Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 1 of 4 1234 LastLast
Results 1 to 30 of 96
  1. #1
    Pumping Iron ReapeR's Avatar
    Join Date
    08-06-07
    Location
    Thessaloniki, Greece.
    Posts
    467

    Default 5/3/1 journey by Reaper and friends

    Ξεκιναω εδω λοιπον το Log για το 5/3/1. Η δικια μου πορεια, και δυο φιλων μου. Οποτε μπορω θα γραφω και για τους αλλους δυο (μονο οταν ειναι για αλλον εκτος απο μενα θα το αναφερω).
    Ειμαστε πισω απο διακοπη καλοκαιριου. Καναμε ζεσταμα full body 2 βδομαδες, μετρησαμε τα RM μας και τα περασαμε στο excel για να δουμε τα ποσοστα που πρεπει να ακολουθησουμε σε καθε lift ανα εβδομαδα.

    Τα νουμερα ειναι στρογγυλοποιημενα. Τα μικροτερα plates που διαθετουμε ειναι 1.25kg.

    Starting Training Max. Εβαλα τα νουμερα που εβγαλα κατα το τελος της επαναπροσαρμογης και οχι αυτα που νομιζω οτι θα καταφερω αυριο, ή σε μια καλή μερα, ή αν δεν εκανα διακοπή κλπ κλπ. Σωματικο Βαρος: 86kg. Λιπος: ~16%

    Squat: 124
    Bench Press: 96
    Deadlift: 124
    Press: 56

    90% TMs τα οποια και λαμβανουμε υποψιν για το προγραμμα:

    Squat: 112
    Bench Press: 86
    Deadlift: 112
    Press: 50

    Week 1. 3x5+
    65%
    75%
    85%

    Week 2. 3x3+
    70%
    80%
    90%

    Week 3. 5/3/1+
    75%
    85%
    95%

    Last edited by ReapeR; 28-08-18 at 18:50.
    Rock N fuckin RoLL !!!

  2. #2
    Pumping Iron ReapeR's Avatar
    Join Date
    08-06-07
    Location
    Thessaloniki, Greece.
    Posts
    467

    Default

    Cycle 1 lets go!

    Δευ 20 Αυγ



    Βιαστικη μερα, επρεπε να τελειωσω γρηγορα.

    Τριτη 21 Αυγ



    Πεμπτη 23 Αυγ



    Λογω χρονου ειπα να μην κανω Power Cleans τα οποια επρεπε να γινουν πρωτα σε σειρα, αλλα δεν μου πηγε η καρδια και εκανα 2 σετακια στο τελος. Δεν επρεπε, ημουν εξαντλημενος μετα τις προηγουμενες.

    Παρ 24 Αυγ



    Δευ 27 Αυγ



    Τριτη 28 Αυγ

    Last edited by ReapeR; 28-08-18 at 18:48.
    Rock N fuckin RoLL !!!

  3. #3
    Senior Bodybuilder Vass17's Avatar
    Join Date
    06-04-17
    Posts
    1,395

    Default

    Καλη αρχή φίλε.
    Καλή επιτυχία.

  4. #4
    Senior Bodybuilder Mikelangelo's Avatar
    Join Date
    01-05-18
    Location
    ΒΥΡΩΝΑΣ
    Posts
    2,746

    Default

    Καλη επιτυχια κι απο μενα

    .....χρησιμοποιεις καποιο app για το 5/3/1?

  5. #5
    Pumping Iron ReapeR's Avatar
    Join Date
    08-06-07
    Location
    Thessaloniki, Greece.
    Posts
    467

    Default

    Ευχαριστω παιδες. Μονο excel για το 5/3/1. Πολυ χρησιμο. Τα υπολοιπα screenshots ειναι απο το Jefit app που χρησιμοποιω γενικα για βαρη, μου εχει λυσει τα χερια.
    Rock N fuckin RoLL !!!

  6. #6
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Καλή αρχή και στους 3 σας και καλά PRs!
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  7. #7
    Pumping Iron ReapeR's Avatar
    Join Date
    08-06-07
    Location
    Thessaloniki, Greece.
    Posts
    467

    Default

    30 Αυγουστου 2018

    Press Day



    Πολυ ωραια τα Joker Sets. Τα incline presses δεν μπορουσαν να βγουν στα μεγιστα γιατι ωμοι και τρικεφαλοι ειχαν σχεδον παραδωσει πνευμα. Double new PRs ομως στο OHP !
    Rock N fuckin RoLL !!!

  8. #8
    Pumping Iron ReapeR's Avatar
    Join Date
    08-06-07
    Location
    Thessaloniki, Greece.
    Posts
    467

    Default 31 Αυγ 2018

    Deadlift day



    Τα PRs συνεχιζονται οπως ειναι αναμενομενο στην αρχη.
    Rock N fuckin RoLL !!!

  9. #9
    Senior Bodybuilder dimitris_powerlifter's Avatar
    Join Date
    29-06-17
    Posts
    2,704

    Default

    Διαβασα επιτελους ενα σοβαρο αρθρο απο εναν πολυ αξιολογο Ελληνα προπονητη, το αφηνω εδω επ ευκαιρια , ελπιζω να φανει χρησιμο https://kettlebells-dynamo.gr/5-3-1/

    Btw την ερωτηση δεν την εκανα εγω

  10. #10
    Senior Bodybuilder Mikelangelo's Avatar
    Join Date
    01-05-18
    Location
    ΒΥΡΩΝΑΣ
    Posts
    2,746

    Default

    Πραγματι αξιολογος προπονητης ο Σπυρος και απο τους ελαχιστους με τοσο βαθια γνωση ,το συζητησαμε διαδικτυακα το θεμα και διατηρει καποιες επιφυλαξεις..

  11. #11
    Pumping Iron ReapeR's Avatar
    Join Date
    08-06-07
    Location
    Thessaloniki, Greece.
    Posts
    467

    Default

    Πραγματι καλα τα λεει νομιζω κι εγω. Ιδιες κριτικες πανω στο προγραμμα κανει και ο PowerliftingToWin στο Youtube.
    Γενικα ειμαι fun της συχνοτητας στις δικες μου προπονησεις εδω και χρονια.
    Διαβαζοντας για δευτερη φορα το Beyond 5/3/1 κανω ενα ξεσκαρταρισμα ωστε να καταληξω καπου, διοτι εχει ΠΟΛΥ ΠΡΑΜΑ μεσα. Θα δοκιμασω, θα απορριψω και θα μεινει στο τελος αυτο που με βοηθαει περισσοτερο και απολαμβανω.
    Αυτο που κραταω για τωρα ειναι οπωσδηποτε τα Joker Sets και στις μερες που εχω χρονο και αποθεματα ενεργειας προσθετω και First Set Last. Θα ακολουθησουμε 3 week cycles, deload δηλαδη την 7η εβδομαδα.
    Επισης, πρωτη assistance καθε ημερας θα ειναι μια παραλλαγη βασικου movement. Romanian Deadlift, Trap Bar deadlift, Front Squat, Box Squat, DB Incline Press και αλλα. Στη συνεχεια ασκησεις pull. Ολα αυτα σε αρκετα υψηλο volume και 40%-60% ενταση.
    Προσθετω Power Cleans και το μεταχειριζομαι ως 5η ασκηση του 5/3/1 με παρομοιο progression οπως προτεινει στο βιβλιο του.
    Οταν ζεσταθουμε αρκετα και πιασουμε το νοημα του προγραμματος χωρις να σκεφτομαστε ποια ειναι η επομενη ασκηση, θα προσθεσουμε καποια σετ με δυναμικη εκτελεση.

    Τωρα για τα παιδια που ειναι σε πιο αρχαριο σταδιο, σκεφτομαι μετα απο δυο 3week cycles, να το γυρισουν σε full body template. Αυξανεται δραματικα η συχνοτητα σε αυτο. Θα δουμε πως θα παει. Να σημειωσω οτι κανουμε και προπονησεις μπασκετ οποτε καπου θα βρουμε την χρυση τομη στο τελος, trial and error style.

    Θα ηθελα να γραφετε συχνα εδω, οποιεσδηποτε σκεψεις και παρατηρησεις, καθως κολυμπαμε σε οχι και τοσο γνωριμα νερα.
    Απο προγραμματα εχω κανει Starting Strength και 5x5. Μονο Linear δηλαδη.
    Last edited by ReapeR; 01-09-18 at 14:46.
    Rock N fuckin RoLL !!!

  12. #12
    Senior Bodybuilder Mikelangelo's Avatar
    Join Date
    01-05-18
    Location
    ΒΥΡΩΝΑΣ
    Posts
    2,746

    Default

    Μηπως εχεις δοκιμασεις το Texas Method η το ¨αδερφακι ¨ του το Madcow?
    Το starting strentgh ποσο το κρατησες?.....και οταν κολλησες μηπως το γυρισες σε 3Χ5 ,3Χ3 και ουτω καθεξης???
    .....νομιζω πως για τους φιλους σου που ειναι αρχαριοι το 5/3/1 ειναι λιγο.....δικοπο μαχαιρι

  13. #13
    Pumping Iron ReapeR's Avatar
    Join Date
    08-06-07
    Location
    Thessaloniki, Greece.
    Posts
    467

    Default

    Δεν εκανα ουτε TM ουτε Madcow. Δεν θα μπορω να ειμαι συνεπης με τις μερες. Το 5/3/1 μου φανηκε πιο ευελικτο σ αυτο το θεμα καθως και μου δινει χωρο για προπονησεις μπασκετ και conditioning. Εννοειται οτι στο μελλον θα τρεξω TM καποια στιγμη. Και στο αλλο ερωτημα ναι, αλλα οχι ακριβως. Επεσαν πολλα μαζι, αναγκαστηκα να διακοψω προπονησεις για λιγο. Οποτε μπαινω τωρα απο την αρχη στο 5/3/1. Τωρα για τους φιλους ναι καταλαβαινω και συμφωνω. Αλλα θελουν να κανουμε τα ιδια ακριβως.
    Rock N fuckin RoLL !!!

  14. #14
    Senior Bodybuilder Mikelangelo's Avatar
    Join Date
    01-05-18
    Location
    ΒΥΡΩΝΑΣ
    Posts
    2,746

    Default

    Σιγουρα το δυσκολοτερο πραγμα ειναι να υπαρχει μια συνεπεια στις προπονησεις,πραγμα που ειναι αρκετα δυσκολο καποιες φορες.
    Το ζητουμενο ειναι να σε γεμιζει και το προγραμμα που κανεις γιστι αλλιως οσο τελειο κι αν ειναι δεν θα δουλεψει
    Το δικοπο μαχαιρι που εγραψα για το 5/3/1 ειναι οτι αφενος μπορεις να το κανεις για πασααααρα πολυ καιρο,δεν κολλας ευκολα,οπως με τα linear αλλα αυτο ειναι και το....αδυνατο του σημειο,δεν υπαρχει καποιος ξεκαθαρος στοχος

  15. #15
    Pumping Iron ReapeR's Avatar
    Join Date
    08-06-07
    Location
    Thessaloniki, Greece.
    Posts
    467

    Default

    Με ενθουσιαζει θα ελεγα το 5/3/1. Δε ξερω, μου εκανε το κλικ και απολαμβανω που βλεπω προκαθορισμενα στο spreadsheet ολα τα κιλα που θα φορτωνω για τους επομενους μηνες. Μπορει να με κουρασει στην πορεια, να μη δουλεψει. Τοτε θα το σταματησω.
    Στους φιλους ειχε πεσει λιγο η ψυχολογια οταν κολλησαν στο Starting Strength. Ο βασικος λογος ηταν μη επαρκης διατροφη, ξεκουραση και αναρρωση. Αλλα δεν διορθονωταν οποτε το linear δεν τραβουσε αλλο. Τωρα ειμαστε ολοι ενθουσιασμενοι. Θα δειξει.
    Στοχος δεν ειναι να κανεις καινουρια rep PRs καθε φορα που μπορεις; Δεν αποτελει προοδο; Και το καλυτερο conditioning αποτελει στοχο μας φετος.
    Rock N fuckin RoLL !!!

  16. #16
    Senior Bodybuilder Mikelangelo's Avatar
    Join Date
    01-05-18
    Location
    ΒΥΡΩΝΑΣ
    Posts
    2,746

    Default

    .....λογω του οτι κανω κι εγω ακομη το starting strentgh θα σου πω πως το βλεπω εγω.
    ....ειχα σταματησει τα βαρη σχεδον τελειως για αρκετα χρονια,καποια κυκλικα προγραμματα με λιγα κιλα και το mountain bike με κρατουσαν σε καποια καλη κατασταση......βεβαια ειχα ενα αρκετα μεγαλο προπονητικο παρελθον στη Αρση βαρων ,αλλα τωρα ειμαι σε καπως μεγαλη ηλικια στα 50 αισως.

    ....οπως εγραψα και στο thread μου το κανω για 4 μηνες και τωρα το γυρισα σε 3Χ5 γιατι τα κιλα εχουν ανεβει αρκετα....100 κιλα σκουωτ,110 αρσεις θανατου,80 παγκος,65 rows,45 ohp ,για μενα ειναι πολλα να τα κανεις για 5Χ5 στα δυο τελευταια ...υπεφερα.
    Αν πεσεις στη ¨παγιδα ¨ των linear που ειναι τα απολυτα νουμερα τοτε πραγματικα την πατησες,ετσι το βλεπω εγω, και ειναι πολυ ευκολο να απογοητευτεις.
    Αν μπορεσεις και εστιασεις στο στυλ κυριως,χωρις να ανησυχεις αν θα καταφερεις να σηκωσεις το βαρος τοτε μονο κερδος εχεις......σιγουρα τα συνεχη deloads ψυχολογικα κουραζουν γιαυτο και υπαρχουν εναλλακτικες.
    Το κλειδι για μενα ειναι η υπομονη....θα μου πεις οταν εισαι νεος που βραζει το αιμα σου,η υπομονη ειναι κατι δυσκολο
    Οι φιλοι σου που ειναι αρχαριοι ειπες οτι δεν τρωνε σωστα,αυτο ειναι τεραστιο προβλημα....χωρις φαι,πολυ φαι δεν γινεται τιποτα,συμπληρωματα χρησιμοποιητε???

  17. #17
    Pumping Iron ReapeR's Avatar
    Join Date
    08-06-07
    Location
    Thessaloniki, Greece.
    Posts
    467

    Default

    Θελαμε και μια ανανεωση πιστευω, εκτος του οτι κολλησαμε. Να φευγουμε με χαμογελο απο το rack.
    Αυτο με την διατροφη πρεπει να φτιαξει, τους εχω πρηξει, πηραμε και μια whey. Δεν αρκει. Δεν συνειδητοποιουν την συνδεση διατροφης και γυμναστικης.
    Μεχρι προτινος δεν ειχαν ασχοληθει ουτε στο ελαχιστο ουτε με το ενα ουτε με το αλλο. Οποτε σκεφτηκα να δωσω πρωτα το ερεθισμα με την γυμναστικη. Επειτα να καταλαβουν οτι χωρις το απαραιτητο φαγητο δεν πας μπροστα.
    Ελπιζω να βελτιωθει η κατασταση γιατι οσο και να βελτιωσεις τον κινητηρα χωρις βενζινη δεν τσουλαει το αμαξι.
    Τωρα για το 5/3/1, ειναι λιγοτερο απαιτητικο, ή τουλαχιστον τοσο οσο θελεις εσυ καθε φορα να ειναι, λογω Joker sets, auto regulation. Και μιση ωρα να εχουμε διαθεσιμη θα κανουμε την βασικη μας ασκηση χωρις περικοπες.
    Rock N fuckin RoLL !!!

  18. #18
    Senior Bodybuilder Mikelangelo's Avatar
    Join Date
    01-05-18
    Location
    ΒΥΡΩΝΑΣ
    Posts
    2,746

    Default

    .....η διατροφη ειναι μεγαλο θεμα και στο λεω κι εγω που ακομη και οταν εκανα πρωταθλητισμο ελαχιστες ηταν οι φορες που τηρουσα καποιους κανονες.
    Προσωπικα δεν χρησιμοποιω σκετη whey,προτιμω τις φορμουλες mass gainer η ογκου που εχουν και αρκετους υδατανθρακες,κρεατινη και οχι μια πηγη μονο πρωτεινης.....αυτο γιατι ειναι σχεδον αδυνατο να κανω σωστα γευματα μεσα στην ημερα.....νομιζω οτι ειναι πιο ταιριαστα αυτα τα συμπληρωματα στη δικη μας περιπτωση
    Για περισσοτερες λεπτομερεις ψαξε λιγο στο forum εχει τα παντα σε πληροφοριες για σωστη δατροφη
    Ευτυχως στα προγραμματα δυναμης ,powerlifting κ.λ.π οι υπερβολικα αυστηρες διαιτες δεν ειναι το Α και το Ω οπως στο bodybuilding για παραδειγμα....στην περιπτωση μας τηρεις τους βασικους κανονες και προχωρας....
    Πολυ σωστο και σοφο αυτο που εγραψες...να φευγουμε απο το rack με χαμογελο!!!!
    Last edited by Mikelangelo; 01-09-18 at 18:17.

  19. #19
    Pumping Iron ReapeR's Avatar
    Join Date
    08-06-07
    Location
    Thessaloniki, Greece.
    Posts
    467

    Default

    Ετσι πρεπει φιλε μου. Δε λεω θα εχουμε και bad days, αλλα οσο αποτελει χομπι αυτο που κανουμε επιβαλλεται να μας ευχαριστει.
    Προσωπικα απο διατροφη κατεχω αρκετη γνωση. Χαρις σε αυτο το φορουμ και προσωπικες αναζητησεις. Δεν τους ζητησα να μετρησουν μακρος. Γι αυτο που θελουμε αρκει να καλυπτουν τις βασικες απαιτησεις. Οταν συνειδητοποιησουν τα ωφελη της υπερθερμιδικης διατροφης και καλυψουν τα ελαχιστα γραμμαρια πρωτεινης θα εκτοξευθουν.

    Θυμαμαι αυτο που ειπε ο Rippetoe σε μια συνεντευξη. Προτιμω χιλιες φορες να δουλεψω με εναν υπερβαρο παρα ενα παιδι που φοβαται να φαει για να μην παχυνει.
    Last edited by ReapeR; 01-09-18 at 18:27.
    Rock N fuckin RoLL !!!

  20. #20
    Senior Bodybuilder Mikelangelo's Avatar
    Join Date
    01-05-18
    Location
    ΒΥΡΩΝΑΣ
    Posts
    2,746

    Default

    Ο Rippetoe εχει τεραστια γνωση και εμπειρια,και αριστη μεταδοτικοτητα..........ξερει πολυ καλα να πουλαει και να στηριζεται σε επιστημονικα τεκμηριωμενα πραγματα που ισχυουν δεκαετιες.......οχι σαν τη μοντερνα φουρνια προπονηταραδων που εχουν κανει ζημια σε πολυ κοσμο.

  21. #21
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Έχει γράψει και ο Jordan Feigenbaum εδώ αντίστοιχα για το 5/3/1 το ΤΜ και το SS: https://startingstrength.com/article...thod-and-5-3-1

    Καλές οι κριτικές κι έχουν δίκιο, αλλά απο την άλλη κριτικάρουν μια "stickman" έκδοση του 5/3/1. Σχεδόν κανείς δεν κάνει (ελπίζω) το πρόγραμμα απο το t-nation του 2009. Αν το πρόβλημα είναι το volume, βάζεις joker sets και first set last. Αν το πρόβλημα είναι η συχνότητα βάζεις deadlift variation μετά τα squat, squat variation μετά τα deadlift, και οριζόντιο πάγκο με κλειστή λαβή μετά τα OHP. Ξαφνικά κάνεις όλα τα lifts 2 φορές τη βδομάδα....Υπάρχουν τρόποι να το κάνεις να δουλέψει. Επίσης καταλαβαίνω οτι το κάνετε λίγο σαν powerbuilding οπότε ακόμα και το 5/3/1 boring but big είναι μια χαρά πρόγραμμα.

    Όσο το ευχαριστιέστε πάντως και όσο ανεβαίνουν τα κιλά δεν υπάρχει λόγος να ανησυχείτε για τίποτα. Στην τελική προπόνηση με βάρη είναι όχι πυρηνική φυσική.
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  22. #22
    Pumping Iron ReapeR's Avatar
    Join Date
    08-06-07
    Location
    Thessaloniki, Greece.
    Posts
    467

    Default

    Ετσι ακριβως ρε Αχιλλεα! Ναι μεσα πεφτεις, ετσι το παμε + conditioning. Το BBB ως εχει δεν μου αρεσει με την ιδια ασκηση. Ουτε το ιδιο movement. Προτιμω να κανω volume σε ασκησεις που θα βελτιωσουν αδυναμιες και μαζα εκει που χρειαζομαι.

    Πειτε μου λιγο, αξιζει να παρω παπουτσια με heel? Στην αρχη ειχα ψηθει αλλα μετα σκεφτηκα οτι εκτος απο squat και PC δεν χρειαζονται. Ισως με chuck taylors ή wrestling shoes να την βγαλω φτηνοτερα και εξισου καλα. Ankle mobility προβληματα δεν εχουμε.
    Last edited by ReapeR; 01-09-18 at 19:59.
    Rock N fuckin RoLL !!!

  23. #23
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Eγω φιλε πηρα τα φτηνα παπουτσια απο το strengthshop.uk και εδω και 3 χρονια με εχουν βγαλει παρα πολυ καλα, τα φοραω ακομα και στο deadlift. Δε σκεφτομαι καν να κανω πλεον σκουοτ χωρις τακουνι. Απο κει και περα οπως βολευεσαι...Don?t have $100 shoes and a $0.10 squat.
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  24. #24
    Pumping Iron ReapeR's Avatar
    Join Date
    08-06-07
    Location
    Thessaloniki, Greece.
    Posts
    467

    Default

    Πολυ σωστο το τελευταιο!
    Χρειαζονται ουσιαστικα καπου αλλου εκτος απο squat movements? Μηπως δυσκολευουν κιολας, π.χ. στο deadlift ή στο press?

    Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
    Rock N fuckin RoLL !!!

  25. #25
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Oχι, μονο στα squat/front squat/cleans χρειαζεται το τακουνι και υποτιθεται οτι οντως δυσκολευει στο deadlift. Στο press δεν εχω δει καμια διαφορα.
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  26. #26
    Pumping Iron ReapeR's Avatar
    Join Date
    08-06-07
    Location
    Thessaloniki, Greece.
    Posts
    467

    Default

    Θα ηθελα να δουλεψω το Power Clean δυο φορες την εβδομαδα. Οποτε θα παει στις lower days (Squat/DL). Κυριως υστερω στο τελευταιο τραβηγμα, δεν κανω πληρες hip extension, βιαζομαι να μπω απο κατω. Οποτε στην Squat Day λεω να κανω Hang Cleans πανω απο το γονατο. Ετσι θα επηρεασει και λιγοτερο την αποδοση μου στα καθισματα αμεσως μετα. Σωστο; Και ολοκληρο το Power Clean στο DL day, δεν νομιζω να εμποδισει τις αρσεις μου.
    Rock N fuckin RoLL !!!

  27. #27
    Pumping Iron ReapeR's Avatar
    Join Date
    08-06-07
    Location
    Thessaloniki, Greece.
    Posts
    467

    Default

    3 Σεπτ 2018

    Rock N fuckin RoLL !!!

  28. #28
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Quote Originally Posted by ReapeR View Post
    Θα ηθελα να δουλεψω το Power Clean δυο φορες την εβδομαδα. Οποτε θα παει στις lower days (Squat/DL). Κυριως υστερω στο τελευταιο τραβηγμα, δεν κανω πληρες hip extension, βιαζομαι να μπω απο κατω. Οποτε στην Squat Day λεω να κανω Hang Cleans πανω απο το γονατο. Ετσι θα επηρεασει και λιγοτερο την αποδοση μου στα καθισματα αμεσως μετα. Σωστο; Και ολοκληρο το Power Clean στο DL day, δεν νομιζω να εμποδισει τις αρσεις μου.
    Νομίζω καλά το σκέφτεσαι. Πως και δίνεις έμφαση στο power clean?
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  29. #29
    Pumping Iron ReapeR's Avatar
    Join Date
    08-06-07
    Location
    Thessaloniki, Greece.
    Posts
    467

    Default

    Κυριως γιατι μου αρεσει πολυ. Νοιωθω μεγαλη ικανοποιηση οταν καθεται η μπαρα στο front rack και την βγαζω ψηλα :) Επισης θα με βοηθησει στην εκρηκτικοτητα/αλτικοτητα, κατι που χρειαζομαι
    Rock N fuckin RoLL !!!

  30. #30
    Pumping Iron ReapeR's Avatar
    Join Date
    08-06-07
    Location
    Thessaloniki, Greece.
    Posts
    467

    Default

    4 Σεπτ 2018



    Νεο PR εστω και κατα 1.5kg στο 1RM. Συν μπολικα rear dealt flies με λαστιχο ενδιαμεσα στα σετ.
    Rock N fuckin RoLL !!!


 
Page 1 of 4 1234 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Photos by ReapeR
    By ReapeR in forum Φωτογραφίες & Video Μελών
    Replies: 71
    Last Post: 18-09-17, 18:29
  2. My Journey To Greatness
    By ThomasT in forum Ημερολόγια Προπόνησης Bodybuilding
    Replies: 18
    Last Post: 31-10-12, 23:14
  3. My Journey at 85kgr
    By RandyBB in forum Ημερολόγια Προπόνησης Bodybuilding
    Replies: 55
    Last Post: 05-09-12, 16:59
  4. My Journey To Greatness
    By ThomasT in forum Ημερολόγια Προπόνησης Bodybuilding
    Replies: 146
    Last Post: 08-01-12, 10:29

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •