Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    New Member
    Join Date
    02-07-18
    Posts
    11

    Default Μια άποψη για δοσολογίες!!!

    Καλησπέρα σας... Έψαξα αρκετά μήπως βρώ κάποιο τόπικ ώστε να μην ανοίξω νέο θέμα αλλά δεν βρήκα οπότε θα σας ρωτήσω εδώ...
    Ακολουθώ μια διατροφη και παίρνω και κάποια συμπληρώματα και θα ήθελα μια άποψη σχετικά με τις δοσολογίες. Σας δίνω εδώ το πρόγραμμα μου ώστε να έχετε πιο πλήρη εικόνα και όποιος θέλει ας μου πει την άποψη του για τις δοσολογίες των συμπληρωμάτων. Παρένθεση, δεν θα προτιμούσα να αλλάξω, να αντικαταστήσω, ή να διακόψω κάποιο συμπλήρωμα. Απλά να βρω τις δοσολογίες...
    Λοιπόν... Σωματικό βάρος 105 και στόχος τα 90...
    Πρωινό: Πρωτεΐνη με κορν φλεικς και βρώμη
    Μιαμιση ωρα μετα γυμναστηριο με προπονηση διαφορετικων μυικων ομάδων καθημερινα και 20-40 λεπτα αεροβιο στο τελος της προπονησης. 30 λεπτα πριν την προπονηση παίρνω 2 καψουλες αλκαλικη κρεατινη δλδ περιπου 1800 mg, 1 σκουπακι BCAA και 1 καψουλα Β-Αλανίνη δλδ 1 γραμμαριο. Μετά την προπόνηση παίρνω άλλες 2 κάψουλες αλκαλικης κρεατίνης, επίσης άλλο 1 σκουπάκι BCAA και 1 σκουπ πρωτεΐνης.
    Καμια ώρα μετά τρώω 1 γεύμα κυρίως απο πρωτεΐνη και υδατάνθρακα. Δλδ μακαρονια ολικής με cottage ή κοτόπουλο με ρύζι... Κανα 2-3 ωρες πιο μετα τρώω καμια μπανάνα ή κανα μήλο η καμια χούφτα αμύγδαλα και τέλος, 3 ώρες μετα, τρώω κανα 4 αυγά για βραδινό... Αν δεν κοιμηθώ μεσα σε λιγες ωρες μετα τα αυγα και αργησω λιγο, τσιμπαω κι ενα σκουπ πρωτεΐνη πριν τον υπνο...
    Αυτά... Περιμένω τις απόψεις σας και τις διορθώσεις σας σχετικα με τις δοσολογιες συμπληρωμάτων αλλά και διατροφής αν θέλετε
    Last edited by 4life; 23-11-18 at 17:31.

  2. #2

    Default

    Καλησπέρα φίλε

    εγώ δεν βλέπω δοσολογίες στη διατροφή. Λίγο χύμα στο κύμα το βλέπω. Δηλαδή... μια χούφτα αμύγδαλα.. πόσο είναι η χούφτα, γιατί χούφτα από χούφτα διαφέρει.. Και τα αμύγδαλα έχουν πολλές θερμίδες.. Μετά λες 4 αβγά, ολόκληρα φαντάζομαι, μ'αυτά και μ'αυτά τα λιπαρά πάνε στο Θεό. Μετράς μάκρος; Από τα στατιστικά σου έχεις αρκετά κιλά να χάσεις (δεν μας γραφεις ύψος). Γνώμη μου, βγάλε μακαρόνια και πολλους ξηρους καρπους.
    Επίσης πάντα σε κάθε γεύμα μικρό μεγάλο θα έχεις και μια πηγή πρωτεϊνης.

    Αυτά θεωρώ είναι πολύ σημαντικότερα από το να σου πω πόσα γραμμάρια αλανίνης πάρεις.
    Άσε που για την ώρα δεν χρειάζεσαι ούτε αλανίνη ούτε κρεατίνη ουτε αμινοξέα. Αλλά απ ότι κατάλαβα τα θες για placebo (μη το παρεξηγήσεις αυτό δεν το λέω με άσχημο τρόπο) αλλά δίνεις μεγαλύτερη βαρύτητα για την ώρα στα συμπληρώματα ενώ το κλειδί είναι αλλού.
    Last edited by The Myth; 23-11-18 at 22:22.

  3. #3
    Senior Bodybuilder Secret of Steel's Avatar
    Join Date
    07-01-16
    Posts
    2,479

    Default

    Quote Originally Posted by 4life View Post
    Καλησπέρα σας... Έψαξα αρκετά μήπως βρώ κάποιο τόπικ ώστε να μην ανοίξω νέο θέμα αλλά δεν βρήκα οπότε θα σας ρωτήσω εδώ...
    Ακολουθώ μια διατροφη και παίρνω και κάποια συμπληρώματα και θα ήθελα μια άποψη σχετικά με τις δοσολογίες. Σας δίνω εδώ το πρόγραμμα μου ώστε να έχετε πιο πλήρη εικόνα και όποιος θέλει ας μου πει την άποψη του για τις δοσολογίες των συμπληρωμάτων. Παρένθεση, δεν θα προτιμούσα να αλλάξω, να αντικαταστήσω, ή να διακόψω κάποιο συμπλήρωμα. Απλά να βρω τις δοσολογίες...
    Λοιπόν... Σωματικό βάρος 105 και στόχος τα 90...
    Πρωινό: Πρωτεΐνη με κορν φλεικς και βρώμη
    Μιαμιση ωρα μετα γυμναστηριο με προπονηση διαφορετικων μυικων ομάδων καθημερινα και 20-40 λεπτα αεροβιο στο τελος της προπονησης. 30 λεπτα πριν την προπονηση παίρνω 2 καψουλες αλκαλικη κρεατινη δλδ περιπου 1800 mg, 1 σκουπακι BCAA και 1 καψουλα Β-Αλανίνη δλδ 1 γραμμαριο. Μετά την προπόνηση παίρνω άλλες 2 κάψουλες αλκαλικης κρεατίνης, επίσης άλλο 1 σκουπάκι BCAA και 1 σκουπ πρωτεΐνης.
    Καμια ώρα μετά τρώω 1 γεύμα κυρίως απο πρωτεΐνη και υδατάνθρακα. Δλδ μακαρονια ολικής με cottage ή κοτόπουλο με ρύζι... Κανα 2-3 ωρες πιο μετα τρώω καμια μπανάνα ή κανα μήλο η καμια χούφτα αμύγδαλα και τέλος, 3 ώρες μετα, τρώω κανα 4 αυγά για βραδινό... Αν δεν κοιμηθώ μεσα σε λιγες ωρες μετα τα αυγα και αργησω λιγο, τσιμπαω κι ενα σκουπ πρωτεΐνη πριν τον υπνο...
    Αυτά... Περιμένω τις απόψεις σας και τις διορθώσεις σας σχετικα με τις δοσολογιες συμπληρωμάτων αλλά και διατροφής αν θέλετε
    Τα BCAA μετά την προπόνηση αφού παίρνεις πρωτεΐνη είναι εντελώς άχρηστα.
    (άσε που εγώ γενικά δεν τα θεωρώ και απαραίτητα γενικά)
    Άσε τα μακαρόνια και βάλε πατάτα ή γλυκοπατάτα, στις ίδιες θερμίδες χορταίνει πολύ καλύτερα.
    Κάνα όσπριο δεν παίζει? Ψάρι?
    Αν θες να χάσεις κιλά φίλος σου θα είναι η φυτική ίνα, χορταίνει για ώρα. Μη φοβάσαι τις σαλάτες απλά αν βάζεις λάδι θέλει ελάχιστο, είναι εύκολο μια σαλάτα 200 θερμίδων να πάει στις 500 και βάλε μόνο από το λάδι.

    Επίσης έχε υπ'όψιν σου ότι η αλανίνη δουλεύει με παρόμοια λογική με την κρεατίνη, θέλει συνεχή χρήση.
    Και θέλει μεγαλύτερες ποσότητες. Αλλά σ'αυτή τη φάση δε νομίζω ότι σου χρειάζεται έτσι κι αλλιώς.

  4. #4
    New Member
    Join Date
    02-07-18
    Posts
    11

    Default

    Αρχικά ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας... Ίσως δεν ανέφερα αρκετά στοιχεία, θα προσπαθήσω λοιπόν να γίνω λίγο πιο ακριβής... 1,83 είναι το ύψος μου... 30 η ηληκία μου... Σχετικά με τις μερίδες τώρα να γίνω λίγο πιο ακριβή, δεν ξέρω ακριβώς τα γραμμάρια αλλά θα προσπαθήσω στο περίπου να προσδιορίσω τις ποσότητες
    ΠΡΩΙΝΟ: 3 κουταλιές της σούπας γιαούρτι με 1 κουταλιά της σούπας μέλι, 2 κουταλιές της σούπας κόρν φλέικς, μια κουταλιάς της σούπας λιναρόσπορο και μία κουταλιά της σούπας βρώμη. (Σε περίπτωση που δεν φάω γιαούρτι θα χτυπήσω 1 σκουπ πρωτείνη whey και θα προσθέσω τα ίδια υλικά εκτός από το μέλι
    ΤΟ ΜΕΣΗΜΕΡΙΑΝΟ (που ειναι περίπου 1-2 ώρες μετά την προπόνηση): 3 κουταλιές ρύζι με 1 μικρό τόνο κονσέρβα στραγκισμένο από το λάδι ή το νερό του... Αν δεν φάω αυτό θα φάω περίπου 250 γρ. βρασμένο μακαρόνι ολικής με 1 flair cottage της φαγε... Κάποιες άλλες φορές θα φάω 1 στήθος κοτόπολο με μια βραστή η ψητή πατάτα. Σπάνια, περίπου 2 φορές την εβδομάδα τρώω και μια σαλάτα μαρούλι-κρεμμύδι-ελάχιστο ελαιόλαδο μαζί με το μεσημεριανό μου.
    ΤΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑΤΑΚΙ ΤΩΡΑ: Μια χουφτα αμυγδαλα είναι περίπου 10-15 αμυδγαλα, βέβαια, άλλες φορές τρώω κανα πρασινο μηλο, κανα flair, κανα 2-3 αυγα ολόκληρα, ίσως και κανα τοστάκι...
    ΚΑΙ ΒΡΑΔΥ : Ή καμια στραπατσάδα με 3-4 αυγά, ή καμια ομελέτα με τα ίδια αυγά η κάνα όσπριο σε νορμάλ μερίδες, η καμια μοσχαρίσια μπριζόλα... Και αυτο ειναι σίγουρα 3-4 ώρες περίπου πριν κοιμηθω, οποτε τις περισσότερες φορές πίνω κι άλλο ένα σκουπ πρωτεινη πριν τον υπνο.
    * τα συμπληρώματα δεν τα ξαναγραψα, είναι ήδη ακριβως γραμμένα στο αρχικό ποστ μου.

  5. #5
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Kαλησπέρα και καλώς όρισες κι από μένα στο φόρουμ.

    Ξεκίνα να μετράς με γραμμάρια το φαγητό σου. Με κουταλιές και χούφτες πολύ εύκολα μπορείς να ξεφεύγεις χωρίς να το καταλαβαίνεις.
    Βγάλε το μέλι τελείως, μέτρα θερμίδες (υπάρχει και το fitnesspal ως εφαρμογή που έχει σώσει κόσμο) και τότε θα δεις ουσιαστικές αλλαγές πάνω σου.
    Όταν βάλεις αυτά σε μια τάξη, τότε μιλάμε και για συμπληρώματα. Για την ώρα προέχει η βάση σου που είναι το φαγητό.

  6. #6
    New Member
    Join Date
    02-07-18
    Posts
    11

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Kαλησπέρα και καλώς όρισες κι από μένα στο φόρουμ.

    Ξεκίνα να μετράς με γραμμάρια το φαγητό σου. Με κουταλιές και χούφτες πολύ εύκολα μπορείς να ξεφεύγεις χωρίς να το καταλαβαίνεις.
    Βγάλε το μέλι τελείως, μέτρα θερμίδες (υπάρχει και το fitnesspal ως εφαρμογή που έχει σώσει κόσμο) και τότε θα δεις ουσιαστικές αλλαγές πάνω σου.
    Όταν βάλεις αυτά σε μια τάξη, τότε μιλάμε και για συμπληρώματα. Για την ώρα προέχει η βάση σου που είναι το φαγητό.
    Καλησπέρα και σε ευχαριστώ για τον χρόνο σου και τις συμβουλές σου... Θα ψάξω αρχικά την εφαρμογή και θα σου ξαναστείλω...!!!


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Δοσολογίες για τα συμπληρώματά μου
    By MustGK in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 10
    Last Post: 09-12-09, 23:49
  2. Δοσολογίες CLA Και L-Glutamine
    By GEORGEE in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 0
    Last Post: 06-05-05, 08:17

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •