Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    New Bodybuilder
    Join Date
    08-09-18
    Posts
    1

    Default Καθοδηγηση Με Βάρη

    Καλησπέρα σας παιδιά!

    Είμαι 20 χρονών και ήδη πηγαινω γυμναστηριο για 5-6 μήνες, αλλά κάνω ασκησεις με βαρη μονο για τις μικρες μυικες ομαδες, δηλαδη για δικεφαλα, τρικεφαλα, ωμους.

    Για τις αλλες μυικες ομαδες τις μεγαλες, (πλατη, στηθος κλπ) δεν κανω βαρη, αλλα αρκουμαι σε μονοζυγο, μηχανηματα κλπ.

    Οι λόγοι που το κανω αυτο ειναι οι εξης :

    - Φοβαμαι να ασχοληθω με τις ασκησεις που απαιτουν πολυ βαρος (πχ πιεσεις, κωπηλατικες κλπ), μηπως κανω κατι λαθος και παθω καμια ζημια. Διοτι κακα τα ψεματα " μια λαθος κινηση μπορει να σου προκαλεσει ζημια αν δεν εισαι εμπειρος

    - ΔΕΝ έχω απο πανω μου (τουλαχιστον για τους πρωτους μηνες) καποιον γυμναστη που να μου δειχνει την εκτελεση των ασκησεων ακριβως οπως πρεπει και να με διορθωνει επιτοπου. Δηλαδη να μου πει πως θα καταφερω να απομονοσω το στηθος στις πιεσεις η την πλατη στις κωπηλατικες κλπ.

    Αν εχω ενα ατομο διπλα μου , εμπειρο , τοτε αυτοματα σημαινει οτι δεν θα φοβηθω τα βαρη καθως θα με ελεγχει και θα αποκτησω μια σωστη τεχνικη.

    Ειδικα ομως στο γυμναστηριο που παω, αν και Ειναι ΜΕΓΑΛΟ, εχει ολα τα μηχανηματα κλπ, οχι μονο δεν εχω γυμναστη απο πανω μου, αλλα ακομη και αν του ζητησω βοηθεια μπορει να ερθει μετα απο πολυ ωρα γιατι εχει πολυ κοσμο και οι γυμναστες ειναι λιγοι.Να ενημερωσω πως μπορω να πληρωσω παραπανω λεφτα για γυμναστηριο ή ακομα και για καποιον σαν personal trainer που να με καθοδηγει, τουλαχιστον για τους πρωτους μηνες αν οχι για συνεχεια. ΕΤΣΙ θα πετυχω και καλυτερη τεχνικη για να μην παθω ζημια στην μεση και θα βελτισωσω πιο γρηγορα το σωμα μου.

    Πειτε μου τις γνωμες σας παρακαλω, τι απο τα κατω να κανω?

    1) Να παω σε ενα γυμναστηριο που να μην εχει πολυ κοσμο και ας πληρωνω ακριβοτερα (ο γυμναστης δεν θα ειναι απο πανω μου, αλλα οποτε τον χρειαστω θα ερχεται αμεσως)
    2) Να μεινω στο γυμναστηριο που εχω που εχει Τεραστια ποικιλια, αλλα δεν εχω καποιον που να με ελεγχει.
    3) Υπαρχει καποιος σαν personal trainer, που να τον πληρωνω (τουλαχιστον για ενα χρονικο διαστημα, πχ 1-2 μηνες) και να μου μαθει αναλυτικα τις σωστες τεχνικες στις ασκησεις και να ερχεται μαζι μου στο γυμναστηριο?

    Σας ευχαριστω πολύ.

  2. #2
    New Member Crusader's Avatar
    Join Date
    10-09-18
    Location
    Athens
    Posts
    7

    Default

    Γεια σας παιδιά
    προς απάντηση σας , θα σας ελεγα οτι υπάρχουν λύσεις και ειναι σχετικά απλες!
    1) Αν μπορείς να πληρώσεις εναν personal trainer για 1 μήνα τουλάχιστον, θα μάθεις πιστεύω αρκετα τις ασκήσεις και πως να τις εκτελείς σωστά
    2) Μπορείς απλα να κανεις οτι κανω και εγω ως τωρα , δλδ να διαβάζεις αρκετα στο forum και στο ιντερνετ γενικά , να δεις τι ασκήσεις κανουν για που , και να βλέπεις βιντεο για την σωστη εκτέλεση.
    ΠΡΟΣΟΧΗ ΠΑΝΤΑ ΣΤΗΝ ΣΩΣΤΗ ΕΚΤΕΛΕΣΗ ΤΩΝ ΑΣΚΗΣΕΩΝ , με λιγα βαρη στην αρχή μεχρι να μάθετε την καθε άσκηση κάλα!
    Δεν ξεχνάμε την σωστή προθερμανση και τις διατασεις μετα απο καθε άσκηση!
    Last edited by Crusader; 12-09-18 at 03:24.

  3. #3
    Pumping Iron ReapeR's Avatar
    Join Date
    08-06-07
    Location
    Thessaloniki, Greece.
    Posts
    467

    Default

    Θα συμφωνησω με το πρωτο σκελος της απαντησης παραπανω.
    Κανενα βιντεο δεν μπορει να αντικαταστησει το live coaching.
    Καποιοι ημασταν τυχεροι και ειχαμε γυμναστες εμπειρους με διαθεση να μας διδαξουν, αλλοι φανταζομαι οχι.
    Ζητηστε απο γνωστους που εχουν εμπειρια κι εμπιστευεστε, αλλιως αγοραστε την γνωση ενος γυμναστη που εχει ασχοληθει προσωπικα με τον τομεα.

    Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
    Rock N fuckin RoLL !!!

  4. #4
    Pumping Iron
    Join Date
    26-04-09
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    569

    Default

    Quote Originally Posted by ReapeR View Post
    Θα συμφωνησω με το πρωτο σκελος της απαντησης παραπανω.
    Κανενα βιντεο δεν μπορει να αντικαταστησει το live coaching.
    Καποιοι ημασταν τυχεροι και ειχαμε γυμναστες εμπειρους με διαθεση να μας διδαξουν, αλλοι φανταζομαι οχι.
    Ζητηστε απο γνωστους που εχουν εμπειρια κι εμπιστευεστε, αλλιως αγοραστε την γνωση ενος γυμναστη που εχει ασχοληθει προσωπικα με τον τομεα.

    Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
    Συμφωνώ κι επαυξάνω, Μπορεί να έχουμε δει ότι έχουμε δει, να έχουμε προσπαθήσει να το εκτελέσουμε σωστά και ίσως να νομίζουμε ότι τα έχουμε καταφέρει αλλά να μην είναι έτσι.
    Τίποτα δεν συγκρίνεται με την σωστή καθοδήγηση από κοντά, απλές διορθώσεις που κάνουν την διαφορά, (ανοίγεις πολύ τα γόνατα, πάτα πιο καλά, χρησιμοποιείς πολύ τα χέρια, σκύβεις πολύ, κ.ο.κ.)
    Δεν είναι απαραίτητα κάποιος personal trainer που θα σε καθοδηγήσει, ακόμα και στο γυμναστήριο αν ρωτήσεις κάποιον από το προσωπικό δεν νομίζω να σου αρνηθούν να σου δείξουν, και δεν είναι όλοι όσοι δουλεύουν εκεί άσχετοι.

  5. #5
    New Member Crusader's Avatar
    Join Date
    10-09-18
    Location
    Athens
    Posts
    7

    Default

    Σίγουρα το να έχεις καποιον απο κοντα να σε διορθώνει, δεν συγκρίνεται με κανενα βίντεο, ιδίως αν είσαι εντελώς αρχάριος με την γυμναστική. Οπότε το καλύτερο θα είναι να έχεις έναν personal trainer ή τουλάχιστον ζητά την βοήθεια κάποιου γυμναστή που θα είναι διαθέσιμος εκεί γύρω.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Βοηθεια Και Καθοδηγηση!
    By Songoku7 in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 3
    Last Post: 07-04-15, 23:27
  2. Καθοδήγηση Συμπληρωμάτων
    By bioparmass in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 5
    Last Post: 12-01-15, 18:56
  3. Καθοδήγηση
    By BigArmDesire in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 10
    Last Post: 27-09-14, 13:44
  4. Ζητείται καθοδήγηση
    By sun jim in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 1
    Last Post: 01-04-12, 20:02
  5. καθοδηγηση
    By panosamp in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 2
    Last Post: 07-09-11, 03:14

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •