Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    New Bodybuilder
    Join Date
    15-07-18
    Posts
    3

    Default Διατροφή για Απώλεια Λίπους

    Καληπέρα σας
    Θα ήθελα να σας δώσω ένα προφίλ χαρακτηριστηκών του σώματος μου και της διατροφής μου και ως πιο ειδικοί που είστε να μου πείτε την γνώμη σας.
    Αρχικά θέλω να ρίξω το ποσοστό μου στο λίπος(Τώρα είναι περίπου 22%)
    Είμαι 30 ετών 79Kg,Ύψος:184cm
    Έχω αρχίσει τον τελευταίο μήνα και κάνω γυμναστική δίνοντας έμφαση σε ασκήσεις έκρηξης, μικρών διαλλειμάτων λιγότερων κιλών και πολλών επαναλήψεων. Ταυτόχρονα 3 με 4 φορές την εδομάδα κάνω πρωινή αερόβια διάδρομο 35 με 40 λεπτά HIIT.
    Η διατροφή μου κυμένεται ως εξής:

    Πρωινό:2 αυγά, 2 φέτες ψωμί ολικής, μαρούλι και ένα φρούτο. ή 40 γρ βρώμη με γάλα αμυγδάλου ,blueberries,cranberries,αποξηραμένο σύκο και δαμάκηνο, 1/2 κουταλια σουπας μέλι και καρύδια.

    Ενδιάμεσο: Cottage με ένα φρούτο ή ένα φρούτο με 10 αμύγδαλα

    Μεσημεριανό: 150γραμμάρια κοτόπουλο + ένα φλιτζάνι ρύζι + λίγο μαρούλι ή μπρόκολο και 1/2 κουταλία σούπας ελαιόλαδο.

    Ενδιάμεσο: Cottage με ένα φρούτο ή ένα φρούτο με 10 αμύγδαλα

    Βραδυνό: Κοτόπουλο με μπρόκολο ή με κοτόπουλο με μια πράσινη σαλάτα.

    Θα ήθλενα να μου πείτε πως βλέπετε την διατροφή μου και αν χρειαστεί να με διορθώσετε.(Απλώς θέλω να κάνω μια ισσοροπημένη διατροφή και με μια τυπική γυμναστική)

  2. #2
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Καλώς όρισες στο φόρουμ!

    Από τη στιγμή που θες να χάσεις λίπος, πρέπει να τρως λιγότερο από αυτές που χρειάζεται το σώμα σου για να συντηρήσει το βάρος του.
    Αυτό σημαίνει να μετράς θερμίδες και μακροθρεπτικά. Δεν αρκεί μόνο να έχεις μια ισορροπημένη διατροφή (άνετα μπορείς να βάλεις λίπος "ισορροπημένα") όση αερόβια και να κάνεις από τη στιγμή που θα τρως παραπάνω.

    Επίσης αν κάνεις 40 λεπτά αερόβια αποκλείεται να είναι ΗΙΙΤ!!! Σίγουρα θα κάνεις εναλλαγές γρήγορο τρέξιμο με περπάτημα ή κάτι παρόμοιο. Η γνήσια ΗΙΙΤ δεν ξεπερνάει τα 20 λεπτά και καλύτερα να μην γίνεται με άδειο στομάχι το πρωί.

  3. #3
    New Bodybuilder
    Join Date
    15-07-18
    Posts
    3

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Καλώς όρισες στο φόρουμ!

    Από τη στιγμή που θες να χάσεις λίπος, πρέπει να τρως λιγότερο από αυτές που χρειάζεται το σώμα σου για να συντηρήσει το βάρος του.
    Αυτό σημαίνει να μετράς θερμίδες και μακροθρεπτικά. Δεν αρκεί μόνο να έχεις μια ισορροπημένη διατροφή (άνετα μπορείς να βάλεις λίπος "ισορροπημένα") όση αερόβια και να κάνεις από τη στιγμή που θα τρως παραπάνω.

    Επίσης αν κάνεις 40 λεπτά αερόβια αποκλείεται να είναι ΗΙΙΤ!!! Σίγουρα θα κάνεις εναλλαγές γρήγορο τρέξιμο με περπάτημα ή κάτι παρόμοιο. Η γνήσια ΗΙΙΤ δεν ξεπερνάει τα 20 λεπτά και καλύτερα να μην γίνεται με άδειο στομάχι το πρωί.
    Ναι έχεις δίκιο οταν είπα ΗΙΙΤ εννούσα 40 λεπτά me 5 λεπτα ζεσταμα και 35 λεπτα ενναλάγές ανα λεπτό 5,7,9 και 11.
    Τα υπόλοιπα που λες τα έχω υπολογίσει (συντήρηση;2890kcal και εγω τρωω κάπου στις 2000kcal με 1800kcal)
    Το πρόβλημα μου είναι οτι δεν ξέρω αν οι τροφές που έγραψα είναι κατάλληλες για κάψιμο λίπους; δηλαδή μπορεί να έχω μειώσει τις θρμίδες αλλά να έχω κάνει λάθος στην αναλογία πρωτείνη-υδατανθρακες-λιπη κατα την διαρκεια της ημέρας
    Last edited by kazama; 15-07-18 at 18:27.

  4. #4
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    2900 θερμίδες συντήρησης κι εσυ τρως 2000 με 1800.. Μιλάμε για μεγάλο έλλειμμα! Αυτό θα έχει ως αποτέλεσμα να χρειαστεί να τραως στο τέλος 1000 θερμίδες για να μπορέσεις να χάσεις λίπος, μιας και ο μεταβολισμός σου θα έχει πέσει.
    Το θέμα είναι να καις μέσω δραστηριοτητας (αεροβια/βαρη) ωστε να μπορεις να τρως με μικρότερο έλλειμμα και να έχεις το περιθώριο να κόψεις οταν και άμα κολλήσεις. Ενδεικτικά να σου πω εγω τρωω τωρα 1700 θερμιδες, με ύψος 160, ειμαι γυναικα και χάνω λίπος. Όμως κάνω περισσότερες αερόβιες από σένα και 5 προπονήσεις με βάρη την εβδομάδα. Δηλαδή ΚΑΙΩ αντι να τρώω λιγότερο.

    Θα σου έλεγα να κάνεις μια μικρή παύση αν θες να έχεις ένα σωστό αποτέλεσμα και σταδιακα να ανεβάσεις θερμίδες παράλληλα ανεβάζοντας αερόβιες σε 5 χ 40 λεπτά.

    Ενδεικτικά θα έκανα το εξής

    Πρωινό
    βρώμη
    ασπράδια
    1-2 κρόκους

    Σνακ
    φρούτο
    γιαούρτι

    μεσημεριανο
    μοσχαρι ή κοτόπουλο
    πατάτα ή ρύζι ή όσπρια
    σαλάτα με λάδι


    απογευματινό
    κοτατζ
    φρούτο
    ή
    κοτόπουλο
    ρύζι ή πατάτα

    βραδινό
    ψάρι ή κοτόπουλο
    σαλάτα με λάδι

    Προσάρμοσε τις ποσότητες στις θερμίδες (ξεκίνα αρχικά σε αυτές που τρως τώρα και ανα 10ημερο ανέβαζε ενα κλικ (απο υδατανθρακα ή λίπος) παραλληλα παρακολουθωντας το σωμα σου με εβδομαδιαια ζυγιση και φωτο ανα 15 ημέρες .
    Last edited by Kardoula; 15-07-18 at 19:03.

  5. #5
    New Bodybuilder
    Join Date
    15-07-18
    Posts
    3

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    2900 θερμίδες συντήρησης κι εσυ τρως 2000 με 1800.. Μιλάμε για μεγάλο έλλειμμα! Αυτό θα έχει ως αποτέλεσμα να χρειαστεί να τραως στο τέλος 1000 θερμίδες για να μπορέσεις να χάσεις λίπος, μιας και ο μεταβολισμός σου θα έχει πέσει.
    Το θέμα είναι να καις μέσω δραστηριοτητας (αεροβια/βαρη) ωστε να μπορεις να τρως με μικρότερο έλλειμμα και να έχεις το περιθώριο να κόψεις οταν και άμα κολλήσεις. Ενδεικτικά να σου πω εγω τρωω τωρα 1700 θερμιδες, με ύψος 160, ειμαι γυναικα και χάνω λίπος. Όμως κάνω περισσότερες αερόβιες από σένα και 5 προπονήσεις με βάρη την εβδομάδα. Δηλαδή ΚΑΙΩ αντι να τρώω λιγότερο.

    Θα σου έλεγα να κάνεις μια μικρή παύση αν θες να έχεις ένα σωστό αποτέλεσμα και σταδιακα να ανεβάσεις θερμίδες παράλληλα ανεβάζοντας αερόβιες σε 5 χ 40 λεπτά.

    Ενδεικτικά θα έκανα το εξής

    Πρωινό
    βρώμη
    ασπράδια
    1-2 κρόκους

    Σνακ
    φρούτο
    γιαούρτι

    μεσημεριανο
    μοσχαρι ή κοτόπουλο
    πατάτα ή ρύζι ή όσπρια
    σαλάτα με λάδι


    απογευματινό
    κοτατζ
    φρούτο
    ή
    κοτόπουλο
    ρύζι ή πατάτα

    βραδινό
    ψάρι ή κοτόπουλο
    σαλάτα με λάδι

    Προσάρμοσε τις ποσότητες στις θερμίδες (ξεκίνα αρχικά σε αυτές που τρως τώρα και ανα 10ημερο ανέβαζε ενα κλικ (απο υδατανθρακα ή λίπος) παραλληλα παρακολουθωντας το σωμα σου με εβδομαδιαια ζυγιση και φωτο ανα 15 ημέρες .
    Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια..
    Τέλος ήθελα να ρωτήσω εαν είναι σωστό να κάνω 2 φορές την ημέρα αερόβια μια το πρωι και μια μετα την ανερόβια ; ή είναι υπερβολή αυτό ; και πιο από τα δύο θεωρείτε πιο αποτλεσματικό (πρωι ή μετα την αναερόβια);

    Ευχαριστώ και πάλι

  6. #6
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Oι διπλές αερόβιες δεν χρειάζονται τώρα. Αυτό μπορεί να το κάνει κάποιος στα τελευταία στάδια γράμμωσης αλλά για έναν απλό αθλούμενο άνετα με μονη αερόβια και αυστηρή διατροφή μπορεί να φτάσει το στόχο του!
    Αν έχεις την δυνατότητα κάντες πρωί με άδειο στομάχι, αλλιώς αμέσως μετά τα βάρη σου.

  7. #7
    Advanced Bodybuilder AU77's Avatar
    Join Date
    25-10-11
    Location
    Cyprus
    Posts
    720

    Default

    Καλωσόρισες και καλή τύχη με το στόχο σου.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Διατροφή Για Απώλεια Λίπους
    By Spiros235 in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 14
    Last Post: 26-04-18, 17:39
  2. Διατροφη για απωλεια λιπους
    By BillPeristeri3 in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 8
    Last Post: 11-07-14, 23:40
  3. Η διατροφή μου για απώλεια λίπους
    By veggeto in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 14
    Last Post: 28-05-09, 08:28

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •