Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 2 of 2
  1. #1
    New Bodybuilder
    Join Date
    25-09-18
    Posts
    3

    Default Η διατροφή μου

    Καλησπερα σας, ειπα να γραψω κ εγω τη διατροφη που ακολουθω αυτη την περιοδο. Σε συνδιασμο με την καθιστική δουλεια που κανω (ταξι) και με τις 3 φορες την εβδομαδα που παω gym με κραταει στα ιδια κιλα,περιπου 80-81 (1.74 υψος με περιπου 18% λιπος).
    Θελω να να ακουσω τη γνωμη καποιων που ξερουν καλυτερα απο εμενα.
    Να πω οτι η διατροφη αυτη ειναι βασισμενη σε αυτη που με βοηθησε να χασω συνολικα 18 κιλα περυσι τον Σεπτέμβριο.


    Πηγαίνω 3 φορές την εβδομάδα γυμναστηριο γιατι πολυ απλα δεν μπορω να παω παραπανω λογω δουλειας


    Δευτέρα-Τετάρτη-Σαββατο (gym)
    Πρωινό: 200ml γαλα 1,5% + 50 γρ βρώμη
    παίρνω μαζι μου στο ταξι κ τρωω μετα απο 1 ωρα περιπου 1 αραβική ολικής αλεσεως με λιγο γιαουρτι + 2 αυγα βρασμένα + 2 ασπράδια


    2,5 με 3 ωρες μετα γιαούρτι 200γρ με 2 κ.γ. μέλι και 1 φρούτο (πριν 2 μηνες επερνα ροδακινο,τωρα σιγα σιγα μήλο ή αχλάδι)


    μεσημεριανό: 120 γρ υδατανθρακα (πατάτα ψητη ή ρυζι, 1 φορα τη βδομαδα οσπρια) + 150 γρ. κοτόπουλο στήθος ή οτι κρεας αποφασισουμε με τη γυναικα μου (ψαρονεφρι ή μοσχαρι χωρις λιπος ολα) + σαλάτα χωρίς λάδι


    περιπου 45' πριν την προπονηση τρωω 1 μπανανα, κατα τη διαρκεια βάζω 5 γρ bca σε νερο και αμεσως μετα την προπονηση πίνω 1 σκουπακι whey και τρωω 1 μπανανα


    1 ωρα περιπου μετα στο σπιτι: 150 γρ υδατανθρακα (συνηθως οτι κ το μεσημερι αλλα ποτέ οσπρια βραδυ) + 120 γρ πρωτεινη (οτι το μεσημερι)


    μερικες ημέρες πειναω κιαλλο κ τρωω ακομα 1 φρουτο μεχρι τον υπνο.




    Τριτη-Πεμπτη-Παρασκευη(λιγο αεροβια σπιτι-10 λεπτα hiit μετριας εντασης)
    Πρωινό: το ίδιο με Δευτ-Τετ-Σαββατο

    2,5 με 3 ωρες μετα γιαούρτι 200γρ με 1 κ.γ. φυστικοβουτηρο ή ταχινι ή ξηρους καρπους και 1 φρούτο

    μεσημεριανό: 150 γρ κοτοπουλο μπούτι ή οτι κρεας εχουμε αποφασισει να φτιαξουμε σπίτι ή ψάρι + λαχανικά μαγειρεμένα (πχ μπάμιες, φασολακια, σπανάκι κτλ) + σαλατα με λιγο ελαιολαδο

    απόγευμα: γιαούρτι 200γρ με 2 κ.γ. μέλι και 1 φρούτο

    Βραδυ γυριζω σπιτι κ κανω λιγο αεροβια (όχι παντα γιατι τον τελευταιο καιρο βαριεμαι λογω πολλων ωρων που καθομαι στο ταξι) και τρωω:
    150 γρ κοτοπουλο μπούτι ή οτι κρεας εχουμε αποφασισει να φτιαξουμε σπίτι ή ψάρι + λαχανικά μαγειρεμένα (πχ μπάμιες, φασολακια, σπανάκι κτλ) + σαλατα με λιγο ελαιολαδο


    Κυριακή:
    Πρωινο: 250 γρ γάλα 1,5% + 100 γρ βρώμη ή γκρανόλα με σοκολάτα

    μεσημερι: ελεύθερο γεύμα + 2 φέτες ψωμί + γλυκάκι + αναψυκτικό

    απογευμα: γιαούρτι 200γρ με 2 κ.γ. μέλι και 1 φρούτο ή 2 φρούτα

    Βραδυ: σαλάτα λάχανο καρότο + μουστάρδα + 1 τόνο 150 γρ σε λάδι (χωρίς το λάδι)
    ή
    σαλάτα μαρούλι + αγγούρι + 100 γρ κοτόπουλο


    Θέλω σιγουρα καποια στιγμη να κοψω το γαλα με τη βρωμη το πρωι, τις ημερες που παω gym και να τρωω ενα μικρο μηλο. Το προβλημα μου ειναι οτι δεν εχω την ορεξη που ειχα να κανω αεροβια και ετσι 2/3 μερες που παω gym κανω 10 λεπτα σχοινακι στην αρχη.
    Περιμενω τις γνωμες σας μπας κ μπω στο "τρυπάκι" να συνεχισω την προσπαθεια, θα ηθελα να φτασω στο 11-12% λιπος

  2. #2
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Στο πρωινό σου θα έβαζα ενα σκουπ πρωτεινης. Κάνε την διατροφή αυτή που γράφεις, να δεις πόσο θα χάσεις, αλλά από ένα σημείο και μετά θα πρέπει να μειώσεις θερμίδες (πχ να βγάλεις μέλια, πολλά φρούτα) και να αραιώσεις το ελεύθερο γεύμα.
    Κράτα σημειώσεις, βλέπε την πρόοδό σου και αναλόγως κάνε αλλαγές.
    Όταν πεινάς, καλύτερα αντί για φρούτο να τρως μια πηγή πρωτεινης (πχ γιαουρτι, κοτατζ, κοτοπουλο , αβγα)


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •