Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 4 of 4 FirstFirst 1234
Results 91 to 112 of 112
  1. #91
    Senior Bodybuilder Konstantina91's Avatar
    Join Date
    23-01-14
    Posts
    1,877

    Default

    Σε ευχαριστώ.

    Αν ρωτάς για την επιγονατίδα, έτσι γεννήθηκα. Ειναι κληρονομικό-ανατομικό θέμα. Το έχει και η μητέρα και η αδερφή μου, που δεν γυμνάζονται ποτέ.

    Αν ρωτάς για τον χιαστό-μηνίσκο, δεν σου εξηγεί ο γιατρός πως το έπαθες, εσύ του λες πως το έπαθες.

    Δεν είναι τυπικός τραυματισμός για bodybuilding, συμβαίνει συνήθως σε αθλήματα που έχουν στροφικές κινήσεις- αλλαγές κατεύθυνσης. ( πχ. σκί, ποδόσφαιρο, μπασκετ κτλ)

    Εγω προσωπικά το έπαθα στον καναπέ.


    Παρασκευή έκανα την τελευταία προπόνηση πόδια.
    Κυριακή με πιάνει γρίπη , με πυρετό, ρίγος, καταρροή , πονοκέφαλο και πόνο στις αρθρώσεις.
    Τρίτη βράδυ, παω να κάτσω στον καναπέ με το λαπτοπ αγκαλιά, πατάω το αριστερό πόδι πάνω κ στρίβω περίεργα. Με πόνεσε το γόνατο αρκετά για μερικά δευτερόλεπτα, μετά ήμουν κομπλέ.

    Βάζω την ταινία και κοιμάμαι στον καναπέ, Τετάρτη πρωι έχω πρησμένο γόνατο και κουτσαίνω. Τόσο απλά.

    Edit. Επίσης επειδή λες για τα πολλά κιλά, τότε ήμουν ακόμη αδύνατη, γυρω στα 56κιλά αν θυμάμαι καλά, είχα λιγο λιγότερο από 1χρόνο που έκανα βάρη, και δεν έκανα κιλά. squat και deadlift στα 60kg ?10 επαναλήψεις είχα
    Last edited by Konstantina91; 15-02-19 at 11:12.

  2. #92
    Junior Bodybuilder ShreddingInProgress's Avatar
    Join Date
    05-08-18
    Posts
    119

    Default

    8/10 που ασχολουνται με Powerlift/ crossfit αναπτυσσουν προβλήματα σε αρθρωσεις μυες κλπ...

    Το λεω γιατι εμένα εκανε ο αδερφος μου Crossfit φανατικα, κ τον πηγαμε για επεμβαση στο γόνατο κ ειχαμε τρεχαματα

    Ετσι ειναι αυτα σου ρχεται στο τέλος ο λογαριασμος κ χρυσώνεις τους ορθοπαιδικους κ τους ακτινολογους... Φιλικα παντα

    Δεν ξέρω από που ξεκινησε ολη αυτη η μοδα;;
    Last edited by ShreddingInProgress; 15-02-19 at 12:10.

  3. #93
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Quote Originally Posted by Konstantina91 View Post
    Πριν την επέμβαση, ο τετρακέφαλος με έσωζε. Τώρα καταβόλισα πολύ και εμφανίστηκε το πρόβλημα πιο έντονο. Χρειάζομαι υπερτροφία και ειδικά στον έσω πλατύ για να σταθεροποιήσω ότι μπορώ.
    Επίσης, θα χαλαρώνω το έξω μέρος του μηρού με διατάσεις και Foam roller όσο γίνεται , ενώ θα σφίγγω το μέσα.
    Ψάχνοντας λίγο, βρήκα τα 2 παρακάτω άρθρα απο barbell medicine:

    https://www.barbellmedicine.com/267-2/
    https://www.barbellmedicine.com/walk...buddy-part-ii/

    Λίγο πολύ λέει ο Feigenbaum οτι παραδίνεται έμφαση στον έσω πλατύ και οτι η βιβλιογραφία εστιάζει σε αδύναμους τετρακέφαλους γενικά, αν και το context είναι για σύνδρομο επιγονατιδομηριαίου πόνου.

    McConnell taping έχεις δοκιμάσει στα γόνατα;
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  4. #94
    Senior Bodybuilder Konstantina91's Avatar
    Join Date
    23-01-14
    Posts
    1,877

    Default

    Quote Originally Posted by ShreddingInProgress View Post
    8/10 που ασχολουνται με Powerlift/ crossfit αναπτυσσουν προβλήματα σε αρθρωσεις μυες κλπ...

    Το λεω γιατι εμένα εκανε ο αδερφος μου Crossfit φανατικα, κ τον πηγαμε για επεμβαση στο γόνατο κ ειχαμε τρεχαματα

    Ετσι ειναι αυτα σου ρχεται στο τέλος ο λογαριασμος κ χρυσώνεις τους ορθοπαιδικους κ τους ακτινολογους... Φιλικα παντα

    Δεν ξέρω από που ξεκινησε ολη αυτη η μοδα;;
    Περαστικά στον αδερφό σου! Ελπίζω να έχει ξεμπερδέψει τώρα !

  5. #95
    Senior Bodybuilder Konstantina91's Avatar
    Join Date
    23-01-14
    Posts
    1,877

    Default

    Quote Originally Posted by Achillezzz View Post

    Λίγο πολύ λέει ο Feigenbaum οτι παραδίνεται έμφαση στον έσω πλατύ και οτι η βιβλιογραφία εστιάζει σε αδύναμους τετρακέφαλους γενικά, αν και το context είναι για σύνδρομο επιγονατιδομηριαίου πόνου.

    McConnell taping έχεις δοκιμάσει στα γόνατα;
    Ευχαριστώ Αχιλλέα! πολύ ωραία τα άρθρα τα μελέτησα!
    Εγώ θα προσπαθήσω να μεγαλώσω- δυναμώσω τον τετρακέφαλο, οπότε αν είναι τελικά ο εσω πλατυς που θα κάνει τη διαφορά λίγο με απασχολεί. Ετσι και αλλιώς δεν μπορεις να " απομονώσεις " μια κεφαλή...

    McConnell taping όχι, δεν έχω δοκιμάσει. Εχω kinesiotape σπίτι, δοκίμασα αυτό το taping :

    https://www.youtube.com/watch?v=k_W2...&feature=share

    δυστυχώς χωρίς αποτέλεσμα.

    Θα δοκιμάσω και το McConnell και αλλο 1 που έχω στο μυαλό μου, έστω και λίγο να βοηθάνε κέρδος είναι!

  6. #96
    Senior Bodybuilder Konstantina91's Avatar
    Join Date
    23-01-14
    Posts
    1,877

    Default

    Σήμερα

    Leg press
    3x12 * 100kg
    3x10 *120 kg ( εδώ τραβούσε ο τένοντας της επιγονατιδας λίγο, ελπίζω να προσαρμοστεί γρήγορα στα κιλά)


    Single leg press
    3xamrap *50kg

    ακολούθησε προπόνηση ώμων
    Ποδήλατο x10 min
    περπάτημα x 10min

    Να γίνεται λίγο conditioning γιατί σε 2 εβδομάδες πάω Αθήνα και θέλω να αντέξει το πόδι το τρένο και το περπάτημα...

  7. #97
    Senior Bodybuilder dimitris_powerlifter's Avatar
    Join Date
    29-06-17
    Posts
    2,704

    Default

    Δυνατα τα ποδια αφου κανεις τα 120 για 10αρες μπραβο! Το ανω σωμα το προπονεις κανονικα ε??

  8. #98
    Senior Bodybuilder Konstantina91's Avatar
    Join Date
    23-01-14
    Posts
    1,877

    Default

    Quote Originally Posted by dimitris_powerlifter View Post
    Δυνατα τα ποδια αφου κανεις τα 120 για 10αρες μπραβο! Το ανω σωμα το προπονεις κανονικα ε??
    Θέλω να ανεβάσω λίγο κιλά στα πόδια γιατί τελικά όσο ανεβάζω βλέπω θετικό αποτέλεσμα.

    Το πάνω σώμα κανονικά, με λίγο λιγότερα κιλά από ότι έκανα

  9. #99
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Quote Originally Posted by ShreddingInProgress View Post
    8/10 που ασχολουνται με Powerlift/ crossfit αναπτυσσουν προβλήματα σε αρθρωσεις μυες κλπ...

    Το λεω γιατι εμένα εκανε ο αδερφος μου Crossfit φανατικα, κ τον πηγαμε για επεμβαση στο γόνατο κ ειχαμε τρεχαματα

    Ετσι ειναι αυτα σου ρχεται στο τέλος ο λογαριασμος κ χρυσώνεις τους ορθοπαιδικους κ τους ακτινολογους... Φιλικα παντα

    Δεν ξέρω από που ξεκινησε ολη αυτη η μοδα;;
    Αυτό που βάζεις το powerlifting με το crossfit μαζί πάντως είναι λάθος. Το crossfit είναι κίνδυνος-θάνατος για πάρα πολλούς λόγους και πάρα πολλοί weightlifters το έχουν κατακρίνει. Το powerlifting είναι εντελώς διαφορετικό. Απο την άλλη ο πρωταθλιτισμός σχεδόν σε οποιοδήποτε άθλημα σημαίνει τραυματισμοί. Λογικό αν κάποιος σπρώχνει το σώμα του στα άκρα για να πάρει το 100% για 10-15 χρόνια, να έχει κάποιον τραυματισμό. Σε σχέση με το bodybuilding πάντως είναι σίγουρα πιο επικίνδυνα. Απο κει και πέρα τα αθλήματα αντοχής (όπως και το μπάσκετ/ποδόσφαιρο) έχουν υψηλότερη πιθανότητα τραυματισμού.

    Κωνσταντίνα με 100kg και 120kg 10αρες θα ήσουν απο τις πιο δυνατές κοπέλες στο γυμναστήριο μου, μακράν!
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  10. #100
    Senior Bodybuilder Konstantina91's Avatar
    Join Date
    23-01-14
    Posts
    1,877

    Default

    Quote Originally Posted by Achillezzz View Post
    Κωνσταντίνα με 100kg και 120kg 10αρες θα ήσουν απο τις πιο δυνατές κοπέλες στο γυμναστήριο μου, μακράν!
    :) σε ευχαριστώ που μ ανεβάζεις αν και ξέρουμε και οι 2 πως η πρέσσα δεν μετράει για δύναμη.

    Προπόνηση Δευτέρα 25/2

    LegPress
    3x20 *60kg
    3x15 *100kg
    3x10 *120kg ( άνετος ο επιγονατιδικός τενοντας, αν και την προηγουμενη με ενοχλουσε σ αυτά τα κιλά )

    Single Leg Press
    3x20 *50kg

    Hip Thrusts
    1x10 *60kg
    3x10 *80kg


    Προπόνηση Παρασκευή 1/3

    Leg Press
    1x20 *60kg
    1x20 *100kg
    1x15 *120kg
    2x10 *130kg ( ο τένοντας άνετος και εδω )

    Single Leg Press
    1x20 *40kg
    1x20 *50kg
    1x20 *60kg

    Λίγα σχόλια για την εβδομάδα που πέρασε.
    Είμαι στους 4.5 μήνες από την επέμβαση. Τώρα άρχισε η επιγονατιδα να κάθεται στη θεση της κατά τη διάρκεια του περπατήματος ( επιτέλους). Περπάτησα την Τεταρτη μισο χιλιόμετρο και ήταν ξεκούραστο και χωρίς παρεκτοπίσεις και ιστορίες.

    Επίσης, σταμάτησε η παρεκτόπιση που έκανε η επιγονατίδα μου όταν ανέβαινα σκαλιά.

    Γενικά, πρώτη φορά στους 4.5 μήνες μπορω να πω οτι άρχισε λίγο να ανταποκρίνεται σ αυτά που του ζητάω :p

  11. #101
    Senior Bodybuilder dimitris_powerlifter's Avatar
    Join Date
    29-06-17
    Posts
    2,704

    Default

    Αντε μπραβο πολυ ευχαριστα νεα!! Επιστροφη και στο squat συντομα ευχομαι..
    Το leg press μπορει να μην ειναι ενδειξη δυναμης αλλα τα 80 κιλα στο hip thrust ειναι;)

  12. #102
    Senior Bodybuilder Mikelangelo's Avatar
    Join Date
    01-05-18
    Location
    ΒΥΡΩΝΑΣ
    Posts
    2,746

    Default

    Με το καλο Κωνσταντινα,τωρα που συμμορφωθηκε κι η επιγονατιδα θα εχεις εντυπωσιακη βελτιωση

    ....hip thrust με 80 κιλα??????.......εγω και χωρις βαρος να κανω θα με πιασει η μεση μου

  13. #103
    Senior Bodybuilder Konstantina91's Avatar
    Join Date
    23-01-14
    Posts
    1,877

    Default

    Quote Originally Posted by dimitris_powerlifter View Post
    Αντε μπραβο πολυ ευχαριστα νεα!! Επιστροφη και στο squat συντομα ευχομαι..
    Το leg press μπορει να μην ειναι ενδειξη δυναμης αλλα τα 80 κιλα στο hip thrust ειναι;)
    Ευχαριστώ! Για ποτιπίλτιγκ καλά είναι τα 80kg, για να θεωρηθεί δύναμη, νομίζω θα έπρεπε να είναι 2-2.5xbw για γυναικα


    Quote Originally Posted by Mikelangelo View Post
    Με το καλο Κωνσταντινα,τωρα που συμμορφωθηκε κι η επιγονατιδα θα εχεις εντυπωσιακη βελτιωση

    ....hip thrust με 80 κιλα??????.......εγω και χωρις βαρος να κανω θα με πιασει η μεση μου
    Ευχαριστώ Γιάννη! Ελπίζω να εχει σταθερή ανοδική πορεία επιτέλους και να μην μου κάνει τίποτα σκαμπανεβάσματα.

    Πάντως από τότε που δεν το λυπάμαι στα κιλά που σηκώνει βοηθήθηκε!

  14. #104
    Pumping Iron psonara0's Avatar
    Join Date
    17-04-15
    Location
    αμαλιαδα
    Posts
    530

    Default

    σιδερενια και καλη συνεχεια

  15. #105
    Senior Bodybuilder Konstantina91's Avatar
    Join Date
    23-01-14
    Posts
    1,877

    Default

    Quote Originally Posted by psonara0 View Post
    σιδερενια και καλη συνεχεια
    Σε ευχαριστώ πάρα πολύ! :)

    Λοιπον, ένα update μιας και έκλεισα 5 μήνες από την επέμβαση.

    Η πρόοδος ειναι ΠΟΛΥ αργή. Υπάρχουν αθλητές που στους 5 μήνες ξεκινάνε να παίζουν μπάλα και εγώ ίσα που έχω αποκτήσει μια κάποια λειτουργικότητα...

    Το περισσότερο που έχω περπατήσει το πόδι χωρίς διάλειμμα είναι στα 2.5 χιλιόμετρα. Έχει αποκτήσει κάποια αυτοπεποίθηση, πχ ανεβαίνει άνετα σκαλια, πεζοδρόμια, κτλ χωρίς να το φοβάμαι ή να σκέφτομαι πως θα το πατήσω ( που πριν από 1 μήνα ακόμη με βασάνιζε η παρεκτόπιση επιγονατίδας σ αυτά )

    Επίσης, επέστρεψα σε κάποιες ασκησούλες που ενοχλούσαν , RDL και back hyperextentions.

    Λογικά είναι οκ να κάνω και Barbell rows για την πλάτη, θα το δοκιμάσω την επόμενη φορά.

    Από διατροφή οι θερμίδες μου για συντήρηση εχουν πέσει τουλάχιστον κατά 800 σε σχεση με το τι ετρωγα πριν που ήμουν στα ιδια κιλά. Και λόγω μειωμενης δραστηριοτητας και λογω απώλειας μάζας προφανώς.

    Αυτά προς το παρον

  16. #106
    Senior Bodybuilder Mikelangelo's Avatar
    Join Date
    01-05-18
    Location
    ΒΥΡΩΝΑΣ
    Posts
    2,746

    Default

    .......εχεις καταλαβει που οφειλεται αυτη η καθυστερηση???

  17. #107
    Senior Bodybuilder dimitris_powerlifter's Avatar
    Join Date
    29-06-17
    Posts
    2,704

    Default

    Απο περιεργεια ποσες θερμιδες ετρωγες και ποσες τρως τωρα;

  18. #108
    Senior Bodybuilder Konstantina91's Avatar
    Join Date
    23-01-14
    Posts
    1,877

    Default

    Quote Originally Posted by Mikelangelo View Post
    .......εχεις καταλαβει που οφειλεται αυτη η καθυστερηση???
    Γιάννη, το σημαντικότερο μερίδιο ευθύνης για τη καθυστερηση στη δυναμη το έχω μόνη μου! :)

    Μέχρι και τον 3ο μήνα ήμουν καταπάνω στο πόδι.
    Ηταν απαιτούμενο να κανω 1 μηνα φυσικοθεραπείες μετά το χειρουργείο και έκανα 2μηνες γεμάτους.

    Επιασα το εύρος κίνησης στο σωστό χρόνο και κρατούσα το γόνατο σε καλή κατάσταση ( έβαζα αρκετό πάγο και πρόσεχα να μην το κουράζω και πρηστεί).

    Επίσης εκανα υπομονή και δεν έκανα καθόλου βάρη παρά μόνο όταν πήρα το οκ από το γιατρο.

    Μετά τον 3ο μήνα απλά απελπίστηκα και άρχισα να χανω προπονήσεις.

    2 πραγματα όμως δεν οφείλονται σε μένα

    Πρώτο η παρεκτοπιση επιγονατιδας και δεύτερο ο πόνος που έχω ακόμη πάνω στην επιγονατιδα και στον επιγονατιδικο τένοντα- όταν τα ακουμπήσω και βαλω μικρή πίεση ( εκει που πήραμε το μοσχευμα ).

    Η παρεκτόπιση βελτιώνεται σιγά σιγά.
    Ο πόνος αν ακουμπήσω την επιγονατιδα παραμενει ίδιος τους τελευταιους 2 μήνες.

    Εχω διαβασει και reports που σε κάποιους παραμένει αυτό για πάντα... οπότε δεν ξερω τι θα παίξει στο μελλον.

    Αυτά δεν ξερω αν οφείλονται στο πως θρεφει το σωμα μου ή σε κατι άλλο.
    Σε ενα μήνα θα βγαλω μαγνητική και θα ξερω καλύτερα τι γινεται.

  19. #109
    Senior Bodybuilder Konstantina91's Avatar
    Join Date
    23-01-14
    Posts
    1,877

    Default

    Quote Originally Posted by dimitris_powerlifter View Post
    Απο περιεργεια ποσες θερμιδες ετρωγες και ποσες τρως τωρα;
    Ακριβώς πριν την επέμβαση έτρωγα 2700, στα 65kg, 166 υψος

  20. #110
    Senior Bodybuilder Mikelangelo's Avatar
    Join Date
    01-05-18
    Location
    ΒΥΡΩΝΑΣ
    Posts
    2,746

    Default

    ..........., οταν μιλησα στο ορθοπεδικο μου και για το δικο σου θεμα......μου ειπε οτι καθε περιπτωση αναρρωσης ειναι διαφορετικη,ειναι τοσοι πολλοι οι παραγοντες και το κυριοτερο σε αυτες τις περιπτωσεις ειναι ....η ψυχολογικη αναρρωση,κατι που πιστευω κι εγω.......
    Αν συγκρινεις περιπτωσεις τοτε αγχωνεσαι περισσοτερο,αλλος θελει πεντε μηνες αλλος εξι,αλλος ενα χρονο.
    ....οσο παρει εχεις πολυ χρονο μπροστα σου......δεν εισαι σαν κι εμενα που η......συνταξη πλησιαζει
    Last edited by Mikelangelo; 20-03-19 at 19:50.

  21. #111
    Senior Bodybuilder Konstantina91's Avatar
    Join Date
    23-01-14
    Posts
    1,877

    Default

    Quote Originally Posted by Mikelangelo View Post
    ..........., οταν μιλησα στο ορθοπεδικο μου και για το δικο σου θεμα......μου ειπε οτι καθε περιπτωση αναρρωσης ειναι διαφορετικη,ειναι τοσοι πολλοι οι παραγοντες και το κυριοτερο σε αυτες τις περιπτωσεις ειναι ....η ψυχολογικη αναρρωση,κατι που πιστευω κι εγω.......
    Αν συγκρινεις περιπτωσεις τοτε αγχωνεσαι περισσοτερο,αλλος θελει πεντε μηνες αλλος εξι,αλλος ενα χρονο.
    ....οσο παρει εχεις πολυ χρονο μπροστα σου......δεν εισαι σαν κι εμενα που η......συνταξη πλησιαζει
    Χαχαχα δεν απελπίζομαι ακόμη, δεν με κυνηγάνε με το συμβόλαιο από πίσω!

    Για τη ψυχολογική ανάρρωση συμφωνώ απόλυτα. Εχω δρόμο μπροστά μου σ αυτό το κομμάτι, η δύναμη που έχασα θα ανακτηθεί αρκετά πριν φτιάξει το κεφάλι μου

  22. #112

    Default

    Χαίρετε. Επαναφέρω αυτό το θέμα μιας και έχω κι εγώ 10 μήνες τώρα απο επέμβαση χιαστου και θα μου χρησιμευαν συμβουλές κι απο άλλους που το έχουν περάσει.
    Έχω περάσει απο τα στάδια της φυσιοθεραπείας και τους τελευτλαιους μηνες έκανα και ασκήσεις με αντιστάσεις όπως leg extensions & curls σε μηχάνημα, step ups και squats με βαράκια.
    Όμως το χειρουργημένο πόδι εξακολουθεί να είναι μικρότερο απο το καλο (για γύρω στους 2 πόντους οταν το μετράω πάνω στον έσω πλατή).
    Τώρα με το άνοιγμα γυμναστηριων και αφού ο γιατρός μου έχει δώσει το ΟΚ για βάρη, τι τακτική είναι καλό να ακολουθήσω στις leg day για να δυναμώσω και τα δύο πόδια και να τα φερω και σε συμμετρία;
    Το πρόγραμμα που εχω ξεκινησει είναι
    1. Back Squat με 10+10 κιλά
    2. Leg extensions
    3. Leg curl
    4. Bulgarian spit squat με βαράκια
    5. Ορθιο calf machine
    6. Μηχανήματα προσαγωγών-επαγωγών
    Γενικά προτείνεται να μελινω για καιρό στα χαμηλά κιλά και να ανεβάσω επαναλήψεις ή να ανεβάζω όσο μπορώ χωρίς να νιώθω ενοχήσεις; Επίσης καθε πρόταση για αλλαγη στο ασκησιολόγιο ευπρόσδεκτη.
    Ευχαριστώ


 
Page 4 of 4 FirstFirst 1234

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Μηνίσκος Και Ιμάντες
    By RellikEht in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 4
    Last Post: 20-09-17, 15:12
  2. Μηνίσκος ;
    By tonis in forum Off Topic
    Replies: 2
    Last Post: 19-05-13, 16:18
  3. Στρατος - Νεο Μελος και μηνισκος
    By Stratos72 in forum Νέα Μέλη Στο Bodybuilders.gr
    Replies: 5
    Last Post: 03-07-12, 18:47
  4. Χειρουργική επέμβαση για το στήθος
    By dorifto in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 0
    Last Post: 12-10-06, 18:18

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •