Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 11 of 11
  1. #1
    New Member
    Join Date
    15-08-18
    Location
    Greece
    Posts
    41

    Default Πρόγραμμα Γυμναστικής Για Πόδια Χωρίς Αύξηση Όγκου

    Καλησπερα παιδια..Ειμαι κοπελα 15 και εχει 6 μηνες που εχω ξεκινησει το γυμναστηριο, αλλα πριν 3 μηνες περιπου αρχισα να προπονουμαι ''σοβαρα'' εχοντας μαθει τα βασικα κλπ. Η υπευθυνη στο γυμναστηριο μου ειχε πει πως τον χειμωνα ολοι τρωνε για να κανουν μυς κλπ. και με συμβουλεψε να αρχισω να τρωω περισσοτερο και να κανω δυνατη προπονηση για να βαλω μυικη μαζα κ υστερα το καλοκαιρι να χασω το λιπος..ετσι ξεκινησα πριν 2 μηνες περιπου ν τρωω παραπανω κ τα ποδια μου μεγαλωσαν υπερβολικα διοτι εκανα πολλα κιλα σ σημειο που ολοι με λεγαν οτι φαινομαι σαν Bodybuilder ή powerlifter κ οτι φαινομουν σαν αντρας..τωρα προσπαθω να το μειωσω γτ ειδα οτι ουτε κ σε μενα αρεσει κ ζητησα απο εναν personal trainer να μου κανει ενα προγραμμα για να ξεπριστουν λιγο και μου εκανε το εξης : (πειτε γνωμες για το πως σας φαινεται, διοτι εμενα μου φαινονται αρκετες ασκησεις αν κ ειναι λιγα τα σετ.. κ μ εχει βαλει 3 φορες την βδομαδα αεροβιο, δευτερα τεταρτη πεμπτη)

    ΠΟΔΙΑ (Δευτερα Τεταρτη Παρασκευη)
    1. Squats 3x15
    2. Sumo 3x15
    3.hip thrusts 3x15
    4. leg press 3x15
    5. lunges 2x15
    6. προσαγωγοι μηχανημα 2x15
    7. απαγωγοι μηχανημα 2x15
    8.Leg extension 2x15
    9. Leg curl 2x15

  2. #2
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Αναστασία ποσά κιλα έβαλες απο τοτε που σου είπαν να τρως παραπανω; Τι ύψος εχεις και τι έτρωγες περιπου;

  3. #3
    New Member
    Join Date
    15-08-18
    Location
    Greece
    Posts
    41

    Default

    Ειμαι 1.52 κ εβαλα γυρω στα 6-7 κιλα σε 2 μηνες πανω κατω, γτ δεν ανεβασα σταδιακα το φαγητο το πηγα πολυ γρηγορα.. κ εβαλα αρκετο λιπος υποθετω γτ η κοιλια μου ηταν 60 εκ κ πηγε 65 κ οι γλουτοι απο 85 πηγαν 93..αλλα ετρωγα καθαρα δλδ ημουν σε ογκο ομως ετρωγα τα κλασικα ρυζι μακαρονια κοτοπουλο τονο κλπ. Τωρα προσπαθω να παω στις θερμιδες συντηρησης μου που ειναι 2000 και με ζοριζει γιατι εχει ανοιξει το στομαχι μου και πειναω υπερβολικα κ μερικες φορες αν πειναω τρωω παραπανω υδατανθρακες κατι π δν ειναι καλο γτ προσπαθω να μειωσω τους υδατανθρακες κ νιωθω καπως π τωρα δεν μπορω να κανω τοσο δυνατη προπονηση οσο πριν..αλλα εχω χασει ηδη 2 κιλα πηγα στα 53 κ δεν ξερω δεν μαρεσω καθολου..

  4. #4
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Δεν εχει σημασία αν έτρωγες καθαρά. Απο τη στιγμη που έτρωγες παραπανω αυτα τα κιλα ειναι λιπος. Τωρα προσοχή να χάσεις τα κιλα και απο δω και πέρα μέτρημα για να μη ξεφύγεις!! Ισοθερμιδικα αν τρως μια χαρα μυς θα βάλεις

  5. #5
    New Member
    Join Date
    15-08-18
    Location
    Greece
    Posts
    41

    Default

    Ειρηνη κατα τη γνωμη σου πιστευεις οτι πρεπει να χασω και τα 7 κιλα που πηρα; Νομιζω θα φαινομαι μικροσκοπικη πραγματικα με θυμαμαι πως ημουν και δεν θελω να ξανα γινω ετσι..το προγραμμα ομως σου φανηκε καλο;

  6. #6
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Όχι απαραίτητα. Απλώς μείωσε φαγητό και τρώγε ισοθερμιδικά. Χωρίς υπερβολές, με ποικιλία τροφών. Δεν θα στερηθείς κάτι, απλώς δεν θα τρως υπερβολικά. Και άσε το σώμα σου να χάσει σταθερά ότι λιπος χάσει. Παράλληλα κάνε τη γυμναστική σου, αλλά όχι 3 φορές πόδια, αυτό είναι υπερβολή. Το ασκησιολόγιο είναι σαν να έβαλε στη σειρά ασκήσεις ότι ξέρει από πόδια και απλώς εβαλε 3 σετ των 15 επαναλήψεων..Δεν είσαι σαρανταποδαρούσα.. 1 φορά τη βδομάδα είναι οκ, σύνολο 4 φορές ώστε να δουλεύεις και το υπόλοιπο σώμα.
    πρέσσα ποδιών
    σκουώτ
    γέφυρα γλουτών
    κάμψεις μηριαιων
    εκτάσεις τετρακεφάλων
    προσαγωγοί

    φτάνουν και περισσεύουν. 3-4 σετάκια από 10-12 επαναλήψεις.
    Αερόβια πόση ώρα σου έχει;

  7. #7
    New Member
    Join Date
    15-08-18
    Location
    Greece
    Posts
    41

    Default

    Παω 5-6 φορες στο γυμναστηριο και μεχρι τωρα εκανα 3 φορες ποδια γτ τα ποδια μου αναρρωναν πολυ γρηγορα εφοσον δεν εκανα αεροβιο + ηθελα να τα μεγαλωσω κιολας, αλλα απο οτι βλεπω τωρα θα το παω στις 2 φορες, 1 μου φαινεται λιγο.. για αεροβιο μου εβαλε 2 φορες την βδομαδα 25' τρεξιμο και 1 φορα 30' ελλειπτικο

  8. #8
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    6 φορές 15 χρονών κοριτσάκι είναι πολλές. 4 άντε 5 το πολύ!! Το σώμα μεγαλώνει στην ανάρρωση, θέλει υπομονή και χρόνο να βάλεις μυς. Είσαι στην ανάπτυξη, δεν θέλει υπερβολές ούτε στη συχνότητα ούτε στον όγκο προπόνησης.

  9. #9
    New Member
    Join Date
    15-08-18
    Location
    Greece
    Posts
    41

    Default

    Εχεις δικιο, η αληθεια ειναι οτι ολοι οι αντρες στο γυμναστηριο που βλεπουν με λενε συνεχεια οτι κανω υπερβολες με τα κιλα που βαζω αλλα ποτε δεν ακουω..απλα εχω αρκετη δυναμη, πχ στις αρσεις γλουτων εχω φτασει τωρα στα 90 κιλα στις 6 επαναληψεις κ στα σκουατ 60 κιλα με 8 επαναληψεις..το θεωρεις υπερβολη να σηκωνω τοσα εφοσον μπορω;

  10. #10
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default Προγραμμα γυμναστικης

    Σε καμια περιπτωση δεν θα πρότεινα να το συνεχισεις!
    Δεν εχεις την εμπειρία και τη σωματική ωριμότητα να διαχειριστείς τοσο βαρος ακομα και αν εχεις τη δύναμη να ανταπεξέλθεις.

  11. #11
    New Member
    Join Date
    15-08-18
    Location
    Greece
    Posts
    41

    Default

    Δηλαδη προτεινεις να χαμηλωσω κιλα και να κανω τα ιδια κιλα καθε φορα ή να τα ανεβαζω σταδιακα; το θεμα κιλων με ζοριζει αρκετα δεν ξερω τι να επιλεξω διοτι εχω δυναμη αλλα ειμαι κ μικρη..


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Πρόγραμμα Για Αύξηση Όγκου Στα Πόδια
    By xlempouras in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 17
    Last Post: 13-05-13, 12:02
  2. Replies: 5
    Last Post: 18-11-12, 21:49
  3. Γερό πρόγραμμα γυμναστικής (χωρίς πόδια)
    By dimitris.king in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 8
    Last Post: 08-07-11, 11:13
  4. προγραμμα ογκου για ποδια με χονδροπαθεια...
    By ALEX_VAGGELIS in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 4
    Last Post: 07-03-08, 17:44

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •