Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    New Bodybuilder
    Join Date
    27-12-17
    Posts
    3

    Default Διατροφή όγκου- συζήτηση

    Καλησπέρα, καινούργιος στο φόρουμ,
    Ξεκινησα τον νοέμβρη γυμναστήριο μετά απο καιρο με πιο σοβαρους ορους θα ελεγα πλεον καθως διαμορφωσα και ενα πλανο διατροφης μονος μου.
    Τα στατς μου τον νοεμβρη ηταν 82kg 1.84 cm και 18.6% λιπος ( skinny fat που λεμε? )

    Αποφασισα να ξεκινησω γραμμωνοντας και πλεον χωρις να τα πολυλογω, αλλαζα κατα διαστηματα το προγραμμα μου, ειμαι στα 76 kg με 13.7% λιπος, μυικη μαζα στα 62.5 κιλα. Γενικα δεν νιωθω μυωδης, μαλλον απλα αδυνατος φαινομαι ( ειμαι και λιγο πεσιμιστης με τον εαυτο μου :p ) ,αν και πλεον εχω καλουτσικη γραμμωση και φλεβικοτητα σε καποιες μυικες ομαδες.

    Νομιζω ειναι καιρος για να αρχισω μια διατροφη ογκου, θα την γραψω και απλα θα ηθελα γνωμες.

    ΠΡΩΙΝΟ 11:00
    80γρ βρωμη
    200 ml γαλα 2%
    1 scoop whey
    1 μηλο

    Προπόνηση 12:00

    2ο γευμα( μεταπροπονητικο) 13:30
    1 μπανανα
    1 scoop whey
    + 45 λεπτα μετα
    150γρ στηθος κοτοπουλο
    100γρ ρύζι

    3ο γευμα 17:00

    4 φέτες τοστ ολικης αλεσης
    2 φετες κασερι arla protein ή καποια gouda με χαμηλα λιπαρα
    1 κουταλια της σουπας φυστικοβουτυρο

    4ο γευμα 20:00
    100γρ παξιμαδι ολικης αλεσης
    Ντοματα-μαρουλι
    150γρ στηθος κοτοπουλο
    1 Κουταλια της σουπας λαδι

    5ο γευμα 23:00
    2 φετες τοστ ολικης αλεσης
    100γρ στηθος κοτοπουλο

    02:00
    200γρ στραγγιστο γιαουρτι
    30γρ αμυγδαλα

    Κοιμαμαι κατα τις 02:45

    Σε γενικες γραμμες παιζουν διαφοροποιησεις στη διατροφη, προσπαθω καμια φορα να προσθετω κοτατζ και αυγα ως αλλες πηγες πρωτεινης και βραστη πατατα αντι για ρυζι.
    Δυστυχως λογω δουλειας ( μπαρμαν) και φυσει εργενικης ζωης :p, χρησιμοποιω αρκετα επεξεργασμενα τροφιμα για να καλυψω τους υδατανθρακες, ( ψωνιζω συνεχεια ψωμια τοστ, τορτιγιες, παξιμαδια, ολικης) δεν ξερω αν γλουτενη που εμπεριεχουν κανει κακο απο αποψη bodybuilding.
    Και οπως προειπα η δουλεια μου εχει 9 ωρες ορθοστασια και παρατηρω οτι καιω αρκετες θερμιδες.
    Τα μακρος αν δν κανω λαθος ειναι γυρω στα 320γρ υδατ, 200 γρ πρωτ και 80γρ λιπος.
    Στοχος σε βαθος 4-6 μηνων ειναι να παρω 8-9 κιλα οσο πιο καθαρα γινονται και να γραμμωσω μετα παλι.

    Πως τα βλεπετε?

    Ευχαριστω εκ των προτερων για οποιαδηποτε πληροφορια.

  2. #2
    Pumping Iron Dexter.'s Avatar
    Join Date
    23-12-13
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    642

    Default

    Quote Originally Posted by sifis1994 View Post
    Καλησπέρα, καινούργιος στο φόρουμ,
    Ξεκινησα τον νοέμβρη γυμναστήριο μετά απο καιρο με πιο σοβαρους ορους θα ελεγα πλεον καθως διαμορφωσα και ενα πλανο διατροφης μονος μου.
    Τα στατς μου τον νοεμβρη ηταν 82kg 1.84 cm και 18.6% λιπος ( skinny fat που λεμε? )

    Αποφασισα να ξεκινησω γραμμωνοντας και πλεον χωρις να τα πολυλογω, αλλαζα κατα διαστηματα το προγραμμα μου, ειμαι στα 76 kg με 13.7% λιπος, μυικη μαζα στα 62.5 κιλα. Γενικα δεν νιωθω μυωδης, μαλλον απλα αδυνατος φαινομαι ( ειμαι και λιγο πεσιμιστης με τον εαυτο μου :p ) ,αν και πλεον εχω καλουτσικη γραμμωση και φλεβικοτητα σε καποιες μυικες ομαδες.

    Νομιζω ειναι καιρος για να αρχισω μια διατροφη ογκου, θα την γραψω και απλα θα ηθελα γνωμες.

    ΠΡΩΙΝΟ 11:00
    80γρ βρωμη
    200 ml γαλα 2%
    1 scoop whey
    1 μηλο

    Προπόνηση 12:00

    2ο γευμα( μεταπροπονητικο) 13:30
    1 μπανανα
    1 scoop whey
    + 45 λεπτα μετα
    150γρ στηθος κοτοπουλο
    100γρ ρύζι

    3ο γευμα 17:00

    4 φέτες τοστ ολικης αλεσης
    2 φετες κασερι arla protein ή καποια gouda με χαμηλα λιπαρα
    1 κουταλια της σουπας φυστικοβουτυρο

    4ο γευμα 20:00
    100γρ παξιμαδι ολικης αλεσης
    Ντοματα-μαρουλι
    150γρ στηθος κοτοπουλο
    1 Κουταλια της σουπας λαδι

    5ο γευμα 23:00
    2 φετες τοστ ολικης αλεσης
    100γρ στηθος κοτοπουλο

    02:00
    200γρ στραγγιστο γιαουρτι
    30γρ αμυγδαλα

    Κοιμαμαι κατα τις 02:45

    Σε γενικες γραμμες παιζουν διαφοροποιησεις στη διατροφη, προσπαθω καμια φορα να προσθετω κοτατζ και αυγα ως αλλες πηγες πρωτεινης και βραστη πατατα αντι για ρυζι.
    Δυστυχως λογω δουλειας ( μπαρμαν) και φυσει εργενικης ζωης :p, χρησιμοποιω αρκετα επεξεργασμενα τροφιμα για να καλυψω τους υδατανθρακες, ( ψωνιζω συνεχεια ψωμια τοστ, τορτιγιες, παξιμαδια, ολικης) δεν ξερω αν γλουτενη που εμπεριεχουν κανει κακο απο αποψη bodybuilding.
    Και οπως προειπα η δουλεια μου εχει 9 ωρες ορθοστασια και παρατηρω οτι καιω αρκετες θερμιδες.
    Τα μακρος αν δν κανω λαθος ειναι γυρω στα 320γρ υδατ, 200 γρ πρωτ και 80γρ λιπος.
    Στοχος σε βαθος 4-6 μηνων ειναι να παρω 8-9 κιλα οσο πιο καθαρα γινονται και να γραμμωσω μετα παλι.

    Πως τα βλεπετε?

    Ευχαριστω εκ των προτερων για οποιαδηποτε πληροφορια.
    Με τετοιο ποσοστο λιπους εγω θα εκανα ισοθερμιδικη διατροφη... με μακρος 200 πρωτεινη , 40/50 λιπαρα και τα υπόλλοιπα υδατάθνρακα.

  3. #3
    Pumping Iron bebeto's Avatar
    Join Date
    22-09-13
    Location
    Athens
    Posts
    680

    Default

    Να σημειωσω κ εγω οτι δεν ξεκιναμε ντουγρου με τα νουμερα...Οι αλαγες γινοντε σιγα σιγα, αν εσυ οσο γραμωνες ειχες φτασει να τρως 500 θερμιδες (σχημα λογου) και τωρα πας αποτομα στις 2800 μαντεψε τι θα γινει
    τα θαυματα συμβαινουν μονο σε οσους δε τα παρατανε ΠΟΤΕ

  4. #4
    New Bodybuilder
    Join Date
    27-12-17
    Posts
    3

    Default

    Σε ευχαριστω για την απαντηση αλλα τι θα καταφερω με ισοθερμιδικη διατροφη και βαρη? Ειναι εφικτο να "ανταλλαξω" λιπος με μαζα στα ιδια κιλα?
    Επισης μια και αναφερθηκες στο λιπος θα προτεινες να δοκιμασω να το χαμηλωσω και αλλο για κανα μηνα?
    Απλα νιωθω οτι εχω χτυπησει πλατο, θα πρεπει να πεσω στα 72kg για να στεγνωσω και μου φαινονται πολυ λιγα.
    Θενκς

  5. #5
    New Bodybuilder
    Join Date
    27-12-17
    Posts
    3

    Default

    Ναι εννοειται ολο τον αυγουστο αυτο ουσιαστικα θα κανω συντηρηση για να μπω σε ογκο σταδιακα, μεχρι τωρα ετρωγα γυρω στις 2400-2600.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Συζήτηση Για Τη Διατροφή Γράμμωσης Μου
    By Hanos in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 36
    Last Post: 09-07-15, 17:26
  2. Συζήτηση για Powerlifting
    By power232 in forum Powerlifting & Αρση Βαρών
    Replies: 83
    Last Post: 05-02-14, 00:18
  3. Διατροφή όγκου με αυξ/νους p/w υδατ/κες - Συζήτηση
    By Aggelos in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 3
    Last Post: 15-09-08, 23:53

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •