Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 6 of 6
  1. #1

    Default Γειά Σας!

    Καλησπερα καλως σας βρηκα ασχολουμε 6 μηνες με το γυμναστηριο το αρχησα επειδη ειχα λιγο παραπανισιο λιπος και εβαλα στοχο να το χασω οπου και το εχασα ημουν 76 κιλα και εφτασα 60 ο στοχος μου επιτευχθηκε αλλα δεν τον σταματαω εκει σκεφτομαι να αρχησω ογκο
    και θελω λιγο τα φωτα σας για να βαλω οσο πιο lean ογκο γινεται ειμαι 1.74 61κιλα 20 χρονων πηγαινω τζιμ 4μερες εκ τον οποιον τις 2 κανω και καρντιο και αντιμετοπιζω προβλημα σχετικα με το να υπολογισω τις θερμιδες συντηρισης μου σε πολλα calculators μου βγαζει 2540 ειναι σωστες αυτες οι θερμιδες; επισης θελω να αρχησω ογκο αν οι θερμιδες ειναι σωστες ειναι καλα να προσθεσω 250 θερμιδες και να αναιβαινω περιπου 1 κιλο το μηνα; οποιαδηποτε αλλη συμβουλη θα βοηθουσε...ευχαριστω εκ των προτερων
    Last edited by nikos98; 05-09-18 at 02:53.

  2. #2
    Advanced Bodybuilder AU77's Avatar
    Join Date
    25-10-11
    Location
    Cyprus
    Posts
    720

    Default

    Νίκο καλωσόρισες.

    Οι διάφοροι τρόποι υπολογισμού θερμίδων συντήρησης αποτελούν μια καλή βάση για να αρχίσεις αλλά μόνο μέσα από τη δική σου καταγραφή και εξέλιξη της εικόνας σου θα μπορέσεις να είσαι πιο ακριβής στον υπολογισμό αυτό.

    Κάτι άλλο σημαντικό είναι από τη στιγμή που έτρωγες λιγότερες θερμίδες δεν θα ήταν σωστό να αυξήσεις απότομα τις θερμίδες αυτες, πρέπει να το κάνεις σταδιακά.

    Να ζυγίζεσαι εβδομαδιαία και να τραβάς και μια φωτογραφία επίσης εβδομαδιαία έτσι ώστε να αποφασίσεις που θα κινηθείς.

    Θερμίδες και μακροστοιχεία μετράς;

  3. #3

    Default

    Χρησιμοποιω την εφαρμογη myfitness pal οπου καταγραφω εκει ολα μου τα γευματα καθημερινα εδω και 1 εβδομαδα τρωω περιπου 2400-2600 και στις 3 μερες οπου δεν γυμναζομαι και ειμαι σταθερα 61 κιλα

  4. #4
    Advanced Bodybuilder AU77's Avatar
    Join Date
    25-10-11
    Location
    Cyprus
    Posts
    720

    Default

    Και εγώ αυτή την εφαρμογή χρησιμοποιώ.
    Αν θες την επόμενη εβδομάδα πήγαινε στις 2.600 σταθερά και βλέπεις

  5. #5

    Default

    2600 7/7; η τις μερες που κανω τζιμ μονο; και ολες τις υπολοιπες μερες να παιζω καπου στις 2200;δλδ διατηρηση οταν δεν κανω τιποτα

  6. #6
    Advanced Bodybuilder AU77's Avatar
    Join Date
    25-10-11
    Location
    Cyprus
    Posts
    720

    Default

    Ναι 2.600 όλες τις μέρες για να ανεβάσεις περίπου 600 - 800 θερμίδες στο σύνολο της εβδομάδας αυτής.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •