Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    New Bodybuilder
    Join Date
    07-02-18
    Posts
    2

    Default Βοήθεια για Ογκογράμμωση

    Καλησπέρα παιδια,πρωτο μ μήνυμα για το σάιτ αυτό κ θα ξεκινήσω από τα βασικά,λοιπόν ειμαι 19 ετών , 81 κιλα, 1.80 υψος (περιπου) κ ποσοστό λίπους γύρω στο 10-11%..πηγαίνω τζιμ περίπου 1 χρόνο κ έχω δει Καλά αποτελέσματα,στόχος μ είναι να αυξήσω περισσότερο τν όγκο μου ..ας μπω τώρα στο ψητό..καταρχάς να αναφέρω ο χειμώνας που μας πέρασε προσπάθησα να καταναλώνω όσους υδατάνθρακες μπορούσα για να αυξήσω το βάρος κ όντως έγινε..ήμουν περιπου στα 86 κιλα (πλέον έχασα μερικα) και τεσπα έτσι όπως έχουν έρθει τα πράγματα μ φαίνεται σχεδόν ακατόρθωτο από το χειμώνα ξανα να μπω στην διαδικασία "ογκου" ..γτ πολύ απλά λόγω της δουλειάς μ (σερβιτόρος ειμαι και ναι έχει ΠΆΡΑ ΠΟΛΎ τρεξιμο..σταζω από ιδρώτα κάθε φορα) + το ότι παίζω ποδόσφαιρο ερασιτεχνικά δν θα καταφέρω να βάλω κιλά (Εκτός κ αν τρώω παρά πολύ που δν το νομιζω)...Και σκεφτηκα μετα να μην χωρίζω τν Διατροφή μ σε περιόδους γραμμωσης κ ογκου..Και να έχω μια ισορροπημένη διατροφή για να βάζω ΜΟΝΟ καθαρή μυϊκή μάζα..έκατσα έψαξα κ βρήκα πως Αυτό λέγεται ογκογραμμωση αν δν κάνω λάθος..οπότε παιδια εκει έχω καταλήξει..δν θέλω κάνω αυτή τν κωλοτούμπα συνέχεια μια βάζω μια χάνω..απλά θέλω να έχω μια συγκεκριμένη διατροφή για καθαρό όγκο..εδώ είναι ΤΟ πρόβλημα μου το ότι δν ξέρω τι να τρώω..πραγματικά παρακαλώ ΟΙ πιο έμπειροι της παρεας ας βοηθήσουν λιγάκι τν κατάσταση γτ έχω κουραστεί ψάχνω ψάχνω κ δν βρίσκω τπτ..δν έχω καλυφθεί πλήρως.. ας πούμε υδατανθρακα ποτε;πρωτεινη ποτε;;Επίσης αλλάζει τπτ το κομμάτι της γυμναστικής ; σηκώνουμε περισσότερα; λιγοτερα; επαναλήψεις 8-12;;κ πάλι Ευχαριστώ κ συγγνώμη αν σας κουρασα!!

  2. #2
    Pumping Iron ReapeR's Avatar
    Join Date
    08-06-07
    Location
    Thessaloniki, Greece.
    Posts
    467

    Default

    Μπορει να πετυχεις αυτο που θελεις (με αργο ρυθμο) με lean bulking. Δηλαδη 100-200 θερμιδες πανω απο τις θερμιδες συντηρησης σου που φανταζομαι θα ειναι αρκετα υψηλες λογω της εντονης δραστηριοτητας. Μολις βρω χρονο και αν δεν σε καλυψουν αλλοι θα γραψω περισσοτερα.

    Αλλα το ποσοστο λιπους πως το μετρησες; 81 κιλα στα 1.81 με 11% πρεπει να εισαι σε τρομερη κατασταση.
    Rock N fuckin RoLL !!!

  3. #3
    New Bodybuilder
    Join Date
    07-02-18
    Posts
    2

    Default

    Ευχαριστώ πολύ για τν Απάντηση φίλε μ..! Θα εκτιμούσα αν το διευκρινήσεις περισσότερο..αν βρεις μάλιστα όπως είπες χρόνο...Όσο για το % λίπους τι να σ πω.. είχα πάει σε ένα φαρμακείο Κ μια τύπισσα είχε ένα μηχάνημα(δν ξερω πως λεγεται)που έδειχνε ρ παιδί μ πόσο έχεις
    Last edited by Giannis98765; 18-07-18 at 03:29.

  4. #4

    Default

    Καλησπέρα παιδιά είμαι νέοςεδω πέρα θέλω την βοήθεια σας . Είμαι 23 ετών ασχολούμαι χρόνια με γυμναστική αλλά τα τελευταία δύο χρόνια δεν έκανα καθόλου καλή διατροφή και καθόλου αερόβιο με αποτέλεσμα μιας και είμαι ενδομορφικος τύπος να έχω πάρει αρκετό λίπος. Συγκεκριμένα είμαι 1.80 με 85.6 κιλά 15.5% λίπος 72.4 μυϊκή μάζα 53 κιλά υγρά. Ξεκίνησα αρχές μαϊου εντατικά 6 φορές την βδομάδα βάρη με σούπερ σετ και ασκήσεις full body από 3χ10 και 45' ξεκούραση .Μ στο τέλος οπωςδηηποτε αερόβιο μια μέρα διαλλειματικη 30' από 125-160 παλμους και ξανά . Με παλμογράφο. Και την επόμενη 40' αερόβιο σε συνεχή στους 145-155 παλμούς . Με υπουερμιδικη διατροφή βσε ειδικό δεν έχασα καθόλου μυϊκή μάζα λάθος το λίπος τώρα που μιλάμε το έφτασα στον15.5%. το μου προτείνετε να κατέβω κοντά στο 13-14% και να μπω σε συντήρηση με ελαφρά υπερθερμιδικα 200-300 πάνω και να κάνω 2-3 διαλλειματικη η αερόβιας 75% συνεχή τρεξιμο για να πάρω σιγά σιγά μυς χωρίς να βάλω λίπος μιας και είναι δύσκολα να τα χάνω ξανα. Ευχαριστώ πολύ και συγγνώμη βγιαντην κούραση

  5. #5

    Default

    Μιας και το λίπος που είχα πριν ξεκινήσω είχε φτάσει στο 23%


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Πρόβλημα Με Ογκογράμμωση Στα Χέρια
    By kyriakosr21 in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 7
    Last Post: 23-08-15, 11:39
  2. Πρόγραμμα Για Ογκογράμμωση
    By Night87 in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 29
    Last Post: 17-05-10, 20:38
  3. Πρόγραμμα Για Ογκογράμμωση
    By legs in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 9
    Last Post: 20-08-09, 03:16

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •