Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 5 of 5
  1. #1

    Default Το Upper body μου

    Μπήκα από την προηγούμενη βδομάδα σε πρόγραμμα μετά το full body που έκανα για να έρθω στα ίσια μου.

    Θα είναι πρόγραμμά 2 μηνών(πάω gym 3 max 4 φορές την εβδομάδα) και όποτε είμαι έτοιμος θα βάζω και άλλα κιλά. Τα κιλά τα βάζω με την λογική να βγαίνει σωστά η άσκηση αλλά να καίγομαι στο τέλος.
    Πέρα από τους δύο μήνες αλλάζω όλες τις ασκήσεις για άλλους 4 μήνες, 2χ2 δηλαδή.


    Mvjk7_N7.jpg


    Με προβληματίζει το εξής όμως.
    Την ώρα που κοπανιέμαι και έως να κοιμηθώ νιώθω το πρήξιμο και τον πόνο αλλά την επόμενη μέρα είμαι οκ. Δεν γίνεται να αναρρώνω τόσο γρήγορα εκτός και αν λόγο της δουλειάς που κάνω επιδή είμαστε όλο στο κουβάλημα είναι οι μυς όλο σε εργασία και δεν τους νιώθω. Δεν ξέρω.

    Περιμένω τις διορθώσεις και τα σχόλια σας

  2. #2
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Άμα κάνεις σε όλες τις ασκήσεις 4 χ 8 σετ λογικό να μην νιώθεις τίποτα..
    Μονότονο πρόγραμμα, οι μυς αν είχαν στόμα θα σου έλεγαν "βαριέεεεεμαιιιιι!!!!!!!!!!!!!!!!"
    Εμπλούτισέ το, ανέβασε επαναλήψεις, βάλε τεχνικές, τόσες υπάρχουν γραμμένες στα άρθρα! Δώσε κάτι διαφορετικό στους μυς.

  3. #3

    Default

    Δηλαδή να αλλάζω συνέχεια ασκήσεις ή να κάνω πχ 1χ10 50 κιλά / 1χ8 60 κιλά / 1 χ 6 65 κιλά κλπ;; ή και τα δύο μαζί;

  4. #4
    Junior Bodybuilder GIORGOS1987's Avatar
    Join Date
    23-06-18
    Posts
    198

    Default

    Κατά τη γνώμη μου μια καλή εναλλακτική λύση, την οποία τη δούλεψα και μου απέδωσε, είναι να αλλάζεις τις επαναλήψεις από άσκηση σε άσκηση, π.χ. στις πιέσεις ώμων με αλτήρες αν κάνεις 8 επαναλήψεις, στην επόμενη άσκηση, στις πλάγιες εκτάσεις κάνε 12 επαναλήψεις, και στην επόμενη προπόνησή σου άλλαξε πάλι τις επαναλήψεις. Επίσης μπορείς να βάλεις και drop set σε κάποιες ασκήσεις (θεωρώ μια από τις καλύτερες τεχνικές για κάψιμο!!!)
    Το στερεότυπο όλες οι ασκήσεις για όλο το σώμα ίδια σετ και ίδιες επαναλήψεις βάζουν το σώμα σου σε "ρουτίνα" με αποτέλεσμα να μην ανταποκρίνεται όπως θα μπορούσε για να έρθει το μέγιστο δυνατό αποτέλεσμα..

  5. #5
    Pumping Iron dogkanos's Avatar
    Join Date
    09-05-17
    Location
    Greece
    Posts
    336

    Default

    για το κατω σωμα τι ασκησιολογιο εχεις?


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Διάρθρωση προγράμματος half upper body
    By Quarter in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 3
    Last Post: 30-10-17, 20:40
  2. Προσπαθεια για Upper-Lower
    By iLikeBB in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 14
    Last Post: 22-06-17, 18:51
  3. Upper/Lower για την κοπελα μου;
    By lazaross in forum Βάρη & Αερόβια Άσκηση Για Γυναίκες
    Replies: 6
    Last Post: 25-08-11, 19:00
  4. Upper-Lower body split
    By nickon in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 0
    Last Post: 15-04-06, 01:33

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •