Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    New Member kostgeor's Avatar
    Join Date
    24-03-13
    Location
    Stuttgart
    Posts
    15

    Default Φυτικές ίνες στην διατροφή

    Καλησπέρα σας παιδιά. Ένα θέμα που με απασχολεί τώρα τελευταία στην διατροφή μου είναι οι φυτικές ίνες.
    Απο όσο γνωρίζω παίζουν σημαντικό ρόλο στο να πηγαίνεις κανονικά τουαλέτα και κατά την διάρκεια της ημέρας να μην νιώθεις φουσκωμένος.
    Το θέμα μου όμως είναι ότι σχεδόν όλη την διάρκεια της ημέρας νιώθω φουσκωμένος παρόλο που πηγαίνω κανονικά τουαλέτα και επίσης έχω αρκετά αέρια.
    Στην αρχή πίστευα ότι ήταν η Βρώμη την οποία έχω σταματήσει μετά άλλαξα και πρωτεΐνη αλλά τίποτα. Γενικά το φούσκωμα παραμένει.
    Πρέπει να υπάρχει ένα σταθερό ποσοστό φυτικών ινών στην διατροφή μας καθημερινά? Για παράδειγμα από τις 3200 θερμίδες αν τα 400 γραμμάρια είναι υδατάνθρακες τότε το 20% των ύδατανθρακων (σε γρ) πρέπει να είναι φυτικές ίνες?
    Μπορεί όμως να φταίει και η ποιότητα των τροφίμων όπου τα τελευταία χρόνια χαλάει όλο και πιο πολύ.

  2. #2
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    27-08-08
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    2,180

    Default

    Εκανες καποια αλλαγή πρόσφατα στη διατροφή σου? προσωπικά εχω αυξήσει τις φυτικές ίνες σε καθημερινή βάση εδω και 1 μιση χρονο γιατι εμφάνιστηκαν ηπια μεν αιμορροειδες και απο τότε εως και σήμερα δεν εχουν ξαναεμφανιστεί αλλα δεν έχει περάσει ουτε μια μέρα που να μην έχω φυτικές ίνες απο τροφές. Κάποιες στιγμές οταν η προσληψη φυτικων ινων ήταν χαμηλή συμπλήρωνα με Psyllium Husk.

    Εγω φούσκωμα είχα οταν ειχα πρωτοξεκινήσει τη διατροφή μετα απο μεγάλη αποχή και δεν είχα συνηθίσει τις αυξημένες ποσότητες πρωτείνης, με τον καιρό όμως έφτιαξε.

    Εγω θα σου έλεγα να κοιταξεις ξεχωριστά ισως καποια τροφη να σε επηρεάζει, κάποιους τους φουσκώνει πχ. το μπροκολο. Επίσης κατάλαβα οτι οταν υπερφορτώνω με μπαχαρικά τα φαγητά, με φουσκώνουν, δοκίμασε κάποιες μέρες να τα κάνεις ψιλσοκέτα ισως και στον ατμο-βραστα τα φαγητά με μονο αλατι-ριγανη να δεις αν βλέπεις κάποια διαφορά.

    Επίσης, μήπως εχεις δυσανεξια στη λακτοζη? παρατηρεις μετά απο γαλα-γιαουρτι-τυρι-πρωτεινη κάποιο φουσκωμα? Οταν αλλαξες την πρωτείνη, δοκίμασες μήπως και Isolate?

    Είναι πολλά που μπορει να φταίνε.

    Σου παραθέτω και λινκ απο άλλο τόπικ http://www.bodybuilders.gr/forum/showthread.php?t=46063
    Προς θεού, δεν εννοω οτι έχεις ευερεθιστο έντερο αλλά να δεις και την αλλη οψη του νομίσματος, καποιοι φουσκώνουν οταν τρώνε πολλές φυτικές ίνες οπότε θέλει ισορροπια. Δες στο λινκ αυτό ισως ποια λαχανικά επηρεάζουν περισσότερο αυτα τα άτομα και δοκίμασε ενα-ενα να βρεις ποιο σου κάθεται καλύτερα.

    Προσωπικά τελευταια χρησιμοποιώ και προβιοτικά το πρωί με άδειο στομάχι και αν βρω και πραγματικό κεφιρ-μύκητα γιατι είχα παρει και μου χάλασε, θα το καθιερώσω κάθε πρωι.

  3. #3
    New Member kostgeor's Avatar
    Join Date
    24-03-13
    Location
    Stuttgart
    Posts
    15

    Default

    Σε ευχαριστώ Στάθη για την απάντηση σου και το Λίνκ για το τοπικ.
    αιμορροΐδες εμφανίστηκαν και σε μένα και δεν ξέρω το γιατί.
    Στην διατροφή αυτό που άλλαξα απλά τρώω περισσότερους υδατάνθρακες (ρύζι, πλιγούρι, πατάτες και γλυκοπατάτες) 3φρουτα την ημέρα σίγουρα.
    Γιαυτο πιστεύω ότι το πρόβλημα μου έχει να κάνει με τις φυτικές ίνες, αφού τις φυτικές ίνες τις βρίσκουμε στους υδατάνθρακες.
    Εγώ στοχεύω περίπου στα 50γρ φυτικών ινών από 400 γρ υδατάνθρακων που περιέχει η διατροφή μου.
    Αν αυτό το ποσοστό είναι λίγο η πολύ δεν το γνωρίζω

  4. #4
    Pumping Iron
    Join Date
    26-04-09
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    569

    Default

    Ο οργανισμός προσαρμόζεται πάντως, αν το πρόβλημα είναι η απότομη αύξηση των φυτικών ινών θα προσαρμοστεί σιγά σιγά.
    Αν υποθέσουμε πάλι ότι το πρόβλημα όντως είναι οι φυτικές ίνες μπορείς να παίρνεις για λίγο καιρό πεπτικά ένζυμα, βοηθάνε στην διάσπαση των ινών και στην αποτροπή φουσκώματος-αερίων.

  5. #5
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    27-08-08
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    2,180

    Default

    Quote Originally Posted by kostgeor View Post
    Σε ευχαριστώ Στάθη για την απάντηση σου και το Λίνκ για το τοπικ.
    αιμορροΐδες εμφανίστηκαν και σε μένα και δεν ξέρω το γιατί.
    Στην διατροφή αυτό που άλλαξα απλά τρώω περισσότερους υδατάνθρακες (ρύζι, πλιγούρι, πατάτες και γλυκοπατάτες) 3φρουτα την ημέρα σίγουρα.
    Γιαυτο πιστεύω ότι το πρόβλημα μου έχει να κάνει με τις φυτικές ίνες, αφού τις φυτικές ίνες τις βρίσκουμε στους υδατάνθρακες.
    Εγώ στοχεύω περίπου στα 50γρ φυτικών ινών από 400 γρ υδατάνθρακων που περιέχει η διατροφή μου.
    Αν αυτό το ποσοστό είναι λίγο η πολύ δεν το γνωρίζω
    Τα φρούτα δεν ειναι όλα πλούσια σε φυτικές ίνες και ενδεχομένως να μη φτάνουν. Το αχλάδι εχει αρκετη ίνα πχ.

    Εγω προσωπικά σε ολα μου τα γεύματα με κρεατικό και υδατανθρακα έχω κάποιου είδος λαχανικό, πάντα. Επίσης να πίνεις αρκετό νερό και θα φτιάξει σιγά σιγά.

    Αν τυχόν κάποιες μέρες δε τρως λαχανικα ή τρως υπερβολικα λίγα συμπλήρωνε με φυτικές ίνες απο Psyllium ή εχω ακούσει και για Inulin που ομως δεν το εχω δοκιμάσει. Πάντα με αυτες τις φυτικες ινες πινουμε πολύ νερο, διαφορετικά αφυδατώνεται το στομάχι γιατι τραβάνε τα υγρά και δεν εχεις καλα αποτελέσματα.

    Με το ρύζι δοκίμασε σπανάκι που του παει πολύ ειτε μαζι σαν σπανακορυζο είτε βράσε ξεχωριστά το σπανάκι και φάτα ξεχωριστά για να μη σου κάνει σαν σουπα το ρύζι.

  6. #6
    New Member kostgeor's Avatar
    Join Date
    24-03-13
    Location
    Stuttgart
    Posts
    15

    Default

    Αυτο είναι ένα άλλο λαθος που κάνω δεν τρώω σε κάθε γεύμα λαχανικά. Αλλά αυτο με το σπανάκορυζο αρκετά καλό.
    Η μικρά καρότα που είναι και αυτά πλούσια σε φυτικες ινες.
    Θα αλλάξω 2-3 πράγματα και θα δω πως θα πάει.

  7. #7
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Το ότι ανέβασες υδατάνθρακα σε φούσκωσε και μάλιστα από τροφές που έχουν αρκετές φυτικές ίνες. Αν έκανες απότομη αύξηση τότε λογικό το σώμα να αντιδράσει.
    Δεν είναι υποχρεωτικό σε κάθε γεύμα να τρως σαλάτα. 1-2 τη μέρα είναι καλά. Επίσης μην τρως πολλά είδη λαχανικών, μείνε σε 1-2 για να συνηθίσει το στομάχι και το έντερο για ένα διάστημα και πάντα να τα μαγειρεύεις καλά.
    Last edited by Kardoula; 12-10-18 at 19:59.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Φυτικές ίνες
    By Soulfly in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 1
    Last Post: 16-02-13, 14:38
  2. Φυτικές Ινες
    By Pal in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 1
    Last Post: 30-01-08, 23:52
  3. Φυτικές ινες
    By mrkaza in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 0
    Last Post: 19-11-04, 16:43

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •