Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Pumping Iron Akis23's Avatar
    Join Date
    18-11-18
    Posts
    298

    Default Διατασεις Μετά Την Προπόνηση

    Καλημέρα σε όλους! Θα ήθελα να ρωτήσω υπάρχουν συγκεκριμένες διατασεις που πρέπει να κάνω μετά από προπόνηση ποδιών στην μέση?? Κάθε φορά που έχω πόδια κάνω squats, deadlifts, lunges και extension και για πρώτη φορά μετά από 5-6 μήνες νιώθω κάτι τσιμπηματα στην μέση μου ενώ φροντίζω να κάνω τις ασκήσεις σωστά και να κάνω 2-3 διατασεις για την μέση μετά το τέλος της προπόνησης (κάθε διάσταση 20-30 δευτερόλεπτα των 2 σετ)! Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

  2. #2

    Default

    Η διάταση είναι στην ουσία η αντίθετη κίνηση από αυτή που κάνεις σε κάθε άσκηση. Στο youtube θα βρεις με το κιλό τέτοια βίντεο.
    Το τσίμπημα μήπως είναι από βαριά κιλά; foam roller έχεις; Αν όχι βοηθάει πολύ.

  3. #3
    Pumping Iron Akis23's Avatar
    Join Date
    18-11-18
    Posts
    298

    Default

    Δεν νομίζω να είναι από τα κιλά γιατί βγαίνουν σωστά οι επαναλήψεις! Όχι δεν έχω foam roller αλλά λέω να πάω να πάρω! Σε ευχαριστώ πολύ
    Last edited by Akis23; 19-11-18 at 16:07.

  4. #4
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Quote Originally Posted by Akis23 View Post
    Καλημέρα σε όλους! Θα ήθελα να ρωτήσω υπάρχουν συγκεκριμένες διατασεις που πρέπει να κάνω μετά από προπόνηση ποδιών στην μέση?? Κάθε φορά που έχω πόδια κάνω squats, deadlifts, lunges και extension και για πρώτη φορά μετά από 5-6 μήνες νιώθω κάτι τσιμπηματα στην μέση μου ενώ φροντίζω να κάνω τις ασκήσεις σωστά και να κάνω 2-3 διατασεις για την μέση μετά το τέλος της προπόνησης (κάθε διάσταση 20-30 δευτερόλεπτα των 2 σετ)! Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
    To foam roller θα σε βοηθησει να μην πονας πριν ξεκινησεις την προπονηση, δεν θα γιατρεψει το τσιμπημα.

    Διατασεις για τη μεση μπορεις να κανεις οποιαδηποτε στιγμη της ημερας, αλλα αμφιβαλω οτι αυτο θα επηρεασει τον πονο. Αν ειναι μικροτραυματισμος θα περασει μονος του και οι διατασεις μπορει να το κανουν και χειροτερα. Μπορει να προερχεται απο λαθος τεχνικη, ειναι ευκολο με βαρια κιλα να μπαλατζαρει λιγο το σωμα η να καμπουριασεις/υπερτεντωσεις την μεση χωρις να το καταλαβεις. Ζωνη φορας στα βαρια σετ;
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  5. #5
    Pumping Iron Akis23's Avatar
    Join Date
    18-11-18
    Posts
    298

    Default

    Κατάλαβα! Ζώνη όχι δεν φοράω! Να πάω να πάρω Ε?

  6. #6
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Nαι βέβαια, βοηθάει πολύ στα βαριά σετ.
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  7. #7
    Pumping Iron Akis23's Avatar
    Join Date
    18-11-18
    Posts
    298

    Default

    Έγινε έφυγα να πάρω! Ευχαριστώ πολύ


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Διατάσεις Μετά Την Προπόνηση - Πόση Ώρα;
    By vasilis_tra in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 14
    Last Post: 13-11-18, 16:49
  2. Αποθεραπεία - Διατάσεις Μετά Από Γυμναστική
    By theblac2 in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 1
    Last Post: 16-11-13, 17:14
  3. Φαγητο πριν και μετα την προπονηση.Τι και ποση ωρα πριν και μετα?
    By panos08 in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 3
    Last Post: 14-09-13, 17:59
  4. Μετα την προπονηση τι να φαω?
    By dimi01 in forum Διατροφή & Συμπληρώματα Για Γυναίκες
    Replies: 10
    Last Post: 19-07-13, 21:16
  5. Μετά την προπόνηση;
    By spyman in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 3
    Last Post: 22-03-11, 12:58

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •