Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 4 of 4
  1. #1
    New Bodybuilder
    Join Date
    16-09-18
    Posts
    2

    Default Διατροφή για όγκο

    Καλησπέρα
    Είμαι 175cm 67kg με 14% λίπος
    Και σκέφτομαι σύντομα να ξεκινήσω διατροφή για όγκο αφού κατεβάσω ακόμα λίγο το ποσοστό λίπους καθώς έχω μια έφεση στο να ανεβάζω εύκολα !
    Κάνω 3-4 φορές βάρη την εβδομάδα και 2-3 κολύμβηση
    Μεσα από ένα προγραμμα βρήκα ότι οι θερμίδες διατήρησης μου είναι 2650 ,ενώ για ανεβάσω 0,5 kg την εβδομάδα χρειάζομαι 3150 (+500) και για 1kg 3650 (+1000)!
    Ο προβληματισμός μου είναι στην αναλογία πρωτεϊνων υδατανθράκων και λίπους !
    Διάβασα ότι η πρωτεΐνη που πρέπει να λαμβάνω είναι 1,8-2 γρ ανα κιλό ,δηλαδή στην περίπτωση μου 135γρ max ,άρα 135*4=540 θερμίδες όπου είναι μόλις το 20% των θερμίδων συντήρησης μου ..!
    Αλλου πάλι έχω διαβάσει ότι η καλή αναλογία σε περίοδο αύξησης όγκου είναι 50% υδατάνθρακες ,30% πρωτεΐνης και 20% λιπαρά ,που όμως 30% πρωτεΐνης αντιστοιχεί σε 795 θερμίδες ,δηλαδή 199 περίπου γραμμάρια πρωτεΐνης τα οποία μου φενονται πολλά !
    Αν μπορείτε βοηθήστε με ,ελπίζω να μην τα έγραψα μπερδεμένα !Ευχαριστω

  2. #2

    Default

    Παίξε λίγο καιρό ισοθερμιδικα κατά την άποψη μου για να βάλεις λίγο μυ και να κατεβάσεις το λίπος σου στο 8-10%.
    Τώρα από εκεί και πέρα θα σου πω πως το κάνω εγώ και τι έχω καταλάβει.

    Γράμμωση κρατάς υψηλά πρωτεΐνη κατεβάζεις αρκετά αλλά σταδιακά υδατάνθρακες.

    Όγκος πολύ υψηλά πρωτεΐνη εγώ παίζω πάντα υψηλότερα πρωτεΐνη δηλαδή ας πούμε ότι φάω 500 υδατάνθρακες η πρωτεΐνη μου θα είναι σίγουρα στο 550.

    Τώρα όσο αφορά τα λιπαρά εφόσον τρως καθαρά και Α ποιότητας φαγητά μην δίνεις και πολύ σημασία.

  3. #3
    New Bodybuilder
    Join Date
    16-09-18
    Posts
    2

    Default Διατροφή για όγκο

    Καταλαβαίνω και ευχαριστώ για την απάντηση ,
    Απλά προσπαθώ να καταλάβω πόση πρωτεΐνη είναι σωστή ..
    Γιατί άμα το πάω ισοθερμιδικα ή πρωτεΐνη ξεπερνάει κατά πολύ το όριο τα 135γρ δηλαδή

  4. #4

    Default

    Γιατί μπλέκεις τον εαυτό σου με όρια ; Ποιο είναι το όριο;

    Εσυ το καθορίζεις άμα έχεις στόχο τα 250 και μια μέρα φας 230 και την άλλη 270 δεν γίνεται κάτι.
    Κρατά ψηλά πρωτεΐνη και πειραματισου με τους υδατάνθρακες. Κατεμε 135 γρ πρωτεΐνης είναι ελάχιστα για να χτιστεί μυική μάζα εφόσον κανείς έντονα γυμναστική και κολύμπι το οποίο σου αυξάνει τον μεταβολισμό άρα το πόσες θερμίδες καις. Και αν φας παραπάνω πρωτεΐνη δεν θα λιποσεις μην τρελενεσαι.

    Κρατά τα πράγματα απλά και μην τα μπλέκεις. Αν θέλεις να παίξεις Safe παιξτο έτσι όπως το λες
    50-30-20


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Η διατροφή μου για όγκο...
    By fil81 in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 6
    Last Post: 30-03-13, 12:15
  2. Διατροφή για όγκο
    By Teofit in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 16
    Last Post: 30-01-13, 20:13
  3. διατροφη για ογκο??
    By giannis_bravos in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 3
    Last Post: 05-05-12, 18:00
  4. Διατροφή για Όγκο
    By Mafiozos_16 in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 4
    Last Post: 27-04-09, 04:14

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •