Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 31 to 60 of 112
  1. #31
    Senior Bodybuilder Mikelangelo's Avatar
    Join Date
    01-05-18
    Location
    ΒΥΡΩΝΑΣ
    Posts
    2,746

    Default

    Καλημερα Κωνσταντινα.
    Με το καλο ευχομαι η αναρρωση και η επανενταξη σου!!!
    ....η στροφες αυτες ειναι σχεδον το ιδανικο για ρολαρισμα στο δρομο,αλλα και στο στατικο εχει εφαρμογη,δεν γυρνας ουτε γρηγορα ουτε πολυ αργα τα πεταλια.
    Στην προκειμενη περιπτωση ειναι καλο cadence και για σενα που κανεις αποκατασταση.
    Αν θες τη γνωμη μου,το ποδηλατο ειναι το πιο ασφαλες μεσο για οσους εχουν χονδροπαθεια σε αντιθεση με το τρεξιμο .

    Ειδικα το τρεξιμο στο δρομο η ακομη χειροτερα στο τελειως ακαμπτο τεραιν ενος πεζοδρομειου θα σου κανει ζημια αυτο δεν στο λεω μονο εκ πειρας αλλα ειναι και η γνωμη του αθλητιατρου μου.
    Σε στιβο,χωμα,βουνο κανενα προβλημα,αν και στο βουνο χρειαζεται προσοχη στις πετρες και λοιπες ανωμαλιες

    ......εγω το τρεξιμο το ξεχασα το 2009 οταν εκανα τον πρωτο και τελευταιο Μαραθωνιο μου( τωρα θα μου πεις τι με επιασε να κανω Μαραθωνιο 100 κιλα ανθρωπος με αρσιβαριστικο παρελθον και ασχετος απο τρεξιμο ειναι θεμα που μονο ψυχολογος μπορει να δωσει απαντηση)
    ,ειχαν προηγηθει τις προηγουμενες χρονιες τα 5 και 10 χιλιομετρα.........κοντεψα να καταστρεψω τα γονατα μου και ο γιατρος μου ειπε ξεκαθαρα......η σταματας να τρεχει η μπαινεις χειρουργειο σε λιγο καιρο......το βαρη δεν μου τα απαγορευσε ποτε αντιθετα μου ειπε να συνεχιζω οσο μπορω.....ειδικα τα σκουωτ οχι μισα ουτε ενα τεταρτο,η powerlifterαδικα η βαθια να κανει το γονατο ολη τη κινηση.
    Last edited by Mikelangelo; 29-11-18 at 12:26.

  2. #32
    New Member Dimitris_K's Avatar
    Join Date
    17-09-13
    Location
    Σέρρες
    Posts
    76

    Default

    Kαι γω δεν καταλαβαινω πως βγαινουν αυτα τα νουμερα 75-80rpm... Ειναι πολυ χαμηλο το νουμερο. Τετοιο cadence εχουμε σε ανηφορα με κλιση στον δρομο.

    Συνηθως το προτεινομενο ειναι 90-95rpm.

    Konstantina, σε στροφες 50-60, οι ποδηλατες κανουμε προπονηση δυναμης. Ολο το βαρος πεφτει στον τετρακεφαλο κ στο γονατο. Οσο αυξανονται οι περιστροφες τοσο το βαρος μεταφερεται στο καρδιοαναπνευστικο (πχ διαλειμματικη προπονηση σε 110-120rpm).

    Την ενταση της προπονησης στο ποδηλατο πως την προσδιοριζεις; Εχεις παλμογραφο, βατομετρο;

  3. #33
    Senior Bodybuilder Mikelangelo's Avatar
    Join Date
    01-05-18
    Location
    ΒΥΡΩΝΑΣ
    Posts
    2,746

    Default

    Χοντρικα το ειπα Δημητρη για ρολαρισμα στο δρομο οπως εγραψα η σε ενα στατικο,εσυ μιλας για κουρσα και εχεις απολυτο δικιο οτι ειναι στο 90-95

    ..
    Last edited by Mikelangelo; 29-11-18 at 23:40.

  4. #34
    Senior Bodybuilder Konstantina91's Avatar
    Join Date
    23-01-14
    Posts
    1,877

    Default

    Quote Originally Posted by Mikelangelo View Post
    Καλημερα Κωνσταντινα.
    Με το καλο ευχομαι η αναρρωση και η επανενταξη σου!!!
    ....η στροφες αυτες ειναι σχεδον το ιδανικο για ρολαρισμα στο δρομο,αλλα και στο στατικο εχει εφαρμογη,δεν γυρνας ουτε γρηγορα ουτε πολυ αργα τα πεταλια.
    Στην προκειμενη περιπτωση ειναι καλο cadence και για σενα που κανεις αποκατασταση.
    Αν θες τη γνωμη μου,το ποδηλατο ειναι το πιο ασφαλες μεσο για οσους εχουν χονδροπαθεια σε αντιθεση με το τρεξιμο .

    Ειδικα το τρεξιμο στο δρομο η ακομη χειροτερα στο τελειως ακαμπτο τεραιν ενος πεζοδρομειου θα σου κανει ζημια αυτο δεν στο λεω μονο εκ πειρας αλλα ειναι και η γνωμη του αθλητιατρου μου.
    Σε στιβο,χωμα,βουνο κανενα προβλημα,αν και στο βουνο χρειαζεται προσοχη στις πετρες και λοιπες ανωμαλιες

    ......εγω το τρεξιμο το ξεχασα το 2009 οταν εκανα τον πρωτο και τελευταιο Μαραθωνιο μου( τωρα θα μου πεις τι με επιασε να κανω Μαραθωνιο 100 κιλα ανθρωπος με αρσιβαριστικο παρελθον και ασχετος απο τρεξιμο ειναι θεμα που μονο ψυχολογος μπορει να δωσει απαντηση)
    ,ειχαν προηγηθει τις προηγουμενες χρονιες τα 5 και 10 χιλιομετρα.........κοντεψα να καταστρεψω τα γονατα μου και ο γιατρος μου ειπε ξεκαθαρα......η σταματας να τρεχει η μπαινεις χειρουργειο σε λιγο καιρο......το βαρη δεν μου τα απαγορευσε ποτε αντιθετα μου ειπε να συνεχιζω οσο μπορω.....ειδικα τα σκουωτ οχι μισα ουτε ενα τεταρτο,η powerlifterαδικα η βαθια να κανει το γονατο ολη τη κινηση.
    Να πω την αλήθεια, όταν αποφάσισα να χειρουργήσω τον χιαστό-μηνίσκο, ήταν και το τρέξιμο στο μυαλό μου.

    Ελπίζω πως μετα την αποκατάσταση θα είμαι σε θεση να κάνω μερικά σπριντ και φυσικά ποδήλατο για αερόβιο...

    Θα δείξει πως θα πάει.

    Εσυ εκοψες το τρέξιμο καθαρά λόγω χονδροπάθειας?

  5. #35
    Senior Bodybuilder Konstantina91's Avatar
    Join Date
    23-01-14
    Posts
    1,877

    Default

    Quote Originally Posted by Dimitris_K View Post
    Kαι γω δεν καταλαβαινω πως βγαινουν αυτα τα νουμερα 75-80rpm... Ειναι πολυ χαμηλο το νουμερο. Τετοιο cadence εχουμε σε ανηφορα με κλιση στον δρομο.

    Συνηθως το προτεινομενο ειναι 90-95rpm.

    Konstantina, σε στροφες 50-60, οι ποδηλατες κανουμε προπονηση δυναμης. Ολο το βαρος πεφτει στον τετρακεφαλο κ στο γονατο. Οσο αυξανονται οι περιστροφες τοσο το βαρος μεταφερεται στο καρδιοαναπνευστικο (πχ διαλειμματικη προπονηση σε 110-120rpm).

    Την ενταση της προπονησης στο ποδηλατο πως την προσδιοριζεις; Εχεις παλμογραφο, βατομετρο;
    Δεν θα έλεγα ότι πρόκειται για προπόνηση Δημήτρη. Οπως εχω ξαναγραψει και πιο πάνω, ανεβαίνω στο ποδήλατο και κανω πεταλιές για να συνηθίζει το γόνατο στην κίνηση. Τίποτα παραπάνω.

  6. #36
    Senior Bodybuilder Konstantina91's Avatar
    Join Date
    23-01-14
    Posts
    1,877

    Default

    Μέρα 48 (χθες)

    Πάλι με άδεια πρέσσα, ( 20kg) έκανα 8x12. Το περισσότερο βάρος το έβαζε το χειρουργημένο πόδι, αλλά επειδή έτρεμε και δεν ειχε καθόλου σταθερότητα, ακουμπούσα και το άλλο πόδι στη πρεσσα για στήριξη.

    Εκανα επίσης 5x20 deficit calf raises με τα 2 πόδια μαζι.


    Μέρα 49

    8x10 single leg press (20kg) με το χειρουργημένο.
    Εμφανής βελτίωση σε δυναμη και σταθερότητα, πλεον ήταν μόνο του πάνω στη πρεσσα. Υπάρχουν βέβαια ενοχλήσεις από την επιγονατιδα, που κανει παρεκτόπιση, αλλά αυτο θα φτιαξει μόλις μεγαλώσει λίγο ο τετρακέφαλος.

  7. #37
    Senior Bodybuilder Mikelangelo's Avatar
    Join Date
    01-05-18
    Location
    ΒΥΡΩΝΑΣ
    Posts
    2,746

    Default

    Quote Originally Posted by Konstantina91 View Post
    Να πω την αλήθεια, όταν αποφάσισα να χειρουργήσω τον χιαστό-μηνίσκο, ήταν και το τρέξιμο στο μυαλό μου.

    Ελπίζω πως μετα την αποκατάσταση θα είμαι σε θεση να κάνω μερικά σπριντ και φυσικά ποδήλατο για αερόβιο...

    Θα δείξει πως θα πάει.

    Εσυ εκοψες το τρέξιμο καθαρά λόγω χονδροπάθειας?
    Για να ειμαι ειλικρινης το τρεξιμο αντοχης ποτε δε μου αρεσε,τα λιγα δυναμικα σπριντ η ανηφορικα που τα εκανα μου αρεσαν αλλα ηταν μεσα στο πλαισιο της προπονησης στην αρση βαρων.
    Το τρεξιμο αντοχης φυσικα το εκοψα καθαρα λογω χονδροπαθειας και δε μου λειπει και καθολου .......αλλα και οτιδηποτε εχει να κανει με τρανταγματα και κραδασμους,οπως το μπασκετ για παραδειγμα

  8. #38
    Senior Bodybuilder Mikelangelo's Avatar
    Join Date
    01-05-18
    Location
    ΒΥΡΩΝΑΣ
    Posts
    2,746

    Default

    .......και για να ειμαι πιο ακριβης Κωνσταντινα,ετσι ωστε να μην φαινεται οτι γενικευω με το τρεξιμο η οτιδηποτε εχει κραδασμους.
    Καθε ανθρωπος ειναι ιδιαιτερος, οπως ξερεις,εχει διαφορετικο τροπο που αναρρωνει κ.λ.π
    Παιζει ρολο το αθλητικο παρελθον του ,οι επιβαρυνσεις που εχει δεχτει και φυσικα η ηλικια,εγω ειχα μια εξαρση στις χονδροπαθειες στα 40 μου,τοτε βεβαια πανω κατω βγαινουν στην επιφανεια ολα τα ¨λαθη¨ του παρελθοντος,τωρα ειμαι 50 και ευτυχως δεν εχω υποτροπιασει παρολο το ζορι που τραβανε τα γονατα μου.

    Εσυ που εισαι πολυ μικροτερη,φυσικα και θα επανακαμψεις πολυ ταχυτερα και καλυτερα και τρεξιμο θα μπορεις να κανεις στο μελλον,αλλωστε υπαρχουν πολλοι δρομεις που εχουν περασει αυτα που περνας εσυ τωρα.

    Θα σου πω ομως μια συμβουλη που μου την ειχε πει ενα δρομεας.
    Το τρεξιμο στο διαδρομο ενος γυμναστηριου μπορει απο αποψη κραδασμων να ειναι καλυτερο απο το τρεξιμο στην ασφαλτο ομως.....
    Το τρεξιμο σε μια ταινια που γυρναει δεν ειναι και η καλυτερη προσομοιωση ενος κανονικου τρεξιματος και αυτο γιατι μαρκοπροθεσμα δημιουργει ανισορροπιες.
    Οταν τρεχεις κανονικα,δουλευει σωστα και ο τετρακεφαλος και ο γλουτιαιος και ο δικεφαλος,πατας και ¨σπρωχνεις ¨ προς τα πισω το δρομο,αν μου επιτρεπεται η εκφραση.
    Στο διαδρομο ο δρομος φευγει μονος του προς τα πισω δεν τον ¨σπρωχνει ¨ ο δικεφαλος το ποδι γενικοτερα,γινεται με λιγα λογια η μιση σχεδον κινηση.
    Το ιδιο ισχυει και με ποδηλατο,που πολλοι που κανουν σπινινγκ η στατικο οταν βγουν στο δρομο η στο βουνο με κανονικο ποδηλατο,βλεπουν τις μεγαλες διαφορες που υπαρχουν.
    Last edited by Mikelangelo; 01-12-18 at 18:40.

  9. #39
    Senior Bodybuilder Konstantina91's Avatar
    Join Date
    23-01-14
    Posts
    1,877

    Default

    Quote Originally Posted by Mikelangelo View Post
    .......και για να ειμαι πιο ακριβης Κωνσταντινα,ετσι ωστε να μην φαινεται οτι γενικευω με το τρεξιμο η οτιδηποτε εχει κραδασμους.
    Καθε ανθρωπος ειναι ιδιαιτερος, οπως ξερεις,εχει διαφορετικο τροπο που αναρρωνει κ.λ.π
    Παιζει ρολο το αθλητικο παρελθον του ,οι επιβαρυνσεις που εχει δεχτει και φυσικα η ηλικια,εγω ειχα μια εξαρση στις χονδροπαθειες στα 40 μου,τοτε βεβαια πανω κατω βγαινουν στην επιφανεια ολα τα ¨λαθη¨ του παρελθοντος,τωρα ειμαι 50 και ευτυχως δεν εχω υποτροπιασει παρολο το ζορι που τραβανε τα γονατα μου.

    Εσυ που εισαι πολυ μικροτερη,φυσικα και θα επανακαμψεις πολυ ταχυτερα και καλυτερα και τρεξιμο θα μπορεις να κανεις στο μελλον,αλλωστε υπαρχουν πολλοι δρομεις που εχουν περασει αυτα που περνας εσυ τωρα.

    Θα σου πω ομως μια συμβουλη που μου την ειχε πει ενα δρομεας.
    Το τρεξιμο στο διαδρομο ενος γυμναστηριου μπορει απο αποψη κραδασμων να ειναι καλυτερο απο το τρεξιμο στην ασφαλτο ομως.....
    Το τρεξιμο σε μια ταινια που γυρναει δεν ειναι και η καλυτερη προσομοιωση ενος κανονικου τρεξιματος και αυτο γιατι μαρκοπροθεσμα δημιουργει ανισορροπιες.
    Οταν τρεχεις κανονικα,δουλευει σωστα και ο τετρακεφαλος και ο γλουτιαιος και ο δικεφαλος,πατας και ¨σπρωχνεις ¨ προς τα πισω το δρομο,αν μου επιτρεπεται η εκφραση.
    Στο διαδρομο ο δρομος φευγει μονος του προς τα πισω δεν τον ¨σπρωχνει ¨ ο δικεφαλος το ποδι γενικοτερα,γινεται με λιγα λογια η μιση σχεδον κινηση.
    Το ιδιο ισχυει και με ποδηλατο,που πολλοι που κανουν σπινινγκ η στατικο οταν βγουν στο δρομο η στο βουνο με κανονικο ποδηλατο,βλεπουν τις μεγαλες διαφορες που υπαρχουν.
    Δεν γενικεύσαμε τίποτα, προσωπικές εμπειρίες ανταλλάζουμε!

    Θα το δω πως θα εξελιχθεί και ποια θα είναι και η άποψη του γιατρού μου και ανάλογα θα βγαλω και το πρόγραμμα μου μετα, στη χειρότερη περίπτωση να βολευτώ με γρήγορο περπάτημα.

    Και αυτό που λες για τον διαδρομο πολύ σημαντικό αλλά αν εχεις γεμάτο πρόγραμμα, δύσκολο να πας γυμναστήριο για βαρη και μετα στο πάρκο για να τρεξεις σε χώμα...

  10. #40
    Senior Bodybuilder dimitris_powerlifter's Avatar
    Join Date
    29-06-17
    Posts
    2,704

    Default

    Μπραβο ρε Κωσταντινα μερα με την μερα και πιο δυνατη!!

    Τωρα μπορει να λεω και χαζα αλλα μηπως και το κολυμπι θα ηταν καλη ιδεα για το ποδι?

    Τουλαχιστον θα περπατας κανονικα φανταζομαι ε?

  11. #41
    Senior Bodybuilder Konstantina91's Avatar
    Join Date
    23-01-14
    Posts
    1,877

    Default

    Quote Originally Posted by dimitris_powerlifter View Post
    Μπραβο ρε Κωσταντινα μερα με την μερα και πιο δυνατη!!

    Τωρα μπορει να λεω και χαζα αλλα μηπως και το κολυμπι θα ηταν καλη ιδεα για το ποδι?

    Τουλαχιστον θα περπατας κανονικα φανταζομαι ε?
    Μια χαρά είναι το κολύμπι, για τώρα προτείνεται να περπατάω σε πισίνα ρηχή. Σε 3-4 εβδομάδες θα μου επιτραπεί να κολυμπάω , ελεύθερο και ύπτιο αλλά όχι πρόσθιο.

    Τώρα περπατάω σχεδον κανονικά. Εχω αφησει πια εντελώς τις πατερίτσες. Το περισσοτερο που εχει περπατησει το πόδι χωρίς να κουραστει ειναι 500m

    Α και επίσης το περπαταω λίγο πιο άκαμπτο από το κανονικό, θα το φτιαξω και αυτο....

  12. #42
    Senior Bodybuilder Konstantina91's Avatar
    Join Date
    23-01-14
    Posts
    1,877

    Default

    Μέρα 52

    Πρέσσα και με τα 2 πόδια για προθέρμανση στα 20kg
    Single leg Press 1x10 *20 kg, 4x10*25kg , 3x15* 25kg

    Romanian DL 4x10 * 20kg (lol)

    Deficit calf raises 4x20

  13. #43
    Senior Bodybuilder Konstantina91's Avatar
    Join Date
    23-01-14
    Posts
    1,877

    Default

    Μέρα 53

    Επιασα τα 30kg, single leg press για 10+ επαναλήψεις.
    Και τώρα τέλος,μένω εδώ μέχρι να δω τον γιατρό μου, αφού κλείσω τους 2 μηνες.

    Λεω να κανω ενα αργό build up στο bw squat, οπότε θα αρχίσω από box squat αρχικά.

    Αυτα :)

  14. #44
    Senior Bodybuilder Konstantina91's Avatar
    Join Date
    23-01-14
    Posts
    1,877

    Default

    Ενα Update...

    χθες πήγα στον γιατρό αφού έκλεισα τις 10 εβδομάδες από την επέμβαση. Αν και ήμασταν 2 εβδομάδες μπροστά από το πλανο που είχαμε πει, μου επέτρεψε να ανεβάσω κιλά στη πρεσσα.

    Επίσης με άφησε να κανω και Squat , DL , Hip Thrusts, με προοδευτική επιβάρυνση.

    Προβολές αν και μου τις επέτρεψε, είδα ότι η επιγονατίδα κάνει σημαντική παρεκτόπιση, οπότε θα αργήσω να τις κανω.

    Leg extention μου είπε πως από τις 12 εβδομάδες θα επιτρέπεται, αλλά μόνο ισομετρικά και το αν θα το κανω θα εξαρτηθει από το πως νιωθω το πόδι.

    Επίσης τώρα πρέπει να "χτίσω" λίγο προοδευτικά και το περπάτημα, όχι σε διάδρομο αλλά εξω στον δρομο.

    Σιγά σιγά αρχίζω να κάνω κάτι που μοιάζει με leg day λοιπον.

  15. #45
    Senior Bodybuilder Mikelangelo's Avatar
    Join Date
    01-05-18
    Location
    ΒΥΡΩΝΑΣ
    Posts
    2,746

    Default

    ......με το καλο Κωνσταντινα!


    .....και μακρυα απο τις προβολες,για πολυ καιρο....μη παιζεις με τη φωτια

  16. #46
    Senior Bodybuilder dimitris_powerlifter's Avatar
    Join Date
    29-06-17
    Posts
    2,704

    Default

    Αντε μπραβοο!!! Για το υπολοιπο σωμα επιτρεπει να κανεις προπονηση??

  17. #47
    Senior Bodybuilder Konstantina91's Avatar
    Join Date
    23-01-14
    Posts
    1,877

    Default

    Quote Originally Posted by Mikelangelo View Post
    ......με το καλο Κωνσταντινα!


    .....και μακρυα απο τις προβολες,για πολυ καιρο....μη παιζεις με τη φωτια
    Ευχαριστώ!

    Σαν ιδέα μου άρεσαν οι προβολές γιατί θα έδινα εύκολα έμφαση στο χειρουργημένο πόδι, αλλά αποδείχτηκε πως ενοχλουν ακόμη, οπότε τις αφήνω.

    Θα μείνω στο σκουατ μεχρι το παραλληλο προς το παρόν με το εξής build up,

    sumo squat με αλτήρα > goblet squat > front squat > back squat.

    Αφού βγουνε αυτα λογικά θα είναι έτοιμο και για προβολές

  18. #48
    Senior Bodybuilder Konstantina91's Avatar
    Join Date
    23-01-14
    Posts
    1,877

    Default

    Quote Originally Posted by dimitris_powerlifter View Post
    Αντε μπραβοο!!! Για το υπολοιπο σωμα επιτρεπει να κανεις προπονηση??
    Για το υπόλοιπο σώμα μου επέτρεψε να κανω προπονήσεις από τη πρώτη μερα μετά το χειρουργείο αν ήθελα!

    Αλλα εντάξει, με σύνεση.
    Το ohp πχ, το κανω ακομη καθιστη με αλτήρες.
    ή
    Rows με μπάρα , τα άφησα και κανω μόνο στο μηχάνημα.

    Τα υπόλοιπα όλα κανονικά

  19. #49
    Senior Bodybuilder Mikelangelo's Avatar
    Join Date
    01-05-18
    Location
    ΒΥΡΩΝΑΣ
    Posts
    2,746

    Default

    Οι προβολες,οπως και τα front squats χτυπανε απευθειας το γονατο και νομιζω πως ειναι λιγο νωρις να δεχτει τετοια επιβαρυνση,τα sumo τα back και ειδικα αν ειναι low bar δεν το φορτιζουν ιδιαιτερα.
    Βαζεις καθολου knee sleeves??

  20. #50
    Senior Bodybuilder Konstantina91's Avatar
    Join Date
    23-01-14
    Posts
    1,877

    Default

    Quote Originally Posted by Mikelangelo View Post
    Οι προβολες,οπως και τα front squats χτυπανε απευθειας το γονατο και νομιζω πως ειναι λιγο νωρις να δεχτει τετοια επιβαρυνση,τα sumo τα back και ειδικα αν ειναι low bar δεν το φορτιζουν ιδιαιτερα.
    Βαζεις καθολου knee sleeves??
    Εμένα τα Front πάντα με ενοχλουσαν πολύ λιγότερο από τα back στο γόνατο. Οταν θα ερθει η ώρα να φυγω από τα sumo και τα goblet και να παω σε μπάρα, θα τα δοκιμάσω και τα 2 και θα έχω καλυτερη αποψη.

    Είμαι τυχερή που έχω γιατρό που μου επιτρέπει (και προτιμάει ) τα ελεύθερα βάρη από τα μηχανήματα!

    Προς το παρον όχι δεν βαζω knee sleeves.

    Σκεψου ότι εκανα προχτες sumo squat με 15κιλα αλτήρα, κάνω νηπιακά βηματάκια.

  21. #51
    Senior Bodybuilder Mikelangelo's Avatar
    Join Date
    01-05-18
    Location
    ΒΥΡΩΝΑΣ
    Posts
    2,746

    Default

    .......πολυ μ'αρεσει ο γιατρος σου,απο τη στιγμη που προτιμαει τα ελευθερα απο τα μηχανηματα δειχνει οτι ξερει τη δουλεια του καλα!!!!
    Σιγα σιγα ,δεν βιαζεσαι εχεις πολυ χρονο μπροστα σου
    Τα front τα κανεις αρσιβαριστικα??

  22. #52
    Senior Bodybuilder Konstantina91's Avatar
    Join Date
    23-01-14
    Posts
    1,877

    Default

    Quote Originally Posted by Mikelangelo View Post
    .......πολυ μ'αρεσει ο γιατρος σου,απο τη στιγμη που προτιμαει τα ελευθερα απο τα μηχανηματα δειχνει οτι ξερει τη δουλεια του καλα!!!!
    Σιγα σιγα ,δεν βιαζεσαι εχεις πολυ χρονο μπροστα σου
    Τα front τα κανεις αρσιβαριστικα??
    Πριν τη εγχειρηση, τα έκανα αρσιβαρίστικα ναι, ass to grass. Με κομμενο χιαστό-μηνισκο και χονδροπάθεια, ήμουν πολύ πιο ανετη με front. Low bar δεν έχω δοκιμάσει ποτέ για να ξερω αν είναι πιο χαλαρά.

    Τώρα εχω ανετο flexion στο γονατο μεχρι τις 145 μοιρες.

    Οπότε είπαμε με τον γιατρο να μεινω ως τις 90μοιρες σαν ευρος κινησης...

    Στόχος είναι να χτίσω τετρακέφαλο βασικά, ώστε να σταθεροποιηθεί η επιγονατίδα.

  23. #53
    Senior Bodybuilder Mikelangelo's Avatar
    Join Date
    01-05-18
    Location
    ΒΥΡΩΝΑΣ
    Posts
    2,746

    Default

    ......δοκιμασε τα low bar και θα ....παθεις πλακα!!!
    ....εγω δυσκολευτηκα αρκετα(...ειμαι και μεγαλος ανθρωπος),αφενος να λυθουν λιγο οι ωμοι να κατσει η μπαρα χαμηλα κατω απο τους τραπεζοειδεις,αφετερου να ξεσυνηθισω το high που κατεβαινεις πολυ καθετα.......η πιο οριζοντια θεση της πλατης,μοιραζει το βαρος ,λειτουργουν αρκετα οι δικεφαλοι ,γλουτιαιοι και κατω πλατη και δεν τρωνε ολο το ζορι τα γονατα και οι τετρακεφαλοι.......ειναι ιδανικα για οσους εχουν χονδροπαθειες μηνισκους κ.λ.π

    Λεγοντας αρσιβαριστικα στα front εννοω οχι μποντυμπιλντεραδικα που ειναι σα να χορευεις ''κοζακικα'' με τα χερια σ'αυτη το περιεργη θεση.

    Οσον αφορα τα ελυθερα βαρη γενικοτερα,ο τοτε αθλιατρος μου μου απαντησε στη ''λογικη '' μου ερωτηση.
    Μα γιατρε να κανω σκουωτ μετα απο χονδροπαθεια,φλεγμονες κ.λ.π δεν θα ηταν καλυτερα μηχανηματα,extensions κ.λ.π
    Απαντηση
    Οταν σηκωνεσαι απ΄το καναπε,χρησιμοποιεις ΜΟΝΟ τον τετρακεφαλο??
    Απαντηση δικη μου.....εεεεεε,κοιτα να δεις...
    Γιατρος....το σωμα λειτουργει συνεργατικα,για να σηκωθεις χρησιμοποιεις ολο το ποδι,τη μεση ακομη και μυες της ανω πλατης....δυναμωνεις ολο το συστημα,υποστηριζεις το γονατο και το προστατευεις......δεν κανεις φιτνεσ να χτυπησεις μονο τον τετρακεφαλο.......πηγαινε να κανεις σκουωτ....Τελεια και παυλα.

  24. #54
    Senior Bodybuilder Konstantina91's Avatar
    Join Date
    23-01-14
    Posts
    1,877

    Default

    Quote Originally Posted by Mikelangelo View Post
    Λεγοντας αρσιβαριστικα στα front εννοω οχι μποντυμπιλντεραδικα που ειναι σα να χορευεις ''κοζακικα'' με τα χερια σ'αυτη το περιεργη θεση.
    χαχαχαχ, χόρευα για πολύ καιρό. Μόνο τελευταία είχα φτιαξει το mobility στους καρπους και τα έκανα κανονικά.

    Οταν έρθει η ώρα θα δοκιμάσω και τα low bar!

    Σωστός ο αθλίατρος! Επιπλέον, τα leg extention στη περίπτωση μου θα έβαζαν την επιβαρυνση όλη στον προσθιο χιαστό, κάτι που δεν συμβαίνει στις κλειστής αλυσίδας ασκήσεις.

  25. #55
    Senior Bodybuilder Mikelangelo's Avatar
    Join Date
    01-05-18
    Location
    ΒΥΡΩΝΑΣ
    Posts
    2,746

    Default

    Μεγαλο τρελοκομειο αλλα αριστη η μεταδοτικοτητα του



    Last edited by Mikelangelo; 23-12-18 at 10:30.

  26. #56
    Senior Bodybuilder Mikelangelo's Avatar
    Join Date
    01-05-18
    Location
    ΒΥΡΩΝΑΣ
    Posts
    2,746

    Default

    ....και το low bar που λεγαμε


  27. #57
    Senior Bodybuilder Konstantina91's Avatar
    Join Date
    23-01-14
    Posts
    1,877

    Default

    Thank you!

  28. #58
    Senior Bodybuilder Mikelangelo's Avatar
    Join Date
    01-05-18
    Location
    ΒΥΡΩΝΑΣ
    Posts
    2,746

    Default

    You are welcome!

  29. #59
    Senior Bodybuilder Konstantina91's Avatar
    Join Date
    23-01-14
    Posts
    1,877

    Default

    Εκανα για σήμερα τη τελευταία προπόνηση της χρονιάς,
    με Single leg press, Deadlift, Hip Thrust και απαγωγούς.

    Είμαι στους 2.5 μήνες μετά από την επέμβαση, που σημαίνει ότι με περιμένει πολλή δουλειά ακόμη.

    Μάλιστα για πρώτη φορά ως τώρα άρχισα να χάνω λίγο την όρεξη μου για προπονηση, motivation δεν υπάρχει, τις προπονήσεις δεν τις πολυ-ευχαριστιέμαι και απλά συνεχίζω να παω με το ζόρι στο γυμναστήριο.

    Ως τώρα που τα κιλά είναι τραγικά χαμηλά, κάνω το πόδι 3 φορές την εβδομάδα ( με 48 ωρες ξεκούραση ανάμεσα ).

    Θα το αλλάξω μάλλον σε 2 φορές την εβδομάδα όταν με το καλο φτασω στο 50%-60% των κιλών που έκανα...

    Γενικά, είμαι στη φαση που το πόδι εχει καλές μέρες και κακές μέρες. Στις κακές απλά ριχνω το βάρος και κανω 20άρες επαναλήψεις ( αντι για 10-12 ) και δεν το ζορίζω ...

    Εχω ξεκινήσει και συμπληρώματα για τις αρθρώσεις και βλεπω πολύ καλό αποτέλεσμα ( glucosamine-chondroitin-msm +fish oil)


    Αυτά προς το παρον.
    Του χρόνου η επόμενη προπόνηση

  30. #60
    Senior Bodybuilder Mikelangelo's Avatar
    Join Date
    01-05-18
    Location
    ΒΥΡΩΝΑΣ
    Posts
    2,746

    Default

    Υπομομονη Κωνσταντινα,τωρα ειναι πολυ βαρετα και δυσκολα,αλλα οταν επανελθεις θα γινεις πολυ καλυτερη!!!


 
Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Μηνίσκος Και Ιμάντες
    By RellikEht in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 4
    Last Post: 20-09-17, 15:12
  2. Μηνίσκος ;
    By tonis in forum Off Topic
    Replies: 2
    Last Post: 19-05-13, 16:18
  3. Στρατος - Νεο Μελος και μηνισκος
    By Stratos72 in forum Νέα Μέλη Στο Bodybuilders.gr
    Replies: 5
    Last Post: 03-07-12, 18:47
  4. Χειρουργική επέμβαση για το στήθος
    By dorifto in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 0
    Last Post: 12-10-06, 18:18

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •