Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 19 of 19
  1. #1
    New Member
    Join Date
    15-08-18
    Location
    Greece
    Posts
    41

    Default Αύξηση Θερμίδων και Φούσκωμα

    Γεια σας. Είμαι κοπέλα 15 χρονών, 1.52 ύψος και κιλά γύρω στα 47-48. Ασχολιομουν με το στίβο για 2 χρόνια, με βοήθησε πολύ στο να αποκτήσω δύναμη, όποτε ξεκίνησα γυμναστήριο για το καλοκαίρι και πάω 3 μήνες.. το λάτρεψα, όποτε σκέφτομαι να το συνεχίσω..

    Διάβαζα απ την αρχή πριν ξεκινήσω Πως για να κάνεις μυς πρέπει να τρως παραπάνω. Πριν αρχίσω ημουν 46 κιλά έτρωγα γύρω στις 1300 θερμίδες την ημέρα χωρις να μετράω ποσότητες αλλά πάντα υγιεινά και ποτε δεν έτρωγα ουτε τρωω απέξω. Και κατέβασα την εφαρμογή myfitnesspal και έβαλα στόχο να βάλω κιλά. Σε 3 μήνες έβαλα 1.7 κιλά μπορεί και λίγο παραπάνω αλλά ποτε πήγαινα από 1000 στις 1300 ποτε απ τις 1300 στις 1700 σε μια ημέρα..Επειδή δεν είχα γνώση. Τώρα που ασχολήθηκα παραπάνω τα έμαθα και κατάλαβα.. πλέον τρώω 2200 περίπου την ημέρα μερικές φορές και λιγότερο το θέμα είναι ότι φούσκωνω άπειρα κάθε μέρα μετά από κάθε γεύμα.. Δεν ξέρω τι φταίει:( Να πω πως είχα six pack αλλά τώρα αρχίζει να κρύβεται με τις παραπάνω θερμίδες που παίρνω για να βάλω μυς..

  2. #2
    Senior Bodybuilder Vass17's Avatar
    Join Date
    06-04-17
    Posts
    1,395

    Default

    Καλησπέρα.

    1000 θερμίδες είναι λιμοκτονία.
    Οι 2200 πως προέκυψαν; Τις υπολόγισες με κάποια εφαρμογή;

    Επίσης πως υπολογίζεις πόσες θερμίδες τρως; Ζυγίζεις όλες τις τροφές σου;

    Το φούσκωμα πιθανόν να οφείλεται σε κάποια συγκεκριμένη τροφή.

    Πχ πολλοί έχουν πρόβλημα με το γάλα.

    Πειραματίσου με τις τροφές και βρες αν υπάρχει κάποια που σε πειράζει.

  3. #3
    New Member
    Join Date
    15-08-18
    Location
    Greece
    Posts
    41

    Default

    Καλά όχι πάντα 1000 θερμίδες, μερικές φορές τύχαινε επειδή δεν πεινούσα γιατί έτσι είχα συνηθίσει .. αλλά γενικά δεν έτρωγα πανω απο 1500.. Οι 2200 θερμίδες προέκυψαν από την εφαρμογή που χρησιμοποιώ για να βάλω κιλά αλλά συνήθως κυμαίνομαι γύρω στις 2000-1900 γιατί δεν μπορώ να χωνέψω αν φάω παραπάνω (πάντα ζυγιζω τις ποσότητες) τώρα σκέφτομαι να μείνω στις συντήρησης αλλά δεν ξέρω μήπως είναι λίπος στην κοιλιά και όχι φούσκωμα? Μετά την γυμναστική πάντα μου περνάει αλλά Μόλις πάω να φάω κάτι έστω και μια μπανάνα φούσκωνω..

  4. #4
    Senior Bodybuilder Vass17's Avatar
    Join Date
    06-04-17
    Posts
    1,395

    Default

    Μάλλον ανέβηκες πολύ απότομα από τις 1000 θερμίδες στις 2000.

    Μιλάμε για το διπλάσιο φαγητο!

    Δώσε χρόνο στο στομάχι και τον οργανισμό σου να προσαρμοστεί.

  5. #5
    New Member
    Join Date
    15-08-18
    Location
    Greece
    Posts
    41

    Default

    Έχεις δίκιο, σε ευχαριστώ πολύ:)

  6. #6
    New Member
    Join Date
    15-08-18
    Location
    Greece
    Posts
    41

    Default

    Καλησπέρα... Σήμερα προσπάθησα να φαω μόνο όσο ήθελα και να μην προσπαθήσω με το ζόρι να φάω παραπάνω για να πετύχω τις θερμίδες(βέβαια τα μακρο τα πετυχα)..οι θερμίδες συντήρησης μου είναι 1920 και έφαγα 1800, ντάξει δεν ξεφούσκωσα κιόλας αλλά ήταν λίγο καλύτερα..τι να κάνω τώρα να τις αφήσω εδώ ή να τις αυξήσω? Θέλω να κάνω μυς, αλλά δεν νομίζω ότι πρέπει να βάλω κιλα γιατί είμαι στο κανονικό βάρος συμφωνα με το ύψος μου..

  7. #7
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Καλησπέρα Αναστασία.
    Κοριτσάκι όμορφο πρόσεξε πως έχουν τα πράγματα..
    Καταρχήν μη ζορίζεις το στομάχι σου. Δεν είναι τόσο απλά "τρώω παραπάνω για να βάλω μυς". Αν ήταν έτσι οι παχύσαρκοι θα ήταν τίγκα στους μυς.

    Κατά δεύτερον, μην κρέμεσαι από τα νούμερα που βρίσκεις στους υπολογισμούς. Να τα βλέπεις ως σημείο αναφοράς. Το σώμα σου θα σου πει πόσο πρέπει να τρως.

    Γράψε μας αναλυτικά τι έφαγες. Θέλει προσοχή και σταδιακά να ανεβάσεις φαγητό.
    Γυμναστική κάνεις ;

  8. #8
    New Member
    Join Date
    15-08-18
    Location
    Greece
    Posts
    41

    Default

    Κάνω γυμναστική χρόνια παλιά έκανα σπίτι μόνο, έχω κάνει 2 χρόνια στίβο και τώρα 3ος μήνας που κάνω βάρη στο γυμναστήριο..Ξέρω ίσως θα έπρεπε να ξεκινήσω αργότερα και όχι στα 15 αλλαα θέλω να κάνω σώμα ..

    Λοιπόν Σήμερα έφαγα:
    Πρωινο: 200γρ γιαουρτι φαγε τοταλ 2%με 10 γρ βρώμη κουακερ και 1 Ροδάκινο
    Δεκατιανο: 2 φέτες ολικής με 2 αυγα κ 2 ασπράδια
    Μεσημεριανό: 265 γρ πατάτα βραστή κ 134 γρ κοτόπουλο κ 70γρ αγγούρι

    Πριν πάω για γυμναστική (μόνο σπρίντς κ ασκήσεις του σώματος ) 1 αχλάδι κ μια ρυζογκοφρετα μ μια κουταλια φυστικοβουτυρο
    Βραδινό μετά την γυμναστική:235γρ ρυζι με 60 γρ γιαουρτι κ 44 γρ καρότο (δεν έφαγα κοτόπουλο η κάτι τέτοιο γτ είχα συμπληρώσει την πρωτεΐνη)
    Πείνασα όμως πριν λίγο κ έφαγα 2 φέτες ψωμί με 2 φέτες gouda Γερμανίας

    Κάνω πολλά λαθη?

  9. #9
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Μια χαρά είναι η ηλικία σου! Και καλά κάνεις και ασχολείσαι με γυμναστική ενώ άλλες είναι παχύσαρκες. Και δεν το λέω από άποψη εμφάνισης αλλά υγείας (τώρα είσαι μικρή και δεν το καταλαβαίνεις τόσο, όταν θα μεγαλώσεις θα το διαπιστώσεις).

    Λοιπόν, μπράβο σου που έχεις κάτσει να υπολογίσεις μακροθρεπτικά και θερμίδες. Από την άλλη, μην πας στην υπερβολή και είσαι με το γραμμάριο μην ξεφύγεις. Επίσης πολύ σημαντικό είναι επειδή είσαι στην ανάπτυξη να έχεις ποικιλία τροφών.

    Θα σου γράψω ένα ενδεικτικό διαιτολόγιο πάνω σε αυτό που ήδη κάνεις. Αν νιώθεις μέσα στη μέρα πως πεινάς ή θες έξτρα ενέργεια μπορείς να φας ένα σνακ ότι θες (όπως αυτά που ήδη τρως).

    Πρωινό
    1 κεσεδάκι γιαούρτι 2% (200γρ)
    1 κουταλάκι του γλυκού μέλι
    20γρ βρώμη
    1 φρούτο (όποιο θες)


    Σνακ
    1 ολόκληρο αβγό
    2 ασπράδια
    2 φέτες ψωμί ολικής
    1 φέτα κίτρινο τυρί


    Μεσημεριανό
    1 πιάτο από το φαγητό που κάνει η μαμά σου
    ή
    100γρ κοτόπουλο ή μοσχάρι με 40γρ ωμή ζύγιση ρύζι ή 150γρ πατάτα
    σαλάτα με 1κγ λάδι (μην βάζεις μόνο αγγούρι, υπάρχουν τόσα λαχανικά τώρα το καλοκαίρι)


    Απογευματινό
    σμούθι στο μπλέντερ με
    1 κεσεδάκι γιαουρτι 2% στραγγιστό
    μπανάνα
    30-40γρ βρώμη
    μέλι 1 γεμάτη κουταλιά του γλυκου
    λίγο φυστικοβούτυρο (1 κουταλάκι)
    λίγο γάλα ή νερό (αναλόγως πόσο πυχτό το θες)

    ή εναλλακτικά
    φρουτοσαλάτα με 1-2 φρούτα της επιλογής σου από 150γρ το καθένα
    ενα κουταλάκι μέλι
    12-15 αμύγδαλα
    1 κεσεδάκι γιαούρτι

    ή
    1 τοστ με γαλοπούλα /τυρί
    1 χυμό ή 1 φρούτο


    Βραδινό
    Ότι και το μεσημέρι ή σε μικρότερη ποσότητα.


    Μην πιέζεις το στομάχι σου, μέτρα μεν ποσοτητες αλλά μην γίνεσαι και ψυχαναγκαστική.
    Last edited by Kardoula; 18-08-18 at 14:53.

  10. #10
    New Member
    Join Date
    15-08-18
    Location
    Greece
    Posts
    41

    Default

    Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Η αλήθεια είναι πως το είχα δει πολύ υπερβολικα το θέμα, είχα αρχίσει να τρώω και μακαρόνια ολικής κλπ. τα οποία απο οτι μου ειπε ο γυμναστής, δν τα χρειαζομαι γτ ειναι για διαβητικους κ είναι γεμάτα σε φυτικές ίνες και με έχουν φουσκώνουν άπειρα όπως και η βρώμη κουακερ που έτρωγα για πρωινο, γι αυτό και σταμάτησα πριν λίγες μέρες..τώρα με λίγες κουταλιες δεν ξέρω πιστεύω είναι κομπλέ.. Μια ερώτηση: Ψωμί με μέλι από (παραγωγό)και ταχίνι ολικής με μια μπανάνα είναι καλά για πρωινο πριν το γυμναστήριο πχ? Για να φάω το γιαούρτι ισως μετά το γυμναστήριο για την πρωτεΐνη..

  11. #11
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Μια χαρά είναι για πρωινό αλλά θέλει και μια πηγή πρωτεινης. Πχ λίγο γιαούρτι ή κότατζ.
    Στην ενότητα της διατροφής θα δεις άρθρο με τροφές ανα κατηγορία. Διάλεγε ώστε να έχεις ποικιλία και να μη βαριέσαι κάθε φορά τα ίδια.

  12. #12
    New Member
    Join Date
    15-08-18
    Location
    Greece
    Posts
    41

    Default

    Σε ευχαριστώ πολύ Ειρήνη! Μετά από πόσο καιρό πρέπει να αυξήσω τις θερμίδες αν θέλω να κάνω παραπάνω μυς;

  13. #13
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Μη βιάζεσαι. Πάρε ένα ένα τα πράγματα. Για την ώρα εστίασε στο να τρως ισορροπημένα και σωστά δομημένα γεύματα, ανεβάζοντας ένα κλικ τις θερμίδες και δίνοντας σωστό καύσιμο για τις προπονήσεις σου.
    Δεν πάει "τρώω περισσότερο άρα βάζω μυς" αλλά "τρώω όσο χρειάζομαι". Μην πιεστείς να τρως περισσότερο, άκου το σώμα σου.

  14. #14
    New Member
    Join Date
    15-08-18
    Location
    Greece
    Posts
    41

    Default

    Καλησπέρα Ειρήνη ακολουθησα το διαιτολόγιο που μου πρότεινες και ακόμα τρώω με βάση αυτό.. έτρωγα μόνο όταν πεινούσα και όχι παραπάνω και είδα οτι δεν ημουν πρησμενη επιτέλους και έχασα 1 κιλο..τώρα με έχει πιάσει κάτι..δεν ξέρω πεινάω συνέχεια το μυαλό μου στο φαι είναι (μαλλον επειδη βαριέμαι) ειδικά όταν κάνω σκληρή γυμναστική τρώω παραπάνω..απλά επειδή είπες ότι ανεβάζεις θερμίδες σταδιακα πχ την μια ημέρα μπορεί να φάω 1.700 αν δεν πειναω πολύ, ενώ την άλλη μερα πχ ειδκα αν κανω κ πολυ γυμναστικη να φάω 1.900.. είναι κακό αυτο;

  15. #15
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Καλησπέρα Αναστασία

    χαίρομαι που δούλεψε αυτό που σου είπα να κάνεις
    Λοιπόν, για να καταλάβεις αν πεινάς από βαρεμάρα, πίνε λίγο νερό ή κάνε κάτι (πχ ακου μουσική κλπ) για να δεις αν σου φύγει.
    Αν όντως πεινάς τότε ανέβασε πάλι λίγο τις θερμίδες.
    Μια χαρά είναι αυτό που κάνεις , 200 θερμίδες παραπάνω αν νιώθεις πως το σώμα σου τους θέλει, φάε! Απλώς προσοχή μην ξεφύγεις ε; Με ρέγουλα όλα.

  16. #16
    New Member
    Join Date
    15-08-18
    Location
    Greece
    Posts
    41

    Default

    Καλησπέρα Ειρήνη!

    Εχω μια απορία... Τώρα που ειχαμε διακοπες είχα τον χρόνο να πάω γυμναστήριο πρωί και μετά να γυρίσω και να φτιάξω το μεταπροπονητικο γεύμα μου πχ κοτόπουλο με ρυζι ή κάτι τέτοιο. Τώρα που αρχίζουν τα σχολεία είναι λίγο δύσκολο να βρω γενικά τι γεύματα να τρώω ειδικα το μεσημερι.. πχ τι να πάρω μαζί μου στο σχολείο δεν μπορώ να κουβαλάω γιαούρτια νιώθω λίγο αβολα:( Επίσης εφόσον θα είμαι σχολείο τον χρόνο να φτιάξω τα δικά μου γεύματα και η μαμά μου συνήθως μαγειρεύει φασολάκια,όσπρια,γεμιστα κλπ ξες τα συνηθισμένα..ντάξει τα φτιάχνει υγιεινά γτ κ αυτη προσεχει δεν λέω αλλά είναι δύσκολο έτσι να μετράω ποσότητες αν μαγειρεύει αυτή..κ αν πχ φάω φασολάκια μεσημέρι κ πάω μετά γυμναστήριο δεν ξέρω αν θα ναι καλό, γτ διαβασα ότι τα γεύματα που θα φας πριν και μετά την προπόνηση είναι τα πιο σημαντικά! Τι θα μου πρότεινες λοιπόν?

  17. #17
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Γεια σου Αναστασία.
    Τώρα που ξεκινάνε τα σχολεία, μερικά εύκολα σνακ που μπορείς να έχεις μαζί σου είναι

    τοστ με γαλοπούλα/τυρί
    φρούτο και ξηροί καρποί
    ρυζογκοφρέτα με κιτρινο τυρι

    Για μεσημεριανό μπορείς να τρως μια μερίδα από το σπιτικό φαγητό της μαμάς. Αν τα υπόλοιπα γεύματά σου έχουν πηγή πρωτεινης τότε είσαι καλυμμένη!
    Τώρα αν θες μπορείς να φας λίγο γιαουρτάκι μετά το φαγητό σε στυλ επιδόρπιο βάζοντας λίγο μέλι και θα σαι κομπλε.

  18. #18
    Advanced Bodybuilder AU77's Avatar
    Join Date
    25-10-11
    Location
    Cyprus
    Posts
    720

    Default

    Με τα όσπρια μπορείς να συμπληρώνεις πρωτείνη με ένα μικρό τόνο νερού.

  19. #19
    New Member
    Join Date
    15-08-18
    Location
    Greece
    Posts
    41

    Default

    Ναι το γνωριζω, συνηθως τα όσπρια τα τρώω με ασπράδια κ μια φέτα ψωμί αλλά παντα συμπληρώνω την ημερήσια πρωτεΐνη μου που ειναι 106γρ όποτε και να μην βάλω μετά πιστεύω θα ναι οκ


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Γεύμα Για Αύξηση Θερμίδων
    By spyros_1993 in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 3
    Last Post: 28-05-18, 20:30
  2. Απότομη Αύξηση Θερμίδων
    By Boykaaa in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 3
    Last Post: 25-08-17, 02:40
  3. Αύξηση Θερμίδων Όσο Ψηλώνω;
    By arnold94 in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 28
    Last Post: 17-01-16, 23:23
  4. Ιδέες Για Αύξηση Θερμίδων Στη Γράμμωση
    By apostolis94 in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 3
    Last Post: 09-05-15, 18:43

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •