Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 30 of 34
  1. #1
    Senior Bodybuilder Vass17's Avatar
    Join Date
    06-04-17
    Posts
    1,395

    Default French Foreign Legion

    Μια κι υπάρχουν αθλητές εδώ μεσα, θα ήθελα να ρωτήσω αν έχει προσπαθήσει κανένας να καταταγεί στην Λεγεώνα, για να μου πει την εμπειρία του.

    Έχω μια έντονη επιθυμία σε ορίζοντα 2ετίας να δοκιμάσω. Δεν θέλω να γίνω Ράμπο(), απλώς έχω βαρεθεί λιγάκι τη ζωή μου και η Λεγεώνα ήταν κάτι που υπήρχε στο μυαλό μου από παλιά και ποτέ δεν έκανα, για διάφορους λόγους.

    Επικοινώνησα αυτές τις μέρες με την Γαλλική πρεσβεία, όπου μια ευγενέστατη κυρία μου έδωσε πληροφορίες.

    Αν πετύχεις στα τεστ(κρατάνε μόνο το 15-20% απ' ότι ου είπε) υπογράφεις 5ετές συμβόλαιο και ξεκινάς εκπαίδευση.
    Μου είπε πως ψάχνουν πραγματικά αθληταράδες που να μην σταματούν πουθενά. "Σαν μηχανές" όπως χαρακτηριστικά μου είπε.

    Θέλει την αερόβια αντοχή ενός μαραθωνοδρόμου(χωρίς υπερβολή), την αναερόβια ενός σπριντερ και τις ικανότητες ενός gymnast. Επίσης απαραίτητη η άριστη ικανότητα στο κολύμπι.

    Ακόμα κι αν περάσεις τα αθλητικά, πάρα πολλοί κόβονται στα ψυχομετρικά. Ψάχνουν πολύ συγκεκριμένα προφίλ.

    Για να δεσμεύσεις 5 χρόνια από την ζωή σου σε κάτι τέτοιο πρέπει να είσαι 100% σίγουρος πως το θέλεις φυσικά. Επειδή οτιδήποτε σκληρό και πέρα από τα συνηθισμένα μου προσφέρει ηδονή(ναι, είμαι βλαμμένος), είμαι σίγουρος.

    Τέλος πάντων, επειδή γυρνάει πολύ μέσα στο κεφάλι μου, σκέφτομαι μετά από προπόνηση 1-2 ετών να το επιχειρήσω. Το όριο ηλικίας είναι τα 39 έτη, αρκεί να περνάς τα αθλήματα.

    Αν κάποιος έχει εμπειρία από την λεγεώνα θα ήθελα πολύ να την διαβάσω.
    Όταν η ψυχή θέλει, το σαρκίον ακολουθεί.

    Σήμερα θα κάνω εκείνο που δεν κάνουν οι υπόλοιποι, ώστε αύριο να μπορώ εκείνο που δεν θα μπορούν.

  2. #2
    Pumping Iron dogkanos's Avatar
    Join Date
    09-05-17
    Location
    Greece
    Posts
    336

    Default

    http://www.ellinikos-stratos.com/forum/forum_posts.asp?TID=170
    εδω αναφερει πολλα και ενδιαφεροντα πραγματα,ελπιζω να βοηθησα

  3. #3
    Senior Bodybuilder Vass17's Avatar
    Join Date
    06-04-17
    Posts
    1,395

    Default

    Ευχαριστώ πολύ φίλε.

    Το είχα διαβάσει το συγκεκριμένο. Γενικά νομίζω είναι αρκετά ανακριβές.
    Για παράδειγμα, αναφέρει πως για να καταταγείς πρέπει να ξέρεις πολύ καλά Γαλλικά, ενώ από την πρεσβεία μου είπαν πως δεν είναι απαραίτητο.

    Μάλλον ο καθένας έγραφε το μακρύ του και το κοντό του, χωρίς να έχει ιδέα.
    Όταν η ψυχή θέλει, το σαρκίον ακολουθεί.

    Σήμερα θα κάνω εκείνο που δεν κάνουν οι υπόλοιποι, ώστε αύριο να μπορώ εκείνο που δεν θα μπορούν.

  4. #4
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Τι συγκεκριμένο topic που παραταίθηκε παραπάνω, είναι τρομερά αναξιόπιστο.

    Ο καθένας εκεί έγραφε το μακρύ του και το κοντό του, με ελάχιστα post να είναι αληθινά.

    Εγώ έχω έναν γνωστό που το έψαξε (στον Ε.Σ. ήταν σκοπάνθρωπος στην Λέρο, ούτε πρασινομπερές ούτε τίποτα), για οικονομικούς ξεκάθαρα λόγους.

    Περίπου τα ίδια που έγραψες και εσύ μας έλεγε και αυτός, μαζί με κάποιες λεπτομέρειες για δυνατότητες ανέλιξης στην ιεραρχία (ειδικά μετά το δεύτερο συμβόλαιο και με εμπόλεμη υπηρεσία).

    Εκείνος προτίμησε τα 6μηνα συμβόλαια παραστρατιωτικών εταιριών που προσφέρουν προστασία στα πλοία από πειρατές, καθώς ήθελε πιο άμεσα χρήματα και όχι με τέτοιες δεσμεύσεις.

    Πρόσεξε: ΔΕΣΜΕΥΣΕΙΣ. Τότε ήταν το Αφγανιστάν στο προσκήνιο... οι πιθανότητες για εμπόλεμη υπηρεσία αυξάνονται.

    Ίσως το μεγαλύτερο αρνητικό είναι ότι πρόκειται για δέσμευση 5ετίας σε σοβαρό εκστρατευτικό σώμα, που δεν έχει σχέση με Ελληνικό Στρατό.
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  5. #5
    Junior Bodybuilder ShreddingInProgress's Avatar
    Join Date
    05-08-18
    Posts
    119

    Default

    Στο εξοχικο μας, ο γειτονας ειχε υπηρετησει για χρονια στη Λεγεωνα, εγω τον γνωρισα αρκετα ργοτερα. Ηταν σαν ντουλαπα. αλλα δε μου φαινοταν ανθρωπος που μοπορουσε να κανει μαραθωνιο γιατι ειχε ογκο.. Κυριως ειχε παει Αφρικη αυτος κ μετα εφυγε Αμερικη σαν υπευθυνος ασφαλειας κ εκπαιδευτης... Εχω να τον δω χρονια τωρα γιατι ζει Αμερικη, αλλα θυμαμαι ηταν πολυ ψαρωτικος, ήταν ανθρωπος που τον εβλεπες κ δεν ηθελες να πεις κατι λαθος :) . Πιστευω αυτα για μαραθωνιους ή αθληταραδες ειναι υπερβολες... Στην τελικη στρατος ειναι οχι το Iron Man. Πιστευω πιο πολυ εχει να κανει με το ψυχολογικο προφιλ, κ την προυπηρεσια πχ θα προτιμουνται ατομα απο ειδικες δυναμεις ή μισθοφοροι

    Γαλλικα θες να καταλαβαινεις τα παραγγελματα, αφου ειναι ολα στα γαλλικά καθως κ τις εντολες των ανωτερων. Οποτε δε μ φαινεται απιθανο, σιγουρα θα μετραει θετικα για την επιλογη αν εχεις γνωσεις γαλλικων
    Last edited by ShreddingInProgress; 07-08-18 at 13:10.

  6. #6
    Senior Bodybuilder Vass17's Avatar
    Join Date
    06-04-17
    Posts
    1,395

    Default

    Πόσο ψαρωτικός; Στον Στρατό είχα πιαστε στα χέρια με μια σειρούλα και μετά από 2 ώρες που τα βρήκαμε μου είπε "εσένα έπρεπε να έχουν βάλει για εκπαιδευτή να λένε οι νεοσύλλεκτοι γρήγορα κάντε ότι λέει γιατι θα μας γαμ@σ@!", τον έχω;
    Γενικά είμαι πάρα πολύ ήρεμος, για να μη παρεξηγηθώ!

    Κοίταξε να δεις ο γείτονάς σου μπορεί τον όγκο να τον απέκτησε αργότερα που πήρε βαθμό και δεν συμμετείχε τόσο ενεργά στην εκπαίδευση.
    Όταν η Λεγεώνα κάνει πορεία 150χλμ στην Σαχάρα, πόσο πρακτικό είναι να κουβαλάς 100 μυικά κιλά;

    Mazda, αυτό που λες με την ανέλιξη συμβαίνει αν υπογράψεις για 2η 5ετία, οπότε αποκτάς αυτόματα και την Γαλλική υπηκοότητα.

    Προφανώς υπάρχει διαφορά ανάμεσα στον ΕΣ και την Λεγεώνα. Στον ΕΣ(ακόμα και στις ειδικές δυνάμεις) σε εκπαιδεύουν με το σκέπτικο πως υπάρχει κι ένα ενεχόμενο κάποια στιγμή να πολεμήσεις. Στην Λεγεώνα σε εκπαιδεύουν ΓΙΑ ΝΑ πολεμήσεις. Είναι δεδομένο πως θα εμπλακείς σε πολεμική σύγκρουση, μικρού ή μεγάλου μεγέθους.

    Αν πήγαινα για το οικονομικό θα διάλεγα να πάω στα καράβια, εμένα είναι άλλοι οι λόγοι που με ωθούν.


    *Γαλλικά μιλάω λίγο, αλλά μου είπαν από την πρεσβεία πως δεν χρειάζεται, σου τα μαθαίνουν εκει.
    Last edited by Vass17; 07-08-18 at 13:19.
    Όταν η ψυχή θέλει, το σαρκίον ακολουθεί.

    Σήμερα θα κάνω εκείνο που δεν κάνουν οι υπόλοιποι, ώστε αύριο να μπορώ εκείνο που δεν θα μπορούν.

  7. #7
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Το να ηδονίζεσαι κάνοντας τον μισθοφόρο στη Συρία και την Ακτή Ελεφαντοστού ή όπου σε στείλουν είναι περίεργο μαν. Αν θες κάτι σκληρό που θέλει "tactical fitness" κάνε crossfit ή strongman και κατέβα σε αγώνες.

    Έχω ακούσει αντίστοιχη ιστορία με αυτή του Σταύρου, ένας γνωστός (σσας οικονομικο και μετα ναυτικό) πήγε σε ιδιωτική εταιρεία πριν καμια 10αρια χρόνια σε πλοίο, μόνο για τα λεφτά. Δε νομίζω όμως οτι έψησε ποτέ τη λεγεώνα.
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  8. #8
    Senior Bodybuilder Vass17's Avatar
    Join Date
    06-04-17
    Posts
    1,395

    Default

    Αχιλλέα, οι οπτικές δυο ανθρώπων μπορεί να είναι εκ διαμέτρου αντίθετες, χωρίς να σημαίνει πως κάποια είναι σωστή και κάποια λάθος, καθώς είναι και οι δυο υποκειμενικές.

    Για να μην γίνει κουβέντα πάνω σε αυτό, θα πω μόνο πως είναι εντελώς διαφορετικό το να κάνεις crossfit και μετά να κάνεις μπανάκι και να βγαίνεις για καφέ από το να είσαι σε ένα σκληρό στρατιωτικό σώμα.
    Όταν η ψυχή θέλει, το σαρκίον ακολουθεί.

    Σήμερα θα κάνω εκείνο που δεν κάνουν οι υπόλοιποι, ώστε αύριο να μπορώ εκείνο που δεν θα μπορούν.

  9. #9
    Junior Bodybuilder ShreddingInProgress's Avatar
    Join Date
    05-08-18
    Posts
    119

    Default

    Quote Originally Posted by Vass17 View Post
    Αχιλλέα, οι οπτικές δυο ανθρώπων μπορεί να είναι εκ διαμέτρου αντίθετες, χωρίς να σημαίνει πως κάποια είναι σωστή και κάποια λάθος, καθώς είναι και οι δυο υποκειμενικές.

    Για να μην γίνει κουβέντα πάνω σε αυτό, θα πω μόνο πως είναι εντελώς διαφορετικό το να κάνεις crossfit και μετά να κάνεις μπανάκι και να βγαίνεις για καφέ από το να είσαι σε ένα σκληρό στρατιωτικό σώμα.
    Ενα αλλο μειον ειναι οτι εχουν πεσει αρκετα οι αμοιβες σε σχεση με παλια, γι αυτο παιζει κ να σε παρουν σχετικα ευκολα. Παλια δινανε πολυ καλυτερα λεφτα. Τωρα οι περισσοτεροι κυνηγανε να πανε ως μισθοφοροι σε μεγαλα πλοια Σομαλια κλπ. Τωρα αυτα για πορειες 175 χλμ, με το να κατασκηνωνεις δεν ειναι κ κατι δυσκολο, ουτε απαιτει να εισαι μαραθωνοδρομος καμια σχεση, πιο πολυ σκληραγωγηση ειναι αυτο. Δεν απαιτει τρομερη φυσικη κατασταση. Στο στρατο δε μετρανε τοσο οι μυες κ το ποσο γρηγορα κανεις το κατοσταρι, ειναι θεμα ψυχολογιας κυριως κ ποσο σκληρος εισαι ή ποσο αντεχεις δυσκολες καταστασεις. Καποιοι σωματικα δυνατοι, δεν εχουν mentality για στρατο κ αλλοι αδυνατοι, την παλευουν μια χαρα. Δεν εχει να κανει

    Eγω πχ πηγα Ρεντινα χωρις κανενα βισμα (κ οταν το λεω εξω πολλοι δε με πιστευουν αρχικα), κ καποιοι πολυ σωματωδεις που ξερω υπηρετησαν σπιτι τους, παιρναν συνεχεια τηλεφωνα κ γενικα δεν την παλευαν καστανο
    Last edited by ShreddingInProgress; 07-08-18 at 15:40.

  10. #10
    Pumping Iron dogkanos's Avatar
    Join Date
    09-05-17
    Location
    Greece
    Posts
    336

    Default

    και στην φυλαξη πλοίων πρέπει να έχεις και τα μάτια σου ανοικτά και να βρεις την κατάλληλη εταιρεία γιατί πολλές τους αφήνουν απλήρωτους και τους παρατάνε στην μέση του πουθενά

    το έψαχνα και ενας κολλητος για την φυλαξη πλοίων και τα παραπάνω που γράφω μου τα μετέφεραν άλλοι δεν ξέρω για το πόσο είναι έγκυρα

  11. #11
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Quote Originally Posted by ShreddingInProgress View Post
    Στο στρατο δε μετρανε τοσο οι μυες κ το ποσο γρηγορα κανεις το κατοσταρι, ειναι θεμα ψυχολογιας κυριως κ ποσο σκληρος εισαι ή ποσο αντεχεις δυσκολες καταστασεις. Καποιοι σωματικα δυνατοι, δεν εχουν mentality για στρατο κ αλλοι αδυνατοι, την παλευουν μια χαρα. Δεν εχει να κανει
    Χωρίς να διαφωνώ οτι το mentality κλπ είναι σημαντικά (η ψυχολογία είναι περίεργο πράγμα όντως), αφήνω αυτά εδώ για μια διαφορετική άποψη στο το τι μετράει σε τέτοιες καταστάσεις:

    https://startingstrength.com/article/military/combat_worst_case_scenario

    https://startingstrength.com/article/military/why_does_the_army_want_me_weak

    https://startingstrength.com/article/military/strength_in_combat

    Παρεπιπτόντως, δε νομίζω οτι περπατάει συχνά στρατός απόσταση Θεσσαλονίκη-Λάρισα μέσα στη σαχάρα (ή αλλού). Συνήθως η υπερβολική έμφαση στην αερόβια είναι κατάλοιπο άλλων εποχών και το κρατάνε απο συνήθεια κι επειδή έχουν ήδη δεδομένα απο τέτοιου είδους εκπαίδευση. Όχι επειδή τους είναι όντως τόσο χρήσιμο.

    Δίκιο έχεις Βασίλη οι οπτικές πρέπει να είναι εκ διαμέτρου αντίθετες :Ρ
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  12. #12
    Senior Bodybuilder Vass17's Avatar
    Join Date
    06-04-17
    Posts
    1,395

    Default

    Η ψυχική δύναμη χρειάζεται για να αντέξεις τον στρατιωτικό τρόπο ζωής.

    Το επιχειρησιακό κομμάτι σίγουρα χρειάζεται conditioning, γι αυτό και τα μάχιμα στρατιωτικά σώματα επιμένουν σε αυτόν τον τομέα.

    Πήγαινε να βγάλεις το Σ.Β.Ε.Δ.ΜΑ (σχολείο διασωστών μάχης), όπου σε βάζουν να κουβαλάς στην ανηφόρα, μάζι με έναν ακόμα, κορμούς, και πες μου αν χωρις conditioning μπορείς να το βγάλεις μόνο με ψυχική δύναμη.
    Όταν η ψυχή θέλει, το σαρκίον ακολουθεί.

    Σήμερα θα κάνω εκείνο που δεν κάνουν οι υπόλοιποι, ώστε αύριο να μπορώ εκείνο που δεν θα μπορούν.

  13. #13
    Pumping Iron
    Join Date
    26-04-09
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    569

    Default

    Απλώς έχει υπόψιν σου ότι η Λεγεώνα των Ξένων επιχειρεί σε διάφορα μέρη της Αφρική όπου η Γαλλία ήταν αποικιοκρατική δύναμη για να υπερασπιστεί ακόμα και τώρα τα συμφέροντα της;
    Θέλω να πω πως δεν υπάρχει ρομαντισμός, θα πας για να υπηρετήσεις τα συμφέροντα μιας ξένης χώρας εις βάρος των εκεί λαών, πιθανόν να χρειαστεί να πυροβολήσεις ή και να σκοτώσεις άτομα. Δεν αντιλαμβάνομαι ακριβώς πιο μπορεί να είναι το κίνητρο σε κάτι τέτοιο. Αν θες να ζήσεις έντονες εμπειρίες μπορεί να πας ταξίδια στα (εναπομείναντα) τροπικά δάση, στον Βόριο Πόλο, στο Βόρνεο, να σκαρφαλώσεις σε ψηλά βουνά, να πηδήξεις με αλεξίπτωτο, κατάδυση εκεί που έχει καρχαρίες κ.ο.κ. γιατί να πας σε κάτι τέτοιο;

  14. #14
    Senior Bodybuilder Vass17's Avatar
    Join Date
    06-04-17
    Posts
    1,395

    Default

    Εν πρώτοις να πω πως άνοιξα το thread όντας σίγουρος πως θα βρω κάποιον με εμπειρία να με κατατοπίσει, αλλά δεν έχω πρόβλημα και με τη συζήτηση.

    Η Λεγεώνα είναι το μόνο στρατιωτικό σώμα που διατηρεί έναν ρομαντισμό και ένα μύθο.

    Ας το πάω λίγο από πλάγια. Την παρούσα Ελληνική κυβέρνηση δεν την γουστάρω καθόλου για πολλούς λόγους. Ωστόσο είναι η εκλεγμένη κυβέρνηση. Η πλειοψηφία την διάλεξε κι όταν έρθει η ώρα μπορει δημοκρατικά να διαλέξει κάποια άλλη. Αν κάποιος προσπαθούσε να την ανατρέψει με μη δημοκρατικές διαδικασίες, θα έδινα και τη ζωή μου για να τον εμποδίσω, κι ας σιχαίνομαι τη συγκεκριμένη κυβέρνηση.

    Η Λεγεώνα σαφώς διασφαλίζει τα συμφέροντα της Γαλλίας στην Αφρική, αλλά ποτέ δεν πολεμά εκλεγμένες κυβερνήσεις, αντιθέτως πολεμάει παραστρατιωτικές ομάδες που παλεύουν να τις ανατρέψουν(βλέπε μπόκο χαράμ).

    Δεν θα πάω λοιπόν να πολεμήσω κάποιον κακόμοιρο άμαχο, αλλά φανατικούς τύπους που θέλουν να ρίξουν μια νόμιμη κυβέρνηση και τρομοκρατουν-σκοτώνουν-βιάζουν άμαχο πληθυσμό. Θα ήμουν διατεθειμένος να πυροβολήσω τέτοιους τύπους; Κατηγορηματικά και μονολεκτικά ναι.

    Μακάρι να ήταν όλα αγγελικά πλασμένα και να ήμασταν όλοι οι άνθρωποι αδέρφια, αλλά δεν συμβαίνει. Οι κοινωνίες μας λοιπό πρέπει να έχουν άμυνες και, καλώς ή κακώς, καποιος πρέπει να κρατάει όπλο και να τις προστατεύει. Αυτή είναι η υποκειμενική μου αντίληψη της ηθικής.

    Όσον αφορά το κίνητρο, πολύ απλό και καθόλου φαντασμαγορικό. Θέλώ μετά από πολλά χρόνια να μπορώ να πω "είχα την δύναμη να το κάνω".

    Για να μην κρύβομαι πίσω από το δάχτυλό μου ένα μεγάλο κίνητρο είναι πως αν επιβιώσω στην Λεγεώνα, μετά από 5 χρόνια θα μπορώ να πάω στο survivor ως "πρώην μισθοφόρος" :)

    *Σόρι, είμαι από κινητό.
    Όταν η ψυχή θέλει, το σαρκίον ακολουθεί.

    Σήμερα θα κάνω εκείνο που δεν κάνουν οι υπόλοιποι, ώστε αύριο να μπορώ εκείνο που δεν θα μπορούν.

  15. #15
    Senior Bodybuilder dimitris_powerlifter's Avatar
    Join Date
    29-06-17
    Posts
    2,704

    Default

    Θα μας τρελλανεις εσυ!! :D
    Πολυ απαιτητικο και δυσκολο αυτο που θελεις, ευχομαι να τα καταφερεις και να πραγματοποιησεις το ονειρο σου! Επειδη εισαι στην Ελλαδα φανταζομαι θα θελεις βισμα για κατι τετοιο

  16. #16
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Δε θα σε παρουν στο survivor αν τους πεις οτι ησουν στη λεγεωνα των ξενων. Οσους εχουν κανει επαγγελματικα bushcraft & survival skills δεν τους παιρνουν γιατι θα το παρακαναν ευκολο (τουλαχιστον ετσι εχω ακουσει απο "ανεκδοτες" ιστοριες).
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  17. #17
    Senior Bodybuilder Vass17's Avatar
    Join Date
    06-04-17
    Posts
    1,395

    Default

    Όχι Δημήτρη, δεν θέλει κανένα βύσμα. Μεγάλη ικανότητα και ακόμα μεγαλύτερη τύχη θέλει. Να περάσεις τα αθλήματα, να περάσεις τα ψυχομετρικά και να μην αντιπαθήσει τη φάτσα σου ο αξιωματικός που θα σου πάρει συνέντευξη.

    Αχιλλέα, αστείο ήταν για το survivor!
    Δεν το ήξερα αυτό που είπες πάντως.

    Σήμερα έκανα τις πρώτες κινήσεις με στόχο να καταταγώ στη Λεγεώνα το Φθινόπωρο του 19.
    Βρήκα την παλιά μου δασκάλα των Γαλλικών και είπαμε να αρχίσουμε μαθήματα από 3 Σεπτέμβρη.
    Έχω να μιλήσω Γαλλικά πάνω από 10 χρόνια, από τότε που πήρα το delf.

    Επίσης ξεκίνησα ένα πρόγραμμα προπόνησης κι ελπίζω μέσα σε μερικούς μήνες να είμαι όσο conditioned χρειάζεται.
    Όταν η ψυχή θέλει, το σαρκίον ακολουθεί.

    Σήμερα θα κάνω εκείνο που δεν κάνουν οι υπόλοιποι, ώστε αύριο να μπορώ εκείνο που δεν θα μπορούν.

  18. #18
    Pumping Iron
    Join Date
    26-04-09
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    569

    Default

    Αν ακολουθεί τα κλασικά πρότυπα των ειδικών δυνάμεων θα σου πρότεινα (αν δεν το έχεις κάνει ήδη) να συμπεριλάβεις τρέξιμο το οποίο σταδιακά θα ανεβάζεις την απόσταση, Δεν ξέρω την προϊστορία σου και με τι έχεις ασχοληθεί αλλά θα ήταν καλό να είσαι σε θέση να τρέχεις 12-15 χιλιόμετρα σε ένα τέμπο κοντά στα 5 λεπτά το χιλιόμετρο. Όχι τόσο γιατί αλλιώς δεν θα τα βγάλεις πέρα με το τρέξιμο όσο για να είσαι σε θέση να βγάλεις την εκπαίδευση χωρίς να "καείς" υπερβολικά.

  19. #19
    Senior Bodybuilder Vass17's Avatar
    Join Date
    06-04-17
    Posts
    1,395

    Default

    Το πρόγραμμα πάει ως εξης:

    Day 1
    -Squats: 1x1, 3x3 στο 85% του single
    -Front squats: 3x5
    -Bodyweight squats as many sets as needed, μέχρι τις 300 επαναλήψεις(κάθε εβδομάδα θα αυξάνονται κατά 20)
    -10km τρέξιμο(θα προσπαθώ να μειώνω συνεχώς τον χρόνο μου)

    Day 2
    -Bench press: 1x1, 3x3 στο 85% του single
    -OHP: 3x5
    -Push-ups: as many sets as needed, μέχρι τις 200 επαναλήψεις(κάθε εβδομάδα θα αυξάνονται κατά 20)
    -1km τρέξιμο(θα προσπαθώ να μειώνω συνεχώς τον χρόνο μου)

    Day 3
    -Deadlift: 1x1, 3x3 στο 85% του single
    -Deficit deadlift: 3x5
    -Pull-ups as many sets as needed, μέχρι τις 100 επαναλήψεις(κάθε εβδομάδα θα αυξάνονται κατά 20)
    -6x50m sprints (θα προσπαθώ να μειώνω συνεχώς τον χρόνο μου)
    Όταν η ψυχή θέλει, το σαρκίον ακολουθεί.

    Σήμερα θα κάνω εκείνο που δεν κάνουν οι υπόλοιποι, ώστε αύριο να μπορώ εκείνο που δεν θα μπορούν.

  20. #20
    Senior Bodybuilder dimitris_powerlifter's Avatar
    Join Date
    29-06-17
    Posts
    2,704

    Default

    Πολυ ενδιαφερον ολο αυτο...Ειμαι περιεργος πως θα εξελιχθει γιατι απο την καθαρη δυναμη περνας σε conditioning...Οποτε εχεις χρονος γραψε μας τι διαδικασια χρειαζεται για να καταταγεις και τι δοκιμασιες/ορια πρεπει να περασεις για να καταταγεις...

  21. #21
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Στη θέση σου πάντως Βασίλη σε ό,τι αφορά το πρόγραμμα θα έκανα periodisation σε 12βδομαδα blocks (πχ 12 βδομαδες δυναμη, 12 conditioning κοκ). Mε το παλιό πρόγραμμα δύναμης που έκανες linear progression μόνο με βασικές το τελείωσες; Πάντως απο άποψη μέγιστης δύναμης είσαι ήδη σίγουρα πάνω απ' οποιοδήποτε όριο θα χρειαστείς.

    Edit: Τώρα που το σκέφτομαι, αν μπορούσες να βρεις το template crypteia του 5/3/1 ίσως να είναι πολύ καλή εισαγωγή για το στόχο σου.
    Last edited by Achillezzz; 11-08-18 at 00:35.
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  22. #22
    Senior Bodybuilder Vass17's Avatar
    Join Date
    06-04-17
    Posts
    1,395

    Default

    Την τσέκαρα την κρυπτεία φίλε, ευχαριστώ.
    Πολύ καλό φαίνεται, αλλά δεν βρίσκω πολλά στοιχεία.
    Μήπως μπορώ να το κατεβάσω από κάπου, έστω επί πληρωμή;

    Τις πρώτες εβδομάδες θα πάω με αυτό που έγραψα, να δούμε πως θα δουλέψει.

    Το προηγούμενο πρόγραμμα το τελείωσα, ναι. Παρεμπιπτόντως το συστήνω ανεπιφύλακτα, με ανέβασε.

    Με 300 επαναλήψεις bodyweight squats, οι ενδορφίνες πρέπει να ρέουν με τα λίτρα! Πολύ ωραία αίσθηση...

    Ένας γνωστός, προπονητής στίβου, μου είπε προχθες πως τα bodyweight squats είναι η καλύτερη μορφή anaerobic conditioning, καλύτερη ακόμη κι από τα sprints, αρκεί να γίνονται σε σετ τουλάχιστον των 50 επαναλήψεων. εμένα το πρώτο σετ μου βγαίνει 80+.
    Όταν η ψυχή θέλει, το σαρκίον ακολουθεί.

    Σήμερα θα κάνω εκείνο που δεν κάνουν οι υπόλοιποι, ώστε αύριο να μπορώ εκείνο που δεν θα μπορούν.

  23. #23
    Pumping Iron
    Join Date
    26-04-09
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    569

    Default

    Έχω κάνει κι εγώ παρόμοια προγράμματα με όσες περισσότερες κάμψεις, καθίσματα, έλξεις κλπ μπορούσα όταν ήμουν αρκετά νεώτερος βέβαια.
    Δεν είμαι σίγουρος ότι είναι ότι καλύτερο για τις αρθρώσεις μακροχρόνια αν γίνονται για μεγάλο διάστημα.

  24. #24
    Junior Bodybuilder ShreddingInProgress's Avatar
    Join Date
    05-08-18
    Posts
    119

    Default

    Μηπως τα παραλέτε 12-15 χλμ με 5 λεπτα/χλμ τεμπο, ασκησεις δυναμης... Δε λεω καλα ολα αυτα αλλα μου φαινονται overkill κ στην τελικη μπορει να σε κοψουν για ακυρο λογο πχ ψυχομετρικα τεστ, γαλλικα ή απλα γιατι ετσι..

    Για μενα αν κανεις σπριντ 100ρι, 5-10 χλμ σε ευλογο χρονο κ ασκησεις με το βαρος του σωματος κ καποια βασικα βαρη εισαι πολυ καλα απο φυσικη κατασταση. Εδω υπαρχουν μισθοφοροι ή διοικητες ειδικων δυναμεων που καπνιζουν, δεν ειναι κ ολυμπιακοι αγωνες

  25. #25
    Senior Bodybuilder Vass17's Avatar
    Join Date
    06-04-17
    Posts
    1,395

    Default

    Conan, γλυκοζαμίνη και χονδροιτίνη καθημερινα.

    Shredding, αν κάνεις 1 φορά την εβδομάδα 10+ χιλιόμετρα και προσπαθείς να το βελτιώνεις, εδν είναι υπερβολλή. Πριν 7-8 χρόνια έκανα 3 φορές την εβδομάδα 10 χιλιόμετρα σε 50-55 λεπτά. Εφόσον κρατήσω το volume χαμηλά στις βαριές ασκήσεις, νομίζω θα την παλέψω με high volume bodyweight.

    Στις ειδικές δυνάμεις αυτοί που παίρνουν σοβαρά την δουλειά τους και κυνηγάνε σχολεία, Ελληνικά και Νατοικά, προσέχουν πολύ το σώμα τους. Στο ΚΕΕΔ υπηρετούσε ο πιο ripped άνθρωπος που έχω δει από κοντά και ήταν πάνω από 40 χρονών.
    Όταν η ψυχή θέλει, το σαρκίον ακολουθεί.

    Σήμερα θα κάνω εκείνο που δεν κάνουν οι υπόλοιποι, ώστε αύριο να μπορώ εκείνο που δεν θα μπορούν.

  26. #26
    Senior Bodybuilder Konstantina91's Avatar
    Join Date
    23-01-14
    Posts
    1,877

    Default

    Καλή αρχή, αν και ελπίζω να σου προσφέρει αρκετή ευχαριστηση το γεγονός ότι θα ξεπεράσεις τα όρια σου με τη προπόνηση και τελικά να το ξανασκεφτείς

  27. #27
    Senior Bodybuilder Vass17's Avatar
    Join Date
    06-04-17
    Posts
    1,395

    Default

    Ευχαριστώ, Κωνσταντίνα.
    Τα όρια μου είναι αρκετά μακριά από το σημείο που θα με φτάσει αυτή η προπόνηση.
    Ελπίζω πως στην Λεγεώνα θα βρώ κάτι που θα μου δώσει αδρεναλίνη και ντοπαμίνη!
    Όταν παίρνω μια απόφαση, συνήθως είναι αμετάκλητη...
    Όταν η ψυχή θέλει, το σαρκίον ακολουθεί.

    Σήμερα θα κάνω εκείνο που δεν κάνουν οι υπόλοιποι, ώστε αύριο να μπορώ εκείνο που δεν θα μπορούν.

  28. #28
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    20-12-16
    Posts
    220

    Default

    Θα συμφωνήσω απολύτως με το πρώτο ποστ του Conan. Μα καλά ρε φίλε, είναι όνειρο αυτό, να πας να κάνεις τον έμμισθο καμπόσο σε φουκαράδες; Από σκληρά αγωνίσματα και δοκιμασίες να φάνε και οι κότες. Ξεκίνα για αρχή με ένα μαραθώνιο, με κανένα διάπλου, και άσε τις λεγεώνες.

  29. #29
    Senior Bodybuilder dimitris_powerlifter's Avatar
    Join Date
    29-06-17
    Posts
    2,704

    Default

    ttak , ο καθενας εχει διαφορετικους στοχους...Δεν ειμαστε ολοι ιδιοι., Διαφορετικα ονειρα εχει ο καθενας μας...Ουτε εγω θα το εκανα αλλα αφου ειναι σιγουρος οτι το θελει καλυτερα να προσπαθησει ..Και ακομα και αν αποτυχει (που δεν το ευχομαι) μετα απο 10-20 χρονια δεν πει <<Τι θα γινονταν αμα....>>

  30. #30
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Bασίλη το crypteia είναι στο βιβλίο 5/3/1 Forever. Αν θες οταν γυρίσω σπίτι σου στέλνω το πρόγραμμα, αλλά αυτό σημαίνει Σεπτέμβρη... Νομίζω ο Wendler το παρουσιάζει συνοπτικά και σε κάποιο βίντεο στο elitefts.
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler


 
Page 1 of 2 12 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Legion Run Greece 2014 - Έρχεται Και Στην Ελλάδα!
    By aggelos92 in forum Αθλήματα Και Πολεμικές Τέχνες
    Replies: 2
    Last Post: 26-03-14, 20:53
  2. Michail Kefalianos Wins The PDI French Grand Prix
    By Musclemar in forum Νέα Bodybuilding Εξωτερικού
    Replies: 0
    Last Post: 31-10-07, 22:21

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •