Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    New Member
    Join Date
    28-09-18
    Posts
    11

    Default Διατροφή Bodybuilding Για Ξεκίνημα

    Καλησπέρα παιδιά. Είμαι 26 χρόνων και πριν 5 χρόνια έκανα gym χωρίς όμως να κάνω συγκεκριμένη διατροφη, απλώς προσεχα χωρίς junk food κτλ. Μετά σταμάτησα κ έτρωγα αρκετά απέξω ειδικά τον τελευταίο καιρο και πλέον είμαι 85 κιλά με ύψος 1.80, με αρκετό λίπος θα ελεγα κυρίως στο σωσίβιο βέβαια. Θελω να ασχοληθώ ξανά και σοβαρά αυτή τη φορά παρόλα αυτά ξέρω πως για να χαθεί το λίπος πρέπει να καίω περισσότερες θερμίδες από όσες τρωω. Το θέμα είναι όμως πως επειδή μέχρι τώρα έτρωγα μόνο 3 φορές τη μέρα, τώρα που θα τις ανεβάσω σε 5 αλλά πιο ποιοτικές και θα παίρνω και πρωτεϊνη 2 φορές τη μερα, σε συνδιασμό με το γυμναστήριο 1). μπορώ να πετύχω την μείωση λίπους αλλά ταυτόχρονα και αύξηση του μυϊκού όγκου? 2).Αν κάνω και τρέξιμο αρκετά συχνά αλλά παρόλα αυτά καίω λιγότερες θερμίδες από όσες καταναλώνω, όλο το λίπος που έχω θα παραμείνει παρόλο του ότι η διατροφή που θα κάνω πλέον θα έχει πολυ λιγότερο υδατάνθρακα και λιπαρα από ότι είχε μέχρι τώρα?

  2. #2
    New Member
    Join Date
    28-09-18
    Posts
    11

    Default

    Καλημέρα πλέον, και καλό κουράγιο σε αυτόν που έχει όρεξη να διαβάσει το παρακάτω για να με βοηθησει.
    Μετά από αρκετό διάβασμα και τους υπολογισμούς με τα BMR βρήκα ότι το ποσό θερμίδων για διατήρηση βάρους με μέτρια ασκηση για μένα είναι 2996. Ενώ χωρίς καθόλου άσκηση που έκανα μέχρι τώρα 2350. Ομως παρόλο που στα 3 γεύματα π έκανα μέχρι τώρα οι θερμίδες όπως τις υπολόγισα βγαίναν γύρω στις 2000 τα κιλά μου εμέναν σταθερα. (Πώς γίνεται αυτο?)
    Πηγαίνοντας στο τώρα για απώλεια βάρους με μετριο έλλειμμα 3000 -25% πάω στις 2250. Έβγαλα την εξής διατροφή :
    1. Πρωί : 1 αυγό ολόκληρο και 2 ασπραδια με μια μπανάνα.
    2. Δεκατιανο: 1 scoop πρωτεϊνη whey και 2 τοστ με γαλοπούλα (2 φέτες στο καθένα)
    3. Μεσημερι: Φαγητό σπιτιού τύπου φιλέτο κοτόπουλο με ρύζι/λαχανικά/οσπρια η κρέας μοσχάρι με βραστή πατάτα/λαχανικά/οσπρια ΚΑΙ σαλάτα αγγούροντοματα και 1 φέτα ψωμί ολικής.
    4. Απόγευμα: 2 γιαούρτια 2% με μέλι και μια μπανάνα πριν την προπονηση και 1 scoop πρωτεϊνη whey μετά την προπόνηση.
    5. Βράδυ: 2 τόνοι κονσέρβα σε νερό με σαλάτα αγγούροντοματα.

    Αυτά λοιπόν βγαίνουν γύρω στις 2000 θερμίδες που είναι λιγότερο απτό 2250 που χρειάζεται.
    ( Υπενθυμίζω οτι πριν που έτρωγα πάλι γύρω στις 2000 θερμίδες αλλά με 3 γεύματα και κακή ποιότητα φαγητού χωρις καθόλου άσκηση οι θερμίδες για σταθερό βάρος ήταν 2350 όμως εμενα ίδια κιλά.)

    Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι πως πλέον με 5 γεύματα πιο ποιοτικού φαγητού και άσκηση Βάρη και αερόβια παρόλο που βγαίνουν 2000, δλδ ακόμα λιγότερες από αυτές που απαιτούνται (2250) για απώλεια βάρους με μετριο έλλειμμα (25%) θα είμαι σε θέση να χάσω λίπος αλλά να μην χάσω σε μυς?
    Μου φαίνεται παράλογο τα 3 γεύματα π έκανα ενώ είχαν ελάχιστη πρωτεϊνη να με κρατούσαν σε αυτά τα κιλά ( παρολο που δεν έκανα άσκηση) ενώ τώρα με πολύ περισσότερο φαι και περισσότερες πρωτεινες να χάσω μυϊκό όγκο λόγω της άσκησης.

  3. #3
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Στη διατροφή που παρέθεσες Δήμο έχεις αρκετά ανεβασμένη την πρωτεινη. Δεν χρειάζεται να τρως 2 τόνους το βράδυ, ούτε 2 γιαουρτια με μέλι σε ένα γεύμα.
    Άσε που για να χάσεις λίπος καλό είναι να αποφεύγεις μέλια και ψωμιά.
    Εμένα άλλο μου κάνει εντύπωση.. Πως γίνεται να έβαλες λίπος αφού έτρωγες μέχρι τώρα 3 φορές τη μέρα junk food και μόνο 2000 θερμίδες.

  4. #4
    New Member
    Join Date
    28-09-18
    Posts
    11

    Default

    Κι όμως είναι περίεργο. Και φαντάσου ότι δεν ήταν 3 φορές junk food, ήταν η μία από τις 3 και όχι κάθε μέρα. Έκανα πολύ καθιστική ζωή ίσως για αυτό.

  5. #5
    New Member
    Join Date
    28-09-18
    Posts
    11

    Default

    Επίσης έβαλα αρκετή πρωτεϊνη επειδή θα κάνω υποθερμιδικη διατροφή αλλά επειδή είμαι ήδη αγυμναστος θέλω να διατηρήσω τουλάχιστον κάποιους μυς...Δεν είναι σωστό αυτό?

  6. #6
    New Member
    Join Date
    28-09-18
    Posts
    11

    Default

    Αν βγάλω το ένα γιαούρτι το απόγευμα και το βράδυ αντικαταστήσω τους 2 τόνους με ότι έφαγα κ το μεσημέρι πάει καλύτερα?

  7. #7
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Δεν πάει έτσι Δήμο.. Παρ'τα από την αρχή και διάβασε στην ενότητα των άρθρων πως μπορείς να υπολογίσεις σωστά τις ποσότητες των μακροθρεπτικών σου.
    Ξεκίνησε βήμα βήμα, μη μπαίνεις σε ακρότητες.

  8. #8
    Advanced Bodybuilder AU77's Avatar
    Join Date
    25-10-11
    Location
    Cyprus
    Posts
    720

    Default

    Συνήθως στα junk food δεν μπορούμε να υπολογίσουμε με ακρίβεια τις θερμίδες επειδή β΄΄αζουν και συστατικά που δεν γνωρίζουμε ούτε και δοσολογίες πχ λάδι.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Συμβουλές Για Ξεκίνημα Με Το Bodybuilding
    By nikos3010 in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 2
    Last Post: 05-04-15, 12:52
  2. Νεο ξεκινημα - Διατροφη
    By Redemption in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 1
    Last Post: 14-08-13, 20:06
  3. Διατροφή Bodybuilding Για Ξεκίνημα - Συμβουλές?
    By manosRT in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 4
    Last Post: 28-03-13, 16:41
  4. Ξεκινημα bodybuilding ενος αρχαριου
    By kara1991 in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 11
    Last Post: 20-12-08, 21:21

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •