Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 3 of 3
  1. #1

    Default Περι προστασίας δαπέδου για ξύλιμο πάτωμα

    Καλησπέρα ,
    ποια η γνώμη σας για προστασία ξύλινου δαπέδου για μικρό γυμναστήριο στο σπίιτι; Το δωμάτιο που θέλω να επενδύσω είναι 9τμ

    Καταρχήν για αρχή θα μπεί ενας πάγκος με ορθοστάτη μπάρα και ενα ποδήλατο γυμναστικής το οποίο έχει βάρος ,τα υπόλοιπα θα είναι μπαρίτσες και παρελκόμενα και βάρη.

    Αυτα εχουν κάποιο βάρος. Τα μεγιστα κιλά της μπάρας δεν θα ξεπερνουν τα 50-60 συνολικά.

    Τι είδους δάπεδο θα χρειαστώ για να ακουμπάνε τα όργανα και τα βάρη;Φυσικά δεν σκοπεύω να τα ρίχνω απο υψος απλά να τα ακοιυμπάω.

    Το τατάμι είναι κατάλληλο για χώρο με βάρη και για να ακουμπήσω μηχανήματα; μήπως είναι καλύτερα πάτωμα απο καουτσουκ;

    Μήπως απλά ενα χοντρό χαλί είναι υπερ αρκετό;

  2. #2
    Pumping Iron
    Join Date
    26-04-09
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    569

    Default

    Χαλί δεν θα το πρότεινα, θα μαζεύει σκόνες και θα πρέπει να μετακινείς όλα τα μηχανήματα, πάγκους και βάρη για να το βγάλεις να το καθαρίσεις.
    Για τα βάρη είναι σίγουρο ότι κάποια στιγμή όλο και κάποιο θα πέσει αντι να ακουμπήσει μαλακά.
    Θα πρότεινα σκληρό τατάμι αφού το θέλεις για βάρη αλλά ανεβαίνει κάμποσο το κόστος.

  3. #3

    Default

    Ευχαριστώ.

    Αυτη τη στιγμή ψάχνω ρολό καουτσούκ 0.6 εως10 χιλιοστά. Τα 0.6 νομίζω εξυπηρετούν μια χαρά βέβαια. Αυτα ξεκινάνε με μια πρόχειρη αναζήτηση απο 10ευρώ το ΤΜ εως και 20 + ανάλογα το πάχος και την ποιότητα.

    Το πρόβλημα είναι οτι δίνουν όλο το ρολό 12ΤΜ και πάει ενα 150άρι στο πιο οικονομικο σενάριο των 0.6MM .. επίσης υπάρχει και έλλειψη και δεν βρίσκω πουθενά.

    Εχω πάρει αρκετά τηλέφωνα και εχω στείλει και mail αλλά δίνουν αναμονή 1 μήνα.

    Επίσης και καουτσούκ πλακάκι ή παζλ μου κάνει φυσικά αλλά σε λογική τιμή.

    Αν εχετε υπόψη σας κάτι σχετικό και οικονομικό εντός Αττικής θα το εκτιμούσα.

    Να απαντήσω εδώ στο PM που μου έστειλε ο George_M δεν με αφήνει να στείλω PM μιας και έχω κάτω απο 30 μηνύματα. Δεν καταλαβαίνω τον περιορισμό όπως και τον περιορισμό των συνδέσμων.
    Φίλε του Jumbo δεν ξέρω αν αποδίδουν. Ισως αν τα βάλω διπλά να γίνει δουλειά. Παράδειγμα αν αφήσω σε μονο παζλ του jumbo βαράκι 6κιλο παραμορφώνεται το παζλ βουλιάζει και γίνεται σχεδόν ενα με το πάτωμα. Αποδίδει μόνο να βάλω διπλό παζλ. Θα το δοκιμάσω και θα το δώ γιατι έχω ξύλινο πάτωμα.

    Βεβαια και σε κατάστημα που ρώτησα για πιο ακριβό τατάμι παζλ μου είπε οτι δεν κάνει για βάρη γιατι ειναι μαλακό . Το ίδιο διάβασα και σε ξένα φόρουμ του εξωτερικου .

    Θέλεις να μου γράψεις (χωρίς σύνδεσμο αυτη τη φορά γιατι δεν θα σε αφήσει ξανα να ποστάρεις) ποιο είναι το setup σου και τι δάπεδο έχεις; Ευχαριστώ.
    Last edited by ted_mosly; 31-08-18 at 22:50.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Δόντια - Μασέλα Προστασίας - Προπόνηση Με Βάρη
    By Secret of Steel in forum Powerlifting & Αρση Βαρών
    Replies: 10
    Last Post: 30-05-18, 13:08
  2. Δάπεδο Προστασίας Tatami Puzzle Eva & Οσμή
    By chiefsotos in forum Γυμναστήρια & Εξοπλισμός Για Bodybuilding
    Replies: 5
    Last Post: 26-12-16, 07:46
  3. Περι πρωτεϊνών
    By Thalis in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 303
    Last Post: 11-06-07, 03:44
  4. Περι σως...
    By Hamurabi in forum Συνταγές Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 0
    Last Post: 31-03-05, 06:58

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •