Καλώς Ορίσατε Στο Bodybuilders.gr - Κάντε Εγγραφή Και Ελάτε Στην Παρέα Μας! Register

Page 4 of 4 FirstFirst 1234
Results 91 to 99 of 99

Σε ευχαριστώ.

Αν ρωτάς για την επιγονατίδα, έτσι γεννήθηκα. Ειναι κληρονομικό-ανατομικό θέμα. Το έχει και η μητέρα και η αδερφή μου, που δεν γυμνάζονται ποτέ.

Αν ρωτάς για τον χιαστό-μηνίσκο, δεν σου εξηγεί ο γιατρός πως το έπαθες, εσύ του λες πως το έπαθες.

Δεν είναι τυπικός τραυματισμός για bodybuilding, συμβαίνει συνήθως σε αθλήματα που έχουν στροφικές κινήσεις- αλλαγές κατεύθυνσης. ( πχ. σκί, ποδόσφαιρο, μπασκετ κτλ)

Εγω προσωπικά το έπαθα στον καναπέ.

Παρασκευή έκανα την τελευταία προπόνηση πόδια.
    Κυριακή με πιάνει γρίπη , με πυρετό, ρίγος, καταρροή , πονοκέφαλο και πόνο στις αρθρώσεις.
    Τρίτη βράδυ, παω να κάτσω στον καναπέ με το λαπτοπ αγκαλιά, πατάω το αριστερό πόδι πάνω κ στρίβω περίεργα. Με πόνεσε το γόνατο αρκετά για μερικά δευτερόλεπτα, μετά ήμουν κομπλέ.

Βάζω την ταινία και κοιμάμαι στον καναπέ, Τετάρτη πρωι έχω πρησμένο γόνατο και κουτσαίνω. Τόσο απλά.

Edit. Επίσης επειδή λες για τα πολλά κιλά, τότε ήμουν ακόμη αδύνατη, γυρω στα 56κιλά αν θυμάμαι καλά, είχα λιγο λιγότερο από 1χρόνο που έκανα βάρη, και δεν έκανα κιλά. squat και deadlift στα 60kg ?10 επαναλήψεις είχα
    Last edited by Konstantina91; 15-02-19 at 11:12.

Junior Bodybuilder ShreddingInProgress's Avatar

8/10 που ασχολουνται με Powerlift/ crossfit αναπτυσσουν προβλήματα σε αρθρωσεις μυες κλπ...

Το λεω γιατι εμένα εκανε ο αδερφος μου Crossfit φανατικα, κ τον πηγαμε για επεμβαση στο γόνατο κ ειχαμε τρεχαματα

Ετσι ειναι αυτα σου ρχεται στο τέλος ο λογαριασμος κ χρυσώνεις τους ορθοπαιδικους κ τους ακτινολογους... Φιλικα παντα

Δεν ξέρω από που ξεκινησε ολη αυτη η μοδα;;
    Last edited by ShreddingInProgress; 15-02-19 at 12:10.

Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar

Quote Originally Posted by Konstantina91 View Post
    Πριν την επέμβαση, ο τετρακέφαλος με έσωζε. Τώρα καταβόλισα πολύ και εμφανίστηκε το πρόβλημα πιο έντονο. Χρειάζομαι υπερτροφία και ειδικά στον έσω πλατύ για να σταθεροποιήσω ότι μπορώ.
    Επίσης, θα χαλαρώνω το έξω μέρος του μηρού με διατάσεις και Foam roller όσο γίνεται , ενώ θα σφίγγω το μέσα.
    Ψάχνοντας λίγο, βρήκα τα 2 παρακάτω άρθρα απο barbell medicine:

https://www.barbellmedicine.com/267-2/
    https://www.barbellmedicine.com/walk...buddy-part-ii/

Λίγο πολύ λέει ο Feigenbaum οτι παραδίνεται έμφαση στον έσω πλατύ και οτι η βιβλιογραφία εστιάζει σε αδύναμους τετρακέφαλους γενικά, αν και το context είναι για σύνδρομο επιγονατιδομηριαίου πόνου.

McConnell taping έχεις δοκιμάσει στα γόνατα;
    Squat: 190kg
    Deadlift: 210kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg

"Big is not strong. Strong is strong" - Louie Simmons

Quote Originally Posted by ShreddingInProgress View Post
    8/10 που ασχολουνται με Powerlift/ crossfit αναπτυσσουν προβλήματα σε αρθρωσεις μυες κλπ...

Το λεω γιατι εμένα εκανε ο αδερφος μου Crossfit φανατικα, κ τον πηγαμε για επεμβαση στο γόνατο κ ειχαμε τρεχαματα

Ετσι ειναι αυτα σου ρχεται στο τέλος ο λογαριασμος κ χρυσώνεις τους ορθοπαιδικους κ τους ακτινολογους... Φιλικα παντα

Περαστικά στον αδερφό σου! Ελπίζω να έχει ξεμπερδέψει τώρα !

Quote Originally Posted by Achillezzz View Post

Λίγο πολύ λέει ο Feigenbaum οτι παραδίνεται έμφαση στον έσω πλατύ και οτι η βιβλιογραφία εστιάζει σε αδύναμους τετρακέφαλους γενικά, αν και το context είναι για σύνδρομο επιγονατιδομηριαίου πόνου.

McConnell taping έχεις δοκιμάσει στα γόνατα;
    Ευχαριστώ Αχιλλέα! πολύ ωραία τα άρθρα τα μελέτησα!
    Εγώ θα προσπαθήσω να μεγαλώσω- δυναμώσω τον τετρακέφαλο, οπότε αν είναι τελικά ο εσω πλατυς που θα κάνει τη διαφορά λίγο με απασχολεί. Ετσι και αλλιώς δεν μπορεις να " απομονώσεις " μια κεφαλή...

McConnell taping όχι, δεν έχω δοκιμάσει. Εχω kinesiotape σπίτι, δοκίμασα αυτό το taping :

https://www.youtube.com/watch?v=k_W2...&feature=share

δυστυχώς χωρίς αποτέλεσμα.

Θα δοκιμάσω και το McConnell και αλλο 1 που έχω στο μυαλό μου, έστω και λίγο να βοηθάνε κέρδος είναι!

Σήμερα

Leg press
    3x12 * 100kg
    3x10 *120 kg ( εδώ τραβούσε ο τένοντας της επιγονατιδας λίγο, ελπίζω να προσαρμοστεί γρήγορα στα κιλά)

Single leg press
    3xamrap *50kg

ακολούθησε προπόνηση ώμων
    Ποδήλατο x10 min
    περπάτημα x 10min

Να γίνεται λίγο conditioning γιατί σε 2 εβδομάδες πάω Αθήνα και θέλω να αντέξει το πόδι το τρένο και το περπάτημα...

Senior Bodybuilder dimitris_powerlifter's Avatar

Δυνατα τα ποδια αφου κανεις τα 120 για 10αρες μπραβο! Το ανω σωμα το προπονεις κανονικα ε??

Quote Originally Posted by dimitris_powerlifter View Post
    Δυνατα τα ποδια αφου κανεις τα 120 για 10αρες μπραβο! Το ανω σωμα το προπονεις κανονικα ε??
    Θέλω να ανεβάσω λίγο κιλά στα πόδια γιατί τελικά όσο ανεβάζω βλέπω θετικό αποτέλεσμα.

Το πάνω σώμα κανονικά, με λίγο λιγότερα κιλά από ότι έκανα

Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar

Quote Originally Posted by ShreddingInProgress View Post

Αυτό που βάζεις το powerlifting με το crossfit μαζί πάντως είναι λάθος. Το crossfit είναι κίνδυνος-θάνατος για πάρα πολλούς λόγους και πάρα πολλοί weightlifters το έχουν κατακρίνει. Το powerlifting είναι εντελώς διαφορετικό. Απο την άλλη ο πρωταθλιτισμός σχεδόν σε οποιοδήποτε άθλημα σημαίνει τραυματισμοί. Λογικό αν κάποιος σπρώχνει το σώμα του στα άκρα για να πάρει το 100% για 10-15 χρόνια, να έχει κάποιον τραυματισμό. Σε σχέση με το bodybuilding πάντως είναι σίγουρα πιο επικίνδυνα. Απο κει και πέρα τα αθλήματα αντοχής (όπως και το μπάσκετ/ποδόσφαιρο) έχουν υψηλότερη πιθανότητα τραυματισμού.

Κωνσταντίνα με 100kg και 120kg 10αρες θα ήσουν απο τις πιο δυνατές κοπέλες στο γυμναστήριο μου, μακράν!
    Squat: 190kg
    Deadlift: 210kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg

"Big is not strong. Strong is strong" - Louie Simmons

Page 4 of 4 FirstFirst 1234

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)