Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 15 of 15
  1. #1

    Default Προσπάθεια απώλειας κοιλιακου λιπους με ελάχιστη απώλεια μυικής μάζας

    Καλησπέρα σας!
    Είμαι 41 ετων, 1.89 και αρχές Ιουνίου ήμουν 89,3 κιλα με μια μικρή περιφέρεια στην κοιλια και ελαχιστη κοιλιτσα. Ασχολουμουν γενικα με τον αθλητισμο, τρεξιμο, γυμναστηριο και τα τελευταια 2 χρόνια αποκλειστικα με το κροσφιτ.
    Ακολουθησα ένα πρόγραμμα διατροφης από τον Ιούνιο που έβγαλα μονος μετα από ψαξιμο στο ιντερνετ και γενικα ενασχολησης με το θεμα. Έχω χάσει 6 κιλα μεσα σε 40 μέρες περίπου, εχει χαθει το λιπος στα πλαγια της κοιλιας και η κοιλια έχει φυγει κατά πολύ.
    Το θέμα που με απάσχολει είναι πως θέλω να χάσω κι άλλο λίπος απο την κοιλια έτσι ώστε να φάνουν κατά πολύ οι κοιλιακοί αλλα μυικα να μαραμείνω ως εχω και να ανέβω οσο γίνεται. Είναι δυνατόν αυτό και με ποιό τρόπο, γιατι και λόγω ηλικίας ακούω πως δεν είναι τόσο ευκολο να πραγματοποιηθει οργανικα;
    Πρωινο κουακερ με ένα σκουπ πρωτεινη πριν την προπονηση
    Έπειτα καποιο φρούτο μαζί με γιαουρτο 2%
    Μεσημερι κοτοπουλο με καστανο ρυζι και σαλατα Πρασινη
    Απογευμα φρουτο με γιαουρτι 2% και ένα σκουπ πρωτεινης μοιρασμενο χρονικα το απογευμα
    Βραδινο κοτόπουλο με σαλατα,
    Τα κυρια γευματα μου εχουν ψάρι περκα και γλωσσα,τόνο , οσπρια, ομελετες , κοτοπουλο, μοσχαρι χωρις λιπος, αρακα
    Το πρωινο εναλλασεται με φέτες ολικης με ταχίνι ή λιγο φυστικοβουτυρο ή 5 ασπραδια με μπανανα στο μιξερ,
    ΥΓ. πρωτεΐνη προσπαθω να πάιρνω γυρω στα 180 με 200γρ, υδατάνθρακες 150γρ και λιπη γυρω στα 50γρ αλλα τα προγραμματα δεν είναι ιδιαίτερα μετρημενα αναφορικα με τους υδατανθρακες και τα λιπη

  2. #2
    Advanced Bodybuilder AU77's Avatar
    Join Date
    25-10-11
    Location
    Cyprus
    Posts
    720

    Default

    Καλωσόρισες στην παρέα μας.

    Από τη στιγμή που δουλεύει ο μεταβολισμός σου μια χαρά μπορείς να χάσεις το λίπος σου.

    Για τη διατροφή δεν έχω κάτι ιδιαίτερο να προσθέσω.
    Να προσέξεις να φτάνεις το διαχωρισμό των μακροστοιχείων ημερησίως.
    Για παράδειγμα αν ένα πρωινό τρως μόνο φέτες ολικής με ταχίνι σου λείπει η πρωτείνη.
    Επίσης στη σαλάτα δεν αναφέρεις ελαιόλαδο, ίσως να χρειάζεται για να πιάσεις τα καλά λιπαρά της ημέρας.
    Με τα όσπρια εγώ συνδυάζω τόνο σε νερό για να αυξήσω την πρωτείνη.
    Επίσης θα ήταν χρήσιμο να ζυγίζεις τα φαγητά σου για να ξέρεις καλύτερα που κινείσαι αλλά και αν χρειαστεί να κόψεις να μπορείς να υπολογίσες πόσο.

    Πέραν από το crossfit κάνεις και αεροβική?

    Εγώ χάνω 0,5 κιλό την εβδομάδα και πάω καλά.

  3. #3

    Default

    Ναι η αλήθεια είναι πως πρέπει πρώτα απλα να μάθω να το υπολογιζω αυτό, δηλαδή τον διαχωρισμό των μακροστοιχειων, που σαν δικό μου φαντάζομαι το 40/40/20 είναι αυτό που χρειάζομαι.
    Λαδι καταναλωνω στην σαλάτα, αβοκάντο επίσης και καρύδια μες την ημέρα.
    Στο προγραμμα γυμναστικής έχει και αερόβιο πρόγραμμα που μπορώ να επιλέξω να κάνω κάποιες μέρες κι ενίοτε βγαίνω για τρέξιμο για 8 με 10 χλμ.
    Το ζυγιζω το φαγητό αλλά κυρίως ότι έχει να κανει με την πρωτεΐνη και τους υδατάνθρακες ενώ τη σαλάτα με το μάτι και κυρίως παραπάνω. Εννοείται πως αν βάλω αβοκάντο θα βάλω το μισό πχ για το ειναι πολυ θερμιδογονο

  4. #4
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    09-09-04
    Location
    .
    Posts
    188

    Default

    Quote Originally Posted by kossnick View Post
    Είναι δυνατόν αυτό και με ποιό τρόπο, γιατι και λόγω ηλικίας ακούω πως δεν είναι τόσο ευκολο να πραγματοποιηθει οργανικα;
    Αυτό είναι μια πολύ καλή δικαιολογία για όσους βαριούνται ή δε γνωρίζουν, μην σε απασχολεί καθόλου.
    Οι δικές μου παρατηρήσεις σε γενικές γραμμές:
    - Όχι γαλακτοκομικά με μειωμένα λιπαρά, έχουν υψηλό insulin index
    - Όχι whey σε γεύματατα εκτός του μεταπροπονητικού γιατί ανεβάζει απότομα την ινσουλίνη. Αν πάντως το κάνεις ούτως ή άλλως, πρόσθεσε μια κουταλιά βούτυρο ή κρέμα γάλακτος full fat (35%)
    - Ελάττωσε τα φρούτα και τους υδατάνθρακες συνολικά
    - Αύξησε τη ζωϊκή πρωτεϊνη
    -Αύξησε το λίπος (αβοκάντο, βούτυρο, ελαιόλαδο, λάδι καρύδας, ξηρούς καρπούς)

    edit: μη σε απαχολούν οι θερμίδες όσο αφορά τα λίπη όπως το αβοκάντο (τώρα το είδα στο τελευταίο σου ποστ)
    Last edited by EAS; 17-07-18 at 07:48.

  5. #5
    Advanced Bodybuilder babisvaleris's Avatar
    Join Date
    22-09-13
    Posts
    1,088

    Default

    Quote Originally Posted by EAS View Post
    Αυτό είναι μια πολύ καλή δικαιολογία για όσους βαριούνται ή δε γνωρίζουν, μην σε απασχολεί καθόλου.
    Οι δικές μου παρατηρήσεις σε γενικές γραμμές:
    - Όχι γαλακτοκομικά με μειωμένα λιπαρά, έχουν υψηλό insulin index
    - Όχι whey σε γεύματατα εκτός του μεταπροπονητικού γιατί ανεβάζει απότομα την ινσουλίνη. Αν πάντως το κάνεις ούτως ή άλλως, πρόσθεσε μια κουταλιά βούτυρο ή κρέμα γάλακτος full fat (35%)
    - Ελάττωσε τα φρούτα και τους υδατάνθρακες συνολικά
    - Αύξησε τη ζωϊκή πρωτεϊνη
    -Αύξησε το λίπος (αβοκάντο, βούτυρο, ελαιόλαδο, λάδι καρύδας, ξηρούς καρπούς)

    edit: μη σε απαχολούν οι θερμίδες όσο αφορά τα λίπη όπως το αβοκάντο (τώρα το είδα στο τελευταίο σου ποστ)
    εδω μας λες
    όχι γιαούρτι 2%0%, όχι κότατζ.
    όχι whey σαν διατροφικό συμπλήρωμα αν δεν εχεις κανει προπόνηση
    φάε λιγότερους υδατάνθρακες συνολικά - φάε περισσότερο κρέας - ψάρι αλλά λιγότερα όσπρια, πατάτες, φρούτα
    μαυτα και μαυτα τα λιπαρά πρέπει να βγαίνουν κοντα στο 50%

    αν δεν κατάλαβα καλά-που ειναι πιθανό- κάνε το σκεπτικό λίγο πιο συγκεκριμένο.

  6. #6
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    09-09-04
    Location
    .
    Posts
    188

    Default

    Quote Originally Posted by babisvaleris View Post
    εδω μας λες
    όχι γιαούρτι 2%0%, όχι κότατζ.
    όχι whey σαν διατροφικό συμπλήρωμα αν δεν εχεις κανει προπόνηση
    φάε λιγότερους υδατάνθρακες συνολικά - φάε περισσότερο κρέας - ψάρι αλλά λιγότερα όσπρια, πατάτες, φρούτα
    μαυτα και μαυτα τα λιπαρά πρέπει να βγαίνουν κοντα στο 50%

    αν δεν κατάλαβα καλά-που ειναι πιθανό- κάνε το σκεπτικό λίγο πιο συγκεκριμένο.
    Πολύ ευχαρίστως,
    Καταρχήν, το πόσους (ποσοτικά εννοώ) υδατάνθρακες πρέπει ή μπορεί να φάει κάποιος, είναι καθαρά προσωπικό θέμα, μιας και δεν έχουν όλοι την ίδια απόκριση και καύσεις, αυτό όμως δεν είναι κάτι που γίνεται να συζητηθεί εξ' αποστάσεως.
    Πολύ χοντρικά πάντως, η δική μου οπτική, είναι ψηλά ποσοστά ζωϊκής πρωτεϊνης και λίπους και μικρά ποσοστά υδατανθράκων σε γενικές γραμμές, χωρίς συγκεκριμένα ratio, ο καθένας τα προσαρμόζει ανάλογα με το πως δουλεύουν γι' αυτόν.
    Το γιατί δεν συστήνω γαλακτοκομικά με μειωμένα λιπαρά και whey νομίζω το έκανα σαφές, αν συμφωνείς ή όχι είναι άλλο θέμα.
    Πάλι πολύ χοντρικά, προσπαθούμε να μειώσουμε τα ποσά της παραγόμενης ινσουλίνης, άρα να μειώσουμε την αποθήκευση λίπους, ενώ ταυτόχρονα να ενεργοποιήσουμε τους μηχανισμούς της λιποδιάλυσης του σώματος. Όσο πέφτει το ποσοστό του σωματικού μας λίπους, τόσο μειώνεται η φλεγμονή, γίνεται πιο αποδοτικός ο οργανισμός τόσο στην καύση του λίπους, όσο και στη σύνθεση της μυϊκής μάζας. Η αύξηση της μυϊκής μάζας, αυξάνει τις καύσεις σε 24ωρη βάση, αυξάνει την ευαισθησία στην ινσουλίνη και τον αριθμό των υποδοχέων της ινσουλίνης (αφού υπάρχουν περισσότεροι μύες), άρα κάνει ακόμα πιο εύκολη την απόκτηση περαιτέρω μυϊκής μάζας και την απώλεια λίπους.
    Δεν ξέρω αν σε κάλυψε η απάντησή μου...

  7. #7
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Quote Originally Posted by kossnick View Post
    Καλησπέρα σας!
    Είμαι 41 ετων, 1.89 και αρχές Ιουνίου ήμουν 89,3 κιλα με μια μικρή περιφέρεια στην κοιλια και ελαχιστη κοιλιτσα. Ασχολουμουν γενικα με τον αθλητισμο, τρεξιμο, γυμναστηριο και τα τελευταια 2 χρόνια αποκλειστικα με το κροσφιτ.
    Ακολουθησα ένα πρόγραμμα διατροφης από τον Ιούνιο που έβγαλα μονος μετα από ψαξιμο στο ιντερνετ και γενικα ενασχολησης με το θεμα. Έχω χάσει 6 κιλα μεσα σε 40 μέρες περίπου, εχει χαθει το λιπος στα πλαγια της κοιλιας και η κοιλια έχει φυγει κατά πολύ.
    Το θέμα που με απάσχολει είναι πως θέλω να χάσω κι άλλο λίπος απο την κοιλια έτσι ώστε να φάνουν κατά πολύ οι κοιλιακοί αλλα μυικα να μαραμείνω ως εχω και να ανέβω οσο γίνεται. Είναι δυνατόν αυτό και με ποιό τρόπο, γιατι και λόγω ηλικίας ακούω πως δεν είναι τόσο ευκολο να πραγματοποιηθει οργανικα;
    Πρωινο κουακερ με ένα σκουπ πρωτεινη πριν την προπονηση
    Έπειτα καποιο φρούτο μαζί με γιαουρτο 2%
    Μεσημερι κοτοπουλο με καστανο ρυζι και σαλατα Πρασινη
    Απογευμα φρουτο με γιαουρτι 2% και ένα σκουπ πρωτεινης μοιρασμενο χρονικα το απογευμα
    Βραδινο κοτόπουλο με σαλατα,
    Τα κυρια γευματα μου εχουν ψάρι περκα και γλωσσα,τόνο , οσπρια, ομελετες , κοτοπουλο, μοσχαρι χωρις λιπος, αρακα
    Το πρωινο εναλλασεται με φέτες ολικης με ταχίνι ή λιγο φυστικοβουτυρο ή 5 ασπραδια με μπανανα στο μιξερ,
    ΥΓ. πρωτεΐνη προσπαθω να πάιρνω γυρω στα 180 με 200γρ, υδατάνθρακες 150γρ και λιπη γυρω στα 50γρ αλλα τα προγραμματα δεν είναι ιδιαίτερα μετρημενα αναφορικα με τους υδατανθρακες και τα λιπη


    Tα πράγματα είναι πολύ απλά : Αν με αυτά που τρως τώρα βλέπεις τη ζυγαριά και στον καθρέφτη να υπάρχει αλλαγή και μείωση, τότε κράτησέ το.
    Αν για πανω από 10 μέρες βλέπεις στασιμότητα και στα δύο τότε πρέπει να γίνουν κάποιες αλλαγές.
    Θα πρότεινα όχι απαραίτητα να μειώσεις θερμίδες ή να αλλάξεις τα μακροθρεπτικά, αλλά τις τροφές. Δηλαδή να βγάλεις ψωμιά, ταχίνια, φυστικοβούτυρα και να τα αντικαταστήσεις με πατατα, ρυζι, λαχανικά, ελαιόλαδο, αμυγδαλα, αβοκάντο. Επίσης μείωσε το φρούτο σε 1 μερίδα τη μέρα.
    Το ρόφημα κράτα το σε 1 τη μέρα , εγω θα λεγα μετα την προπονήση. Το πρωι μπορεις να βάλεις ασπράδια.

    Επίσης οσο συγκεκριμένος εισαι στη διατροφη, αλλο τοσο πρέπει να είσαι και στην αερόβια. Σημείωνε πόσες φορες την εβδομάδα κανεις, διάρκεια και τι ειδος αερόβιας ώστε να ξέρεις στην πορεία τι θα χρειαστεί να αλλάξει.

    Από τη στιγμή που δεν κάνεις ακραία διατροφή, δεν κάνεις υπερβολικές αερόβιες, δεν υποσιτίζεις τον εαυτό σου, κοιμάσαι σωστά και κάνεις γυμναστική με βάρη (οκ κρόσφιτ στην προκειμένη) μη φοβάσαι μηπως χάσεις μυικό ιστό. Ναι, οταν κανουμε δίαιτα παντα με το λίπος χάνουμε και λίγη μυική μάζα αλλά όταν κρατάς τα παραπάνω όπως πρέπει η απώλεια θα είναι η λιγότερη.
    Last edited by Kardoula; 17-07-18 at 10:30.

  8. #8

    Default

    Το ζήτημα μου είναι πως οκ χανω, ίσως και λίγο παραπάνω από από το (φυσιολογικο) και όπως φαντάζομαι όταν φτάσω 79 κιλά θα βλέπω πολύ καλύτερα τους κοιλιακούς, όμως δε θέλω να φαίνομαι σαν υποσιτισμενος. Το άριστο σε με να θα ήταν να παρέμενε και να αυξανόταν η μυϊκή μάζα ενώ παράλληλα να υπάρχει και απώλεια λίπους στο σώμα, πράγμα που ξέρω πως είναι πολύ δύσκολο κι αν όχι ακατόρθωτο.
    Ρύζι τρώω κάστανο και πατάτες επίσης όπως και λαχανικά καθημερινά. Ασπράδια έχω στο πρόγραμμα μου σε αντικατάσταση του όρου γάλακτος το πρωί μετά ή πριν την προπονηση. Πολλές φορές πριν την προπονηση το πρωί αναμυγνυω κούριερ με ότι γάλακτος αντί για ταχίνι κ ψωμί ολικής.
    Δε ξέρω αν μπορεί να γίνει αυτό που επιζητω, δηλαδή να χάνω λίπος και να παίρνω μυϊκό ιστό παραλληλα αλλά θα το προσπαθήσω και διαβάζοντας αλλά και μαθαίνοντας από εδώ μέσα περισσότερες πληροφορίες από όλους σας!
    Last edited by kossnick; 17-07-18 at 10:54.

  9. #9

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Tα πράγματα είναι πολύ απλά : Αν με αυτά που τρως τώρα βλέπεις τη ζυγαριά και στον καθρέφτη να υπάρχει αλλαγή και μείωση, τότε κράτησέ το.
    Αν για πανω από 10 μέρες βλέπεις στασιμότητα και στα δύο τότε πρέπει να γίνουν κάποιες αλλαγές.
    Θα πρότεινα όχι απαραίτητα να μειώσεις θερμίδες ή να αλλάξεις τα μακροθρεπτικά, αλλά τις τροφές. Δηλαδή να βγάλεις ψωμιά, ταχίνια, φυστικοβούτυρα και να τα αντικαταστήσεις με πατατα, ρυζι, λαχανικά, ελαιόλαδο, αμυγδαλα, αβοκάντο. Επίσης μείωσε το φρούτο σε 1 μερίδα τη μέρα.
    Το ρόφημα κράτα το σε 1 τη μέρα , εγω θα λεγα μετα την προπονήση. Το πρωι μπορεις να βάλεις ασπράδια.

    Επίσης οσο συγκεκριμένος εισαι στη διατροφη, αλλο τοσο πρέπει να είσαι και στην αερόβια. Σημείωνε πόσες φορες την εβδομάδα κανεις, διάρκεια και τι ειδος αερόβιας ώστε να ξέρεις στην πορεία τι θα χρειαστεί να αλλάξει.

    Από τη στιγμή που δεν κάνεις ακραία διατροφή, δεν κάνεις υπερβολικές αερόβιες, δεν υποσιτίζεις τον εαυτό σου, κοιμάσαι σωστά και κάνεις γυμναστική με βάρη (οκ κρόσφιτ στην προκειμένη) μη φοβάσαι μηπως χάσεις μυικό ιστό. Ναι, οταν κανουμε δίαιτα παντα με το λίπος χάνουμε και λίγη μυική μάζα αλλά όταν κρατάς τα παραπάνω όπως πρέπει η απώλεια θα είναι η λιγότερη.
    Το ζήτημα μου είναι πως οκ χανω, ίσως και λίγο παραπάνω από από το (φυσιολογικο) και όπως φαντάζομαι όταν φτάσω 79 κιλά θα βλέπω πολύ καλύτερα τους κοιλιακούς, όμως δε θέλω να φαίνομαι σαν υποσιτισμενος. Το άριστο σε με να θα ήταν να παρέμενε και να αυξανόταν η μυϊκή μάζα ενώ παράλληλα να υπάρχει και απώλεια λίπους στο σώμα, πράγμα που ξέρω πως είναι πολύ δύσκολο κι αν όχι ακατόρθωτο.
    Ρύζι τρώω κάστανο και πατάτες επίσης όπως και λαχανικά καθημερινά. Ασπράδια έχω στο πρόγραμμα μου σε αντικατάσταση του όρου γάλακτος το πρωί μετά ή πριν την προπονηση. Πολλές φορές πριν την προπονηση το πρωί αναμυγνυω κούριερ με ότι γάλακτος αντί για ταχίνι κ ψωμί ολικής.
    Δε ξέρω αν μπορεί να γίνει αυτό που επιζητω, δηλαδή να χάνω λίπος και να παίρνω μυϊκό ιστό παραλληλα αλλά θα το προσπαθήσω και διαβάζοντας αλλά και μαθαίνοντας από εδώ μέσα περισσότερες πληροφορίες από όλους σας!

  10. #10
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    09-09-04
    Location
    .
    Posts
    188

    Default

    Quote Originally Posted by kossnick View Post
    Δε ξέρω αν μπορεί να γίνει αυτό που επιζητω, δηλαδή να χάνω λίπος και να παίρνω μυϊκό ιστό παραλληλα αλλά θα το προσπαθήσω και διαβάζοντας αλλά και μαθαίνοντας από εδώ μέσα περισσότερες πληροφορίες από όλους σας!
    Μπορεί, αλλά είναι δύσκολο και πιο αργά αποτελέσματα. Καλό είναι να βάζεις ένα στόχο κάθε φορά, στη δική σου την περίπτωση, από αυτά που λες, ο στόχος θα είναι να χάσεις λίπος. Όταν με το καλό φτάσεις αρκετά χαμηλά (ως γνωστόν η δική μου άποψη είναι το 10%), ξεκινάς πρόγραμμα όγκου.

  11. #11
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Αν θες τα μέγιστα αποτελέσματα από πλευράς μυικής ανάπτυξης η προπόνηση με βάρη είναι μονόδρομος.
    Έχε όμως λογικές προσδοκίες. Η μυική μάζα απαιτεί χρόνο και σωστή προπόνηση, δεν είναι κάτι που έρχεται σε μήνες ή ένα χρόνο.
    Αυτό που περιγράφεις γίνεται, ειδικά αν είσαι αρχάριος, αλλά με πιο αργούς ρυθμούς απ ότι έχεις στο μυαλό σου (φαντάζομαι).

  12. #12

    Default

    Quote Originally Posted by EAS View Post
    Μπορεί, αλλά είναι δύσκολο και πιο αργά αποτελέσματα. Καλό είναι να βάζεις ένα στόχο κάθε φορά, στη δική σου την περίπτωση, από αυτά που λες, ο στόχος θα είναι να χάσεις λίπος. Όταν με το καλό φτάσεις αρκετά χαμηλά (ως γνωστόν η δική μου άποψη είναι το 10%), ξεκινάς πρόγραμμα όγκου.
    Ναι κάπως έτσι το φαντάζομαι κι εγω αλλά το πρόγραμμα όγκου, δε θα κάλυψει και τους κοιλιακούς που θα έχουν εμφανιστει τότε?

  13. #13

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Αν θες τα μέγιστα αποτελέσματα από πλευράς μυικής ανάπτυξης η προπόνηση με βάρη είναι μονόδρομος.
    Έχε όμως λογικές προσδοκίες. Η μυική μάζα απαιτεί χρόνο και σωστή προπόνηση, δεν είναι κάτι που έρχεται σε μήνες ή ένα χρόνο.
    Αυτό που περιγράφεις γίνεται, ειδικά αν είσαι αρχάριος, αλλά με πιο αργούς ρυθμούς απ ότι έχεις στο μυαλό σου (φαντάζομαι).
    Όχι η αλήθεια ειναι πως δεν έχω μεγάλες προσδοκιες κα6ως γνωριζω πως θελει πολυ χρονο ολο αυτο.
    Απλά το ζήτημα μου είναι να ξέρω πως αυτό που κάνω το κάνω σωστά, αν γίνεται σωστά τότε θα έρθει και το αναμενόμενο αποτέλεσμα κάποια στιγμη...

  14. #14
    Advanced Bodybuilder babisvaleris's Avatar
    Join Date
    22-09-13
    Posts
    1,088

    Default

    Quote Originally Posted by EAS View Post
    Πολύ ευχαρίστως,
    Δεν ξέρω αν σε κάλυψε η απάντησή μου...
    έχω καλυφθεί σχετικά, φυσικά και έχω τις ενστάσεις μου και ειδικά για άτομα άνω των 35-40 που πρέπει να ρίχνουν και μια ματιά σε LDL,αρτηριακή πίεση κλπ-θέματα που το αυξημένο ζωικό λίπος τα παρασέρνει.
    τεσπα είμαστε σε άλλο ποστ. σευχαριστώ. θα διαβάσω κάποια απο αυτά που ποστάρεις και ίσως βρώ και περισσότερα... καλή συνέχεια

  15. #15
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    09-09-04
    Location
    .
    Posts
    188

    Default

    Quote Originally Posted by kossnick View Post
    Ναι κάπως έτσι το φαντάζομαι κι εγω αλλά το πρόγραμμα όγκου, δε θα κάλυψει και τους κοιλιακούς που θα έχουν εμφανιστει τότε?
    Αν βάζεις ποιοτικά κιλά, δηλαδή αν τρως σωστά, δεν θα βάλεις λίπος, ή για να το πω καλύτερα, δεν θα πρέπει να βάλεις λίπος. Ελάχιστο ίσως, αλλά όχι τόσο ώστε να σου χαλάσει τη γράμμωση. Ο λόγος που μετά θα βάζεις (τρώγοντας σωστά), ποιοτικότερα και πιο εύκολα κιλά, είναι επειδή α) θα είσαι πιο ευαίσθητος στην ινσουλίνη και β) θα έχεις περισσότερους υποδοχείς ινσουλίνης.
    Quote Originally Posted by babisvaleris View Post
    έχω καλυφθεί σχετικά, φυσικά και έχω τις ενστάσεις μου και ειδικά για άτομα άνω των 35-40 που πρέπει να ρίχνουν και μια ματιά σε LDL,αρτηριακή πίεση κλπ-θέματα που το αυξημένο ζωικό λίπος τα παρασέρνει.
    τεσπα είμαστε σε άλλο ποστ. σευχαριστώ. θα διαβάσω κάποια απο αυτά που ποστάρεις και ίσως βρώ και περισσότερα... καλή συνέχεια

    Η αρτηριακή πίεση δεν έχει λόγο ν΄ ανέβει, η LDL εξαρτάται καθαρά από τη γενετική προδιάθεση. Πάντως, αφενός οι τιμές της χοληστερίνης από μόνες τους δε λένε απολύτως τίποτα (δηλαδή η χοληστερίνη δεν ευθύνεται για πρόκληση καρδιοαγγειακών νοσημάτων), αφετέρου αν έχεις γενετική προδιάθεση για υψηλή χοληστερίνη πέφτει εύκολα με απλή άσκηση (περπάτημα) και τέλος οι υψηλότερες τιμές χοληστερίνης είναι προστατευτικές όσο μεγαλώνουμε.
    Σε κάθε περίπτωση, αν διαπιστωθεί αύξηση της LDL σε "ανησυχητικά" επίπεδα, μπορείς να ελαττώσεις τα ζωϊκά λίπη και να τα αντικαταστήσεις με φυτικά (ελαιόλαδο, λάδι καρύδας, αβοκάντο). Γι' αυτό λέμε ότι κάθε άνθρωπος θέλει εξατομικευμένη διατροφή και προπόνηση, τίποτα δε δουλεύει για όλους το ίδιο...


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Απώλεια λίπους στην κοιλιά - απώλεια μυικής μάζας
    By aris_serres in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 7
    Last Post: 23-06-17, 18:36
  2. Ερώτηση για χάσιμο κοιλιακού λίπους χωρίς μείωση μυικής μάζας
    By DimBigGr in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 2
    Last Post: 07-06-17, 20:01
  3. Απώλεια Λίπους Χωρίς Απώλεια Μυϊκής Μάζας
    By morales in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 4
    Last Post: 27-12-15, 00:42
  4. Απώλεια λίπους-αύξηση μυικής μάζας
    By saimon1984 in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 4
    Last Post: 18-09-15, 17:18
  5. Διατήρηση μυικής μάζας-Απώλεια λίπους
    By Panos94 in forum Διατροφή & Συμπληρώματα Για Γυναίκες
    Replies: 0
    Last Post: 22-12-14, 19:42

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •