Καλώς Ορίσατε Στο Bodybuilders.gr - Κάντε Εγγραφή Και Ελάτε Στην Παρέα Μας! Register

Results 1 to 15 of 15
    Junior Bodybuilder Konstantina91's Avatar

Default Επέμβαση πρόσθιος χιαστός και μηνίσκος

Μετά από πολύ καιρό επιστρέφω για να καταγράψω την εμπειρία μου με την αρθροσκόπηση που έκανα στο γόνατο.Ελπίζω πως κάποιος που περνάει παρόμοια κατάσταση ή που σκέφτεται να κάνει την επέμβαση να βοηθηθεί.

Τα κύρια προβλήματα που είχε το γόνατο μου ήταν τα εξής :
    1. Ρηχή τροχιλία μηριαίου οστού, που οδήγησε σε χονδροπάθεια επιγονατίδας
    2. Ρήξη πρόσθιου χιαστού συνδέσμου
    3. Δισκοειδής μηνίσκος (που προδιαθέτει σε ρήξεις) και ρήξη μηνίσκου

Για να το προστατέψω από μακροχρόνια φθορά κατέληξα στο χειρουργείο, αν και ως τώρα το προπονούσα αρκετά συντηρητικά και με κάποιους περιορισμούς.

Έγινε το χειρουργείο λοιπόν, όπου χρησιμοποιήσαμε μόσχευμα από τον επιγονατιδικό μου τένοντα, για να γίνει πρόσθιος χιαστός και στον μηνίσκο έγινε μερική μηνισκεκτομή και διαμόρφωση ώστε το σχήμα του να μοιάζει με το φυσιολογικό. Η επέμβαση έγινε αρθροσκοπικά και με ραχιαία αναισθησία (ήμουν ξύπνια κατά τη διάρκεια ).

Πάμε τώρα στην αποκατάσταση, που ξεκινά την αμέσως επόμενη μέρα από το χειρουργείο.

Week 1
    1.Ξαπλωμένη στο πλάι, άρσεις του ποδιού τεντωμένου (για προσαγωγούς) 2x10
    2. Ξαπλωμένη , απαγωγές του ποδιού, τεντωμένου 2x10
    3. Ξαπλωμένη, κάμψη και έκταση γόνατος 2x10. Αρχικά οι μοίρες κάμψης ήταν ελάχιστες(45), σε κάθε session έκανα και μεγαλύτερη καμψη μέχρι να φτάσω στο ανώτερο επιτρεπτό όριο (90 μοιρες)
    4. Καμψη γόνατος καθιστή στην άκρη κρεβατιού ή καρέκλας (πάλι μέχρι 90μοιρες)
    5. Για να επιτευχθεί πλήρης έκταση ( 0 μοίρες) γίνεται τοποθέτηση της πτέρνας πάνω σε μαξιλάρια και αφήνεται το γόνατο να "κρεμάσει".
    6. Calf pumps & Quad Flexes x 100+

Week 2
    1.Ξαπλωμένη, άρσεις του ποδιού τεντωμένου 7x10 και ισομετρικά κράτημα για τουλάχιστον 10"
    2.Ξαπλωμένη στο πλάι, άρσεις για προσαγωγούς 7x10 και ισομετρικά κράτημα για τουλάχιστον 10"
    3.Απαγωγές ποδιού 7x10
    4. Κάμψη και έκταση ποδιού ( μέχρι 90 μοίρες) 7x10
    5. Leg extensions ( μέχρι 45 μοίρες) 4x10
    6. Quad Flex 7x10. Για αντίσταση τοποθετείται μαλακό μπαλάκι κάτω από το γόνατο και στη συνέχεια πίσω από τη πτέρνα.

Week 3
    Τα ίδια με τη 2η εβδομάδα από ασκήσεις. Τέλος της 3ης εβδομάδας, αφαιρέσαμε τα ράμματα. Οπότε μπορούσαν να γίνουν και θεραπείες με ρεύματα και μαλάξεις.
    Πήρα το οκ από το γιατρό να αρχίσω να πατάω το πόδι και άρχισα αμέσως προσπάθεια να περπατάω χωρίς πατερίτσες, φορώντας μόνο τον ειδικό νάρθηκα.

Να σημειωθεί εδώ ότι καθένας είναι διαφορετικός και ότι η αποκατάσταση εξαρτάται από το άτομο, το πρόβλημα και την επέμβαση που έγινε.
    Τα παραπάνω είναι η δική μου πορεία σύμφωνα με τις συμβουλές του γιατρού μου και των φυσικοθεραπευτών μου.

Αυτά προς το παρόν.

Junior Bodybuilder Mikelangelo's Avatar

Περαστικα σου ευχομαι,μολις το ξεπερασεις θα κανεις τα ιδια και πολυ περισσοτερα απο αυτα που ηδη εκανες.

......πως ομως εφτασες σε τετοιο σημειο το γονατο σου,υπηρχε απο παλια προβλημα και το αφηνες η το καταπονησες πολυ και αποτομα??

Advanced Bodybuilder Vass17's Avatar

Κωνσταντίνα, είσαι πάρα πολύ δυνατή, και θα επιστρέψεις στις προπονήσεις ακόμα καλύτερη. 1000 μπράβο!!
    Όταν η ψυχή θέλει, το σαρκίον ακολουθεί.

Σήμερα θα κάνω εκείνο που δεν κάνουν οι υπόλοιποι, ώστε αύριο να μπορώ εκείνο που δεν θα μπορούν.

Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar

Σιδερενια, και την ανοιξη PR!

Quote Originally Posted by Konstantina91 View Post
    Πάμε τώρα στην αποκατάσταση, που ξεκινά την αμέσως επόμενη μέρα από το χειρουργείο.
    Moυ θυμισες τον Louie Simmons που εκανε προπονηση στηθους με τραχειοκτομη μια μερα μετα το χειρουργειο! Σημαντικο νομιζω που ξεκινησες αμεσως την αποκατασταση.
    "There are no weight classes in the jungle, and there’s no deload in a war zone" - Βrandon Lilly

"Don’t have $100 shoes and a $0.10 squat" - Louie Simmons

Squat: 182.5kg
    Deadlift: 202.5kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 82.5kg

Quote Originally Posted by Mikelangelo View Post
    Περαστικα σου ευχομαι,μολις το ξεπερασεις θα κανεις τα ιδια και πολυ περισσοτερα απο αυτα που ηδη εκανες.

......πως ομως εφτασες σε τετοιο σημειο το γονατο σου,υπηρχε απο παλια προβλημα και το αφηνες η το καταπονησες πολυ και αποτομα??
    Σε ευχαριστώ πολύ Mikelangelo.
    Η χονδροπαθεια επιγονατίδας και ο μηνίσκος είναι κληρονομικά- ανατομικά θέματα. Ο χιαστός μου κοπηκε από μια στραβη κίνηση που εκανα για να κατσω στον καναπε. Ενιωσα έναν πονο- όχι πολύ εντονο και την επόμενη μέρα το πόδι μου ήταν πρησμενο και δεν μπορούσα να περπατήσω.

Η γυμναστική με βάρη μόνο καλο του έκανε.
    Τόσο καλό, που όταν αποφάσισα να το φτιάξω, οι γιατροι πίστευαν ότι η μαγνητική ( πολύ κακή) και η κλινική μου εικόνα ( πολύ καλή) ήταν τελείως αταίριαστες.

Quote Originally Posted by Vass17 View Post
    Κωνσταντίνα, είσαι πάρα πολύ δυνατή, και θα επιστρέψεις στις προπονήσεις ακόμα καλύτερη. 1000 μπράβο!!
    Και σύντομα προπόνηση και μαζί, θα κάνουμε ενα Russian Bear παρέα! :p

Quote Originally Posted by Achillezzz View Post
    Σιδερενια, και την ανοιξη PR!

Moυ θυμισες τον Louie Simmons που εκανε προπονηση στηθους με τραχειοκτομη μια μερα μετα το χειρουργειο! Σημαντικο νομιζω που ξεκινησες αμεσως την αποκατασταση.
    Σε ευχαριστώ πολύ Αχιλλέα!
    Προς το παρον δεν επιτρέπεται ούτε bw squat να κανω ... πάνω σωμα όμως, ότι άσκηση μπορώ να κάνω καθιστή, γίνεται κανονικά ( με λίγο μειωμένο βάρος).

Pumping Iron cano's Avatar

Το εχω περασει κι εγω πριν 8 χρονια.... Οχι απλα ο τραυματισμος μου εδωσε εξτρα κινητρο για δουλεια αλλα τα ποδια μου τα εκανα πολυ καλυτερα απο πριν....ευχομαι ταχεια και γρηγορη αναρρωση και ειμαι σιγουρος απο οσο καταλαβαινω το χαρακτηρα σου οτι θα επανελθεις σε πολυ καλυτερη κατασταση απο πριν!!!

Advanced Bodybuilder

Καλησπέρα Κωνσταντίνα Περαστικά και Σιδερένια!

Advanced Bodybuilder dimitris_powerlifter's Avatar

Περαστικα Κωνσταντινα, γρηγορη επιστροφη και μακρια απο τραυματισμους ευχομαι!!

Quote Originally Posted by cano View Post
    Το εχω περασει κι εγω πριν 8 χρονια.... Οχι απλα ο τραυματισμος μου εδωσε εξτρα κινητρο για δουλεια αλλα τα ποδια μου τα εκανα πολυ καλυτερα απο πριν....ευχομαι ταχεια και γρηγορη αναρρωση και ειμαι σιγουρος απο οσο καταλαβαινω το χαρακτηρα σου οτι θα επανελθεις σε πολυ καλυτερη κατασταση απο πριν!!!
    Σε ευχαριστώ! Πόσους μήνες σου πήρε εσένα για να επανέλθεις στα βάρη , θυμάσαι?

Quote Originally Posted by Zyzz the king View Post
    Καλησπέρα Κωνσταντίνα Περαστικά και Σιδερένια!
    Ευχαριστώ πολύ Zyzz!

Quote Originally Posted by dimitris_powerlifter View Post
    Περαστικα Κωνσταντινα, γρηγορη επιστροφη και μακρια απο τραυματισμους ευχομαι!!
    Ευχαριστώ Δημήτρη! Γρηγορα περαστικά εύχομαι και σε σένα, και καλή επιτυχία στους αγώνες!!

Update: Αυριο κλείνω 1 μήνα από την επέμβαση. Από ασκήσεις τα ίδια. Το κακό είναι, ότι οι φυσικοθεραπεύτριες μου, το παραέκαναν στο μασαζ ... :p

Οπότε, το πόδι πρήστηκε και με πήγαν 4 μερες πίσω μέχρι να συνέλθει...

Από Δευτέρα όμως, έχω την άδεια να ξεκινήσω με 10λεπτα πάνω στο στατικό ποδήλατο...

Advanced Bodybuilder dimitris_powerlifter's Avatar

Ευχαριστω!!! Σε ποσους μηνες θα μπορεις να κανεις προπονηση??
    Αντε καλη αρχη, απο το τιποτα κατι ειναι καιι αυτο!!!

Περαστικα και καλη επανοδο!!
    "Just remember that you are doing something that so few people in the world have the will power or determination to do. It takes much more than physical strength for us to build and sculpt our bodies. It takes an enormous amount of mental strength as well, and that's what people are truly jealous of. Take it as a compliment, for you stand out in a crowd full of followers."

"You got a dream, you gotta protect it. If people can't do something themselves, they wanna tell you that you can't do it. If you want something, go get it. Period." ~ Chris Gardner

[QUOTE=Konstantina91;1359886]Σε ευχαριστώ! Πόσους μήνες σου πήρε εσένα για να επανέλθεις στα βάρη , θυμάσαι?

Θυμαμαι οτι απο την πρωτη εβδομαδα πηγαινα κουτσα κουτσα και εκανα ανω κορμο οτι μπορουσα.
    Στις 15 μερες ειχα βγαλει ραματα και ξεκινησα φυσιοθεραπειες που ηταν και το δυσκολοτερο για μενα γιατι ειχε παθει αγκυλωση και κυριολεκτικα πεθαινα απο τους πονους σε καθε συνεδρια.... μετα τις πρωτες θεραπειες με ειχε βαλει να κανω εκτασεις και πρεσσα στις φυσιοθεραπειες και μετα συνεχισα και μονος μου...οποτε αν θυμαμαι καλα γυρω στο μηνα με 1,5 μηνα, αλλα θα σου πει και ο φυσιοθεραπευτης. Απο την αρχη βεβαια πολυ λαστιχο τις ασκησεις που αναφερεις πιο πανω.

Quote Originally Posted by dimitris_powerlifter View Post
    Ευχαριστω!!! Σε ποσους μηνες θα μπορεις να κανεις προπονηση??
    Αντε καλη αρχη, απο το τιποτα κατι ειναι καιι αυτο!!!
    Κανονική προπόνηση, δηλαδη να ανεβαζω κιλά? Σε 4 μηνες :p Εχω μελλον ακομη !

Quote Originally Posted by Musclemar View Post
    Περαστικα και καλη επανοδο!!
    Σε ευχαριστω πολύ Κώστα!

Quote Originally Posted by cano View Post

Θυμαμαι οτι απο την πρωτη εβδομαδα πηγαινα κουτσα κουτσα και εκανα ανω κορμο οτι μπορουσα.
    Στις 15 μερες ειχα βγαλει ραματα και ξεκινησα φυσιοθεραπειες που ηταν και το δυσκολοτερο για μενα γιατι ειχε παθει αγκυλωση και κυριολεκτικα πεθαινα απο τους πονους σε καθε συνεδρια.... μετα τις πρωτες θεραπειες με ειχε βαλει να κανω εκτασεις και πρεσσα στις φυσιοθεραπειες και μετα συνεχισα και μονος μου...οποτε αν θυμαμαι καλα γυρω στο μηνα με 1,5 μηνα, αλλα θα σου πει και ο φυσιοθεραπευτης. Απο την αρχη βεβαια πολυ λαστιχο τις ασκησεις που αναφερεις πιο πανω.
    Ησουν γρήγορος, πριν ακομη το χειρουργείο που τα συζητούσα με τον γιατρό μου είπε με σκέτη πρέσσα (20kg) θα κανω στους 2 μηνες.

Quote Originally Posted by Konstantina91 View Post
    Ησουν γρήγορος, πριν ακομη το χειρουργείο που τα συζητούσα με τον γιατρό μου είπε με σκέτη πρέσσα (20kg) θα κανω στους 2 μηνες.
    Τι να σου πω ειναι μαλλον θεμα γιατρου, φυσιοθεραπευτη και φυσικα επεμβασης...
    Γενικα παντως αργει να επανελθει κανονικα το ποδι και θελει πολυ υπομονη{ακομα και 2 χρονια μετα ειχα ενοχλησεις στο πληρες ευρος της κινησης παροτι εκανα τα παντα κανονικα}

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)