Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    New Member
    Join Date
    28-09-18
    Posts
    11

    Default Ασκήσεις για ολοκληρωμένη προπόνηση τρικέφαλους.

    Καλησπέρα παιδιά.
    Επειδή μολις ξεκίνησα κ έχω μπερδευτεί λίγο με το ποιες ασκήσεις γυμνάζουν ποιες κεφαλές. Θα λέγατε ότι οι παρακάτω 5 ασκήσεις για μια ολοκληρωμένη προπόνηση τρικέφαλου είναι κομπλε?
    1. Γαλλικές πιέσεις
    2. Τροχαλια με σκοινί
    3. Τροχαλια ίσια λαβη
    4. Πιέσεις πάγκου κλειστή λαβη
    5. Βυθίσεις στο μηχάνημα

    Θα γυμνάζω τον τρικεφαλο μόνο του σε μια μέρα γι'αυτό κ οι 5 ασκήσεις.
    Υπάρχει κάποια άσκηση που θα αντικαθιστουσατε?

  2. #2
    Pumping Iron mjf's Avatar
    Join Date
    25-08-12
    Location
    Athens
    Posts
    337

    Default

    Καλημέρα φίλε μου.
    Όλες οι ασκήσεις που ανέφερες είναι για τον τρικέφαλο βραχιόνιο.
    Αν επιτρέπεται, τόσες πολλές ασκήσεις για μια τόσο δα μικρή μυϊκή ομάδα, που σκοπεύεις να της αφιερώσεις και αποκλειστικά ολόκληρη προπονητική ημέρα, γιατί;;;
    Δηλαδή στη πλάτη ή στους γλουτούς πόσες ασκήσεις κάνεις και πόσες προπονήσεις αφιερώνεις;
    ''εν οίδα ότι ουδέν οίδα​''

  3. #3
    New Member
    Join Date
    28-09-18
    Posts
    11

    Default

    Καλημέρα. Αυτό που εννοώ είναι ότι επειδή δεν ξέρω ποιες κεφαλές του τρικέφαλου γυμνάζουν οι ασκήσεις, αν οι ασκήσεις που παρέθεσα με καλύπτουν και για τις 3.
    Επίσης θέλω να αφιερώσω τόση προπόνηση στον τρικέφαλο επειδή είναι το σημείο που είμαι τελείως 0 και θέλει πολυ δουλεια

  4. #4
    Pumping Iron
    Join Date
    26-04-09
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    569

    Default

    Quote Originally Posted by Dimospap View Post
    Καλημέρα. Αυτό που εννοώ είναι ότι επειδή δεν ξέρω ποιες κεφαλές του τρικέφαλου γυμνάζουν οι ασκήσεις, αν οι ασκήσεις που παρέθεσα με καλύπτουν και για τις 3.
    Επίσης θέλω να αφιερώσω τόση προπόνηση στον τρικέφαλο επειδή είναι το σημείο που είμαι τελείως 0 και θέλει πολυ δουλεια
    Οι τρικέφαλοι γυμνάζονται και όταν κάνεις ασκήσεις για το στήθος και τους ώμους. Οπότε ίσα ίσα αφού είναι 0 όπως λες δεν πρέπει να τους φορτώσεις από την αρχή πολύ.

  5. #5
    New Member
    Join Date
    28-09-18
    Posts
    11

    Default

    Να μειώσω τότε σε 4 ασκήσεις. Παρόλα αυτά, με ποιες 4 ασκήσεις θα είμαι καλυμμένος για όλες τις κεφαλές του τρικέφαλου?

  6. #6
    Pumping Iron
    Join Date
    26-04-09
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    569

    Default

    Quote Originally Posted by Dimospap View Post
    Να μειώσω τότε σε 4 ασκήσεις. Παρόλα αυτά, με ποιες 4 ασκήσεις θα είμαι καλυμμένος για όλες τις κεφαλές του τρικέφαλου?
    Ο μυς είναι στην ουσία ένας, και δύσκολα μπορείς να απομονώσεις μια μόνο κεφαλή του με μια άσκηση. Οπότε μην αγχώνεσαι ιδιαίτερα, αρκεί να κάνεις ασκήσεις που διαφοροποιούν τον τρόπο που κοιτά η παλάμη.
    Προσωπικά δεν κάνω τις βυθίσεις σε πάγκο που θεωρώ ότι επιβαρύνει τις αρθρώσεις μου.
    Θα έλεγα ως κύριες τις πιέσεις πάγκου σε κλειστή λαβή και βυθίσεις (αν μπορείς με το βάρος του σώματος σου ακόμα καλύτερα) και συμπληρωματικά οποιαδήποτε άλλη προτιμάς.

  7. #7
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Συμφωνω με conan. Οι βυθισεις πιανουν και τις 3 κεφαλες πολυ καλα και το στηθος, οποτε αν δεν σε πονανε στους ωμους ειναι πολυ καλη επιλογη. Μετα με 1 τροχαλια και μια εκταση η πανω απο το κεφαλι ή ξαπλα εισαι καλυμμενος.

    Παντως αν εισαι στο 0 μην αγχωνεσαι καθολου, και τιποτα να μη κανεις ειδικα για τρικεφαλο, μονο απο τις πιεσεις στηθους και ωμων, ο τρικεφαλος θα αναπτυχθει.

    Γενικα δε χρειαζεσαι πολλες ασκησεις κατα τη γνωμη μου. 3 κεφαλες εχει ο τρικεφαλος, γιατι να θες 4 ασκησεις; 3 και πολλες ειναι αν ινουν σωστα. Το μυστικο ειναι να δουλευεις σε πληρες ευρος κινησης. Ο αγκωνας δηλαδη πρεπει να λυγιζει οσο παει και μετα να κλειδωνει εντελως. Οι μισες κινησεις ειναι που δεν κανουν δουλεια...
    Last edited by Achillezzz; 30-09-18 at 12:33.
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  8. #8
    New Member
    Join Date
    28-09-18
    Posts
    11

    Default

    Ευχαριστώ παιδιά..
    Βυθίσεις κάνω στο μηχάνημα για να μπορώ να ρυθμίζω το βάρος καθότι δεν μπορώ να σηκώνω το σώμα μου στο δίζυγο ακόμα. Δεν έχει κάποια διαφορά έτσι? Η κίνηση είναι ουσιαστικά η ίδια

  9. #9
    Senior Bodybuilder Mikelangelo's Avatar
    Join Date
    01-05-18
    Location
    ΒΥΡΩΝΑΣ
    Posts
    2,746

    Default

    https://m.youtube.com/watch?v=_Vi6fCY-IsM


    Παρε μια ιδεα πως γινονται βυθισεις με υποβοηθηση μεχρι να τις κανεις μονος σου......υπαρχει διαφορα με το μηχανημα οπως υπαρχει και τεραστια διαφορα να κανεις chinups με pullups σε μηχανημα


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Whey ή Ολοκληρωμένη;
    By Rigel in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 4
    Last Post: 05-03-14, 19:58
  2. Ασκήσεις για δικέφαλους και τρικέφαλους
    By simos in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 24
    Last Post: 30-10-09, 05:12
  3. Ποσες ασκησεις στους δικεφαλους και τρικεφαλους?
    By giannakis in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 0
    Last Post: 27-03-05, 06:25

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •