Καλώς Ορίσατε Στο Bodybuilders.gr - Κάντε Εγγραφή Και Ελάτε Στην Παρέα Μας! Register

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 31 to 43 of 43

Καλημερα Κωνσταντινα.
    Με το καλο ευχομαι η αναρρωση και η επανενταξη σου!!!
    ....η στροφες αυτες ειναι σχεδον το ιδανικο για ρολαρισμα στο δρομο,αλλα και στο στατικο εχει εφαρμογη,δεν γυρνας ουτε γρηγορα ουτε πολυ αργα τα πεταλια.
    Στην προκειμενη περιπτωση ειναι καλο cadence και για σενα που κανεις αποκατασταση.
    Αν θες τη γνωμη μου,το ποδηλατο ειναι το πιο ασφαλες μεσο για οσους εχουν χονδροπαθεια σε αντιθεση με το τρεξιμο .

Ειδικα το τρεξιμο στο δρομο η ακομη χειροτερα στο τελειως ακαμπτο τεραιν ενος πεζοδρομειου θα σου κανει ζημια αυτο δεν στο λεω μονο εκ πειρας αλλα ειναι και η γνωμη του αθλητιατρου μου.
    Σε στιβο,χωμα,βουνο κανενα προβλημα,αν και στο βουνο χρειαζεται προσοχη στις πετρες και λοιπες ανωμαλιες

......εγω το τρεξιμο το ξεχασα το 2009 οταν εκανα τον πρωτο και τελευταιο Μαραθωνιο μου( τωρα θα μου πεις τι με επιασε να κανω Μαραθωνιο 100 κιλα ανθρωπος με αρσιβαριστικο παρελθον και ασχετος απο τρεξιμο ειναι θεμα που μονο ψυχολογος μπορει να δωσει απαντηση)
    ,ειχαν προηγηθει τις προηγουμενες χρονιες τα 5 και 10 χιλιομετρα.........κοντεψα να καταστρεψω τα γονατα μου και ο γιατρος μου ειπε ξεκαθαρα......η σταματας να τρεχει η μπαινεις χειρουργειο σε λιγο καιρο......το βαρη δεν μου τα απαγορευσε ποτε αντιθετα μου ειπε να συνεχιζω οσο μπορω.....ειδικα τα σκουωτ οχι μισα ουτε ενα τεταρτο,η powerlifterαδικα η βαθια να κανει το γονατο ολη τη κινηση.
    Last edited by Mikelangelo; 29-11-18 at 12:26.

New Member Dimitris_K's Avatar

Kαι γω δεν καταλαβαινω πως βγαινουν αυτα τα νουμερα 75-80rpm... Ειναι πολυ χαμηλο το νουμερο. Τετοιο cadence εχουμε σε ανηφορα με κλιση στον δρομο.

Συνηθως το προτεινομενο ειναι 90-95rpm.

Konstantina, σε στροφες 50-60, οι ποδηλατες κανουμε προπονηση δυναμης. Ολο το βαρος πεφτει στον τετρακεφαλο κ στο γονατο. Οσο αυξανονται οι περιστροφες τοσο το βαρος μεταφερεται στο καρδιοαναπνευστικο (πχ διαλειμματικη προπονηση σε 110-120rpm).

Την ενταση της προπονησης στο ποδηλατο πως την προσδιοριζεις; Εχεις παλμογραφο, βατομετρο;

Χοντρικα το ειπα Δημητρη για ρολαρισμα στο δρομο οπως εγραψα η σε ενα στατικο,εσυ μιλας για κουρσα και εχεις απολυτο δικιο οτι ειναι στο 90-95

..
    Last edited by Mikelangelo; 29-11-18 at 23:40.

Quote Originally Posted by Mikelangelo View Post
    Καλημερα Κωνσταντινα.
    Με το καλο ευχομαι η αναρρωση και η επανενταξη σου!!!
    ....η στροφες αυτες ειναι σχεδον το ιδανικο για ρολαρισμα στο δρομο,αλλα και στο στατικο εχει εφαρμογη,δεν γυρνας ουτε γρηγορα ουτε πολυ αργα τα πεταλια.
    Στην προκειμενη περιπτωση ειναι καλο cadence και για σενα που κανεις αποκατασταση.
    Αν θες τη γνωμη μου,το ποδηλατο ειναι το πιο ασφαλες μεσο για οσους εχουν χονδροπαθεια σε αντιθεση με το τρεξιμο .

Ειδικα το τρεξιμο στο δρομο η ακομη χειροτερα στο τελειως ακαμπτο τεραιν ενος πεζοδρομειου θα σου κανει ζημια αυτο δεν στο λεω μονο εκ πειρας αλλα ειναι και η γνωμη του αθλητιατρου μου.
    Σε στιβο,χωμα,βουνο κανενα προβλημα,αν και στο βουνο χρειαζεται προσοχη στις πετρες και λοιπες ανωμαλιες

......εγω το τρεξιμο το ξεχασα το 2009 οταν εκανα τον πρωτο και τελευταιο Μαραθωνιο μου( τωρα θα μου πεις τι με επιασε να κανω Μαραθωνιο 100 κιλα ανθρωπος με αρσιβαριστικο παρελθον και ασχετος απο τρεξιμο ειναι θεμα που μονο ψυχολογος μπορει να δωσει απαντηση)
    ,ειχαν προηγηθει τις προηγουμενες χρονιες τα 5 και 10 χιλιομετρα.........κοντεψα να καταστρεψω τα γονατα μου και ο γιατρος μου ειπε ξεκαθαρα......η σταματας να τρεχει η μπαινεις χειρουργειο σε λιγο καιρο......το βαρη δεν μου τα απαγορευσε ποτε αντιθετα μου ειπε να συνεχιζω οσο μπορω.....ειδικα τα σκουωτ οχι μισα ουτε ενα τεταρτο,η powerlifterαδικα η βαθια να κανει το γονατο ολη τη κινηση.
    Να πω την αλήθεια, όταν αποφάσισα να χειρουργήσω τον χιαστό-μηνίσκο, ήταν και το τρέξιμο στο μυαλό μου.

Ελπίζω πως μετα την αποκατάσταση θα είμαι σε θεση να κάνω μερικά σπριντ και φυσικά ποδήλατο για αερόβιο...

Θα δείξει πως θα πάει.

Εσυ εκοψες το τρέξιμο καθαρά λόγω χονδροπάθειας?

Quote Originally Posted by Dimitris_K View Post
    Kαι γω δεν καταλαβαινω πως βγαινουν αυτα τα νουμερα 75-80rpm... Ειναι πολυ χαμηλο το νουμερο. Τετοιο cadence εχουμε σε ανηφορα με κλιση στον δρομο.

Συνηθως το προτεινομενο ειναι 90-95rpm.

Konstantina, σε στροφες 50-60, οι ποδηλατες κανουμε προπονηση δυναμης. Ολο το βαρος πεφτει στον τετρακεφαλο κ στο γονατο. Οσο αυξανονται οι περιστροφες τοσο το βαρος μεταφερεται στο καρδιοαναπνευστικο (πχ διαλειμματικη προπονηση σε 110-120rpm).

Την ενταση της προπονησης στο ποδηλατο πως την προσδιοριζεις; Εχεις παλμογραφο, βατομετρο;
    Δεν θα έλεγα ότι πρόκειται για προπόνηση Δημήτρη. Οπως εχω ξαναγραψει και πιο πάνω, ανεβαίνω στο ποδήλατο και κανω πεταλιές για να συνηθίζει το γόνατο στην κίνηση. Τίποτα παραπάνω.

Μέρα 48 (χθες)

Πάλι με άδεια πρέσσα, ( 20kg) έκανα 8x12. Το περισσότερο βάρος το έβαζε το χειρουργημένο πόδι, αλλά επειδή έτρεμε και δεν ειχε καθόλου σταθερότητα, ακουμπούσα και το άλλο πόδι στη πρεσσα για στήριξη.

Εκανα επίσης 5x20 deficit calf raises με τα 2 πόδια μαζι.

Μέρα 49

8x10 single leg press (20kg) με το χειρουργημένο.
    Εμφανής βελτίωση σε δυναμη και σταθερότητα, πλεον ήταν μόνο του πάνω στη πρεσσα. Υπάρχουν βέβαια ενοχλήσεις από την επιγονατιδα, που κανει παρεκτόπιση, αλλά αυτο θα φτιαξει μόλις μεγαλώσει λίγο ο τετρακέφαλος.

Quote Originally Posted by Konstantina91 View Post
    Να πω την αλήθεια, όταν αποφάσισα να χειρουργήσω τον χιαστό-μηνίσκο, ήταν και το τρέξιμο στο μυαλό μου.

Ελπίζω πως μετα την αποκατάσταση θα είμαι σε θεση να κάνω μερικά σπριντ και φυσικά ποδήλατο για αερόβιο...

Θα δείξει πως θα πάει.

Εσυ εκοψες το τρέξιμο καθαρά λόγω χονδροπάθειας?
    Για να ειμαι ειλικρινης το τρεξιμο αντοχης ποτε δε μου αρεσε,τα λιγα δυναμικα σπριντ η ανηφορικα που τα εκανα μου αρεσαν αλλα ηταν μεσα στο πλαισιο της προπονησης στην αρση βαρων.
    Το τρεξιμο αντοχης φυσικα το εκοψα καθαρα λογω χονδροπαθειας και δε μου λειπει και καθολου .......αλλα και οτιδηποτε εχει να κανει με τρανταγματα και κραδασμους,οπως το μπασκετ για παραδειγμα

.......και για να ειμαι πιο ακριβης Κωνσταντινα,ετσι ωστε να μην φαινεται οτι γενικευω με το τρεξιμο η οτιδηποτε εχει κραδασμους.
    Καθε ανθρωπος ειναι ιδιαιτερος, οπως ξερεις,εχει διαφορετικο τροπο που αναρρωνει κ.λ.π
    Παιζει ρολο το αθλητικο παρελθον του ,οι επιβαρυνσεις που εχει δεχτει και φυσικα η ηλικια,εγω ειχα μια εξαρση στις χονδροπαθειες στα 40 μου,τοτε βεβαια πανω κατω βγαινουν στην επιφανεια ολα τα ¨λαθη¨ του παρελθοντος,τωρα ειμαι 50 και ευτυχως δεν εχω υποτροπιασει παρολο το ζορι που τραβανε τα γονατα μου.

Εσυ που εισαι πολυ μικροτερη,φυσικα και θα επανακαμψεις πολυ ταχυτερα και καλυτερα και τρεξιμο θα μπορεις να κανεις στο μελλον,αλλωστε υπαρχουν πολλοι δρομεις που εχουν περασει αυτα που περνας εσυ τωρα.

Θα σου πω ομως μια συμβουλη που μου την ειχε πει ενα δρομεας.
    Το τρεξιμο στο διαδρομο ενος γυμναστηριου μπορει απο αποψη κραδασμων να ειναι καλυτερο απο το τρεξιμο στην ασφαλτο ομως.....
    Το τρεξιμο σε μια ταινια που γυρναει δεν ειναι και η καλυτερη προσομοιωση ενος κανονικου τρεξιματος και αυτο γιατι μαρκοπροθεσμα δημιουργει ανισορροπιες.
    Οταν τρεχεις κανονικα,δουλευει σωστα και ο τετρακεφαλος και ο γλουτιαιος και ο δικεφαλος,πατας και ¨σπρωχνεις ¨ προς τα πισω το δρομο,αν μου επιτρεπεται η εκφραση.
    Στο διαδρομο ο δρομος φευγει μονος του προς τα πισω δεν τον ¨σπρωχνει ¨ ο δικεφαλος το ποδι γενικοτερα,γινεται με λιγα λογια η μιση σχεδον κινηση.
    Το ιδιο ισχυει και με ποδηλατο,που πολλοι που κανουν σπινινγκ η στατικο οταν βγουν στο δρομο η στο βουνο με κανονικο ποδηλατο,βλεπουν τις μεγαλες διαφορες που υπαρχουν.
    Last edited by Mikelangelo; 01-12-18 at 18:40.

Quote Originally Posted by Mikelangelo View Post
    .......και για να ειμαι πιο ακριβης Κωνσταντινα,ετσι ωστε να μην φαινεται οτι γενικευω με το τρεξιμο η οτιδηποτε εχει κραδασμους.
    Καθε ανθρωπος ειναι ιδιαιτερος, οπως ξερεις,εχει διαφορετικο τροπο που αναρρωνει κ.λ.π
    Παιζει ρολο το αθλητικο παρελθον του ,οι επιβαρυνσεις που εχει δεχτει και φυσικα η ηλικια,εγω ειχα μια εξαρση στις χονδροπαθειες στα 40 μου,τοτε βεβαια πανω κατω βγαινουν στην επιφανεια ολα τα ¨λαθη¨ του παρελθοντος,τωρα ειμαι 50 και ευτυχως δεν εχω υποτροπιασει παρολο το ζορι που τραβανε τα γονατα μου.

Εσυ που εισαι πολυ μικροτερη,φυσικα και θα επανακαμψεις πολυ ταχυτερα και καλυτερα και τρεξιμο θα μπορεις να κανεις στο μελλον,αλλωστε υπαρχουν πολλοι δρομεις που εχουν περασει αυτα που περνας εσυ τωρα.

Θα σου πω ομως μια συμβουλη που μου την ειχε πει ενα δρομεας.
    Το τρεξιμο στο διαδρομο ενος γυμναστηριου μπορει απο αποψη κραδασμων να ειναι καλυτερο απο το τρεξιμο στην ασφαλτο ομως.....
    Το τρεξιμο σε μια ταινια που γυρναει δεν ειναι και η καλυτερη προσομοιωση ενος κανονικου τρεξιματος και αυτο γιατι μαρκοπροθεσμα δημιουργει ανισορροπιες.
    Οταν τρεχεις κανονικα,δουλευει σωστα και ο τετρακεφαλος και ο γλουτιαιος και ο δικεφαλος,πατας και ¨σπρωχνεις ¨ προς τα πισω το δρομο,αν μου επιτρεπεται η εκφραση.
    Στο διαδρομο ο δρομος φευγει μονος του προς τα πισω δεν τον ¨σπρωχνει ¨ ο δικεφαλος το ποδι γενικοτερα,γινεται με λιγα λογια η μιση σχεδον κινηση.
    Το ιδιο ισχυει και με ποδηλατο,που πολλοι που κανουν σπινινγκ η στατικο οταν βγουν στο δρομο η στο βουνο με κανονικο ποδηλατο,βλεπουν τις μεγαλες διαφορες που υπαρχουν.
    Δεν γενικεύσαμε τίποτα, προσωπικές εμπειρίες ανταλλάζουμε!

Θα το δω πως θα εξελιχθεί και ποια θα είναι και η άποψη του γιατρού μου και ανάλογα θα βγαλω και το πρόγραμμα μου μετα, στη χειρότερη περίπτωση να βολευτώ με γρήγορο περπάτημα.

Και αυτό που λες για τον διαδρομο πολύ σημαντικό αλλά αν εχεις γεμάτο πρόγραμμα, δύσκολο να πας γυμναστήριο για βαρη και μετα στο πάρκο για να τρεξεις σε χώμα...

Advanced Bodybuilder dimitris_powerlifter's Avatar

Μπραβο ρε Κωσταντινα μερα με την μερα και πιο δυνατη!!

Τωρα μπορει να λεω και χαζα αλλα μηπως και το κολυμπι θα ηταν καλη ιδεα για το ποδι?

Τουλαχιστον θα περπατας κανονικα φανταζομαι ε?

Quote Originally Posted by dimitris_powerlifter View Post
    Μπραβο ρε Κωσταντινα μερα με την μερα και πιο δυνατη!!

Τωρα μπορει να λεω και χαζα αλλα μηπως και το κολυμπι θα ηταν καλη ιδεα για το ποδι?

Τουλαχιστον θα περπατας κανονικα φανταζομαι ε?
    Μια χαρά είναι το κολύμπι, για τώρα προτείνεται να περπατάω σε πισίνα ρηχή. Σε 3-4 εβδομάδες θα μου επιτραπεί να κολυμπάω , ελεύθερο και ύπτιο αλλά όχι πρόσθιο.

Τώρα περπατάω σχεδον κανονικά. Εχω αφησει πια εντελώς τις πατερίτσες. Το περισσοτερο που εχει περπατησει το πόδι χωρίς να κουραστει ειναι 500m

Α και επίσης το περπαταω λίγο πιο άκαμπτο από το κανονικό, θα το φτιαξω και αυτο....

Μέρα 52

Πρέσσα και με τα 2 πόδια για προθέρμανση στα 20kg
    Single leg Press 1x10 *20 kg, 4x10*25kg , 3x15* 25kg

Romanian DL 4x10 * 20kg (lol)

Deficit calf raises 4x20

Μέρα 53

Επιασα τα 30kg, single leg press για 10+ επαναλήψεις.
    Και τώρα τέλος,μένω εδώ μέχρι να δω τον γιατρό μου, αφού κλείσω τους 2 μηνες.

Λεω να κανω ενα αργό build up στο bw squat, οπότε θα αρχίσω από box squat αρχικά.

Αυτα :)

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)