Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 19 of 19
  1. #1

    Default Νέο μέλος απορίες

    Καλημερα σε ολους
    Ειμαι 24 χρονων 1.75 και πλεον 78 κιλα.
    Η προσπαθεια να χασω βαρος ξεκινησε πριν ενα χρονο οταν τελειωσα τη σχολη και ειδα οτι μεσα σε 5 χρονια ειχα βαλει σχεδον 20 κιλα.
    Χωρις να γνωριζω τιποτα σχετικα με διατροφη εκοψα το φαγητο απ εξω και πηγαινα για τρεξιμο καθε μερα, ετρωγα οτι ειχε στο σπιτι αλλα καθολου γλυκα και ετσι απο 95 κιλα εφτασα 78.
    Εδω και ενα μηνα εχω γραφτει στο γυμναστηριο και ακολουθω ενα προγραμα που βρηκα στο φορουμ.
    Η διατροφη μου ειναι καθαρη και μετραω παντα οτι τρωω.
    Ενω δεν εχω ξεφυγει απο το προγραμμα μου καθολου απο τη μερα που αρχισα γυμναστηριο δε χανω αλλο βαρος.
    Αντιθετα καποιες φορες ειμαι και ενα δυο κιλα πιο πανω χωρις να αλλαξω κατι στη διατροφη.
    Πιο μπροστα αυτο δε συνεβαινε.
    Εχανα κιλα αργα και σταθερα.
    Τι συμβαινει;

  2. #2
    Junior Bodybuilder Δανάη's Avatar
    Join Date
    10-10-11
    Posts
    206

    Default

    ποσες θερμιδες καταναλώνεις την ημέρα; macros; αεροβια; γραψε μας περισσότερες λεπτομέριες

  3. #3
    Junior Bodybuilder GIORGOS1987's Avatar
    Join Date
    23-06-18
    Posts
    198

    Default

    Καλημέρα..Όταν είχα βρεθεί σε παρόμοια κατάσταση αυτό που έκανα και μου δούλεψε, ήταν να κάνω κάποιες μικρές αλλαγές στη διατροφή μου (π.χ. ρύζι/πατάτα, και αρκετά πράσινα φυλλώδη λαχανικά).
    Πιστεύω επίσης ότι αφού πρώτα έκανες μόνο αερόβιο, είναι λογικό τώρα που κάνεις βάρη να βλέπεις κάποια "πρωτοφανή" πράγματα με το βάρος σου..

  4. #4

    Default

    Οι θερμιδες μου ειναι 2.300 τις ιδιες καταναλωνα και πριν το γυμναστηριο και εχανα βαρος.
    180 πρωτεΐνη 250 υδατανθρακα και 65 λιπαρα
    Αεροβια κανω διαδρομο μετα την προπονηση μιση ωρα
    3-4 φορες την εβδομαδα.
    Απο τη μερα που ξεκινησα τα βαρη ομως η ζυγαρια παιζει 78-80 ενα μηνα.
    Κανω 4 γευματα. Πρωινο μεσημεριανο που ειναι το γευμα πριν την προπονηση μετα πινω πρωτεΐνη και απογευματινο και βραδυνο.

  5. #5
    Junior Bodybuilder GIORGOS1987's Avatar
    Join Date
    23-06-18
    Posts
    198

    Default

    Η προπόνηση με βάρη (και ανάλογη διατροφή) φέρνει μυική ανάπτυξη..οπότε θεωρώ λογικό το αποτέλεσμα της ζυγαριάς!!

  6. #6

    Default

    Μακαρι να ηταν αυτο κι ας ανεβαινε η ζυγαρια!
    Αλλα μονο ενα μηνα εχει που ξεκινησα γι αυτο μου φαινεται απιθανο.

  7. #7
    Junior Bodybuilder GIORGOS1987's Avatar
    Join Date
    23-06-18
    Posts
    198

    Default

    Ζυγίζεσαι μετά την προπόνηση? αν ναι, απέφυγέ το λίγο και ζυγίσου άλλη στιγμή μέσα στη μέρα, ίσως καλύτερα το πρωί με άδειο στομάχι..
    Η ζύγιση μετά την προπόνηση ίσως να δείχνει λίγο διαφορετικά αποτελέσματα, λόγω του προιξίματος από τα βάρη..

  8. #8
    Junior Bodybuilder Δανάη's Avatar
    Join Date
    10-10-11
    Posts
    206

    Default

    νομιζω το γνωρίζεις οτι η πρόσληψη θερμίδων ειναι ανάλογη του σωματικού βαρους,αν καποιος ειναι 95 κιλα στο ιδιο υψος με εσενα και με την ιδια σωματικη δραστηριοτητα, με τις 2300 θερμιδες αυτος θα χάνει ενω εσυ μπορει να βάζεις κιλα.Ισως 2300 θερμιδες ειναι πολλές,κατσε υπολόγισε ξανα τις θερμιδες σου,αν σου βγαινουν ιδιες καντες 2150-2100

  9. #9
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Γράψε την διατροφή σου να δούμε τι τρως γιατί εκεί μπορεί να είναι το λάθος, ενώ εσύ νομίζεις πως τρως σωστά.

    Επίσης να ξέρεις ότι για το πρώτο διάστημα που ξεκινάμε προπόνηση με βάρη, το σώμα μας, αναδομώντας και προσαρμοζόμενο στο νέο ερέθισμα -στρες - "εργασία" που το βάζεις να κάνει, κρατάει μέσα στους μυς νερό (για να το πω πολύ απλά), για να ανταπεξέλθει.

    Αυτός είναι και ο λόγος που οι νέοι ασκούμενοι έχουν γρήγορα αποτελέσματα οπτικών αλλαγών.

    Για να φτιάξεις όμως τον μεταβολισμό σου και να ενεργοποιηθεί ξανά η απώλεια κιλών, δεν φτάνει μόνο η αεροβική και τα όργανα, αλλά και η σωστή διατροφή που το πρώτο που θα σου πρότεινα είναι να αυξήσεις τα γεύματα από 4 σε 5 ή και 6.
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  10. #10

    Default

    Μαζντα πιστευεις οτι ειναι στα φαγητα το προβλημα στον αριθμο των γευματων η στις θερμιδες?
    Το πρωι τρωω αυγα με βρωμη
    Η γιαουρτι με φρουτο και ξηρους καρπους
    Το μεσημερι
    Κοτοπουλο στηθος η μοσχαρι
    Με ρυζι η πατατα και σαλατα με ελαιολαδο.
    Αν δε βαλω λαδι τρωω λιγοτερη πατατα η ρυζι και βαζω μια φετα του τοστ με φυστικοβουτυρο
    Μετα την προπονηση πινω πρωτεΐνη
    Το απογευματινο ειναι συνηθως οπως το μεσημεριανο
    Και το βραδυ τρωω γιαουρτι με ξηρους καρπους η φυστικοβουτυρο.
    Ψαρι βαζω τονο η σολωμο μια φορα την εβδομαδα
    Καποιες φορες οχι συχνα τρωω ψωμι του τοστ στο μεσημεριανο αντι για πατατα η ρυζι.
    Ολα τα παραπανω γευματα εννοειται πως ειναι ζυγισμενα και κραταω σταθερα τα μακρος.
    Αυτο για το νερο στους μυς το ειχα διαβασει και γω.
    Αλλα για ποσο καιρο συμβαινει αυτο;
    Να περιμενω η να μειωσω τις θερμιδες;
    Να κανω 5 γευματα? Δηλαδη παραδειγμα να τρωω μια μπανανα μαζι με την πρωτεΐνη μετα την προπονηση;
    Και τις μερες που δεν παω γυμναστήριο τι να βαλω;
    Το πρωι τρωω στο σπιτι και μετα ξανατρωω οταν τελειωνω απο τη δουλεια το μεσημερι.
    Σκεφτηκα να παιρνω κατι μαζι μου αλλα δεν εχει ψυγειο και στο διαλειμμα εχω ελαχιστο χρονο οποτε ειναι λιγο δυσκολο.αν και το πρωι καποιες φορες πειναω στη δουλεια.
    Ολες οι ιδεες και οι συμβουλες ειναι ευπροσδεκτες.
    Σας ευχαριστω πολυ

  11. #11

    Default

    Και μια ερωτηση ακομα.
    Ενω στα χερια και στα ποδια με ρουχα φαινομαι φυσιολογικος, οχι χοντρος ουτε λεπτος, εχω κοιλια.
    Οταν ειμαι ορθιος δεν φαινεται και με τα ρουχα φαινομαι ενταξει. Οταν καθομαι ομως φαινεται αρκετα.
    Είναι σαν να ειναι χαλαρο δερμα και λιπος μαζι.
    Και κατι ακομα που με κανει να αισθανομαι ασχημα ειναι οτι εχω κυταριτιδα. Και βλεπω τους αλλους πιο πολλα κιλα απο μενα χωρις να κανουν διατροφη η προπονηση και δεν εχουν καθολου.
    Αυτο διορθωνεται; πειτε παιδια γιατι το χω παρει ζεστα αλλα απογοητευομαι.
    Το ξερω οτι ειναι νωρις αλλα θελω απο τη στιγμη που το κανω να το κανω σωστα.

  12. #12
    Junior Bodybuilder GIORGOS1987's Avatar
    Join Date
    23-06-18
    Posts
    198

    Default

    Κατ' αρχήν δεν χρειάζεται να απογοητεύεσαι..Θέλει πολύ υπομονή κι επιμονή σε όλη την προσπάθεια σου!
    Προσωπικά συμφωνώ απόλυτα με τον mazda6, ίσως το να αυξήσεις τα γεύματά σου να σε βοηθήσει πολύ..
    Η διατροφή σου σε γενικές γραμμές θεωρώ πως είναι καλή, απλά θα σου πρότεινα να βάλεις ένα γεύμα-σνακ ανάμεσα σε πρωινό-μεσημεριανό για να μην μένει το σώμα σου τόσες ώρες νηστικό.
    Α, εγώ τρώω φρούτο με την πρωτεϊνη μου μετά την προπόνηση, οπότε όπως καταλαβαίνεις είμαι υπέρ σε αυτό..

  13. #13
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Δεν γράφεις ποσότητες κι έχεις κολλήσει με τα macros!!!

    Πρέπει να ξέρεις πόσο πρέπει να φας, αλλά τι θα γίνει αν φας περισσότερο αλλά ΑΠΌ ΑΠΌΛΥΤΗ καθαρές πηγές;! Θα δείξεις καλύτερα.

    Εγώ βλέπω ψωμιά και φυστικοβούτυρο, που δεν είμαι εναντίον, αλλά το φυστικοβούτυρο για παράδειγμα είναι υπερφορτωμένο τροφή θερμιδικά και θέλει κατάλληλη διαχείριση της ποσότητας, αλλιώς την πάτησες.
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  14. #14

    Default

    Πως μπορει να ξεφυγω σε ποσοτητα απο τη στιγμη που τα ζυγιζω και τα μετραω ολα;
    Ξερω οτι καταναλωνω 2.300 θερμιδες με τα μακρος που εγραψα παραπανω.
    Που ειναι λαθος αυτο που λεω;
    Εχει σημασια αν το φυστικοβουτυρο ειναι 20 γραμμαρια και αν το κοτοπουλο ειναι 150;
    Απο τη στιγμη που ξερω ποσο τρωω και δεν ξεφευγω απο τη διατροφη ποτε;
    Θελω ν πω πως καποιες μερες μπορει να φαω 200 γιαουρτι και 150 κοτοπουλο και αλλες 100 κοτοπουλο και 300 γιαουρτι για παραδειγμα.
    Στο τελος ομως παλι θα ειμαι στις 2.300

  15. #15
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Αν ίσχυε αυτό που λες λοιπόν, όλα θα έπρεπε να σου πηγαίνουν ρολόι, να χάνεις κιλά, να έχεις το αποτέλεσμα που θέλεις και κατά συνέπεια να μην προβληματίζεσαι και να χρειάζεσαι την συμβουλή μας.

    Οπότε μην κάνεις καμιά αλλαγή. Όλα καλά και ασ' το το πλάνο ως έχει!!!

    Καλή συνέχεια, καλή δύναμη και καλά αποτελέσματα στην προσπάθειά σου!!!
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  16. #16

    Default

    Σ ευχαριστω πολυ,
    Ισχυει αυτο που λεω,μετραω τα παντα με ακριβεια.
    Θα ακολουθησω την συμβουλη σου και θα κανω 5 γευματα αντι για 4.
    Τις θερμιδες να τις μειωσω; να αυξησω την αεροβια; η να τα αφησω ολα οπως ειναι και να περιμενω να ξεκολλησω;

  17. #17
    Advanced Bodybuilder AU77's Avatar
    Join Date
    25-10-11
    Location
    Cyprus
    Posts
    720

    Default

    Τώρα τι αερόβια κάνεις;

  18. #18

    Default

    3-4 φορες την εβδομαδα εκανα μιση ωρα διαδρομο μετα την προπονηση.
    Αυτη την εβδομαδα σκεφτομουν να την αυξησω λιγο αν δεν ξεκολλησει η ζυγαρια.
    Η θα ηταν καλυτερα να μεισωσω τις θερμιδες; Η και τα δυο;

  19. #19
    Advanced Bodybuilder AU77's Avatar
    Join Date
    25-10-11
    Location
    Cyprus
    Posts
    720

    Default

    Νομίζω είναι λογικό εάν ξεκίνησες άσκηση με βάρη για πρώτη φορά το σώμα σου να προσαρμόζεται ακόμη.
    Ίσως εάν μείωνες τους υδατάνθρακες στα ίδια επίπεδα με την πρωτείνη έτσι ώστε να ακολουθείς 40/40/20 διαχωρισμό;
    Την αεροβική μπορείς να την ανεβάσεις και στα 40 λεπτά.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Νέο Μέλος - Απορίες!
    By trifilis in forum Νέα Μέλη Στο Bodybuilders.gr
    Replies: 8
    Last Post: 09-05-14, 23:19
  2. Νέο Μέλος 16 χρ. Απορίες
    By RageQuit in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 9
    Last Post: 14-01-14, 18:18
  3. Απορίες από ενα νέο μέλος
    By 14kostas95 in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 3
    Last Post: 21-05-12, 14:43
  4. Απορίες από ενα νέο μέλος
    By 14kostas95 in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 3
    Last Post: 21-05-12, 10:46
  5. Νέο Μέλος Με Απορίες
    By Vako in forum Νέα Μέλη Στο Bodybuilders.gr
    Replies: 6
    Last Post: 04-04-12, 19:26

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •