Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 12 of 12

Thread: Cheat Meal

  1. #1
    Pumping Iron Akis23's Avatar
    Join Date
    18-11-18
    Posts
    298

    Default Cheat Meal

    Καλησπέρα παιδιά! Την προηγούμενη εβδομάδα έκανα δύο cheat meals (ξεχωριστες ημέρες) στις ημέρες που είχα τις πιο δυνατές προπονήσεις! Ειδικά την μια μέρα το Εκαψα λίγο γιατί είχα γενέθλια! Το ερώτημα μου είναι το εξής! Αύριο έχω προπόνηση 2:30 + (2+θα ώρες βάρη και 30 λεπτά καρντιο).. Μπορώ να φάω αύριο cheat meal ή λόγω της προηγούμενης εβδομάδας να το αφήσω καλύτερα? Είμαι ανάμεσα σε κινέζικο ή κρέπα γλυκιά! Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

  2. #2
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Το αν κάνεις ελεύθερο γεύμα εξαρτάται από το στόχο σου. Αν σε παίρνει και σωματικά είσαι όπως θες, φυσικά και μπορείς να φας.
    Εγώ προβληματίζομαι όμως με τις 2+ ώρες που λες πως κάνεις βάρη!! Τι κάνεις τόσες ώρες;!

  3. #3
    Pumping Iron Akis23's Avatar
    Join Date
    18-11-18
    Posts
    298

    Default

    Upper body τα πάντα! Για αυτό μου παίρνει πολύ ώρα!

  4. #4
    Senior Bodybuilder Secret of Steel's Avatar
    Join Date
    07-01-16
    Posts
    2,479

    Default

    Να κάνω μια ερώτηση με όλο το θάρρος?
    Είσαι υπέρβαρος/παχύσαρκος?
    Το 23 στο όνομά σου υποθέτω ότι είναι η ηλικία σου, σωστά?

  5. #5
    Pumping Iron Akis23's Avatar
    Join Date
    18-11-18
    Posts
    298

    Default

    Όχι νούμερο το νούμερο που είχα στο μπάσκετ. 21 είμαι! Ήμουν 86 κιλά Κατέβηκα στα 70 και τώρα προσπαθώ κυρίως με τις κατάλληλες αλλαγές στην διατροφή να πάρω και άλλη μυικη μάζα ενώ παράλληλα να χάνω λίπος! Όσο για τις προπονήσεις και αυτές αλλάζουν ανάλογα τον στόχο
    Last edited by Akis23; 22-11-18 at 22:47.

  6. #6
    Senior Bodybuilder Secret of Steel's Avatar
    Join Date
    07-01-16
    Posts
    2,479

    Default

    Quote Originally Posted by Akis23 View Post
    Όχι νούμερο το νούμερο που είχα στο μπάσκετ. 21 είμαι! Ήμουν 86 κιλά Κατέβηκα στα 70 και τώρα προσπαθώ κυρίως με τις κατάλληλες αλλαγές στην διατροφή να πάρω και άλλη μυικη μάζα ενώ παράλληλα να χάνω λίπος! Όσο για τις προπονήσεις και αυτές αλλάζουν ανάλογα τον στόχο
    Ύψος?
    Κάτι μου λέει ότι είσαι κάτω απ' το κανονικό στο βάρος......έπαιζες μπάσκετ οπότε λογικά δεν είσαι 1,70 υποθέτω αλλά ψηλότερος
    Last edited by Secret of Steel; 22-11-18 at 23:43.

  7. #7
    Senior Bodybuilder Secret of Steel's Avatar
    Join Date
    07-01-16
    Posts
    2,479

    Default

    Θα ξεκαθαρίσω κάτι

    Πρώτον
    Πλέον μισώ τη φράση cheat meal. Τα cheat meals συνήθως μου ακούγονται σαν διατροφικές διαταραχές.
    Αν ΔΕΝ είσαι επιρρεπής και δε φοβάσαι ότι η κρέπα θα γίνει μια κρέπα, 1 κιλό παγωτό, 4 burgers, 2 πατάτες τηγανητές, ένα βάζο nutella και 123 σοκολατάκια..............φάτην τη ρημάδα, δε θα σε καταστρέψει. Αν από την άλλη είσαι επιρρεπής και φοβάσαι ότι τρώγοντας την κρέπα θα καταστρέψεις όλη την προσπάθειά σου κάτι δεν πάει καλά.

    Δεύτερον
    Είτε θες να χάσεις λίπος, είτε να χάσεις κιλά (κι άλλα? κάτω από 70 κιλά να πας?) το να αυτομαστιγώνεσαι στο γυμναστήριο δε θα σε βοηθήσει. Γιατί ήδη απ' ότι διάβασα σε προηγούμενο post σου έχεις πάθει τραυματισμό ("σημείωση :είχα πάθει πριν κάτι μήνες τενοντιτιδα του στροφικου πεταλου η οποία έγινε χρόνια").

    Τρίτον
    Αν θες να χτίσεις μυς, βρες κάποιον προπονητή να σε βοηθήσει. Και να ξέρεις ότι με υπερβολικό όγκο προπόνησης και λίγο φαγητό, δε θα χτίσεις τίποτα. Αλλά παραπάνω μπορούν να σου που αυτοί που ασχολούνται με την υπερτροφία, έχει μπόλικους στο forum.

    Τέταρτον
    Η διάρκεια είναι το παν. Είτε για δύναμη, είτε για αδυνάτισμα, είτε για υπερτροφία. Είσαι σε πολύ καλή ηλικία, κοίτα κάνε έξυπνες επιλογές αλλά και επιλογές που θα είναι βιώσιμες, θα μπορείς να τις ακολουθήσεις για χρόνια.

    Τώρα μερικές διευκρινίσεις. Γιατί τα γράφω τα παραπάνω.........Γιατί στο παρελθόν έχω κάνει αυτά τα λάθη.
    Και μια συμβουλή. Αυτά τα "
    με τις κατάλληλες αλλαγές στην διατροφή να πάρω και άλλη μυικη μάζα ενώ παράλληλα να χάνω λίπος" μου ακούγονται σαν τα μισά videos στο YouTube. Πρόσεχε. Θα σε μπερδέψει η υπερπληροφόρηση του Internet. Στο τέλος δε θα ξέρεις τί να ακολουθήσεις.

    Υ,Γ, : Για να μην βιαστούν κάποιοι να πουν ότι προβάλω IIFYM και άλλα τέτοια. Εγώ υποστηρίζω το εξής: καλή γυμναστική, ποιοτικό φαγητό, Θες να φας κάτι διαφορετικό? Αν δεν ξεφεύγεις θερμιδικά (που και αυτό μπορείς να το κάνεις στρατηγικά αλλά αυτή είναι άλλη συζήτηση), φάε το. Η πλειοψηφία των θερμίδων σου να είναι ποιοτική, θα νοιώθει και καλύτερα το σώμα σου. Αλλά το να ρωτάς αν κάνει να φας μια κρέπα, 21 χρονών παιδί, ε ρε φίλε, δε μου ακούγεται καλό. Τύψεις για μια κρέπα? Τύψεις γιατί έφαγες στα γενέθλιά σου? Πιστεύεις ότι θα μπορέσεις να είσαι έτσι για 2,3,4 χρόνια?

    Υ.Γ.2 : Τα παραπάνω είναι συμβουλές ενός γεροξούρα. Δεν είμαι bodybuilder. Δεν είμαι ούτε καν powerlifter (με το χάλι που έχει ο πάγκος μου δε γίνεται χαχαχαχαχα). Απλά κάνω βάρη για δύναμη και για την υγεία μου.


  8. #8
    Pumping Iron Akis23's Avatar
    Join Date
    18-11-18
    Posts
    298

    Default

    Secret of steel ευχαριστώ για τις πληροφορίες και τις συμβουλές φίλε θα το ψάξω καλύτερα! Πάντως δεν νιώθω τύψεις απλά δεν ήθελα να κάνει ζημιά στην πρόοδο μου! (Υ. Γ:1,80 είμαι) απλά θα πρεπει να βρω τις σωστές προπονήσεις ώστε να μου βγαίνουν 40 λεπτά γιατί το ξέρω και εγώ ότι 2+ Ωρες είναι υπερβολή

  9. #9
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    08-05-17
    Posts
    136

    Default

    Φίλε μου καλημέρα.
    Συμφωνώ απόλυτα με όσα έγραψε πιο πάνω ο secret. Σε τέτοια ηλικία που είσαι μπορείς να φας και ένα γλυκό ή μια κρέπα κάπου - κάπου. Αν είναι να έχεις τύψεις θα πάθεις και τίποτα. Όσο για την προπόνηση φτιάξε ένα Σπλιτ που να μην διαρκεί τόσο πολύ. Δεν χρειάζεται να κάνεις .... τριάντα ασκήσεις. Με δύο ή τρεις καλές είσαι οκ.

  10. #10
    Pumping Iron Akis23's Avatar
    Join Date
    18-11-18
    Posts
    298

    Default

    Καλήμερα και σε σενα φίλε μου!! Ισχύει ότι πρέπει να αλλάξω το πρόγραμμα μου! Ένας φίλος που ασχολείται με τo bodybuilding μου πρότεινε να γυμναζω μια φορά κάθε μυικη ομάδα την εβδομάδα αλλά δυνατά κάνα 40λεπτο!! Συν 3 ημέρες καρντιο! Νομίζω ότι είναι καλό πρόγραμμα αν και οι μυικες ομάδες θα γυμναζονται μια φορά αλλά λογικά αν είμαι πάντα μέσα στα macros μου θα είμαι κομπλέ!

  11. #11
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Ακολούθησε ένα πρόγραμμα προπόνησης (υπάρχουν και στο φόρουμ πάρα πολύ καλά).
    Υιοθέτησε μια διατροφή με ποικιλία τροφών. Θα τρως και ελεύθερο γεύμα (το πόσο , πότε κλπ εξαρτάται τον στόχο σου).
    Κάντο όλο αυτό με συνέπεια και κυρίως με ευχαρίστηση.

    Και το κυριότερο... Το περισσότερο ΔΕΝ σημαίνει και καλύτερο.
    Μέχρι 1 ώρα προπόνηση 4-5 φορές την εβδομάδα φτάνει και περισσεύει.

    Μελέτησε, διάβασε, το φόρουμ είναι θησαυρός γνώσεων.

  12. #12
    Pumping Iron Akis23's Avatar
    Join Date
    18-11-18
    Posts
    298

    Default

    Ισχύει kardoula όντως το φόρουμ είναι πολύ διαφωτιστικό!! Θα αλλάξω το πρόγραμμα μου λοιπόν σε κάτι ποιο ισορροπημένο


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Cheat Meal - Cheat Day
    By theoros1994 in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 31
    Last Post: 28-08-18, 11:49
  2. Cheat Meal
    By Anna17 in forum Διατροφή & Συμπληρώματα Για Γυναίκες
    Replies: 9
    Last Post: 04-03-16, 19:49
  3. cheat meal
    By antonisfrag in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 4
    Last Post: 26-06-15, 22:00
  4. Cheat meal..
    By Sheva in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 24
    Last Post: 17-07-12, 22:21

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •