Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 7 of 7

Hybrid View

  1. #1
    New Member
    Join Date
    05-06-15
    Posts
    34

    Default Αξιολογηση της διατροφης μου

    Καλησπερα, ειμαι 22 χρονων υψος 1,87 και κιλα πρεπει να ειμαι περιπου στα 81-82 αυτη τη στιγμη. Θα ηθελα αποψεις για την διατροφη μου. Σκοπος μου ειναι να γραμμωσω αλλα χωρις να πεσω σε κιλα πραγμα το οποιο γνωριζω οτι ειναι αρκετα δυσκολο καθως πρεπει να κρατησω μια ισοθερμιδικη διατροφη. Ειμαι φοιτητης οποτε δεν εχω μεγαλη ευελιξια κυριως για λογους οικονομικους αλλα και για λογουσ βαρεμαρας.

    Πρωινο: 2 τοστ με γαλοπουλα - τυρι(εχει αρκετα λιπαρα) - ψωμι μαυρο πολυσπορο και 300-350ml γαλα 2% με 60γρ βρωμη
    Μεσημεριανο: 250-300(ωμο)γρ φιλετο κοτοπουλο στηθος + 100-110γρ(ωμο) ασπρο ρυζι + 15-20γρ ελαιολαδο(ωμο)
    Βραδινο: το ιδιο με το μεσημεριανο
    Μετα το βραδινο: Αμα πειναω τρωω 200γρ γιαουρτι 2% με 20γρ σταφιδες

    (απογευμα θα φαω κανα φρουτο, συνηθως μπανανα)


    Ξερω οτι η διατροφη ειναι αρκετα ελλιπης καθως και θα επρεπε να υπαρχει τουλαχιστον 1 γευμα αναμεσα σε μεσημεριανο και βραδινο αλλα δεν πολυ βγαινω οικονομικα αλλα μετρωντας θερμιδες νομιζω οτι καταναλωνω αρκετες(περιπου 2500+)


    *το ελαιολαδο πρεπει να το βγαλω; να το ελαττωσω;
    *πρεπει να βγαλω το γαλα επειδη θελω να στεγνωσω;
    *τα λιπαρα που εχει το τυρι επηρεαζουν το στεγνωμα;

  2. #2
    New Member
    Join Date
    15-08-18
    Location
    Greece
    Posts
    41

    Default

    Βασικά εγώ θα σου έλεγα να βρεις τα μακροθρεπτικα σου πρώτα ανάλογα με το στόχο σου.. την πρωτεΐνη, υδατάνθρακα κ λίπη που χρειάζεσαι στο περίπου για να έχεις μια βάση κ ύστερα να κοιτάξεις αν βρίσκεσαι κοντά σε αυτά.. Ελαιόλαδο καταναλώνεις 1 κουταλιά απ ότι είδα κ αναρωτιέσαι αν πειράζει; Είναι απ τα καλά λιπαρά, αυτό που πειράζει περισσότερο είναι το κασέρι (διοτι οπως ειπες απο μονος σου εχει πολλα λιπαρα) και η γαλοπούλα είναι επεξεργασμένη άρα όχι ότι καλύτερο..θα μπορούσες να βάλεις ασπράδια ή αυγό???? Δεν είμαι ειδικός αλλά ελπίζω να βοήθησα λιγο με βάση το τι θα κάνα εγώ στην θέση σου

  3. #3
    New Member
    Join Date
    05-06-15
    Posts
    34

    Default

    Quote Originally Posted by Anastasia Mpl View Post
    Βασικά εγώ θα σου έλεγα να βρεις τα μακροθρεπτικα σου πρώτα ανάλογα με το στόχο σου.. την πρωτεΐνη, υδατάνθρακα κ λίπη που χρειάζεσαι στο περίπου για να έχεις μια βάση κ ύστερα να κοιτάξεις αν βρίσκεσαι κοντά σε αυτά.. Ελαιόλαδο καταναλώνεις 1 κουταλιά απ ότι είδα κ αναρωτιέσαι αν πειράζει; Είναι απ τα καλά λιπαρά, αυτό που πειράζει περισσότερο είναι το κασέρι (διοτι οπως ειπες απο μονος σου εχει πολλα λιπαρα) και η γαλοπούλα είναι επεξεργασμένη άρα όχι ότι καλύτερο..θα μπορούσες να βάλεις ασπράδια ή αυγό???? Δεν είμαι ειδικός αλλά ελπίζω να βοήθησα λιγο με βάση το τι θα κάνα εγώ στην θέση σου


    τρωω 15-20 χ2 φορες την μερα... αυτο αν δεν κανω λαθος δεν ειναι 1 κουταλια αλλα 3-4. Το τοστ ξερω οτι δεν ειναι οτι καλυτερο αλλα βολευει καθως το φτιαχνω γρηγορα και ευκολα. Αυγα εχω προσπαθησει να βαλω αλλα 1 φτιαχνω 1 δεν φτιαχνω αρα εχω δει οτι δεν μπορω να τα κρατησω σταθερα στην διατροφη μου. Πως βρισκω τι μακροθρεπτικα χρειαζομαι;

    *Επισης γνωριζω οτι τρωω μηδενικα λαχανικα αλλα ειναι οντως απαραιτητα; σε τι με επηρεαζει που δεν τρωω καθολου;(δεν μου αρεσει κανενα λαχανικο εκτος απο ντοματα αλλα και αυτη οχι αρκετα ωστε να θελω να την αγορασω)

  4. #4
    New Member
    Join Date
    15-08-18
    Location
    Greece
    Posts
    41

    Default

    Υπάρχει στην ενότητα της διατροφής πως να βρεις τα μακρο σου αν ψάξεις θα το βρεις, απλά κάνεις κάποιους υπολογισμούς κ τα βρίσκεις .. Και θα σου πρότεινα επίσης να κατεβάσεις μια εφαρμογή πχ myfitnesspal που είναι και δωρεάν για να μετράς εκεί τα μακρο σου και πόσες θερμίδες καταναλώνεις

  5. #5
    New Member
    Join Date
    27-03-18
    Posts
    64

    Default

    Εγώ θα σου πρότεινα να μετρήσεις τα μάκρος,να προσθέσεις λαχανικά στα κυρίως γεύματα και να γράψεις πιο αναλυτικά το πρόγραμμα σου ώστε να σε βοηθήσουμε καλύτερα

  6. #6
    New Member
    Join Date
    05-06-15
    Posts
    34

    Default

    Quote Originally Posted by Iaswnas View Post
    Εγώ θα σου πρότεινα να μετρήσεις τα μάκρος,να προσθέσεις λαχανικά στα κυρίως γεύματα και να γράψεις πιο αναλυτικά το πρόγραμμα σου ώστε να σε βοηθήσουμε καλύτερα

    οταν λες πιο αναλυτικα;

  7. #7
    New Member
    Join Date
    27-03-18
    Posts
    64

    Default

    Να γράψεις τα μάκρος έστω θερμίδες σε κάθε σου γεύμα εννοώ...Αυτο μπορείς πολύ εύκολα να το κάνεις με εφαρμογές όπως myfitnesspal...
    Λαχανικά χρειάζονται όχι μόνο για τις φυτικες ίνες που παίρνεις αλλά και για τις βιταμίνες που σου δίνουν όπως και τα φρούτα.Δες προγράμματα από άλλους στο forum και δράσε ανάλογα


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Αξιολόγηση Διατροφής
    By arctan321 in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 4
    Last Post: 15-09-17, 10:42
  2. Αξιολόγηση Διατροφής
    By kostasΒ in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 7
    Last Post: 03-08-16, 18:35
  3. Αξιολόγηση Διατροφής
    By somebody in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 5
    Last Post: 23-09-13, 12:27
  4. Αξιολόγηση Διατροφής
    By tonylee in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 9
    Last Post: 13-02-13, 02:24
  5. Αξιολόγηση Διατροφής
    By razor023 in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 21
    Last Post: 17-07-10, 11:21

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •