Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    New Member
    Join Date
    18-05-18
    Posts
    10

    Default Με Έχουνε Μπερδέψει Τελείως Με Τις Θερμίδες!

    Καλησπερα ειμαι κοριτσι 55 κιλων με 1.60 υψος και ηλικια 19 χρονων. Προσφατα πηγα σε εναν διατροφολογο να κανω μια λιπομετρηση και να μου φτιαξει ενα προγραμμα διατροφης για χασιμο λιπους και απλα απο την πρωτη στιγμη που μου μιλησε εχω αρχισει να πιστευω οτι κατι δεν παει καλα. Αρχικα να σημειωσω οτι το λιπος μου ειναι 21% και οτι σχεδον κατευθειαν μου ειπε οτι η θερμιδες συντηρησης μου χωρις καθολου ασκηση ειναι κοντα στης 2100 και οτι γιανα χασω βαρος πρεπει να προσλαμβανω 1420 (!!!). Μονο εμενα μου φαινετε περιεργο το οτι μου της εχει κατεβασει τοσο; επισης να προσθεσω οτι μετα του προσθεσα οτι κανω 5-6 φορες την βδομαδα προπονηση 1.5 ωρα αλλα και παλι η διατροφη εχει σημειωμενη της 1420 θερμιδες!!! Επισης δεν αναφερει πουθενα για μεταπροπονητικο γευμα αν και τον ρωτησα τρεις φορες και του τονισα πως κανω βαρυ. να προσθεσω και κατι τελευταιο στης τελευταιες αιμοτολογικες εμφανιστικε στο κατω οριο το ζαχαρο και το σιδηρο αλλα επειδη εχω πολυκυστικες οωθηκες μου εχει απαγορεψει γλυκα και φρουτα με υψηλο γλυκαιμικο δεικτη αλλα επισης στην διατροφη δεν υπαρχουνε αρκετες τροφες με σιδηρο. Μπορει να μου πει καποιος την γνωμη του για το παραπανω; μηπως εγω ειμαι υπερβολικη.; ευχαριστω εκ των προτερων.

  2. #2
    Senior Bodybuilder Secret of Steel's Avatar
    Join Date
    07-01-16
    Posts
    2,479

    Default

    Quote Originally Posted by Honey View Post
    Καλησπερα ειμαι κοριτσι 55 κιλων με 1.60 υψος και ηλικια 19 χρονων. Προσφατα πηγα σε εναν διατροφολογο να κανω μια λιπομετρηση και να μου φτιαξει ενα προγραμμα διατροφης για χασιμο λιπους και απλα απο την πρωτη στιγμη που μου μιλησε εχω αρχισει να πιστευω οτι κατι δεν παει καλα. Αρχικα να σημειωσω οτι το λιπος μου ειναι 21% και οτι σχεδον κατευθειαν μου ειπε οτι η θερμιδες συντηρησης μου χωρις καθολου ασκηση ειναι κοντα στης 2100 και οτι γιανα χασω βαρος πρεπει να προσλαμβανω 1420 (!!!). Μονο εμενα μου φαινετε περιεργο το οτι μου της εχει κατεβασει τοσο; επισης να προσθεσω οτι μετα του προσθεσα οτι κανω 5-6 φορες την βδομαδα προπονηση 1.5 ωρα αλλα και παλι η διατροφη εχει σημειωμενη της 1420 θερμιδες!!! Επισης δεν αναφερει πουθενα για μεταπροπονητικο γευμα αν και τον ρωτησα τρεις φορες και του τονισα πως κανω βαρυ. να προσθεσω και κατι τελευταιο στης τελευταιες αιμοτολογικες εμφανιστικε στο κατω οριο το ζαχαρο και το σιδηρο αλλα επειδη εχω πολυκυστικες οωθηκες μου εχει απαγορεψει γλυκα και φρουτα με υψηλο γλυκαιμικο δεικτη αλλα επισης στην διατροφη δεν υπαρχουνε αρκετες τροφες με σιδηρο. Μπορει να μου πει καποιος την γνωμη του για το παραπανω; μηπως εγω ειμαι υπερβολικη.; ευχαριστω εκ των προτερων.
    Έχεις κάνει ένα search στο internet να δεις πως είναι το 21% στις γυναίκες?
    Για κάνε και κάνε σύγκριση με τον εαυτό σου.
    Αν δεις ότι έχεις περίπου το σώμα που θα δεις στις φώτο, δε φαντάζομαι ότι θα χρειάζεται να τρως τόσο λίγο και βασικά θα είσαι ευχαριστημένη λογικά.
    Αν δεις ότι δεν έχεις καμία σχέση (δλδ έχεις παραπάνω λίπος), τότε ξαναδές τις θερμίδες σου και τη διατροφή σου.

    Εγώ έχω μια απορία. Αν κολλήσεις μετά τί θα κάνεις? παραπάνω προπονήσεις? Θα μειώσεις θερμίδες? Και πόσο θα τρως? Σα σπουργίτι?

    Εκτός αν η διατροφή που σου έχει βγάλει είναι παραπάνω θερμίδες (γιατί δυστυχώς έχω δει και τέτοια από διατροφές που έχουν δώσει διατροφολόγοι)

    Αν θες τη γνώμη μου, ανέβασε μια φωτογραφία και θα σου απαντήσουν οι πιο ειδικοί, η Ειρήνη σίγουρα θα μπορέσει να σου δώσει κατευθύνσεις

  3. #3
    Pumping Iron Kostas84's Avatar
    Join Date
    15-02-11
    Location
    Ηρακλειο,Κρητης
    Posts
    277

    Default

    Αν εχεις αφηβολιες, αν δεν σε καλυβει , και αν δεν αισθανεσαι ανετα να του πεις οτι σου κατεβει στο κεφαλι ..απλα πηγαινε σε αλλο,εγω αυτο θα εκανα . Εμενα μου φαινεται υπερβολικο το 1420 , εκτος και αν πηγες σε κανα τσαρλατανο διατροφολογο του ιντερνετι !
    "The world is changed by your example , not by your opinion!"
    -Paulo Coelho

  4. #4
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    09-09-04
    Location
    .
    Posts
    188

    Default

    Άλλαξε διατροφολόγο !

  5. #5
    New Member
    Join Date
    18-05-18
    Posts
    10

    Default

    Το κοιταξα ιντερνετικα και να σου πω την αληθεια εγω δεν ειμαι αντικειμενικος κρητης τριτα ατομα παντως που ειδανε και της φωτογραφιες στο ιντερνετ και σε εμενα ειπανε οτι μοιαζαμε καπως..

    Στο θεμα του κολληματος να σου πω την αληθεια πραγματικα δεν μου εχει τυχη ποτε να κολλησω γτ παντα εχω και cheat days μια φορα στης δυο με τρεις βδομαδες ακολουθω καπως τον κανονα 80/20 κυριως γιατι ειμαι τρελη με τα γλυκα οποτε ειναι μη ρεαλιστικο το να προσπαθω να μην τρωω καθολου καθως και επειδη εχω χαμηλο ζαχαρο μερικες φορες επιβαλετε οποτε δεν μπορω να σου πω ειλικρινα τι θα κανω σε αυτη την περιπτωση... μαλλον θα ανεβασω της θερμιδες μου κατα 100-150

    Δοκιμασα να ανεβασω φωτογραφια αλλα επειδη ειμαι απο mobile δεν την ανεβαζει και δεν ξερω γτ

  6. #6
    New Member
    Join Date
    18-05-18
    Posts
    10

    Default

    Αυτο ειναι το θεμα οτι ειναι πολυ γνωστος εδω στην θεσσαλονικη και λενε οτι ειναι απο τους καλυτερους απλα εχουν πολλα κενα αυτα που μου ειπε για παραδειγμα μου ειπε να μην περνω πρωτεινη σε σκονη γιατι θα φουσκωσω...

  7. #7
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    09-09-04
    Location
    .
    Posts
    188

    Default

    Quote Originally Posted by Honey View Post
    Αυτο ειναι το θεμα οτι ειναι πολυ γνωστος εδω στην θεσσαλονικη και λενε οτι ειναι απο τους καλυτερους απλα εχουν πολλα κενα αυτα που μου ειπε για παραδειγμα μου ειπε να μην περνω πρωτεινη σε σκονη γιατι θα φουσκωσω...
    Τι άλλο θ' ακούσουμε.....θα στο ξαναπώ: άλλαξε διατροφολόγο !

  8. #8

    Default

    Εδώ θα συμφωνήσω με τον EAS

    Αν αυτός είναι από τους καλύτερους, ο χειρότερος δηλαδή πως θα είναι.
    Σκέψου και δες τα γεγονότα και παράτα τον. Μη σου πω πως δεν χρειάζεσαι κανέναν, εδώ στο φόρουμ τα παιδιά κάνουν εξαιρετική δουλειά.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Θερμίδες...
    By -Χρήστος- in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 4
    Last Post: 13-11-13, 23:58
  2. Βοήθεια γιατί τα έχω μπερδέψει γενικότερα...
    By BlackmanThug in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 1
    Last Post: 01-07-13, 14:27
  3. ΘΕΡΜΙΔΕΣ
    By Apilerk in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 1
    Last Post: 13-05-13, 15:52
  4. Διατροφη - Τι πρέπει να αποφεύγω τελειως
    By Helias in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 17
    Last Post: 20-12-09, 00:44

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •