Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    New Member Crusader's Avatar
    Join Date
    10-09-18
    Location
    Athens
    Posts
    7

    Default γνώμες και συμβουλές...

    Γεια σας και παλι.
    θα ήθελα να μου πειτε την γνωμη σας για μερικα θέματα που εχω...
    καταρχας ειμαι 42 και αρχισα το γυμναστήριο 1 χρόνο τωρα , για λογους ανάγκης επειδή δουλευω ολο νυχτα τα 2 τελευταία χρόνια και ειχα αρχίσει να ειμαι σαν ζομπι...δλδ σερνόμουν ολη μερα και ένιωθα πολυ κουρασμένος και αδύναμος οσο και αν κοιμόμουν.
    Το αποτέλεσμα ειναι οτι με εχει βοηθήσει σε πολυ μεγαλο βαθμο και νιωθω αλλος άνθρωπος!
    στο παρελθόν εκανα πολεμικές τεχνες και το να παω απλα γυμναστήριο, μου φαινοταν βαρετο...αλλα τωρα το εχω λατρέψει και ασχολούμαι πιο θερμα με το θεμα!
    θα ηθελα την γνωμη σας στο κατα ποσο ειναι καλο να σχολαω 6 το πρωι και να πηγαινω στις 7 για μια ωρα στο γυμναστήριο...αυτη ειναι η μονη ωρα που με βολευει αλλα δεν ξερω κατα ποσο ειναι καλο να κανεις προπόνηση μετα απο ξενύχτη , και αυτο σε καθημερινή βαση.αν και ως τωρα νιωθω μια χαρα!
    επισεις 1 χρονο εκανα τα κλασικά προγράμματα κονσερβα που μου εδιναν εκει...αλλα τωρα κανω μονος μου πιο προσεγμένα και κοιτάω τι μου ταιριάζει περισσότερο μιας και εχω ενα θεμα με την βουβωνοκοιλη που πρεπει κάποια στιγμή να κανω εγχείρηση...
    Σας παραθετω το προγραμμα που βρηκα και διαμορφοσα για να κανω τωρα .
    Attached Images Attached Images
    Last edited by Crusader; 12-09-18 at 16:06.

  2. #2
    New Member
    Join Date
    06-12-15
    Posts
    79

    Default

    Δικός μου άνθρωπος :)
    Και εγώ έκανα πολεμικές τέχνες και εγώ δουλεύω νύχτα τώρα πια.
    Πηγαίνω γυμναστήριο 7:30 με 8:30 . Στις 9:00 τρώω και στις 10:30 κοιμάμαι.
    Στην αρχή ήταν δύσκολο από την άποψη του γεύματος. Τώρα τι να πω ίσως χωνεύω γρηγορότερα.
    Για την απορία σου δεν έχει καλό και κακό . Έχουμε κάνει την νύχτα μέρα και δεν αλλάζει κάτι με κάποιον που γυμνάζεται άλλες ώρες

  3. #3
    New Member
    Join Date
    06-12-15
    Posts
    79

    Default

    Edit: Τώρα είδα και το πρόγραμμα σου που προσωπικά δεν θα έλεγα ότι είναι και το καλύτερο.
    Αφου θες full body έχει εδώ στο forum αναρτημένα από τα παιδιά ,προγράμματα πολύ προσεγμένα και μελετημένα.

  4. #4
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    08-05-17
    Posts
    136

    Default

    Φίλε μου καλημέρα.
    Διάβασα όσα έγραψες και θα σου προτείνω τα εξής:
    Πρώτα απ' όλα θα μάθεις την άριστη !!! εκτέλεση των ασκήσεων. Οι στρατιωτικές πιέσεις μπάρας όρθιος επιβαρύνουν την κοίλη δίσκου, εάν έχεις τέτοια κήλη, τις κάνεις καθιστός.
    Όσο για προπόνηση θα σου πρότεινα να κάνεις full body μέρα παρά μέρα. Δηλαδή αφού κάνεις προθέρμανση θα αρχίζεις με πόδια μετά στήθος, πλάτη, ώμους, δικέφαλους, τρικέφαλους, κοιλιακούς, αερόβια και διατάσεις. Την άλλη μέρα αρχίζεις με στήθος, πλάτη, ώμους, πόδια, τρικέφαλους, δικέφαλους κ.λ.π. Την άλλη μέρα αρχίζεις με πλάτη, ώμους, πόδια, στήθος κλπ. και ούτω καθεξής και μετά ξανά απ' την αρχή, αλλάζοντας ασκήσεις. Για μένα το καλύτερο σύστημα είναι η πυραμίδα. Πρώτο σετ 15 επαναλήψεις, δεύτερο σετ 12 , τρίτο σετ 10, τέταρτο 7 ή 8, με σχετική αύξηση κιλών. Κάντο αυτό για 2-3 μήνες και μετά αλλάζεις.
    Όσο για το άλλο θέμα, επειδή έκανα πολλά χρόνια νύχτα, για μένα με βόλευε να κάνω προπόνηση πριν πάω για δουλειά επειδή δεν νύσταζα λόγω υπερέντασης και το πρωί κοιμόμουν καλύτερα.
    Αυτά από μένα, αν θες περαιτέρω διευκρινίσεις ρώτα με.
    Καλά ξενύχτια και καλές προπονήσεις!

  5. #5
    Senior Bodybuilder Secret of Steel's Avatar
    Join Date
    07-01-16
    Posts
    2,479

    Default

    Quote Originally Posted by Zangor View Post
    Φίλε μου καλημέρα.
    Διάβασα όσα έγραψες και θα σου προτείνω τα εξής:
    Πρώτα απ' όλα θα μάθεις την άριστη !!! εκτέλεση των ασκήσεων. Οι στρατιωτικές πιέσεις μπάρας όρθιος επιβαρύνουν την κοίλη δίσκου, εάν έχεις τέτοια κήλη, τις κάνεις καθιστός.
    Οι στρατιωτικές πιέσεις μπάρας ΔΕΝ επιβαρύνουν αν τις κάνεις σωστά και δεν αρχίζεις να βάζεις λάθος το σώμα σου για να "βοηθήσεις".
    Εγώ τις κάνω μόνο όρθιος και έχω 2 βαρβάτες δισκοκήλες. Δεν με έχουν ενοχλήσει ποτέ.

    Και πληροφοριακά η μόνη άσκηση (που την έχω καταργήσει) που ένοιωθα να με τσιμπάει στην μία δισκοκήλη ήταν η πρέσα ποδιών. Οι άρσεις και τα squats δε με ενόχλησαν ποτέ και παίζω μπόλικα κιλά και τακτικά.

  6. #6
    New Member Crusader's Avatar
    Join Date
    10-09-18
    Location
    Athens
    Posts
    7

    Default

    Καλησπέρα. Σας ευχαριστώ ολους για τις συμβουλές σας.
    Θα κοιτάξω στο φόρουμ για κάποιο καλύτερο πρόγραμμα.
    Βασικά θέλω να πηγαίνω τουλάχιστον 4 φορές την βδομάδα και πιο καλά Δευτέρα Τρίτη Πέμπτη Παρασκευή.
    Οπότε θα ψάξω για κάποιο πρόγραμμα να βγαίνει έτσι.
    Όσο για το πρόβλημα με την βουβωνοκοιλη, όταν νιώσω πως κάποια άσκηση με ενοχλη, την σταματώ ή βάζω λιγότερα κιλά.
    Επίσης αν έχετε κάποιο 3ημερο full body η κάποιο 4ημερο split να μου προτείνετε, ευχαρίστως να το δω!
    Last edited by Crusader; 12-09-18 at 16:04.

  7. #7
    New Member Crusader's Avatar
    Join Date
    10-09-18
    Location
    Athens
    Posts
    7

    Default

    Τελικά κατέληξα με αυτο το 2ημερο προγραμμα με σκοπο να το κανω 2 φορες την βδομάδα ετσι ωστε να πηγαίνω 4 φορές !
    θα ήθελα τις απόψεις σας και προτάσεις βελτιώσεις.
    επίσης να αναφέρω οτι ολο αυτο το κάνω σαν Προπόνηση Μεταβολικής Αντίστασης ,δλδ με ελάχιστα ως καθόλου διαλείμματα ανάμεσα τους.
    Attached Images Attached Images


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Γνώμες- συμβουλές για το πρόγραμμά μου
    By hoil in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 9
    Last Post: 22-07-13, 19:01
  2. Γνωμες και συμβουλες..........
    By alexis79 in forum Φωτογραφίες & Video Μελών
    Replies: 6
    Last Post: 27-08-11, 16:50
  3. Γνώμες - Συμβουλές Για Όγκο
    By yiannis11 in forum Φωτογραφίες & Video Μελών
    Replies: 13
    Last Post: 08-03-11, 20:24
  4. Γνωμες και συμβουλες!!
    By nisgia in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 5
    Last Post: 14-01-11, 14:30

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •