Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 13 of 13
  1. #1
    New Member
    Join Date
    27-01-18
    Posts
    39

    Default Περίοδος όγκου και αερόβια

    Καλησπέρα φόρουμ..Επειδη με έχουν με μπερδέψει και μισοί μου λένε το ένα και μισοί το αλλο!Τελικα ειναι κερδοφόρο η αερόβια σε περίοδος όγκου;Ειμαι 71 κιλά κανω 1 χρόνο γυμναστική και ύψος 1.82..κανω αερόβια 3 φορές την εβδομάδα απο 20 λεπτά σε μέτρια ένταση

    Ευχαριστω εκ τον προτέρων !

  2. #2
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    3 20λεπτα δεν ειναι τιποτα. Να κανεις, ναι δεν υπαρχει κανενα προβλημα με τοσο μικρες αεροβιες. Αν και κατα τη γνωμη μου πιο επωφελης θα ηταν 1 αεροβια μεγαλυτερης διαρκειας, πχ 40-45 λεπτα.
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  3. #3
    New Member
    Join Date
    27-01-18
    Posts
    39

    Default

    Ωραία μπορείτε να μου πείτε παρακαλώ και για ποιον λογο ειναι κερδοφόρο;Εμένα όταν με ρωτάνε τους λεω σε βοηθάει να κερδίσεις περισσότερο αλιπη μυικη μάζα και σε βοηθάει στο καρδιοαναπνευστικο με αποτέλεσμα να κινείται το αίμα σε όλους τους μυς και να στέλνει μακροστοιχεια κλπ!Κανω λάθος ;

  4. #4
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    H μεγαλύτερης διάρκειας αερόβια χαμηλής έντασης (30'-60΄) βοηθάει γιατί αυξάνει το V02 max, δηλαδή την μέγιστη ποσότητα οξυγόνου που μπορεί να χρησιμοποιήσει το σώμα όταν προπονείται. Επίσης αυξάνει το γαλακτικό όριο. Οπότε έχεις καλύτερη αντοχή,ν γρηγορότερη ανάρρωση απο τα βάρη, καλύτερη υγεία της καρδιάς κλπ.

    Οι μικρές αερόβιες κάτω της μισής ώρας όπως πχ τα 20λεπτα, δεν βοηθάνε στο καρδιοαναπνευστικό σχεδόν καθόλυ. Απλά σε βοηθάνε στο να καις θερμίδες, που ακόμα και σε περίοδο όγκου είναι καλό, γιατί εύκολα χάνεται το μέτρο με τη διατροφή.
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  5. #5
    New Member
    Join Date
    27-01-18
    Posts
    39

    Default

    Ωραία άρα με τα λεγόμενα σας ειναι κερδοφόρο και απαραίτητο η μέτριας έντασης αερόβια σε περίοδο όγκο σωστά ;

  6. #6
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Για εμένα, απαραίτητο δεν είναι, κερδοφόρο όμως ναι.
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  7. #7
    Junior Bodybuilder ShreddingInProgress's Avatar
    Join Date
    05-08-18
    Posts
    119

    Default

    διαβασα πως βελτιωνεται το κυκλοφορικο και μεταφερονται καλυτερα οι θρεπτικες ουσιες στον οργανισμο που ειναι απαραιτητες πχ για τους μυες κλπ, όταν κανεις αεροβικη, αλλα οχι 20λεπτο 30-40 λεπτα ημερησιως. Το μονο μειον με την αεροβικη ειναι πως πρεπει να αυξησεις τις θερμιδες, που σημαινει περισσοτερα εξοδα στην ηδη ακριβη διατροφη

  8. #8
    New Member
    Join Date
    26-11-19
    Posts
    27

    Default

    Ξεθάβω το θέμα για να ρωτήσω εάν πιστεύετε ότι η αερόβια είναι ωφέλιμη για την περίπτωσή μου. Εγώ δεν κάνω καθόλου αερόβια, γιατί, αν και μου αρέσει πολύ, σημαίνει ότι θα πρέπει να αυξήσω τις θερμίδες μου που ήδη τις βρίσκω πολλές! Από τη στιγμή που βρίσκομαι σε θερμιδικό πλεόνασμα για να βάλω όγκο, αυτό σημαίνει ούτως ή άλλως ότι δεν καίγεται λίπος με την αερόβια, σωστά;

  9. #9
    Senior Bodybuilder alex1995's Avatar
    Join Date
    06-08-14
    Posts
    1,343

    Default

    Quote Originally Posted by Patrator View Post
    Ξεθάβω το θέμα για να ρωτήσω εάν πιστεύετε ότι η αερόβια είναι ωφέλιμη για την περίπτωσή μου. Εγώ δεν κάνω καθόλου αερόβια, γιατί, αν και μου αρέσει πολύ, σημαίνει ότι θα πρέπει να αυξήσω τις θερμίδες μου που ήδη τις βρίσκω πολλές! Από τη στιγμή που βρίσκομαι σε θερμιδικό πλεόνασμα για να βάλω όγκο, αυτό σημαίνει ούτως ή άλλως ότι δεν καίγεται λίπος με την αερόβια, σωστά;
    Η αληθεια ειναι πως ουτε εγω εκανα αεροβια τοσο στον ''ογκο'' οσο και στην ''γραμμωση'' αλλα πλεον που ειμαι σε μυικη αναπτυξη και με 5 αεροβιες την εβδομαδα των 20 λεπτων μπορω να πω πως με βλεπω καλυτερα στον καθρευτη το λιπος πεφτει και με βλεπω ολο και μεγαλυτερο, σιγουρα το αεροβιο βοηθαει την καρδια αλλα βοηθαει και στην μεταφορα των θρεπτικων στοιχειων στον οργανισμο, οποτε θα σου ελεγα να εκανες 3-4 φορες την εβδομαδα οχι οπως εγω που κανω 5
    I like the color red because it’s a fire. And I see myself as always being on fire

  10. #10
    New Member
    Join Date
    26-11-19
    Posts
    27

    Default

    Έτσι όπως το θέτεις μάλλον θα είναι ωφέλιμη και για εμένα. Όχι ότι έχω πρόβλημα με το λίπος, αλλά όταν με βλέπω στον καθρέπτη θα ήθελα μια πιο στεγνή κοιλιά. Αερόβια κάνεις μετά τα βάρη;

  11. #11
    Senior Bodybuilder alex1995's Avatar
    Join Date
    06-08-14
    Posts
    1,343

    Default

    Σιγουρα θα σου δωσει το κατι παραπανω μπορεις να κανεις 2-3 στην αρχη και θα εισαι καλα χωρις να πειραξεις τις θερμιδες σου ομως, εγω κανω μετα τα βαρη για 20 λεπτα 5 φορες και οταν ξεκινησω την αγωνιστικη διαιτα θα ανεβαζω σταδιακα την αεροβια
    I like the color red because it’s a fire. And I see myself as always being on fire

  12. #12
    Senior Bodybuilder Greg0ry's Avatar
    Join Date
    23-04-17
    Posts
    2,416

    Default

    Quote Originally Posted by Patrator View Post
    Έτσι όπως το θέτεις μάλλον θα είναι ωφέλιμη και για εμένα. Όχι ότι έχω πρόβλημα με το λίπος, αλλά όταν με βλέπω στον καθρέπτη θα ήθελα μια πιο στεγνή κοιλιά. Αερόβια κάνεις μετά τα βάρη;
    Η αεροβια δεν ειναι απαραιτητη σε καμια απο τις δυο περιπτωσεις ειτε θες να χασεις λιπος ειτε θες να βαλεις μυες.. ειναι ενα εργαλειο που θα πρεπει να χειριστεις εξυπνα αναλογα την περιπτωση

    Λιπος θα καψεις απο την στιγμη που θα βρισκεσαι σε ελλειμα θερμιδων αντιστοιχα μυες θα βαλεις απο την στιγμη που θα βρισκεσαι σε πλεονασμα θερμιδων

    Αν αυτην την στιγμη δυσκολευεσαι ηδη με το φαγητο σου εγω δεν θα προτεινα να βαλεις και το αεροβιο στο παιχνιδι διοτι αυτες τις θερμιδες που θα καψεις θα πρεπει να τις αναπληρωσεις αν θες να παραμεινεις στο πλεονασμα σου

    Πιο στεγνη κοιλια θα δεις χανοντας το λιπος που εχεις το αεροβιο δεν καιει λιπος αλλιως ολοι θα βαζαμε αεροβιο οταν θα ειμασταν σε πλεονασμα και δεν θα χρειαζοταν ποτε να μπουμε υποθερμιδικα και θα τα καναμε και τα δυο ταυτοχρονα

    ολα αυτα γενικα γιατι δεν ξερουμε τιποτα για σενα

  13. #13
    New Member
    Join Date
    26-11-19
    Posts
    27

    Default

    Ok παιδιά με καλύψατε, ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Πέριοδός όγκου!
    By Fit2000 in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 3
    Last Post: 01-12-17, 09:03
  2. Περίοδος Όγκου
    By Champion23 in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 5
    Last Post: 12-10-15, 06:17
  3. Περίοδος Όγκου και Κοιλιακοί
    By kyriakosr21 in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 14
    Last Post: 27-08-15, 00:57
  4. Η διατροφη μου-περιοδος ογκου
    By GaToS in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 8
    Last Post: 18-01-09, 22:02
  5. Περίοδος Όγκου Και Κοιλιακοί?
    By Nosferatu in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 0
    Last Post: 14-01-09, 08:19

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •