Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 15 of 15
  1. #1

    Default Προγραμμα-Ασκησεις powerlifting

    Γειας σας..Εδω και κανα μηνα εχω ξεκινησει ενα προγραμμα προπονησης 5χ5 αρσεις θανατου, καθισματα και πιεσεις σε παγκο σε καθε προπονηση ( μονο αυτες τις ασκησεις και κανα κοιλιακο). Ενω στις αρσεις και τα καθισματα ανεβαινω συνεχως κιλα στις πιεσεις μενω σχεδον στασιμος...Το προγραμμα που χρησιμοποιω ειναι σωστο για να αυξησω τη δυναμη σ'αυτες τις ασκησεις? Σ'αλλα προγραμματα τις βαζουν ξεχωριστα καθε ασκηση σε αλλη μερα και κανουν και βοηθητικες. Θα βοηθουσε καποια αλλαγη στο προγραμμα?
    (Αρσεις κανω 130χ5, καθισματα 105χ5 και πιεσεις 75χ5 και ειμαι σχεδον 90 κιλα)

  2. #2
    Senior Bodybuilder dimitris_powerlifter's Avatar
    Join Date
    29-06-17
    Posts
    2,704

    Default

    Καλησπερα και καλη αρχη. Κοιταξε για το Starting strenght , υπαρχει αναλυτικος οδηγος στο forum. Θα σε εκτοξευσει στα κιλα που σηκωνεις.!!!

  3. #3
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Οι ώμοι πάντα κολλάνε πρώτοι γιατί είναι μικρή μυική ομάδα. Να κοιτάς να τρως και να ξεκουράζεσαι σωστά. Σε ό,τι αφορά το πρόγραμμα, συμφωνώ με τον Δημήτρη. Γύρισε το σε 3x5 για όσο καιρό αυξάνεις κιλά σε κάθε προπόνηση. Επίσης αν κολλήσεις για πάνω απο 3 προπονήσεις κάνε ένα μικρό deload (κατέβασε τα κιλά 10%), συνήθως βοηθάει.
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  4. #4
    Pumping Iron ReapeR's Avatar
    Join Date
    08-06-07
    Location
    Thessaloniki, Greece.
    Posts
    467

    Default

    Αν καταλαβα καλα κανεις 3 ασκησεις; Δεν κανεις Overhead Press, πιεσεις ωμων δηλαδη;
    Rock N fuckin RoLL !!!

  5. #5
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Quote Originally Posted by ReapeR View Post
    Αν καταλαβα καλα κανεις 3 ασκησεις; Δεν κανεις Overhead Press, πιεσεις ωμων δηλαδη;
    Ωπ, τώρα το είδα αυτό. Έγραψε ο KostasMuscle πιεσεις και νομιζα πιεσεις ωμων.
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  6. #6

    Default

    τα power clean του starting strenght μπορω να τα αντικαταστησω με αλλη ασκηση? Eπισης απο βοηθητικες ασκησεις περα το μονοζυγου τι αλλο θα βοηθησει?

  7. #7
    Senior Bodybuilder dimitris_powerlifter's Avatar
    Join Date
    29-06-17
    Posts
    2,704

    Default

    Δοκιμασε bent over row. Απο βοηθητικες δεν χρειαζεται καμια ασκηση προς το παρον. Αντε κανενα σετ δικεφαλο στο τελος της προπονησης αν δεν βαριεσαι αν και δεν ειναι απαραιτητο οπως ειπα.

  8. #8

    Default

    Eυχαριστω.. Κατι επιπλεον. Στις αρσεις εχω θεμα με την λαβη μετα τα 120 κιλα, μου γλιστραει η μπαρα. Κανω και ασκησεις για τη λαβη οπως farmers carry αλλα δεν βλεπω μεγαλη διαφορα. Τα straps γενικα βοηθανε? Και με straps θα αυξηθει και η δυναμη της λαβης μου?

  9. #9
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Quote Originally Posted by KostasMuscle View Post
    Eυχαριστω.. Κατι επιπλεον. Στις αρσεις εχω θεμα με την λαβη μετα τα 120 κιλα, μου γλιστραει η μπαρα. Κανω και ασκησεις για τη λαβη οπως farmers carry αλλα δεν βλεπω μεγαλη διαφορα. Τα straps γενικα βοηθανε? Και με straps θα αυξηθει και η δυναμη της λαβης μου?
    Χρησιμοποίησε σκόνη μαγνησίας για να μη γλιστράει η μπάρα, βοηθάει πολύ.

    Για τα βαριά σετ μπορείς να δοκιμάσεις να πιάσεις τη μπάρα με την μια παλάμη να είναι προς τα έξω (εναλλάξ). Υπάρχει και το λεγόμενο hook grip όπου βάζεις τον αντίχειρα κάτω απο τη μπάρα. Αν δεν σε πονάει δοκίμασέ το. Αν δοκιμάσεις την εναλλάξ λαβή να έχεις πάντα εντελώς τεντωμένα τα χέρια για να μη τραυματιστείς στον δικέφαλο.

    Τα στραπς είναι χρήσιμα. Που και που μπορείς να τα χρησιμοποιείς αλλά αν το κάνεις συνέχεια θα χάσει σε δύναμη η λαβή. Ειδικά αν σκοπεύεις να κατέβεις σε αγώνες powerlifting έχει υπόψη οτι τα straps απαγορεύονται.
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  10. #10
    Pumping Iron ReapeR's Avatar
    Join Date
    08-06-07
    Location
    Thessaloniki, Greece.
    Posts
    467

    Default

    Προσωπικα θα αρχισω να βαζω Straps μονο στο σετ που παω για πολλες επαναληψεις. Καθως η λαβη κουραζεται με το περας του χρονου κυριως. Οσο αντεχεις δουλεψε το μονο με μαγνησια και θα δυναμωσει το κρατημα σου.
    Rock N fuckin RoLL !!!

  11. #11

    Default

    Γεια σας και παλι..Καταφερα να ανεβω στις ασκησεις ( 130 χ 5 καθισματα, 140 χ 5 αρσεις , 90 χ 5 πιεσεις στο παγκο) αλλα εχω κολλησει στις αρσεις..μηπως να αλλαξω το προγραμμα starting strenght γιατι μου φαινεται πως μερες που κανω και καθισματα και αρσεις, κουραζομαι πολυ και δε βγαζω το μεγιστο στις αρσεις.

  12. #12
    Senior Bodybuilder Mikelangelo's Avatar
    Join Date
    01-05-18
    Location
    ΒΥΡΩΝΑΣ
    Posts
    2,746

    Default

    Τo starting strentgh δεν κραταει πολυ καιρο ,με τα κιλα που γραφεις νομιζω οτι το εχεις τερματισει,ισως να το πας λιγο παρακατω αν το 3Χ5 το κανεις 3Χ3 και μετα 3Χ1.......μετα φυσικα ακολουθεις ενα intermidiate προγραμμα οπως το Texas Method,Madcow η ακομη και το 5/3/1 ....ριξε και μια ματια στο thread που εχει ανοιξει ο Αχιλλεας για τα intermediate προγραμματα

  13. #13

    Default

    3χ3 προγραμμα εννοεις το ιδιο προγραμμα, ιδιες ασκησεις απλος αντι για 3χ5 να κανω 3χ3?

  14. #14
    Senior Bodybuilder Mikelangelo's Avatar
    Join Date
    01-05-18
    Location
    ΒΥΡΩΝΑΣ
    Posts
    2,746

    Default

    Ακριβως και εαν κολλησεις και σε αυτο 3Χ1 βαρυ σετ ακολουθουμενο απο δυο πιο ελαφρυα

    Κολλημα εννοω οταν σε τρεις συνεχομενες προπονησεις δεν μπορεις να αυξησεις το βαρος

  15. #15
    Pumping Iron dogkanos's Avatar
    Join Date
    09-05-17
    Location
    Greece
    Posts
    336

    Default

    τα straps πως ακριβώς βοηθάνε? εγώ νόμιζα πως είναι για τα χέρια να μην γλιστράνε και βγάζουν κάλλους
    την σκόνη Μαγνησίας μπορούμε να την αντικαταστησουμε με πούδρα? σε τη μορφή είναι καλή σκόνη, υγρή η πλάκα?


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Βοηθητικές Ασκήσεις Για Powerlifting
    By dimitris1994 in forum Powerlifting & Αρση Βαρών
    Replies: 1
    Last Post: 04-02-17, 19:35
  2. Powerlifting & Ασκήσεις Ενδυνάμωσης
    By Kouroupis in forum Powerlifting & Αρση Βαρών
    Replies: 20
    Last Post: 16-06-15, 09:23
  3. Πρόγραμμα Powerlifting Για Αρχάριο
    By Iron_Skinhead in forum Powerlifting & Αρση Βαρών
    Replies: 10
    Last Post: 04-01-15, 20:02
  4. Προγραμμα Powerlifting..
    By Kraig in forum Powerlifting & Αρση Βαρών
    Replies: 0
    Last Post: 22-04-05, 04:50

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •