Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 10 of 10

Thread: Sprint Time

  1. #1
    New Member
    Join Date
    12-05-15
    Posts
    38

    Default Sprint Time

    Καλησπέρα για ακόμη μια φορά από εμένα...Θα μπω κατευθείαν στο θέμα. Τους τελευταίους μήνες με απασχολεί πολύ ένα θέμα σχετικά με το Sprint και συγκεκριμένα με τον πρωταθλητισμο..Επειδή φέτος θα έχω ελεύθερο χρόνο θέλω άπλα την γνώμη σας για όσους έχουν άποψη πάνω στο θέμα. Από μικρός έτρεχα σχετικά γρήγορα αλλά δεν είχα κάνει κάτι..το ερώτημα είναι ένας χρόνος 10.96 στα 100μ με εντελώς κακό ξεκίνημα αλλά γρήγορη επιτάχυνση για εντελώς απροπόνητο άτομο όχι μόνο σε σπριντ άλλα και γενικά αποχή από τρέξιμο θα με συμβουλεύατε να πάω να δοκιμάσω την τύχη μου με κανέναν προπονητή ή είναι κάτι συνηθισμένο αυτός ο χρόνος για 18 χρονών απροπόνητο άτομο?
    Απλά αυτό θα ήθελα να ξέρω αν αξίζει να επενδύσω χρόνο σε αυτό το κομμάτι.

  2. #2
    Pumping Iron
    Join Date
    26-04-09
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    569

    Default

    Το να μπορεί κάποιο απροπόνητο άτομο να πετύχει χρόνους κάτω από 12 δευτερόλεπτα είναι εξαιρετικό. Το να σπάει και το φράγμα των 11 δευτερολέπτων και μάλιστα με κακό ξεκίνημα και υποθέτω χωρίς καλή γνώση πως να ξεκινήσεις από βατήρα, τεχνική κλπ φαντάζει ως και αδύνατο. Είσαι σίγουρος ότι η χρονομέτρηση σου είναι σωστή;

  3. #3
    New Member
    Join Date
    12-05-15
    Posts
    38

    Default

    Ναι έχω κάνει 6-7 προσπάθειες για να το συγουρεψω.. η μέτρηση έχει γίνει με κινητό αλλά αυτό πιστεύω ότι το κινητό έχει λίγο πιο αργή ανταπόκριση από προπονητικό χρονόμετρο και ίσως να ήμουν και λίγο πιο κάτω από 10.96. Το παιδί πάτησε το στοπ όταν είχα περάσει ολόκληρος τη γραμμή.. Και ναι όλες οι προσπάθειες έχουν δείξει από 11.06-10.96..Να πω ότι έχω εντελώς χάλια ξεκίνημα... Απλά έχω γρήγορη επιτάχυνση.. Θα ήθελα να ακούσω συμβουλές με το πως να κινηθώ τώρα και αν άξιζει να αφιερώσω χρόνο

  4. #4
    Pumping Iron
    Join Date
    26-04-09
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    569

    Default

    Ξεκινάς με βατήρες; Παπούτσια με καρφιά, σε ταρτάν;
    Σε κάθε περίπτωση ο χρόνος αν ισχύει είναι εντυπωσιακός. Βασικά και μεγαλύτερος να είναι και να είναι κοντά στα 12 δευτερόλεπτα εντυπωσιακός είναι αν λες ότι δεν έχεις κάνει προπονήσεις, τρέξιμο κλπ.
    Πήγαινε σε κάποια κοντινό σου σύλλογο που έχει τμήμα στίβου να σε τεστάρουν.
    Last edited by conan1982; 14-08-18 at 09:58.

  5. #5
    New Member
    Join Date
    12-05-15
    Posts
    38

    Default

    Ξεκινάω όρθιος και λίγο λυγισμένος προς τα εμπρός και παπούτσια για τρέξιμο τζόκινγκ..12 .6 δευτερόλεπτα έκανα σε ηλικία 14 ετών αλλά τότε δεν είχα δώσει σημασία γιατί πάλι νόμιζα ότι ήταν average αλλά από ότι λέτε εσείς δεν είναι..Αυτό ήθελα να ξέρω με απασχολούσε τελευταία γιατί μου αρέσει το σπριντ άλλο που δεν είχα ευκαιρία να δοκιμάσω λόγο κάποιων θεμάτων αλλά τώρα έχω χρόνο και άμα έχω ένα πλεονέκτημα θα αφιερώσω χρόνο σε αυτό μήπως βγει κάτι καλό...Κάτι άλλο άμα είναι εύκολο και γνωρίζετε..Η ταχύτητα είναι και trainable skill ή κατά πχ 80% είναι γενετικό το θέμα? Δηλαδή θα μπορέσει η προπόνηση να τον κατεβάσει αισθητά αυτόν τον χρόνο από 11 σε κάτι καλύτερο?? Ευχαριστώ για τον χρόνο σου..

  6. #6
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Αν είσαι όντως κάτω απο τα 11 αξίζει να το δεις πολύ σοβαρά!!

    Πόσο χρονών είσαι;

    Η τεχνική στο sprint είναι trainable skill και βοηθάει πάρα πολύ στο να κατέβει ο χρόνος. Η "ταχύτητηα", ή έκρηξη είναι κυρίως genetics αλλά η σωστή προπόνηση δύναμης/έκρηξης με βάρη μπορεί να την βελτιώσει (συνήθως η έκρηξη βελτιώνεται μέχρι 15%-20%, σπάνια παραπάνω).
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  7. #7
    New Member
    Join Date
    12-05-15
    Posts
    38

    Default

    18 Είμαι και είμαι στα 10.96 ουσιαστικά 11 δεν έχω κατεβεί πολύ κάτω από τα 11...Γιαυτό άνοιξα και το τοπικ γιατί είναι λίγο δύσκολο να πηγαίνω για προπόνηση εκεί στο στάδιο για κάποιους λογούς .Τουλάχιστον να αξίζει να πηγαίνω..15% που λέτε είναι μεγάλη βελτίωση και πιστεύω θα κατέβαζε αρκετά τον χρόνο..Να σημειώσω ότι είμαι σχετικά κοντός και ίσως αυτό δεν μου επιτρέψει να κατεβάσω και άλλο τον χρόνο μου. Είμαι 1.73 .Ευχαριστώ για τον χρόνο σας

  8. #8
    Pumping Iron
    Join Date
    26-04-09
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    569

    Default

    Quote Originally Posted by NicolasG View Post
    18 Είμαι και είμαι στα 10.96 ουσιαστικά 11 δεν έχω κατεβεί πολύ κάτω από τα 11...Γιαυτό άνοιξα και το τοπικ γιατί είναι λίγο δύσκολο να πηγαίνω για προπόνηση εκεί στο στάδιο για κάποιους λογούς .Τουλάχιστον να αξίζει να πηγαίνω..15% που λέτε είναι μεγάλη βελτίωση και πιστεύω θα κατέβαζε αρκετά τον χρόνο..Να σημειώσω ότι είμαι σχετικά κοντός και ίσως αυτό δεν μου επιτρέψει να κατεβάσω και άλλο τον χρόνο μου. Είμαι 1.73 .Ευχαριστώ για τον χρόνο σας
    Αν οι μετρήσεις που έχεις κάνει είναι σωστές (γιατί μου φαίνονται λίγο υπερβολικές, όχι ότι λέω ότι λες ψέμματα, αλλά το χρονόμετρο, η απόσταση ίσως είναι μικρότερη κλπ) τότε σε ταρτάν, με παπούτσια σπριντ, εκκίνηση από βατήρα, εκμάθηση σωστής τεχνικής είσαι άνετα κάτω από 10,75-10,70, σε τέτοιους χρόνους ακόμα και μερικά εκατοστά του δευτερολέπτου είναι σημαντική βελτίωση. Αν ξεκινήσεις εξειδικευμένη προπόνηση είναι δεδομένο ότι οι χρόνοι σου θα βελτιωθούν στην αρχή και άλλο μέχρι να φτάσεις κοντά στα όρια σου.
    Για το αν αξίζει, αυτό εσύ θα το κρίνεις, έχεις σίγουρα ταλέντο, από κει και πέρα εξαρτάται και ποιος είναι ο στόχος σου. Να αγωνιστείς στο πανελλήνιο πρωτάθλημα; Να κερδίσεις μετάλλιο, να αγωνιστείς σε ευρωπαϊκό επίπεδο;
    Για το ύψος μέχρι και την έλευση του Μπολτ έλεγαν ότι το υπερβολικό ύψος είναι πρόβλημα για ένα σπρίντερ, υπόψιν ότι το δικό μας πανελλήνιο ρεκόρ το έχει ο Παυλακάκης που είναι κάτω από 1,70.

  9. #9
    New Member
    Join Date
    12-05-15
    Posts
    38

    Default

    Σαν στόχο σίγουρα θα ήθελα κάτι μεγάλο(πχ να σπάσω το φράγμα των 10 όσο είναι εφικτό) ... Τέλος πάντων το έψαξα λίγο και είδα ότι ένας που λέγεται asafa Powell σε ηλικία 18 έτρεχε με λίγη προπόνηση 11.45..και κατέληξε στο 9.72..Οπότε οφείλεται στην προπόνηση σε μεγάλο μέρος...

  10. #10
    Pumping Iron
    Join Date
    26-04-09
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    569

    Default

    Αν δεν δοκιμάσεις δεν θα μάθεις. Πριν και μερικά χρόνια βέβαια το φράγμα των 10 δευτερολέπτων ήταν αξεπέραστο για τους λευκούς,πλέον δεν ισχύει.
    Το σίγουρο είναι ότι με τους χρόνους που έχεις αξίζει να δοκιμάσεις να προπονηθείς και να τεστάρεις τον εαυτό σου,


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Sprint & Πηγή Ενέργειας
    By GoDaemon in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 3
    Last Post: 06-08-14, 16:19
  2. HEALTHY Meal Time - Epic Meal Time Parody!!
    By Musclemar in forum Off Topic
    Replies: 0
    Last Post: 16-08-11, 05:25
  3. Σχολιασμός: Φτιάξτε τα πόδια σας με 50m sprint
    By Crimson in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 94
    Last Post: 09-02-09, 00:25
  4. Φτιάξτε τα πόδια σας με 50m sprint
    By Crimson in forum Άρθρα Για Διατροφή, Συμπληρώματα Και Προγράμματα.
    Replies: 0
    Last Post: 08-04-07, 04:58

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •