Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    New Member
    Join Date
    14-11-18
    Posts
    20

    Default Γυμναστική και Εξετάσεις

    Καλησπέρα σε όλους! Ξεκίνησα το γυμναστήριο ως τελείως αρχάριος πριν 1,5 χρόνο. Πήγαινα γύρω στις 3 φορές (βαριά 4) από κανα 2ωρο την φορά και το έκοβα όταν είχα πιο σημαντικές υποχρεώσεις για μένα όπως εξεταστικές π.χ . Το καλοκαίρι θέλησα να χάσω κάποια κιλά μόνος μου και κατάφερα να χάσω 13 κιλά χωρίς να πηγαίνω τόσο εντατικά γυμναστήριο γιατί δεν προλάβαινα. Μετά ξεκίνησα ξανά το γυμναστήριο πήγαινα γύρω στις 3 φορές από 2 ώρες την κάθε φορά. Γενικά επειδή φοβάμαι να ανεβάσω τα κιλά γιατί νομίζω ότι θα χαλάσω την φόρμα της άσκησης κάνω παραπάνω επαναλήψεις (μπορεί μέχρι 15 και πολύ σπάνια 20). Πήγα μια Τετάρτη και έκανα ώμους για 1,5 ώρα (πραγματικά τους εξόντωσα το ένιωθα και όταν έφυγα από το γυμναστήριο και φυσικά ήμουν πιασμένος και τις επόμενες μέρες πάρα πολύ υπόψιν ότι δεν έβαζα πολλά κιλά απλά έκανα αρκετές επαναλήψεις και σετ) και την Παρασκευή το πρωί (που και εκείνη την μέρα ήμουν πιασμένος όχι όσο την πέμπτη) πήγα και έκανα εξετάσεις αίματος όλα βγήκαν καλά εκτός από το ένζυμο CPK το οποίο κανονικά θα έπρεπε να είναι στο 100 με 200 και εμένα ήταν 1096. Όταν λοιπόν είδες τις εξετάσεις η παθολόγος μου είπε ότι αν συνεχιστεί αυτό να υπάρχει σε τέτοιο βαθμό θα μου προκαλέσει νεφρική ανεπάρκεια και κάποια άλλα κακά πράγματα που δεν τα θυμάμαι τώρα. Να επισημάνω ότι σχετικά με την διατροφή μου ακολουθώ πρόγραμμα που μου έχει δώσει μια διατροφολόγος.Επίσης η παθολόγος μου είπε ότι θα πρέπει να ηρεμήσω και να μην κάνω τόση γυμναστική και να πηγαίνω από 3 φορές το πολύ μια ώρα και σε αυτή την μια ώρα να πηγαίνω χαλαρά αλλά ρε μάγκες δεν μπορώ να το κάνω αυτό με τίποτα είναι σκότωμα για μένα αυτό δεν μου αρέσει. Πήγα εχθές και έκανα μια ώρα μία άσκηση 1 σετ για κάθε μυική ομάδα πολύ χαλαρά. Δεν ίδρωσα σχεδόν καθόλου δεν είχα pump ούτε τίποτα νιώθω οτι είναι σαν να λέω οτι κάνω γυμναστική και απλά να μην κάνω να μην πιέζομαι καθόλου και ξέρω ότι αν συνεχίσω έτσι δεν πρόκειται να δω ποτέ διαφορά. Ποια είναι η γνώμη σας πάνω στο θέμα;Υπάρχει κάποιος ειδικός στον οποίο μπορώ να απευθυνθώ;

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

  2. #2
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Υποθέτω οτι ο γιατρός σου είπε να ηρεμήσεις για να μπορέσει να ξαναδεί τις εξετάσεις σου χωρίς να επηρεάζονται απο την προπόνηση για να δει τι ακριβώς παίζει.

    Η έντωνη προπόνηση και ειδικά τα βάρη, ανεβάζει κάποιες τιμές (πχ CPK, ΑST/ALT, κλπ), οπότε το πιθανότερο είναι να κάνεις ξανά εξετάσεις μετά απο 1-2 βδομάδες αποχής και να έχει επανέλθει το CPK στα κανονικά επίπεδα. Εγώ θα σε συμβούλευα να κόψεις εντελώς την προπόνηση 1-2 βδομάδες μέχρι να ξανακάνεις εξετάσεις. Μετά λογικά ο γιατρός σου θα σου δώσει το ΟΚ να συνεχίσεις.

    Tωρα για το τι προπόνηση κάνεις και αν χρειάζεται να κάνεις 1,5 ωρες ώμους είναι άλλη κουβέντα, αλλά ό,τι σε ευχαριστεί!
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  3. #3
    New Member
    Join Date
    14-11-18
    Posts
    20

    Default

    Ευχαριστώ πολύ φίλε για την απάντηση!!!!

  4. #4
    Senior Bodybuilder Secret of Steel's Avatar
    Join Date
    07-01-16
    Posts
    2,479

    Default

    1,5 με 2 ώρες για μυς μια σταλίτσα, κατά τη γνώμη μου σφάλμα. Και το να τα νοιώσεις κουρέλια μετά μη φαντάζεσαι ότι αυτό δείχνει ότι έκανες καλή δουλειά.

    Για τη CPK αυτό που σου είπε ο Αχιλλέας ισχύει. Αν επαναλάβεις τις εξετάσεις μετά από ξεκούραση λογικά θα είναι μια χαρά.
    Αλλά δες λίγο καλύτερα το στυλ προπόνησής σου, το αυτομαστίγωμα δε σημαίνει ότι θα σου φέρει και αποτελέσματα.

  5. #5
    New Member
    Join Date
    19-01-18
    Posts
    25

    Default

    Εχω κι εγω θεμα παρομοιο με την CPK μονιμα εδω και πολλα χρονια λογω δουλειας. Περαν αυτου οσο σκληροτερα γυμναζεσαι τοσο ανεβαινει. Δεν ειναι δεικτης ανησυχιας παντως αν εισαι λιγο πανω απο τα ορια, αλλα 1000+ ειναι μεγαλο νουμερο.
    Κανε αποχη και ξανακοιταξε την για να σου φυγει η ανησυχια.

  6. #6
    New Member
    Join Date
    14-11-18
    Posts
    20

    Default

    Σας ευχαριστώ πολύ για τις απάντησεις σας


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Εξετάσεις...
    By dimitris.king in forum Off Topic
    Replies: 4
    Last Post: 25-11-12, 07:51
  2. Εξετάσεις αίματος...
    By In the gym in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 47
    Last Post: 15-03-09, 19:11

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •