Μετά από πολύ καιρό επιστρέφω για να καταγράψω την εμπειρία μου με την αρθροσκόπηση που έκανα στο γόνατο.Ελπίζω πως κάποιος που περνάει παρόμοια κατάσταση ή που σκέφτεται να κάνει την επέμβαση να βοηθηθεί.

Τα κύρια προβλήματα που είχε το γόνατο μου ήταν τα εξής :
1. Ρηχή τροχιλία μηριαίου οστού, που οδήγησε σε χονδροπάθεια επιγονατίδας
2. Ρήξη πρόσθιου χιαστού συνδέσμου
3. Δισκοειδής μηνίσκος (που προδιαθέτει σε ρήξεις) και ρήξη μηνίσκου

Για να το προστατέψω από μακροχρόνια φθορά κατέληξα στο χειρουργείο, αν και ως τώρα το προπονούσα αρκετά συντηρητικά και με κάποιους περιορισμούς.

Έγινε το χειρουργείο λοιπόν, όπου χρησιμοποιήσαμε μόσχευμα από τον επιγονατιδικό μου τένοντα, για να γίνει πρόσθιος χιαστός και στον μηνίσκο έγινε μερική μηνισκεκτομή και διαμόρφωση ώστε το σχήμα του να μοιάζει με το φυσιολογικό. Η επέμβαση έγινε αρθροσκοπικά και με ραχιαία αναισθησία (ήμουν ξύπνια κατά τη διάρκεια ).

Πάμε τώρα στην αποκατάσταση, που ξεκινά την αμέσως επόμενη μέρα από το χειρουργείο.

Week 1
1.Ξαπλωμένη στο πλάι, άρσεις του ποδιού τεντωμένου (για προσαγωγούς) 2x10
2. Ξαπλωμένη , απαγωγές του ποδιού, τεντωμένου 2x10
3. Ξαπλωμένη, κάμψη και έκταση γόνατος 2x10. Αρχικά οι μοίρες κάμψης ήταν ελάχιστες(45), σε κάθε session έκανα και μεγαλύτερη καμψη μέχρι να φτάσω στο ανώτερο επιτρεπτό όριο (90 μοιρες)
4. Καμψη γόνατος καθιστή στην άκρη κρεβατιού ή καρέκλας (πάλι μέχρι 90μοιρες)
5. Για να επιτευχθεί πλήρης έκταση ( 0 μοίρες) γίνεται τοποθέτηση της πτέρνας πάνω σε μαξιλάρια και αφήνεται το γόνατο να "κρεμάσει".
6. Calf pumps & Quad Flexes x 100+

Week 2
1.Ξαπλωμένη, άρσεις του ποδιού τεντωμένου 7x10 και ισομετρικά κράτημα για τουλάχιστον 10"
2.Ξαπλωμένη στο πλάι, άρσεις για προσαγωγούς 7x10 και ισομετρικά κράτημα για τουλάχιστον 10"
3.Απαγωγές ποδιού 7x10
4. Κάμψη και έκταση ποδιού ( μέχρι 90 μοίρες) 7x10
5. Leg extensions ( μέχρι 45 μοίρες) 4x10
6. Quad Flex 7x10. Για αντίσταση τοποθετείται μαλακό μπαλάκι κάτω από το γόνατο και στη συνέχεια πίσω από τη πτέρνα.

Week 3
Τα ίδια με τη 2η εβδομάδα από ασκήσεις. Τέλος της 3ης εβδομάδας, αφαιρέσαμε τα ράμματα. Οπότε μπορούσαν να γίνουν και θεραπείες με ρεύματα και μαλάξεις.
Πήρα το οκ από το γιατρό να αρχίσω να πατάω το πόδι και άρχισα αμέσως προσπάθεια να περπατάω χωρίς πατερίτσες, φορώντας μόνο τον ειδικό νάρθηκα.

Να σημειωθεί εδώ ότι καθένας είναι διαφορετικός και ότι η αποκατάσταση εξαρτάται από το άτομο, το πρόβλημα και την επέμβαση που έγινε.
Τα παραπάνω είναι η δική μου πορεία σύμφωνα με τις συμβουλές του γιατρού μου και των φυσικοθεραπευτών μου.

Αυτά προς το παρόν.