Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    New Member
    Join Date
    04-10-15
    Posts
    14

    Default Τρέξιμο Μετά Την Άσκηση

    Γεια σας. Ασχολούμαι με το bodybuilding ερασιτεχνικά και κάθε φορά που πάω γυμναστήριο, μετά τρέχω μισή ώρα. Μου είπε κάποιος ότι αν κάνω τρέξιμο μετά την άσκηση, τότε αυτό δεν κάνει καλό στο bodybuilding. Πρέπει να τρέχω πριν την άσκηση. Ισχύει αυτό;

  2. #2
    Pumping Iron
    Join Date
    05-03-17
    Posts
    286

    Default

    Και εγώ θα έβαζα το τρέξιμο μετά τα βάρη, απλά με το σκεπτικό ότι έτσι θα κρατούσα παραπάνω δυνάμεις και ενέργεια για τα βάρη. Αν τρέξεις πριν όσο να 'ναι θα κουραστείς και δεν θα μπορείς να δώσεις το 100% των δυνάμεών σου στα βάρη. Αν σου περισσεύει χρόνος θα μπορούσες να έκανες διαχωρισμό: κάποιες μέρες αποκλειστικά για βάρη, κάποιες μέρες αποκλειστικά για τρέξιμο. Φυσικά, ένα χάλαρο τρέξιμο 5-10 λεπτών μπορεί πάντα να προηγηθεί ενός προγράμματος με βάρη καθαρά σαν ζέσταμα όμως. Αν όμως μιλάμε για δυναμική και με διάρκεια αερόβια, τότε σίγουρα αν την κάνεις πριν τα βάρη θα σε κουράσει και μετά πιθανώς να μην μπορείς να ολοκληρώσεις το πρόγραμμά σου με βάρη όπως θα ήθελες.
    Εσύ πως νιώθεις με αυτό που κάνεις τώρα; Επίσης ποιοι είναι οι στόχοι σου;

  3. #3
    New Member
    Join Date
    04-10-15
    Posts
    14

    Default

    Κοίτα, θέλω να χτίσω σώμα με μεγάλους μυς. Δε με νοιάζει η γράμμωση και το αδυνάτισμα. Μπορώ να πω ότι τρέχω μόνο και μόνο για την καρδιά και την υγεία.

  4. #4
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Γενικά μιλώντας η αερόβια μετά την προπόνηση με βάρη μπορεί να γίνει και δεν επηρεάζει τη μυική ανάπτυξη. Μιλάμε πάντα για διάρκεια από 20-45 λεπτά περίπου. Μπορεί να είναι και διαλειμματική ή σταθερής έντασης.
    Σε καμία περίπτωση μην κάνεις τρεξιμο πριν τα βάρη, γιατί αυτό θα επηρρεάσει την ενέργεια και την απόδοσή σου. Πρώτα βάρη , μετά αερόβια.

  5. #5
    Pumping Iron
    Join Date
    26-04-09
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    569

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Σε καμία περίπτωση μην κάνεις τρεξιμο πριν τα βάρη, γιατί αυτό θα επηρρεάσει την ενέργεια και την απόδοσή σου. Πρώτα βάρη , μετά αερόβια.
    Προσωπικά πάντως το ξέρω θεωρητικά, το έχω δοκιμάσει πολλές φορές, αλλά απλώς μετά τα βάρη είμαι πολύ κουρασμένος για να κάνω τρέξιμο για ώρα και ένταση.
    Αντίθετα δεν θεωρώ ότι το τρέξιμο πριν τα βάρη επηρεάζει στο ελάχιστο την απόδοση μου στα βάρη, ίσως στα πόδια και πάλι. Μιλάω για τρέξιμο έως μισή ώρα, ακόμα και υψηλής έντασης. Το γλυκογόνο που έχουμε αποθηκευμένο σίγουρα δεν προλαβαίνει να εξαντληθεί, οι μυς δεν νομίζω να κουράζονται ιδιαίτερα. Οπότε έχω καταλήξει ότι αυτό δεν ευσταθεί.

  6. #6
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Αερόβια υψηλής έντασης πριν τα βάρη σαφώς και επηρρεάζει την ενέργεια. Άλλο είναι να πας ξεκούραστος και να κάνεις λίγα λεπτά προθέρμανση στον διάδρομο και άλλο να κάνεις διαλειμματική και μετά βάρη. Αυτό είναι δεδομένο. Μιλάμε για προπόνηση με βάρη να τα δίνεις όλα, το 100%. Τουλάχιστον εγώ δεν έχω δει κανέναν αθλητή, αθλούμενο με στόχο την υπερτροφία να κάνει την αερόβια στην αρχή. Κρατάμε την ενέργεια για εκεί που την χρειαζόμαστε περισσότερο. Σίγουρα θα μπορεις να βγάλεις την προπόνηση, αλλά το θέμα ειναι τι είναι βέλτιστο.
    Επίσης η αερόβια μετά τα βάρη βοηθάει στη λιπόλυση.

  7. #7
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    27-08-08
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    2,180

    Default

    Συμφωνώ απόλυτα με την Ειρήνη.

    Πραγματικά ανούσιο να κανεις αερόβια υψηλής έντασης πριν τα βάρη. Πρώτα δίνουμε το 100% στα βάρη και μετά κανεις οποια αερόβια προτιμάς, ειτε υψηλής έντασης, ειτε μεγάλης διάρκειας χαμηλης εντασης και δεν θα επηρεασει την μυική σου ανάπτυξη.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Πονοκέφαλος Μετά Την Άσκηση
    By Farnese in forum Διατροφή & Συμπληρώματα Για Γυναίκες
    Replies: 3
    Last Post: 26-06-16, 15:30
  2. Φούσκωμα μετά από τρεξιμο
    By Κωνσταντίνα in forum Βάρη & Αερόβια Άσκηση Για Γυναίκες
    Replies: 13
    Last Post: 15-07-15, 19:32
  3. Τρέξιμο Μετά Από Μέρα Προπόνησης Ποδιών
    By Palikaros in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 5
    Last Post: 23-12-12, 13:24
  4. Τρέξιμο - Πρίν ή μετά τα βάρη ;
    By saccs in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 14
    Last Post: 03-03-08, 01:10

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •