Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    New Member
    Join Date
    06-09-18
    Posts
    18

    Default Συμβουλές για Αύξηση Βάρους

    Γεια σας ειμαι καινουργιος εδω εχω αρχισει γυμναστηριο εδω και 2 μηνες περιπου ειμαι 17 1.70cm και 54kg κιλα δεν παιρνω ευκολα και ρωτησα στο γυμναστηριο μου εναν γυμναστη και μου ειπε να τρωω πολυ οσο που θα νιωσω να σκαω απο το φαγητο να τρωω σουβλακια πιτσες ψωμια τα παντα..επισης μου πρωτεινε την πρωτεινη super mega mass 2000 της weider.Μιλησα με μια διατροφολογο για να φτιαξω προγραμμα διατροφης και φτιαξαμε με 4 γευματα την ημερα

    πρωινο
    γαλα με 2-3 κ.σ βρωμη, 1 κ.σ. cranberries ή σταφιδες ή μια χουφτα ξηρους καρπους,1 τοστ με τυρι και γαλοπουλα και 2 ασπραδια αυγου

    σνακ
    1 φρουτο, 1 κολουρι θεσαλλονικηςμ 1 μπαρα δημητριακων ή 1 γιαουρτι με 1 φρουτο, 1 παστελι και 2-3 ρυζογκοφρετες

    μεσημερι
    ενα κοτοπουλο μοσχαρι ή χοιρινο κρεας με πατατες ρυζι κριθαρακι ή ζμαρικα και λαχανικα
    ή
    οσπρια σε σουπα η στο φουρνο με τυρι και ψωμι
    ή
    λαδερο (φασολακια,αρακα,κλπ)

    βραδινο
    1 αραβικη πιτα ολικης με τονο σε νερο η ψητο στηθος κοτοπουλου και λαχανικα και μια 1 γετα ψωμι με πολυσπορο
    ή
    1 γιαουρτι 2% με μελι και αμυγδαλο και 2 φρυγανιες
    ή
    3 σουβλακια κοτοπουλου ,1 πιτα ολικης αλεσεως ψητη
    ή
    οπως το μεσημεριανο

    αυτο ειναι το πλανο που εφτιαξα αλλα δεν με πολυ εχει βοηθησει και πειρα την πρωτεινη της weider αλλα τωρα που μπκηα και διαβαζα για την super mega mass της weider δεν βλεπω καλα λογια διοτι περιεχει αχριστες θερμιδες και οτι ηταν καλυτερο να παρω μια καθαρη πρωτεινη... τι πιστευετε επραξα σωστα που την αγορασα?θα μου προκαλεσει κατι αρνητικο στον οργανισμο μου?θα με βοηθησει να βαλω μυικα κιλα?

    Υ.Γ.: Το ψαρι επειδη δεν ειναι ευκολο στην οικογενεια να το φτιαξουμε επειδη δεν αρεσει στους περισοτερους και ειναι δυσκολο και θελει χρονο για να μαγειρευτει το εχουμε αποκλεισει απο την διατροφη
    Last edited by rodo; 06-09-18 at 08:58.

  2. #2
    Advanced Bodybuilder babisvaleris's Avatar
    Join Date
    22-09-13
    Posts
    1,088

    Default

    http://www.bodybuilders.gr/forum/showthread.php?t=25047

    Οδηγός εφήβων/αρχαρίων: Τι και γιατί να διαβάσω στο forum;!

    θα σε βοηθήσουν πολύ όλα.
    Last edited by babisvaleris; 06-09-18 at 09:13.

  3. #3
    New Member
    Join Date
    06-09-18
    Posts
    18

    Default

    Ναι αλλα δεν μου απαντατε στις ερωτησεις μου:(

  4. #4
    Advanced Bodybuilder AU77's Avatar
    Join Date
    25-10-11
    Location
    Cyprus
    Posts
    720

    Default

    Μιας και είσαι αρκετά χαμηλά σε κιλα - δηλαδή οι ανάγκες σου σε πρωτείνη είναι χαμηλές και μιας είσαι στην αρχή του γυμναστηρίου που ακόμη μαθαίνεις την τεχνική των ασκήσεων και το σώμα σου δεν θα συνιστούσα πρωτείνη.

    Επίσης βλέπω ότι τα μακροστοιχεία του κάθε γεύματος σου (πρωτείνη, υδατάνθρακας λιπαρά) δεν είναι ισοζυγισμένα σε κάθε επιλογή.
    Ως αποτέλεσμα η αναλογία της κάθε μέρας πιθανόν να μην είναι ίδια και να έχει σκαμπανεβάσματα.

    Δες τα πιο κάτω άρθρα αν θες για ιδέες και πληροφορίες.

    http://www.bodybuilders.gr/forum/showthread.php?t=45446

    http://www.bodybuilders.gr/forum/showthread.php?t=21345

    http://www.bodybuilders.gr/forum/showthread.php?t=26236

  5. #5
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Γενικά όταν αγοράζεις σκόνη πρωτείνης, προσπάθησε να είναι όσο πιο καθαρή γίνεται. Σκέτη whey δηλαδή. Δεν ξέρω την συγκεκριμένη που πήρες αλλά για να λες οτι έχει άχρηστες θερμίδες φαντάζομαι οτι είναι κάποιο mass gainer με έξτρα υδατάνθρακα. Αφου την πήρες δεν πειράζει, πιες την δε θα πάθεις κάτι. Αλλά απο εδώ και πέρα προσπάθησε να παίρνεις σκέτη whey. Μετά μπορείς να φτιάξεις μόνος σου σπιτικά ροφήματα όγκου.

    Σε ό,τι αφορά τη διατροφή 1-2 γενικές συμβουλές. Προσπάθησε σε κάθε γεύμα σου να έχεις τουλάχιστον 20γρ πρωτείνη και να τρως 3-4 μεγάλα γεύματα την ημέρα + 1-2 σνακ (πάλι να έχουν πρωτείνη). Αν πχ έχεις λαδερό σκέτο, βάλε και μια πηγή πρωτείνης στο φαγητό, πχ 1 στήθος κοτόπουλο, καμιά μπριζόλα, κλπ.

    Επίσης αν βλέπεις οτι παίρνεις δύσκολα βάρος, προτίμησε πηγές πλούσιες σε ποιοτικές θερμίδες. Δηλαδή, αντί να φας μόνο το ασπράδι, φάε ολόκληρο το αυγό, πιες πλήρες γαλα, πλήρες στραγγιστό γιαούρτι (όχι 2%), ξυρούς καρπούς, φυστικοβούτυρο, κλπ.

    Αφού ακολουθείς αυτή τη διατροφή και βλέπεις οτι δεν παίρνεις βάρος ξεκίνα σιγά σιγά να προσθέτεις τις θερμίδες. Πχ αντικατέστησε τα 2% με πλήρη γαλακτοκομικά, τα ασπράδια με ολόκληρα αυγά, βάλε και 1 σκουπ πρωτείνη 1-2 φορές την ημέρα στα ενδιάμεσα και δες πως θα παει.
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  6. #6
    Senior Bodybuilder Konstantina91's Avatar
    Join Date
    23-01-14
    Posts
    1,877

    Default

    Καλώς ήρθες στο φόρουμ !

    Μερικά σχόλια για αυτά που γράφεις.

    1. Ο γυμναστής σου δεν ξέρει τι του γίνεται. Δεν είναι στόχος να φας σαπίλα για να βάλεις κιλά! Στόχος σου πρέπει να είναι να βάλεις κιλά με υγιεινό τροπο. Επειδή δεν παίρνεις κιλά εύκολα, ναι, μπορεις να φας ΚΑΙ πιτσες, σουβλάκια κτλ αλλά δεν πρέπει να είναι αυτή η βάση της διατροφής σου.

    2. Για να καταλάβεις τι πάει στραβά με τη διατροφή σου, πρέπει να διαβάσεις τα άρθρα που σου εβαλαν από πάνω ο ΑU77 και ο babisvaleris. Αν δεν γνωρίζεις τι και πως, είναι ανούσιο να ακολουθήσεις τυφλά μια διατροφή που θα σου δώσει κάποιος.

    3. Είναι καλό όπως ειπώθηκε και πιο πάνω να γίνεται ομοιόμορφη κατανομή πρωτεινης, υδατανθράκων, λίπους. Για παράδειγμα όταν για σνακ τρως φρουτο, κουλουρι και μπάρα δημητριακών, δεν λαμβάνεις πρωτεινη από κάπου...

    4. Η φορμουλα πρωτεινης υδατανθρακα που πήρες δεν θα κάνει κακό στο σώμα σου. Μπορεις να τη χρησιμοποιήσεις αφού την αγόρασες.

    Ωστόσο κατά κανόνα η ποιότητα τετοιων συμπληρωμάτων δεν είναι η καλύτερη. Το θεωρώ προτιμότερο να αγοράσεις καθαρή πρωτεινη και να παίρνεις υδατάνθρακα από τροφές.

    Οι φορμουλες είναι τις πιο πολλές φορές αρκετά ακριβές για αυτό που σου παρέχουν, οπότε συνήθως είναι λιγο σπατάλη χρημάτων.

    Από μόνη της η πρωτεινη που αγόρασες δεν θα βοηθήσει να βάλεις μυικά κιλά. Το αν βάλεις μυες θα εξαρτηθεί και από την υπολοιπη διατροφή σου, τις προπονήσεις σου και την αναρρωση σου.

    5. Το ότι αποκλεισατε το ψαρι δεν είναι απαραιτητα κακό, ίσως αργότερα να θελήσεις να πάρεις ενα συμπλήρωμα ω3, αλλά μπορείς για αρχη να φτιάξεις όλα τα υπολοιπα και αυτο να το σκεφτεις πιο μετά.

    Καλή αρχή στη προσπάθεια σου. :)

    P.S. με πρόλαβε ο Achillezzz, δεν πειράζει πήρες την ίδια απάντηση 2 φορές
    Last edited by Konstantina91; 06-09-18 at 12:39.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Νεο Μέλος - Συμβουλές Για Αύξηση Βάρους
    By Manos91 in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 6
    Last Post: 07-03-15, 10:03
  2. Συμβουλές Για Αύξηση Βάρους Ομοιόμορφα
    By nanti19 in forum Διατροφή & Συμπληρώματα Για Γυναίκες
    Replies: 13
    Last Post: 04-05-11, 12:01
  3. Συμβουλές για αύξηση βάρους
    By andreas34 in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 5
    Last Post: 11-01-10, 05:52

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •