Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Pumping Iron
    Join Date
    26-04-09
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    569

    Default Μονόζυγο σε διάδρομο

    Γεια σας,
    από μικρός πάντα είχα ένα μονόζυγο σε πόρτα, κάποια στιγμή πήρα και ένα από αυτά τα αποσπώμενα. Τώρα σκέφτομαι να στερεώσω ένα μεγαλύτερο στο διάδρομο του σπιτιού σε αρκετό ύψος για να έχω την άνεση του ύψος αλλά και του μεγαλύτερου πλάτους.
    Το πλάτος του διαδρόμου είναι περίπου στα 130 εκατοστά, Βρήκα στο ίντερνετ ένα και μοναδικό μονόζυγο που έχει πλάτος μεγαλύτερο από 120 εκατόστά, (100-150 εκατοστά). Το μοναδικό που με απασχολεί είναι αν λόγω του αυξημένου πλάτους θα είναι σταθερό ή υπάρχει μεγαλύτερος κίνδυνος σε σχέση με τα μονόζυγα πόρτας να βρεθώ εγώ κάτω ή ο τοίχος σπασμένος. Εννοείται πως θα βάλω τις βίδες που έχει για να μην γλιστρά.
    Last edited by conan1982; 20-08-18 at 10:16.

  2. #2
    Junior Bodybuilder Lari1981's Avatar
    Join Date
    04-10-17
    Location
    Θεσσαλονικη
    Posts
    108

    Default

    Quote Originally Posted by conan1982 View Post
    Γεια σας,
    από μικρός πάντα είχα ένα μονόζυγο σε πόρτα, κάποια στιγμή πήρα και ένα από αυτά τα αποσπώμενα. Τώρα σκέφτομαι να στερεώσω ένα μεγαλύτερο στο διάδρομο του σπιτιού σε αρκετό ύψος για να έχω την άνεση του ύψος αλλά και του μεγαλύτερου πλάτους.
    Το πλάτος του διαδρόμου είναι περίπου στα 130 εκατοστά, Βρήκα στο ίντερνετ ένα και μοναδικό μονόζυγο που έχει πλάτος μεγαλύτερο από 120 εκατόστά, (100-150 εκατοστά). Το μοναδικό που με απασχολεί είναι αν λόγω του αυξημένου πλάτους θα είναι σταθερό ή υπάρχει μεγαλύτερος κίνδυνος σε σχέση με τα μονόζυγα πόρτας να βρεθώ εγώ κάτω ή ο τοίχος σπασμένος. Εννοείται πως θα βάλω τις βίδες που έχει για να μην γλιστρά.
    Ποσα κιλα εισαι;θα χρειαστεις για εξτρα ασφαλεια,κοντρες,αριστερα και δεξια κατω απο τα 2 ακρα.Και δεν θα ειναι βιδες,αλλα στριφονια,να πιασουν τουβλο,φυσικα με τις καταλληλες ουπες.
    Last edited by Lari1981; 20-08-18 at 10:26.

  3. #3
    Pumping Iron mjf's Avatar
    Join Date
    25-08-12
    Location
    Athens
    Posts
    337

    Default

    Καλημέρα φίλε μου. Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να απευθυνθείς σε κάποιον σιδερά, της περιοχής σου ίσως. Είμαι σχεδόν βέβαιος, θα σου στοιχίσει όσο αυτό που έχεις βρει στο ίντερνετ και θα στο τοποθετήσει κιόλας.
    Αυτός γνωρίζει καλύτερα αν θα χρειαστεί πρόσθετα στηρίγματα!
    Ενισχύεις και τη τοπική σου οικονομία, κυρίως όμως, θα κάνεις τη δουλειά σου καλύτερα και πιο οικονομικά!

    Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    ''εν οίδα ότι ουδέν οίδα​''

  4. #4
    Pumping Iron
    Join Date
    26-04-09
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    569

    Default

    Είμαι 1,83 ύψος βάρος 80 κιλά, δεν αποκλείεται να κάνουν και βαρύτεροι από μένα κατά καιρούς αλλά δεν νομίζω κάποιος πάνω από 90 κιλά.
    Λέγοντας κόντρες τι εννοείς;

    Quote Originally Posted by mjf View Post
    Καλημέρα φίλε μου. Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να απευθυνθείς σε κάποιον σιδερά, της περιοχής σου ίσως. Είμαι σχεδόν βέβαιος, θα σου στοιχίσει όσο αυτό που έχεις βρει στο ίντερνετ και θα στο τοποθετήσει κιόλας.
    Αυτός γνωρίζει καλύτερα αν θα χρειαστεί πρόσθετα στηρίγματα!
    Ενισχύεις και τη τοπική σου οικονομία, κυρίως όμως, θα κάνεις τη δουλειά σου καλύτερα και πιο οικονομικά!

    Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Εννοείς να μου το φτιάξει αυτός με κάποιο σωλήνα ε;
    Για την τοπική οικονομία συμφωνώ μαζί σου αλλά θα προτιμήσω το μονόζυγο. Για κάτι τέτοια ψιλοπράγματα την έχω πατήσει και στο παρελθόν και επειδή είναι μικρό το τίμημα δεν ασχολιούνται, στο αναβάλλουν κλπ λες και σου κάνουν χάρη, ίσως να είχα πέσει και στην περίπτωση.
    Last edited by conan1982; 20-08-18 at 10:40.

  5. #5
    Junior Bodybuilder Lari1981's Avatar
    Join Date
    04-10-17
    Location
    Θεσσαλονικη
    Posts
    108

    Default

    20180820_120003.jpgAttachment 34086
    Οντως,σιδερας δυσκολα θα ασχοληθει,καθως ειναι μερεμετι και δυσκολα πια ασχολουνται με τετοιου ειδου εργασιες.
    Σου παραθετω φωτο με ιδιοχειρη εργασια που εφαρμοσα στην κασα,καθως στο παρελθον υπηρξε ατυχημα(ευτυχως οχι σοβαρο),
    το μονοζυγο φωλιασε σε ξυλο MDF,παχους 12 χιλιοστων και βιδωθηκε με στριφωνια αριστερα δεξια με στριφωνια 6 εκατοστων,στην δικη σου περιπτωση το κομματι ξυλου πρεπει να παρει μορφη πεταλου για να φωλιασει μεσα,φυσικα βασικη προυποθεση να κατεχεις απο μερεμετια ή καποιος φιλος να σε βοηθησει,ειμαι 68 κιλα και το εχει δοκιμασει φιλος με 97 κιλα και δεν καταλαβε τιποτε.
    Ελπιζω να βοηθησα,καλη συνεχεια...
    Last edited by Lari1981; 20-08-18 at 11:18.

  6. #6
    Pumping Iron
    Join Date
    26-04-09
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    569

    Default

    Δεν το έχω ιδιαίτερα με τα μερεμέτια. Μήπως όμως θα αρκούσαν 2 απλά κομμάτια ξύλο που να στερεωθούν με στριφώνια στις 2 άκρες κάτω από το μονόζυγο για την έξτρα στήριξη που πιθανόν να χρειαστεί;

  7. #7
    Junior Bodybuilder Lari1981's Avatar
    Join Date
    04-10-17
    Location
    Θεσσαλονικη
    Posts
    108

    Default

    Quote Originally Posted by conan1982 View Post
    Δεν το έχω ιδιαίτερα με τα μερεμέτια. Μήπως όμως θα αρκούσαν 2 απλά κομμάτια ξύλο που να στερεωθούν με στριφώνια στις 2 άκρες κάτω από το μονόζυγο για την έξτρα στήριξη που πιθανόν να χρειαστεί;
    Ναι γιατι οχι;

  8. #8
    Pumping Iron
    Join Date
    26-04-09
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    569

    Default

    Λοιπόν, το τοποθέτησα, για αρχή φαίνεται σταθερό και να αντέχει, ωστόσο με την πρώτη ευκαιρία θα βελτιώσω την τοποθέτηση. Και αυτό γιατί ανακάλυψα το ελάττωμα στο να βάζεις μονόζυγο σε τοίχο και όχι στην πόρτα.
    Στην πόρτα η δύναμη που ασκείται στο ξύλο μεταφέρεται στον τοίχο σε μια μεγαλύτερη επιφάνεια. στον τοίχο η δύναμη ασκείται όλη στο τούβλο. Αποτέλεσμα την πρώτη φορά που πήγα να το βάλω το μονόζυγο να τρυπήσει τον τοίχο και να κάνει βαθούλωμα!
    Σκέφτηκα λοιπόν μια πιο απλή κατασκευή. Θα πάρω 1 σανίδα και θα την κόψω σε 2 κομμάτια. την οποία θα στερεώσω στον τοίχο όπως είναι, θα κοιτάξω αν είναι καλύτερα οριζόντια ή κάθετα. Πάνω σε αυτές τις σανίδες στην μέση θα βάλω τις βίδες που είναι για να μην γλιστρά το μονόζυγο και θα στερεώσω το μονόζυγο εκεί αντί απευθείας πάνω στον τοίχο.
    Μόλις το κάνω θα ανεβάσω και καμιά φωτογραφία να δείξω τι εννοώ.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Τρέξιμο: Έξω ή στο διάδρομο;
    By MINDvsBODY in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 112
    Last Post: 24-04-20, 02:35
  2. Παπουτσια για διαδρομο
    By LOGI in forum Off Topic
    Replies: 1
    Last Post: 16-03-18, 17:04
  3. Ερωτηση για διαδρομο
    By argiris21 in forum Γυμναστήρια & Εξοπλισμός Για Bodybuilding
    Replies: 2
    Last Post: 11-08-13, 10:39
  4. Προβλημα με το διαδρομο μου
    By Hanos in forum Γυμναστήρια & Εξοπλισμός Για Bodybuilding
    Replies: 3
    Last Post: 18-04-12, 12:58

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •