχ/ 1 ψαρι, και 150γρ πατάτα η 4-5κσ ρύζι μαύρο και φασολακια/χορτα/μπρόκολο με 1κγ λάδι
    17.00 μισό γιαούρτι η κοτατζ με μισή μπανανα η 1 ρυζογκοφρετα
    18.00 40-60' βάρη, full body
    18.30 το ίδιο με τις 17.00
    20.00 το ίδιο με το μεσημέρι, με λιγοτερο πατάτα η ρύζι (100γρ πατάτα αντί 150, 3-4 κσ ρύζι)

    Βάρη κάνω 4-5 φορές την εβδομάδα και αερόβιο κάθε μέρα εκτός απροόπτου.
    Στα βάρη κάνω 2-3 ασκήσεις για κάθε μυική ομάδα, 4 σετ των 10-12 επαναλήψεων. Αυτό το πρόγραμμα είναι αποκλειστικά βάση όσων διαβάζω εδώ γύρω, και όσων μου λένε τα παιδιά στο γυμν. Εγώ δεν έχω ιδέα. Για αρχάρια, τα κιλά που βάζουμε είναι αρκετά, επειδή έχω αρκετή δύναμη, κυρίως στα χέρια, οπότε στα όργανα για χέρια πλάτη, στήθος, είμαι πάνω από τα 30-40κιλα. Στα πόδια και κοιλιακούς γύρω στα 20-25.

    Βάσει των υπολογισμών υποτίθεται ότι οι θερμίδες συντήρησης είναι 2300 αν κάνω καθιστική ζωή.
    Εγώ υπολογίζω ότι παίρνω 1700 περίπου, η λίγο κάτω.
    Που είναι το λάθος; και χωρίς καθόλου γυμναστική, θα έπρεπε να χάνω, αν τα νούμερα είναι σωστά! Πόσο μάλλον με γυμναστική και γενικά ενεργητική καθημερινότητα (δουλειές σπιτιού, αγροτικές δουλειές έξω)!
    Είναι δυνατόν να έχω χάσει λίπος και να πήρα μυική μάζα; σε τόσο μεγάλο βαθμό που να μην μετακινείται καθόλου προς τα κάτω το ρημάδι το 115; Αφού από όσα γράφουν εδώ κ εκεί στο ίντερνετ, είναι αδύνατο να χάνεις λίπος κ να παίρνεις μυικη μάζα ταυτόχρονα. Πόσο μάλλον εγώ που δεν είμαι και κάνα τέρας, δε σηκώνω 100 κιλά!
    Εχω απελπιστεί. Θα μπορούσα να φάω και πολύ λιγότερο, δεν πεινάω, ίσα ίσα σκάω στο φαΐ, αλλά αν πάω από τώρα στις 1400 πχ, πόσες θα παίρνω όταν θα είμαι στα 80 και στα 90 κιλά; δε θα έχω περιθώρια μείωσης. Help?!?!?!

  2. #2
    Senior Bodybuilder Konstantina91's Avatar
    Join Date
    23-01-14
    Posts
    1,877

    Default

    Καλώς ήρθες στο φόρουμ.
    Πρώτα από όλα, συγχαρητήρια για την απόφαση που έχεις πάρει να κάνεις κάτι καλό για τον εαυτό σου! Εισαι και ψηλή και σε 6 μήνες θα είσαι αγνώριστη αν το πάρεις σοβαρά.
    1.Ο γυμναστής που είπε ότι όταν χάνουμε κιλά τα βάρη απαγορεύονται είναι άσχετος
    2. Επειδή από τις επιλογές τροφών καταλαβαίνω ότι έχεις ήδη ψαξει τον τομέα της διατροφής, θα σου πω να ασχοληθείς λιγο ακόμη και να βρεις τα μακροθρεπτικά της διατροφής που κάνεις. ( πρωτεινη, υδατάνθρακας, λίπος) και όχι μόνο θερμίδες.
    Αν δεν μπορείς να τα υπολογίσεις με το χέρι, κατέβασε κάποια εφαρμογή τύπου myfitnesspal.
    3.Αγόρασε ζυγαριά και να ζυγίζεις όλα σου τα γεύματα.Δηλαδή, στο εξής δεν θα έχει πχ μισό στήθος κοτόπουλο, αλλά 130γρ στήθος κοτόπουλο.Τη πατάτα βλέπω τη ζυγίζεις.
    4. Ξαναδες τη διατροφή σου. Σε κάποια γεύματα όπως το πρωινό, έχεις πολύ λίγη πρωτεινη. 2 ασπράδια είναι ελάχιστα για να ξεκινήσεις τη μέρα σου. ( μπορείς να το κάνεις 2 αυγά ολόκληρα και 3 ασπράδια) Επίσης, άλλαξε αν θέλεις το γεύμα μετα τη προπόνηση, ώστε να τρως κοτόπουλο-πατάτα μετα τα βάρη και το γιαουρτάκι να το βάλεις το βραδυ τελευταίο.
    5. Φυσικά κι μπορεί κάποιος αρχάριος να βάλει μυική μάζα και να κάψει λίπος ταυτόχρονα!
    6. Να μην απελπίζεσαι καθόλου και να μην μειωσεις ακόμη τις θερμίδες σου, αν τρως μονο 1700. Κάνε σωστους και ακριβείς υπολογισμούς με τη διατροφή για αρχή και όλα θα γίνουν.

  3. #3
    Junior Bodybuilder GIORGOS1987's Avatar
    Join Date
    23-06-18
    Posts
    198

    Default

    Καλησπέρα.. Κατ' αρχήν μπράβο σου για την προσπάθεια σου και το στόχο σου..Το μόνο που μπορώ να σου πω, είναι ότι αυτό που λες το πέρασα κι εγώ ο ίδιος, με λιγότερα περιττά κιλά, 17 για την ακρίβεια..Πέρα από αυτό όμως το έζησα και με την γυναίκα μου η οποία είχε πάρει 30!!!Όταν αποφάσισε να τα χάσει αποφάσισα κι εγώ ότι έπρεπε να διώξω τα περιττά..Πήγαμε λοιπόν σε διαιτολόγο, ο οποίος μας συμβούλεψε διαφορετικά τον καθένα μας, με αποτέλεσμα πετύχουμε και οι 2 το στόχο μας!! Στο γυμναστήριο που πήγαινε η γυναίκα μου, όταν είπε στη γυμνάστρια το στόχο της, τότε αυτή την ενθάρρυνε πολύ στο να συνεχίσει, και τη συμβούλευε να γυμνάζεται και με βάρη αλλά και με αερόβια..
    Για να μην μακρηγορώ, ο διαιτολόγος, με τον οποίο έχουμε φιλικές σχέσεις πλέον, είπε ότι η γυναίκα μου ήταν για αυτόν επαγγελματικά ένα "στοίχημα" το οποίο κέρδισε..
    Επομένως αυτό που θέλω να σου πω, είναι ότι πρέπει να κάνεις υπομονή και να έχεις επιμονή και τα αποτελέσματα θα έρθουν σίγουρα.. Δεν χρειάζεται να πας στο γυμναστή ή τον διαιτολόγο που έχει φήμη, αλλά σε αυτόν που θα ασχοληθεί μαζί σου, θα δει πως πρέπει να δουλέψεις για να έρθει το επιθυμητό αποτέλεσμα, και θα σε κάνει να νιώθεις άνετα..σε αυτόν που είναι αποτελεσματικός, όχι απαραίτητα σε αυτόν που είναι διαφημισμένος..

  4. #4

    Default

    Καταρχήν ευχαριστώ πολύ για το χρόνο και τις απαντήσεις σας! Γιώργο το γυμναστήριο το επέλεξα γιατι είναι το καλύτερο, με την έννοια ότι είναι το μοναδικό της πόλης μου (δυστυχώς γύρισα σπίτι στους γονείς, και είμαστε μικρή επαρχιακή πόλη, σχεδόν χωριό) οπότε τα υπόλοιπα που υπάρχουν είναι για χορό, πολεμικές τέχνες, και ένα χαζογυναικειο που κάνουν μόνο ζουμπες κλπ. Έχουν μέσα μόνο 5-6 διαδρόμους, και τιποτα άλλο. Εγώ ήθελα κάτι να μπορώ να έχω μια ποικιλία και να μπορώ να κάνω και βάρη. Είναι το μοναδικό και γι αυτό αναγκάστηκα να πάω εκεί και να ψάξω τρόπο να γυμναστω με τη βοήθεια του κοινού.....
    Σε διαιτολόγο δε θέλω να πάω, ξέρω είμαι πολύ αρνητική και κάθετη, αλλά δε μπορώ να έχω ένα πρόγραμμα αυστηρό που πρέπει να ακολουθηθεί όπως είναι, θέλω να φάω αυτό που μου έρχεται τη δεδομένη στιγμή... Τώρα λέω ότι το βράδυ θα φάω νουα με πατάτες, αν μου ρθει ξαφνικά θα το κάνω σολομό με ρύζι, δε θέλω να είναι καθορισμένο ήδη, με ενοχλεί, μου τη σπάει και αμφιβάλλω αν θα μπορούσα να το κάνω ποτέ, το βρίσκω πολύ αγχωτικό και καταπιεστικο....

    Κωννα όλα τα ζυγίζω, όλα τα κρέατα, κοτοπουλικα κλπ, απλά τα έγραψα έτσι χονδρικά για να δώσω μια γενική εικονα. Δε δίνω τόση βάση στην πολλή λεπτομέρεια, πχ έφτιαξα 4 νουα χτες και ήταν 170-180-200-200γρ το καθένα, ωμά. Ε δεν αφαιρω 10γρ για να φάω... Και τα μακροθρεπτικα μετραω, αλλά εκεί έχω ένα θέμα, διαβάζω στο ίντερνετ εντελώς διαφορετικά πράγματα για τα γρ πρωτεΐνης που χρειάζονται ανά κιλό σωματικού βάρους και δε βρίσκω άκρη τι πρέπει να κάνω... Αλλού λέει 0,8, αλλού λέει 1-1,5, αλλού μέχρι και 3γρ ανά κιλό είδα, για να μη χάνεις μυική μάζα. Εγώ είμαι κάπου στα 70-80γρ, ανάλογα τη μέρα.
    Αυτό που λες για το πρωινό ναι σωστό, μάλλον θα πρέπει να βάλω και κανένα ποτήρι γάλα ή κάτι τέτοιο...

  5. #5
    Senior Bodybuilder Konstantina91's Avatar
    Join Date
    23-01-14
    Posts
    1,877

    Default

    Quote Originally Posted by Giouvarlaki View Post
    Και τα μακροθρεπτικα μετραω, αλλά εκεί έχω ένα θέμα, διαβάζω στο ίντερνετ εντελώς διαφορετικά πράγματα για τα γρ πρωτεΐνης που χρειάζονται ανά κιλό σωματικού βάρους και δε βρίσκω άκρη τι πρέπει να κάνω... Αλλού λέει 0,8, αλλού λέει 1-1,5, αλλού μέχρι και 3γρ ανά κιλό είδα, για να μη χάνεις μυική μάζα. Εγώ είμαι κάπου στα 70-80γρ, ανάλογα τη μέρα.
    Αυτό που λες για το πρωινό ναι σωστό, μάλλον θα πρέπει να βάλω και κανένα ποτήρι γάλα ή κάτι τέτοιο...
    Θα έλεγα να ξεκινήσεις από 150γρ πρωτεινης, τα διπλά από αυτά που καταναλώνεις τώρα, ειδικά αφού κάνεις και βάρη και χάνεις λίπος. Κάνε την αύξηση στη πρωτεινη σου και μείωσε λίγο από τον υδατάνθρακα.

  6. #6

    Default

    150γρ πρωτεΐνης από το φαγητό...; νομίζω ότι δε μπορώ να φάω τόσο πολύ. Και ακόμα κ αν μπορέσω, μετά οι θερμίδες δε θα είναι πολύ πάνω; αν πάρω συμπλήρωμα πρωτεΐνης ; η έχουν και αυτά θερμίδες;;;

  7. #7
    Junior Bodybuilder GIORGOS1987's Avatar
    Join Date
    23-06-18
    Posts
    198

    Default

    Σε αυτό που λες για το διαιτολόγο, σε καταλαβαίνω απόλυτα..δεν είναι εύκολο..Εγώ σου είπα απλά την προσωπική μου εμπειρία.. Από εκεί και μετά, κατά τη γνώμη μου, το Α και το Ω είναι ότι πήρες την απόφαση να ξεκινήσεις την προσπαθειά σου..
    Ως προς την πρωτεϊνη που ρωτάς θεωρώ πως από τη στιγμή που κάνεις προπόνηση με βάρη η πρωτεϊνική διατροφή είναι απαραίτητη έτσι ώστε να διατηρείται/αυξάνεται η μυική μάζα γεγονός που βοηθάει στο μεταβολισμό-καύση λίπους..

  8. #8
    Senior Bodybuilder Konstantina91's Avatar
    Join Date
    23-01-14
    Posts
    1,877

    Default

    Quote Originally Posted by Giouvarlaki View Post
    150γρ πρωτεΐνης από το φαγητό...; νομίζω ότι δε μπορώ να φάω τόσο πολύ. Και ακόμα κ αν μπορέσω, μετά οι θερμίδες δε θα είναι πολύ πάνω; αν πάρω συμπλήρωμα πρωτεΐνης ; η έχουν και αυτά θερμίδες;;;
    Και το συμπλήρωμα έχει θερμίδες. Φυσικά και μπορείς να πάρεις συμπλήρωμα αν νιώθεις ότι δεν μπορείς να φας. Αλλά θα σου δώσει πχ 25γρ πρωτεινης το συμπλήρωμα... πάλι πρέπει να ανεβάσεις τη ζωική πρωτεινη από τη διατροφή σου.
    Το να παίρνεις τη πρωτεινη που χρειάζεσαι και να κανεις βάρη είναι το μόνο που θα σωσει το μεταβολισμό σου γι να μη καταλήξεις μετα να τρως 1 μπουκίτσα και να παχαίνεις.

    Γι αυτό σου έγραψα, ανεβάζεις πρωτεινη και μειωνεις από τον υδατανθρακα ωστε να μεινουν οι θερμίδες ιδιες.
    150γρ πρωτεινης δεν είναι πολλά,εγω είμαι 64κιλά και τρωω 170. ΑΝ υπολογίσεις στο περίπου την άλιπη μάζα σου, ή έστω τα κιλά που θέλεις να φτάσεις x2, τόση πρωτεινη βγαίνει.

  9. #9

    Default

    Οκ οπότε θα κάνω μια προσπάθεια να αυξήσω την πρωτεΐνη από το φαγητό, και αν δεν τα βγάλω πέρα βλέπω για κανένα συμπλήρωμα.
    Θα κάνω και το άλλο που μου είπες, θα τρώω το βραδινό μετά την προπόνηση.
    Άρα, επανερχομενη στο αρχικό ερώτημα, να υποθέσω ότι η στασιμότητα της ζυγαριάς σημαίνει ότι παίρνω μυική μάζα κ χάνω λίπος; (ξέχασα να αναφέρω ότι αυτές τις 20 μέρες που δε χάνω γραμμάριο, οι πόντοι στη μέση κ στα μπούτια μειώθηκαν αισθητά, - 3 και - 4, όσο αξιόπιστες μπορούν να είναι αυτές οι μετρήσεις) ...

  10. #10
    Senior Bodybuilder Konstantina91's Avatar
    Join Date
    23-01-14
    Posts
    1,877

    Default

    Quote Originally Posted by Giouvarlaki View Post
    Οκ οπότε θα κάνω μια προσπάθεια να αυξήσω την πρωτεΐνη από το φαγητό, και αν δεν τα βγάλω πέρα βλέπω για κανένα συμπλήρωμα.
    Θα κάνω και το άλλο που μου είπες, θα τρώω το βραδινό μετά την προπόνηση.
    Άρα, επανερχομενη στο αρχικό ερώτημα, να υποθέσω ότι η στασιμότητα της ζυγαριάς σημαίνει ότι παίρνω μυική μάζα κ χάνω λίπος; (ξέχασα να αναφέρω ότι αυτές τις 20 μέρες που δε χάνω γραμμάριο, οι πόντοι στη μέση κ στα μπούτια μειώθηκαν αισθητά, - 3 και - 4, όσο αξιόπιστες μπορούν να είναι αυτές οι μετρήσεις) ...
    Δεν θα πρέπει να είναι η ζυγαριά ο μόνος τρόπος να βλέπεις πρόοδο. Η μείωση πόντων είναι πολύ θετικό δείγμα. Δεν χάνεις βάρος γιατί το σώμα σου κόλλησε και ο μεταβολισμός σου προσαρμόζεται μετά από τα αρχικά 6 κιλά που έχασες. Δώσε στο σωμα σου 1-2 εβδομάδες ακόμη. Αν δεν δεις να κατεβαίνει η ζυγαριά, ανέβασε αερόβιο, ή το πρωί ή μετα από τα βάρη.
    Τις θερμίδες σου, αν είναι όντως 1700, κράτησε τες όσο μπορείς εκεί πριν κάνεις κι άλλη μείωση.

    Αν και άποψη μου είναι ότι θα σε βοηθήσει πολύ να εχεις διατροφή όπου προσέχεις τη λεπτομέρεια και είναι αυστηρότατη. Μόνο έτσι θα μπορείς να είσαι σίγουρη όταν θα ξανακολλήσεις στα κιλά για το τι μπορείς να κάνεις.

  11. #11

    Default

    Ναι οι θερμίδες είναι μαξ 1700, γιατί στους υπολογισμούς πάντα στρογγυλοποιώ λίγο προς τα πάνω, για να'μαι σίγουρη ότι δεν περνάω το όριο...

    Αυστηρότατη λέγοντας? Από ποια άποψη? Για το μέτρημα θερμίδων και μακροθρεπτικών λες??

  12. #12
    Senior Bodybuilder Konstantina91's Avatar
    Join Date
    23-01-14
    Posts
    1,877

    Default

    Quote Originally Posted by Giouvarlaki View Post
    Ναι οι θερμίδες είναι μαξ 1700, γιατί στους υπολογισμούς πάντα στρογγυλοποιώ λίγο προς τα πάνω, για να'μαι σίγουρη ότι δεν περνάω το όριο...

    Αυστηρότατη λέγοντας? Από ποια άποψη? Για το μέτρημα θερμίδων και μακροθρεπτικών λες??
    ναι, στο μέτρημα και στο ζυγισμα! Ωστε οι αλλαγες που θα κανεις μετά να είναι στοχευμένες και σταδιακές.

    Οπως και το αερόβιο σου θα ήταν καλο να καταγραφεται. Αν τωρα πχ κάνεις 40λεπτά κάθε πρωί, σταθερά, το κάνεις 45ή 50 λεπτά όταν κολλησεις. Ετσι δεν θα εχεις τγν απορια, τι κάνω λαθος και κολλησα, θα είναι ολα υπολογισμενα και οι λύσεις θα είναι εύκολο να βρεθουν!

  13. #13

    Default

    Ρε παιδιά με τα ψάρια τι παίζει; βρίσκω θερμίδες για ολα, αλλά το θέμα είναι, αναφέρονται σε ζύγισμα ολοκληρου του ψαριού η του φαγώσιμου; χωρίς κόκαλο και κεφάλι; εντάξει σε μερικά δεν είναι μεγάλη η διαφορά αλλά στον κεφαλο πχ που τον ζυγισα ολόκληρο και μετά χωρίς κεφάλι, κόκαλα και πέτσα, ήταν το μισό...
    Επίσης, μετράμε τους υδ που περιέχονται πχ στο γάλα, στα λαχανικά κλπ, και τις πρωτεΐνες στα λαχανικό-όσπρια-βρώμη κλπ; γιατι κάπου (δε θυμάμαι αν ήταν εδώ στο φορουμ η αλλού στο ίντερνετ) είδα ότι πρωτεΐνη υπολογίζουμε μόνο τη ζωική και υδ μόνο από δημητριακά, πατάτες κ φρούτα.

    Τρίτον, στην περίπτωση μου, έχει τόση σημασία αν και τι θα φάω πριν το αερόβιο η τα βάρη; η επειδή έχω τόσο πολύ περιττό λίπος είναι δεδομένο ότι δεν καίγονται μύες κατά την άσκηση;

    (άσχετες οι ερωτήσεις μεταξύ τους αλλά νομίζω θα ήταν βλακεια να ανοίγω νέο θέμα για την καθεμία)

  14. #14
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Οι θερμίδες και τα μακροθρεπτικά αναφέρονται στο ψαχνό του ψαριού, χωρίς κόκαλα κεφάλια και πέτσα.
    Υπολόγιζε την πρωτεινη μονο απο της ζωικής προέλευσης πηγές, υδατάνθρακες μόνο από τις κύριες πηγές και λίπος πάλι από τις κύριες πηγές. Δηλαδή μην υπολογίσεις την πρωτεινη που υπάρχει στη βρώμη, ούτε το λίπος που υπάρχει στο ψάρι (εκτός αν είναι λιπαρό ψάρι πχ σολομός,σαρδέλα ) ή ολόκληρο αβγό. Κράτα τα πράγματα απλά
    Για την ώρα αυτό που μετράει είναι να είσαι συνεπής στη διατροφή σου (με την προυποθεση πως είναι η σωστή για σένα). Στο γεύμα πριν τα βάρη να έχεις γεύμα με υδατάνθρακα και πρωτεινη. Στην αερόβια μπορεις να εχεις μονο γεύμα με πρωτεινη/λαχανικά/λιπος.
    Ούτε καν να σε απασχολεί ο μυικός καταβολισμός. Μόνο αν μιλάμε για μονοψήφια ποσοστά λίπους.

  15. #15

    Default

    καρδούλα σ'ευχαριστώ πάρα πολύ !! Για το ποσοστό λίπους μη μιλήσουμε, έτσι? Μπορεί να κοντεύει και το 70%

  16. #16

    Default

    Να ξαναενοχλήσω λοιπόν, μιας και δεν έχω άλλη δουλειά να κάνω και όλη μέρα ασχολούμαι μ'αυτά...
    Ξέρω ότι η μεζούρα δεν είναι σε καμία περίπτωση αξιόπιστος τρόπος υπολογισμού λίπους.
    Αλλά γνωρίζετε ποιος από τους "μεζουρικούς" τρόπους είναι πιο κοντά στην πραγματικότητα? Εννοώ με βάση τις παραμέτρους που λαμβάνονται υπόψιν.
    Υπολογίζοντας ύψος, μέση, ισχίο και λαιμό, είμαι στο 29,25 %. Εδώ γελάτε ελεύθερα.
    Με κιλά, μέση, γοφούς, περιμ καρπού και απόσταση αγκώνα-δαχτύλων, είμαι στο 26,76% . Εδώ γελάμε αδιάκοπα και θορυβωδώς, δεν παρεξηγώ!
    Με κιλά, μέση, γοφούς, λαιμό, γοφούς και ύψος, είμαι στο 38,9%.
    Και με ύψος, μέση, γοφούς και λαιμό, είμαι στο 52%.
    Οι περισσότερες φόρμουλες που βρισκω στο ιντερνετ με βάζουν τρομακτικά κοντά στο φυσιολογικό, άρα να υποθέσω οτι ο τελευταίος τρόπος, του 52%, είναι πιο κοντά στην αλήθεια?

  17. #17
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Nα σε ρωτήσω κάτι;
    Τι σημασία έχει αν έχεις 30% ή 29.99% ή 33.333% λίπος;
    Αλλάζει κάτι στον καθρέφτη;! Απολύτως τίποτα.
    Άσε τα νούμερα, τις υποθέσεις και τα ποσοστά και εστίασε εκεί που πρέπει - Στο να τελειοποιήσεις τη διατροφή σου, να κάνεις ακόμα πιο ποιοτικές προπονήσεις και να είσαι συνεπής στις αερόβιες σου. ΑΥΤΟ είναι που μετράει.

    Η μεζούρα, η ζυγαριά, τα ρούχα και οι φωτογραφίες είναι όλα μαζί ο καλύτερος τρόπος να μετράς την πρόοδό σου.
    Άρα κάτσε και μέτρα με τη μεζούρα στήθος/μέση/περιφέρεια/μπούτι και κάνε ανα 2 εβδομάδες τσεκ να δεις που είσαι. Χάνεις πόντους; Άρα χάνεις λιπος! Μυς παντως σίγουρα δεν χάνεις. Μία φορά τη βδομάδα τσεκ στη ζυγαριά και μια φορά το μήνα φωτογραφίες.

  18. #18
    Junior Bodybuilder Δανάη's Avatar
    Join Date
    10-10-11
    Posts
    206

    Default

    γιατι δεν πας να κανεις μια λιπομετρηση; (παρολο που πιστευω οτι δεν εχει ακόμη νοημα για σένα) το γυμναστήριο αν ειναι το καλυτερο της πολης θα συνεργάζεται σιγουρα με μια διατροφολόγο,στο δικο μου η πρωτη λιπομετρηση ειναι δωρεαν

  19. #19

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Nα σε ρωτήσω κάτι;
    Τι σημασία έχει αν έχεις 30% ή 29.99% ή 33.333% λίπος;
    Αλλάζει κάτι στον καθρέφτη;! Απολύτως τίποτα.
    Άσε τα νούμερα, τις υποθέσεις και τα ποσοστά και εστίασε εκεί που πρέπει - Στο να τελειοποιήσεις τη διατροφή σου, να κάνεις ακόμα πιο ποιοτικές προπονήσεις και να είσαι συνεπής στις αερόβιες σου. ΑΥΤΟ είναι που μετράει.

    Η μεζούρα, η ζυγαριά, τα ρούχα και οι φωτογραφίες είναι όλα μαζί ο καλύτερος τρόπος να μετράς την πρόοδό σου.
    Άρα κάτσε και μέτρα με τη μεζούρα στήθος/μέση/περιφέρεια/μπούτι και κάνε ανα 2 εβδομάδες τσεκ να δεις που είσαι. Χάνεις πόντους; Άρα χάνεις λιπος! Μυς παντως σίγουρα δεν χάνεις. Μία φορά τη βδομάδα τσεκ στη ζυγαριά και μια φορά το μήνα φωτογραφίες.
    Δε με νοιάζει ιδιαίτερα αν είναι 50, 52 η 49, απλά ήθελα να υπολογίζω σωστά για να μετράω, έστω στο περίπου, την πτώση του ποσοστού, αφού κιλά δε χάνω. Να έχω ένα τρόπο να παρακολουθώ τι γίνεται. Αλλά ναι έχεις δίκιο, προφανώς δεν έχει κάποια σημασία τώρα είτε είναι 30 είτε 90.

  20. #20

    Default

    Quote Originally Posted by Δανάη View Post
    γιατι δεν πας να κανεις μια λιπομετρηση; (παρολο που πιστευω οτι δεν εχει ακόμη νοημα για σένα) το γυμναστήριο αν ειναι το καλυτερο της πολης θα συνεργάζεται σιγουρα με μια διατροφολόγο,στο δικο μου η πρωτη λιπομετρηση ειναι δωρεαν
    λιπομέτρηση με μέθοδο DEXA δεν υπάρχει εδώ, πρέπει να πάω σε άλλη πόλη, όχι πολύ μακριά αλλά θα γίνει κάποια στιγμή. Απλά όπως λες, δεν το θεωρώ τόσο επείγον για τώρα!
    Την πρόοδο ήθελα να υπολογίζω και να ελέγχω, σε ποσοστά.

  21. #21

    Default

    Καλημερες!! Επανέρχομαι με νέα ερώτηση! Κατ αρχήν, έκλεισα άλλο ένα μήνα κ έχασα μόνο 2,4 κιλά, παρά την υπερπροσπαθεια. Δεν πτοούμαι όμως ακόμα, συνεχίζω έτσι και βλέπω.
    Παω στην ερώτηση μου! Είναι τώρα δέκα μέρες που είμαι θάλασσα από το πρωί μέχρι το βράδυ. Επειδή όμως κολυμπάω πολύ, δε θέλω να έχω γεμάτο στομαχι άρα δε μπορώ να φάω. Πρωινό, δεκατιανο, απογ και βραδινό κανονικά, όμως μεσημεριανο δεν τρώω. Γι αυτό το λόγο έχω πάρει μια whey που είναι έτοιμη σε μερίδες, σε φακελάκια, κ το πίνω για μεσημεριανό μαζί με λίγους ξηρούς καρπούς. Η ερώτηση μου είναι. Παθαίνει τιποτα στη ζέστη; φροντίζω να την εχω δίπλα σε παγωμένο νερό αλλά δεν ξέρω αν και κατά πόσο μπορεί να αλλοιώνεται!

  22. #22
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    2.5 σχεδον κιλά σε 4 εβδομάδες είναι μια χαρά, δεν βρίσκω το λόγο να απελπίζεσαι... Το παραπανω θα σήμαινε πως ισως χάνεις μαζί και μυική μάζα. Μη βιάζεσαι και έχε συνέπεια και υπομονή σε αυτό που κάνεις από τη στιγμή που είναι σωστό.

    Η σκόνη δεν παθαίνει τίποτα, δεν αλλοιώνεται.


    Sent from my iPad using Tapatalk Pro

  23. #23

    Default

    Καρδούλα ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!

    Από το τίποτα, καλά είναι και τα 2,5 σαφώς... Αλλά δεν υποτίθεται ότι όσο πιο πολλά κιλά είσαι, τόσο πιο γρήγορα φεύγουν;;; Αν τώρα χάνω μόνο τόσο , αναρωτιέμαι πόσο αργά μπορεί να τα χάνω όταν πέσω κάτω από τα 100...

    Επισης κάτι άλλο που μου κάνει εντύπωση, είναι η περίεργη κατανομή στην απώλεια πόντων.
    Ξεκίνησα με μέση 122 και περιφέρεια 132. Τώρα είναι 109 και 127. Αφύσικο δεν είναι αυτό;

  24. #24
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Εγω λέω πως αναλώνεσαι σε θέματα που δεν χρειάζεται.. Δεν ειμαι μοδίστρα να σου πω αν είναι αφύσικα τα νουμερα στη μεζούρα. Μην τρελαίνεσαι και κοίτα να κάνεις σωστά τη διατροφή σου, τη γυμναστική και την αερόβια σου.

    Δεν ξέρω τι κάνεις (με την εννοια οτι δεν ειμαι πανω απο το κεφαλι σου να γνωριζω αν ειναι 100% αυτο που τρως και κανεις στο γυμναστηριο το βελτιστο) αλλα αν εφαρμοσεις τις συμβουλες που σου λεμε τοτε εχεις αποτελεσμα.
    Κάθε άνθρωπος ειναι διαφορετικός, το σώμα σου μπορει να χάνει σε αυτους τους ρυθμους.



    Sent from my iPad using Tapatalk Pro

  25. #25

    Default

    Καλησπέρες και πάλι μετά από καιρό! Τελικά ξεκόλλησε η ζυγαριά και πάει κάπως καλύτερα. Περασαν 2 μήνες από όταν πρωτοέγραψα και έχασα 9 κιλά και πολλούς πόντους, οπότε μάλλον πηγαίνω καλά.

    Θα ήθελα να σας ρωτήσω κάτι καινούριο τώρα. Πώς μπορώ να καταλάβω αν το παρακάνω με την άσκηση?
    Ρωτάω επειδή τις τελευταίες 10-15 μέρες παρατηρώ ότι χρειάζομαι μακράν περισσότερο ύπνο απ'οτι συνήθως και πάλι νιώθω τρομερά κουρασμένη όταν ξυπνάω, μου παίρνει αρκετές ώρες να συνέλθω και να μπορέσω να μεταφέρω το κορμί μου. (Ξαφνικά εκεί που κοιμόμουν 6-8 ώρες πάντα, τώρα ρίχνω 12ωρα και πάλι με ξυπνάνε με το ζόρι).
    Δεν άλλαξα τίποτα στο καθημερινό μου πρόγραμμα για να δικαιολογείται παραπάνω κούραση, έχω μια χαλαρή καθημερινότητα , η διατροφή ίδια, αλλά αύξησα λίγο τη γυμναστική.

    Πρίν ήμουν στα 30-40' αερόβιο τη μέρα, και 4 φορές την εβδομάδα full body 40-60'.
    Τώρα κάνω 2 φορές τη μέρα αερόβιο διαλειμματική 30-45' και 5 φορές την εβδομάδα βάρη,οχι full, στα 70-90' (μαζί με το ζέσταμα κ αποθεραπεία).

    Μπορώ να καταλάβω από κάπου αν αυτή η υπερβολική κόπωση οφείλεται σε υπερπροπόνηση ή πχ απλά το σώμα μου προσπαθεί ακόμα να προσαρμοστεί στις νέες συνθήκες?
    Last edited by Giouvarlaki; 16-09-18 at 17:47.

  26. #26
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Quote Originally Posted by Giouvarlaki View Post

    Πρίν ήμουν στα 30-40' αερόβιο τη μέρα, και 4 φορές την εβδομάδα full body 40-60'.
    Τώρα κάνω 2 φορές τη μέρα αερόβιο διαλειμματική 30-45' και 5 φορές την εβδομάδα βάρη,οχι full, στα 70-90' (μαζί με το ζέσταμα κ αποθεραπεία).

    Για ποιο λόγο κάνεις διπλές αερόβιες και μιάμιση ώρα βάρη;;;!!!!

  27. #27

    Default

    Καθαρά και μόνο επειδή έχω άπειρο ελεύθερο χρόνο μέσα στη μέρα και δεν ασχολούμαι με απολυτως τίποτα άλλο πέρα από γυμναστική και τι θα φάω, τι θα μαγειρέψω κ υπολογισμούς θερμίδων κ μακροθρεπτικών, έβαλα κ άλλη γυμναστική στη μέρα μου για να ασχολούμαι με κάτι....
    Αλλά δε σκέφτηκα ότι ίσως είναι υπερβολή ή μπορεί να κάνω κακό με κάποιο τρόπο!

  28. #28
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Eπειδή έχεις ελεύθερο χρόνο δεν σημαίνει πως πρέπει να κάνεις μαραθώνιες προπονήσεις και διπλές αερόβιες!!
    Τα αποτελέσματα τα είδες. Μην κάνεις τέτοια λάθη, μείωσε άμεσα την αερόβια και την διάρκεια της προπόνησης πριν πάθεις υπερκόπωση και κλατάρεις!!!

  29. #29

    Default

    Σ'ευχαριστώ πολύ καρδούλα, θα το κάνω απο σήμερα κιόλας!

    Υ.Γ. Να επισημάνω άλλη μία φορά πόσο κακό είναι που περιστοιχιζόμαστε από ανίδεους, αντιεπαγγελματίες και αδιάφορους "ειδικούς", τουλάχιστον εδώ στην επαρχία.
    Άλλαξα γυμναστήριο και κάνοντας την ίδια ερώτηση στον "γυμναστή" σχετικά με τη διάρκεια και ένταση αερόβιου και προπονήσεων, η απάντησή του ήταν "κάνε όσο αντέχεις. Όταν βλέπεις ότι κουράζεσαι, σημαίνει πως πρέπει να σταματήσεις".
    Δεν καταλαβαίνω τι πάει να πει αυτό. Εγώ τώρα που έχω κόψει και το κάπνισμα, στο αερόβιο δεν κουράζομαι κυριολεκτικά ΠΟΤΕ, και τα βάρη μου αρέσουν τόοοοσο πολύ που μπορώ να λιώσω ώρες.
    Αν δεν έβλεπα μεταβολές στον ύπνο ή δεν έδινα και πολλή σημασία, θα μπορούσα να πάθω και κάτι, ακολουθώντας τη συμβουλή "ειδικού"?!?!?!
    Δεν ξέρω τι να πω, αλλά είναι πραγματικά τρομακτικό.

  30. #30
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Aυτά γίνονται και μετά είτε παθαίνουν υπερκόπωση, είτε τραυματίζονται και οδηγούνται στο άλλο άκρο..
    Απαράδεκτος!!!


 
Page 1 of 2 12 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Απελπισμένη!
    By Xeneriv in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 12
    Last Post: 26-05-15, 17:57
  2. Καινούρια Στην Παρέα!
    By Anna17 in forum Νέα Μέλη Στο Bodybuilders.gr
    Replies: 9
    Last Post: 20-04-15, 17:54
  3. Καινούρια στην παρέα
    By dulce in forum Διατροφή & Συμπληρώματα Για Γυναίκες
    Replies: 3
    Last Post: 27-01-12, 18:08
  4. Γεια :) άλλη μια καινούρια
    By heidi in forum Νέα Μέλη Στο Bodybuilders.gr
    Replies: 21
    Last Post: 07-07-08, 06:56

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •