Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 13 of 13
  1. #1
    Junior Bodybuilder ShreddingInProgress's Avatar
    Join Date
    05-08-18
    Posts
    119

    Post Συμβουλές Για Γράμμωση

    Γεια σας,
    με λένε Δημητρη ασχολουμαι 2 χρονια με το γυμναστηριο συστηματικα. Διατροφη κανω 2,5 μηνες προσπαθω να γραμμωσω, πεφτοντας οσο μπορω σε λιπος. Αυτους τους μηνες επεσα απο το 1,78 μ 78 κιλα στα 72 κιλα.

    Για το λογο αυτο τρεφομαι υποθερμικα καπου 1900-2000 θερμιδες ημερισιως.

    ο Λογος που ανοιξα το νημα ειναι οποιος εχει εμπειρια να μου δωσει καποια τιπς, γιατι εχω αρχισει κ κουραζομαι με τη διαιτα κυριως παρατηρω οτι δεν αναρρωνω τοσο ευκολα, οσο οταν ετρωγα σαν μοσχαρι για ογκο. Ψυχολογικα ειμαι καλα, αλλα βλεποντας το σωμα να μην αναρρωνει τοσο γρηγηρα πεφτω αν κ δε μου λειπουν καθολου τα ανθυγυιεινα, το αντιθετο αισθανομαι αποτοξινωμενος κ πιο καθαρος.

    • Οποτε για να τα μαζεψουμε τι κανετε με την προπονηση πως τηνς παλευετε στην αναρρωση. Ενεργεια στη γυμναστικη εχω φουλ παντως, μετα ειναι το θεμα. πχ κανω ποδια κ νιωθω κουρασμενος ολη τη βδομαδα, ενω πριν αναρρωνα στις 2 μερες.
    • τι κανετε οταν αναγκαζεστε να βγειτε σε κοινωνικες εκδηλωσεις κ πρεπει να φατε κατι εξω οπωσδηποτε, πχ επαγγελματικα δειπνα ή δειπνα με συγγενεις κ φιλους;
    • Αν εχω πιασει ταβανι σε κιλα κ ποσοστα λιπους, τι κανω Αυξανω αεροβιο, αυξανω πρωτεινες μειωνω υδατανθρακες κ δεν πεφτω αλλο σε κιλα, με δεδομενο οτι διατροφικα δεν μπορω να αλλαξω κατι αλλο, εχω ηδη κοψει ζαχαρη, ψωμια, σαλτσες, κακα λιπαρα, κ τρωω ισορροπημενα βαση σχεδιου που εβγαλα απο το φορουμ. Επισης εκοψα φρουτα σε 1 τη μερα μονο.


    Στοχος μου ειναι ενα σωμα τετοιων προδιαγραγων αλλα με περισσοτερο ογκο. Αναφερομαι κυριως στα ποσοστα λιπους κ το aesthetic

    1533449180477.jpg
    Last edited by ShreddingInProgress; 05-08-18 at 10:49.

  2. #2
    Senior Bodybuilder Konstantina91's Avatar
    Join Date
    23-01-14
    Posts
    1,877

    Default

    Καλημέρα Δημήτρη και καλώς ήρθες στο φόρουμ,
    θα βοηθούσε πολύ αν έγραφες την διατροφή σου ακριβώς, τι συμπληρώματα χρησιμοποιείς, τι προπόνηση κάνεις και φυσικά πόσο κοιμάσαι.
    Όλα αυτά παίζουν τον ρόλο τους στην ανάρρωση και πρέπει να τα προσαρμόσεις στις ανάγκες σου.

    Το σώμα που έχεις σαν στόχο δεν είναι δύσκολο να επιτευχθεί αλλά πιο πολύ θα βοηθηθείς αν βαλεις εσένα φωτό παρα κάποιον άλλο.

  3. #3
    Junior Bodybuilder ShreddingInProgress's Avatar
    Join Date
    05-08-18
    Posts
    119

    Default

    1533399529284.jpg

    Δεν ακολουθω κάποιο στανταρ προγραμμα διατροφης, απλα υπολογιζω τις θερμιδες εμπειρικα να ειναι κοντα στις 1900-2000 με 2400-2500 συντηρησης, αποφευγοντας λιπαρα, εχω κοψει ζαχαρη,αναψυκτικα κ φαγητα απεξω.

    Ενδεικτικα 1 μερα μπορει να φαω:

    γαλα με βρωμη κ ; σκουπ πρωτεινη
    κοτοπουλο φιλετο, ρυζι σαλατα
    1 σκουπ πρωτεινης πριν το γυμναστηριο
    κοτοπουλο σαλατα
    1 σκουπ πρωτεινης γιαουρτι 0%

    Γυμναστηριο παω 4 φορες τη βδομαδα κ 5-6 φορες κανω αεροβιο,

    Δευτερα
    στηθος-πλατη-κοιλιακους
    τριτη
    ποδια
    πεμπτη
    ωμους-χερια-κοιλιακους
    παρασκευη
    στηθος πλατη

    Στοχος ειναι ενα τετοιο σωμα, οχι ιδιο αλλα σαν αισθητικη το δειχνω να καταλαβεις τους στοχους μου
    1533451618190.jpg
    Last edited by ShreddingInProgress; 05-08-18 at 13:08.

  4. #4
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Πως να μη σέρνεσαι φίλε μου με τέτοια διατροφή;! Τα μισά σου γεύματα είναι από σκόνη πρωτεινης και έχεις υδατάνθρακα μόνο στα πρώτα δύο.
    Δεν μετράς ποσότητες, άρα επι της ουσίας πας στα τυφλά.
    Γράμμωση δεν σημαίνει τρώω ελάχιστα και σέρνομαι. Σημαίνει τρώω σωστά για να μπορώ να καίω στο γυμναστήριο και να κανω τις αερόβιες.
    Εγώ αυτό που βλέπω στη φωτογραφία είναι ένα σώμα που διψάει για μυικό ιστό. Αν το συνεχισεις θα μείνεις τσίρος..

    Βάλε στερεά γεύματα και περιόρισε τη σκόνη πρωτείνης μόνο στο μεταπροπονητικό σου. Ανέβασε υδατάνθρακα, δεν θα σε λιπώσει ούτε θα σε εμποδίσει να χάσεις λίπος.. Απεναντίας θα φαίνεσαι πολύ καλύτερος.

    Μην είσαι των άκρων, ούτε θα τρως σαν βόδι ούτε σαν σπουργίτι.


    Sent from my iPad using Tapatalk Pro

  5. #5
    Advanced Bodybuilder AU77's Avatar
    Join Date
    25-10-11
    Location
    Cyprus
    Posts
    720

    Default

    Φίλε και εγώ 2.000 θερμίδες τρώω αλλά καμία σχέση με αυτά που γράφεις.
    Μάλλον τρως πολύ λιγότερο, ανάλογα φυσικά και με τις ποσότητες κοτόπουλου που τρως.

    Επίσης καλά λιπαρά δεν αναφέρεις καθόλου.

  6. #6
    Junior Bodybuilder ShreddingInProgress's Avatar
    Join Date
    05-08-18
    Posts
    119

    Default

    Ειχα λιπος πανω μου τώρα αν καθαρισω λιγο ακομα, θα μπω σε διαδικασία όγκου

    Αu77 οχι τοσο ειναι 1900-2000 με συντηρησης τις 2600

    Δεν ανεφερα το φρουτο κ μια κουταλια του γλυκου λαδι που βαζω στη σαλατα.

  7. #7
    Junior Bodybuilder ShreddingInProgress's Avatar
    Join Date
    05-08-18
    Posts
    119

    Default

    εχετε καποιο τιπ για να αυξησω τις θερμιδες μου, εχω συνηθισει να τρωω λιγο κ μετά το μεσημεριανο με το κοτοπουλο ρυζι, δεν εχω πολυ ορεξη να φαω πολυ μετα... Δοκιμασα να φαω φυστικοβουτρο ψωμι επιπλεον, αλλα μετα δεν ειχα ορεξη καθολου για το βραδινο γευμα

    Να πινω καποιο smoothie?

  8. #8
    Senior Bodybuilder Vass17's Avatar
    Join Date
    06-04-17
    Posts
    1,395

    Default

    Φίλε, κατά την άποψη μου αυτό που σε χωρίζει από τον στόχο σου(όπως βλέπω την φωτό σου) δεν είναι η ποσότητα λίπους, αλλά η απουσία μυικής μάζας.

    Μήπως να έτρωγες 200-300 θερμίδες πάνω από την συντήρηση για να βάλεις λίγο κρέας;
    Όταν η ψυχή θέλει, το σαρκίον ακολουθεί.

    Σήμερα θα κάνω εκείνο που δεν κάνουν οι υπόλοιποι, ώστε αύριο να μπορώ εκείνο που δεν θα μπορούν.

  9. #9
    Advanced Bodybuilder AU77's Avatar
    Join Date
    25-10-11
    Location
    Cyprus
    Posts
    720

    Default

    Τι ώρες γυμνάζεσαι και τι ώρα είναι τα γεύματα σου;

  10. #10
    Junior Bodybuilder ShreddingInProgress's Avatar
    Join Date
    05-08-18
    Posts
    119

    Default

    πρωι 9:00 ή 10:00 πρωινο
    μεσημερι 13:00 ή 14:00 μεσημεριανο
    προπρονητικο σκουπ πρωτεινης 15:30

    γυμναστηριο BCAA 1 σκουπ +38 θερμιδες 16:30

    μεταπροπονητικο σκουπ 18:00

    βραδινο 20:00

    Γυμναστηριο παω Δευτ/Τριτη/Πεμπτη/Παρασκευη 20 λεπτα αεροβιο στο τελος

    κ 2 μερες κανω πιο πολυ αεροβιο

    Να τρωω κ 1 σνακ ελαφρυ μαζι με το προπροπονητικο γευμα μου; τι ομως;; Το φυστικοβουτυρο με εσκασε δεν μπορουσα να κανω προπονηση

  11. #11
    Advanced Bodybuilder AU77's Avatar
    Join Date
    25-10-11
    Location
    Cyprus
    Posts
    720

    Default

    Πάνω έγραφες πρωτείνη πριν το γυμναστήριο και με το βραδυνό γιαούρτι.
    Τώρα την έβαλες μετά το γυμναστήριο.

    Το βραδυνό γιούρτι το τρως με το βραδυνό στις 8;
    Αν πας για ύπνο πχ στις 11 - 12 θα έλεγα βάλε το γιαούρτι μόνο του αργότερα.

    Επίσης μετά το πρωινό θα έβαζα ένα πράσινο μήλο πχ στις 11 και γύρω στις 12 200 γρ γιαούρτι.

  12. #12
    Junior Bodybuilder ShreddingInProgress's Avatar
    Join Date
    05-08-18
    Posts
    119

    Default

    Γεια σου Αu77, 1 σκουπ πριν την προπονηση το γραψα λαθος μετα ... Συνηθως πινω ενα πριν εκτος αν ξεχασω κ το πιω μετα.

    Γιαουρτι τρωω πριν κοιμηθω οχι στανταρ ωρες ή πινω γαλα 1,5 %.

    Δωστε μου καποια τιπς πως να φυγω απο αυτο το σωμα που ειμαι κ να εχω μυες χωρις να παρω καθολου λιπος πανω μου, γιατι δε θελω... Γινεται με φυσικο τροπο;


    ΣΗμερα δοκιμαζω για 1η φορα σμουθυ γαλα αμυγδαλου, φυστικοβουτυρο, σπανακι, νερο μαζι με την πρωτεινη ειναι καπου 300 θερμιδες εξτρα απο αυτο που ετρωγα...

  13. #13
    Senior Bodybuilder Konstantina91's Avatar
    Join Date
    23-01-14
    Posts
    1,877

    Default

    Αν αποφασίσεις ότι θέλεις να φας και είσαι πρόθυμος να βάλεις λίγο λίπος πάνω σου (λίγο λεω, δεν σου προτείνω να φτιαξεις προκοίλι), σε 1,5-2 χρόνια, φυσικός,θα είσαι εκεί που θέλεις.
    Διαλεξε καθαρες τροφές κοτόπουλο, ψαρι, μοσχάρι αυγά και κράτησε τη σκόνη πρωτεινης για 1 φορά μετά τη προπόνηση. Άντε το πολύ πολύ για ευκολία αν δεν προλάβεις κανένα γεύμα χρησιμοποιησε την.
    Βαλε υδατανθρακα σε όλα τα γεύματα για να έχεις δύναμη να βγάζεις προπονήσεις βαριές.
    Για να είσαι σιγουρος ότι θα βγάλεις το βέλτιστο αποτέλεσμα, με τον πιο πολύ μυ και το λιγότερο δυνατό λίπος, ζυγίζεις τα γεύματα και τα υπολογίζεις όλα στο χαρτι.
    Ειναι παιδια εδω που γραφουν τις διατροφές τους με γραμμάρια και κάτι τετοιο πρέπει να κάνεις και εσυ.

    Λες ότι δεν μπορείς να φας, οπότε αναγκαστικά κάποια γεύματα θα τα κατεβάζεις με το ζόρι.

    Γενικά, αν δεν φας αρκετά, θα χτυπιέσαι άλλα 2-3 χρόνια άδικα. Αν φας σωστά, ξεκινώντας με μια άνοδο κατά 200-300 θερμίδες για αρχή και μετά ανεβαίνοντας ανάλογα, το λίπος που θα βάλεις θα είναι τόσο που σε 8 εβδομάδες μετά το κόβεις.

    Εχεις μια χαρά καλούπι είναι κρίμα να χάνεις χρόνο υποθερμιδικά


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Συμβουλές Για Γράμμωση
    By bilakos13 in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 8
    Last Post: 02-10-17, 10:00
  2. Συμβουλές για Γράμμωση
    By ALEXGK in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 2
    Last Post: 23-05-13, 23:53
  3. Συμβουλές Για Γράμμωση
    By tsergos629 in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 2
    Last Post: 01-05-11, 22:25
  4. Συμβουλές Για Γράμμωση!
    By jiji in forum Νέα Μέλη Στο Bodybuilders.gr
    Replies: 6
    Last Post: 29-03-11, 09:39
  5. Συμβουλές για γράμμωση
    By spi in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 4
    Last Post: 18-02-11, 02:38

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •