Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    New Bodybuilder
    Join Date
    04-12-18
    Posts
    3

    Default Καινούργιος Γενικά!

    Καλησπέρα!
    Είμαι καινούργιος γενικά στον χώρο της γυμναστικής. Λογο του ότι έχω πολλά παραπάνω κιλά από όσο πρέπει και επειδή το ανέβαλα συνέχεια στο να τα χάσω έφτασα τα 125 (είμαι 22 χρόνων και εχω ύψος 1.93)... Κάπου εδώ είπα τέρμα και αποφάσησα να το "ραψω" και να γυμναστώ...εχω όμως ένα θέμα... Λογο του ότι η περιοχή που μένω δεν έχει γυμναστήριο πάρα μόνο 30 χιλιομετρα από το σπίτι μου...ειπα να αρχίσω με κάτι πιο συμβατό... Οπότε άρχισα να τρέχω και να κάνω κάμψεις, κοιλιακούς κτλ. Έχω όμως ένα πρόβλημα...ενω έχω πιάσει τον εαυτό μου να μπορώ να σηκώσω μέχρι και 130 κιλά τύπου dead lift γύρω στα 3 σετ με 5 φορές το κάθε σετ...δεν μπορώ να κάνω κάμψεις...οχι πάνω από 8 με 10 τουλάχιστον...δοκιμασα ένα μήνα να δω μήπως δυναμώσω και εξοικειωθώ με το σώμα μου αλλά τίποτα...ειδα βιντεακια είδα τα πάντα...χωρις αποτέλεσμα... Τι λέτε να φταίει?
    Ευχαριστώ και συγνώμη για την έκθεση ????

  2. #2
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Καλώς όρισες στο φόρουμ.

    Όταν λες για τα 130 κιλά τύπου deadlift 3 σετ χ 5 τι ακριβώς εννοείς ότι έχεις κάνει;
    Έχω την αίσθηση ότι φταίει η βιασύνη και η ανυπομονησία. Ξεκίνα βήμα βήμα, κάνοντας σπιτικές προπονήσεις. Μπορείς να πάρεις ένα ζευγάρι βιδωτούς αλτήρες με δίσκους, μια μπάρα (αν το επιτρέπει ο χώρος) και να κάνεις μια καλή αρχή.

  3. #3
    New Bodybuilder
    Join Date
    04-12-18
    Posts
    3

    Default

    Όχι όχι δεν βιάζομαι...απλα μέσα στο μήνα που γυμνάζομαι είπα να δω που μπορώ να φτάσω, πόσα κιλά μπορώ να σηκώσω γενικά (σπίτι διαθέτω 45 κιλά στην μπάρα οπότε και να θέλω δεν μπορώ να αύξησω το βάρος της μπαρας) ...μια μέρα που μου δωθηκε η ευκαιρία να μπω σε γυμναστήριο έβαζα κιλά και έφτασα τα 130 όπου και άρχισα να ζορίζομαι μετά το 3ο σετ...θελω να πω...πως μπορώ να σηκώσω τόσα πολλά κιλά και ενώ ζυγίζω λιγότερα δεν μπορώ να βγαλω 8 κάμψεις...παρολαυτα προχωράω σταθερά... Δεν βιάζομαι να χάσω γιατί δεν θέλω να κρεμάσω

  4. #4
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Αυτό που έκανες ήταν πολύ επικίνδυνο!! Μη πειραματίζεσαι με τόσα κιλά γιατί σίγουρα η τεχνική σου δεν θα ήταν σωστή, μπορεί να μην έκανες σωστό ζέσταμα και μπορεί να πάθαινες χοντρή ζημιά!!!
    Δεν πας για Powerlifting, ξεκίνα σταθερά και με έμφαση στην τεχνική. Το σώμα σου θες να χτίσεις, όχι να τσεκάρεις τις αντοχές σου στα κιλά.
    Αφού έχεις μπάρα, μπορείς να κάνεις αρκετές ασκήσεις (αν πάρεις και αλτήρες βιδωτούς ακόμα καλύτερα) πάντα με έμφαση στην τεχνική.
    Διατροφή έχεις ξεκινήσει; Τι διαιτολόγιο ακολουθείς;

  5. #5
    New Bodybuilder
    Join Date
    04-12-18
    Posts
    3

    Default

    Δεν ακολουθω κάποιο διαιτολόγιο....απλα έχω κόψει όλα τα αναψυκτικά, γλυκά και γενικά την ζάχαρη, έχω μειώσει το αλάτι στα φαγητά και τρώω περισσότερα λαχανικά και φρούτα. Έχω αυξήσει τα γεύματα στην μέρα στα 5 από ότι 2 που έκανα πριν απλά έχω μειώσει τις μερίδες. Καθημερινά περνώ γύρω στις 2000 θερμίδες.
    Last edited by TonyGR; 04-12-18 at 21:33.

  6. #6
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Ως πρώτο βήμα είναι καλό. Όμως όσο προχωράς πρέπει να ξεκινήσεις να μετράς ποσότητες και να ακολουθείς συγκεκριμένο διαιτολόγιο.

  7. #7
    Advanced Bodybuilder AU77's Avatar
    Join Date
    25-10-11
    Location
    Cyprus
    Posts
    720

    Default

    Καταρχήν καλή αρχή.

    Οι 2000 θερμίδες για σένα με 125 κιλά βάρος είναι πολύ λίγες, ειδικά από τη στιγμή που ξεκίνησες και άσκηση.
    Σε περίπτωση που θα κολλήσει ο μεταβολισμός σου πόσο πιο κάτω θα πας.
    Γνώμη μου είναι να ξεκινήσεις με πιο πολλές θερμίδες και καλό διαχωρισμό σε μακροστοιχεία πχ 40/40/20 πρωτ/υδατ/λιπαρά.

    Επίσης με το τροχάδι τι κάνεις ακριβώς;
    Μετράς τους παλμούς της καρδίας;

  8. #8
    New Bodybuilder
    Join Date
    29-12-18
    Posts
    1

    Default

    Καλησπέρα παιδιά και Χρόνια Πολλά είμαι Νέος στο forum και θα ήθελα τα φώτα σας για κάτι.χθες πήρα πρωτεΐνη όγκου και αμινοξέα της dymatize και καθώς άνοιξα το πλαστικό καπάκι και από τα δύο πάνω στο χαρτί βρήκα από μια μικρή τρύπα στην άκρη που φαίνεται ότι έχει γίνει από βελόνα.Λοιπον παίζει να τα έχουν νοθεύσει? Η κάτι τέτοια μαλάκια?


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Για τα πόδια γενικά
    By magman in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 9
    Last Post: 13-12-08, 22:31
  2. Ερωτησεις- γενικα
    By bacileios in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 16
    Last Post: 05-10-07, 16:43
  3. Γενικά για πλάτη
    By tsamigr in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 0
    Last Post: 01-09-06, 04:22

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •