Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 6 of 6
  1. #1

    Default Χρειάζομαι τη βοήθεια σας!

    Καλησπέρα !
    Είμαι κοπέλα 23 ετών με ύψος 1.78 και ζυγίζω 80 κιλά. Πριν λίγα χρόνια ήμουν 95 κιλά και πήγα 82 μόνο με διατροφή (από διαιτολόγο) και καθημερινό περπάτημα 1ωρα.
    Διατήρησα τα κιλά μου για 2 χρόνια (με απλώς προσεκτική διατροφή και κατά περιόδους γυμναστική ή περισσότερο περπάτημα) αλλά τώρα θέλω να χάσω γύρω στα 8-10 για να πάω προς τα πιο "ιδανικά". Εδώ και 1 μήνα κάνω πάλι λίγο πιο αυστηρή διατροφή και έχασα 2.5 κιλα. Τώρα γράφτηκα γυμναστήριο και κάνω διάδρομο, ελλειπτικό,κοιλιακούς και κάποιες ασκήσεις για πόδια ( από Δευτέρα θα ξεκινήσω να πηγαίνω 3-4 φορές την εβδομάδα).
    Προς το παρόν τρώω έτσι
    Π : γιαούρτι 2% με 2 κ.σ κουακερ
    Δ : 1 φρούτο (συνήθως πορτοκάλι/γκρειπφρουτ)
    Μ : ψητό (συνήθως κοτόπουλο) 150-200gr με μεγάλη σαλάτα και 1κ.γ λάδι και μερικές φορές μια φέτα μαύρο ψωμί
    Α : 100gr cottage
    B: το ίδιο με μέσημερι χωρίς ψωμί
    Γράφω σε app κάθε μέρα τι τρώω και μου βγαίνουν ~1300 θερμίδες ( για συντήρηση μου γράφει ότι θέλω ~1800, με δεδομένο ότι δεν κάνω ιδιαίτερη γυμναστική, απλά 1 ώρα την ημέρα περπατημα)

    Το θέμα είναι πως τώρα που ξεκινάω γυμναστική δεν ξέρω πως να αλλάξω τη διατροφή μου και αν χρειάζεται να ανεβάσω θερμίδες και κατά πόσο? Θέλω να χάνω 0,5-1 κιλό την εβδομάδα.
    Ευχαριστώ πολύ, ελπίζω να είμαι σαφής και να μην γίνομαι κουραστική.

  2. #2
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Kαλώς όρισες στο φόρουμ.
    1300 θερμίδες είναι πολύ λίγες για τα στατιστικά σου. Θα ανεβάσεις σταδιακά ώστε να καταναλώνεις περίπου 1500-1600, όπου είναι ο μέσος όρος θερμίδων για γυναίκες.
    Στην ενότητα των άρθρων θα βρεις τους υπολογισμόύς για να δεις πόσες αντιστοιχουν για σένα , αλλά παίζει ρόλο πόσο τρως τώρα.

    Ενα ενδεικτικό διαιτολόγιο (χωρίς ποσότητες ) θα μπορούσε να είναι κάπως έτσι

    Πρωινο
    Βρώμη
    Γάλα αμυγδάλου
    Ασπράδια/1 κρόκος

    Σνακ
    Γιαούρτι
    Φρούτο

    Μεσημεριανό
    Κοτόπουλο ή μοσχάρι με πατάτα ή ρύζι και σαλάτα με ελαιόλαδο


    Απογευματινό
    Σαντουιτς με ψωμι ολικης και κοτοπουλο, τυρι χαμηλων λιπαρων

    Βραδινο
    Ψάρι ή κοτοπουλο με σαλάτα και ελαιόλαδο
    Η κότατζ με λίγα αμύγδαλα


    Το απογευματινο με το πρωινο σνακ μπορεις να τα αντιστρεψεις.
    Οι επιλογές ειναι ενδεικτικές, υπάρχουν πολλοί συνδιασμοί.

    Το θέμα εινα να χτίσεις το σώμα σου ώστε να βάλεις μυική μάζα η οποία θα ανεβάσει τον μεταβολισμό σου. Ετσι θα τρως περισσότερο και θα διατηρεις το βάρος σου στην πορεία.

    Βάρη, αερόβια και σωστή διατροφή είναι το τρίπτυχο της επιτυχίας.
    Προγράμματα προπόνησης μπορείς να βρεις ενδεικτικά στη γυναικεία ενότητα.

  3. #3

    Default

    Σε ευχαριστώ πάρα πολύ :)
    Σκεφτομαι να ανεβάζω ~ 100 θερμίδες την εβδομάδα μεταβαλλοντας τις ποσότητες και να αυξάνω την γυμναστική.

  4. #4

    Default

    Ρωτάω εδώ για να μην ανοίγω άλλο θέμα

    Οι γυμναστές στο γυμναστήριο με έχουν μπερδέψει. Ο ένας λέει ότι πρέπει να κάνω 30' διάδρομο (περπάτημα), 40' ελλειπτικό, βάρη και κοιλιακούς. Ο άλλος λέει ότι δεν θα δω αποτέλεσμα με τόσο αερόβιο κι ότι απλά θα αδυνατίσω χωρίς να αλλάξει το σώμα μου.

    Επίσης στη διατροφή, έχω ανεβάσει θερμίδες και έχω υπολογίσει μάκρος κτλ
    Έχω βάλει στόχο 40 πρωτ, 30υδατ,30λιπος
    Στους υδατάνθρακες μετράνε και οι σαλάτες και τα λαχανικά? Μου βγαίνουν σχεδόν πάντα κάτω από 100 γρ (μαζί με τις σαλάτες). Είναι οκ? (Στόχος 135 αλλά δεν πολυσυμπαθω τους υδατάνθρακες και τους απέφευγα επδ δεν έκανα πολλή γυμναστική στις γιορτες)
    Συστηματική άσκηση ξεκινάω από σήμερα.

    Σόρρυ για τις τόσες ερωτήσεις όμως έχω μπερδευτει

  5. #5
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Επειδή κάθε ένας θα σου πει τα δικά του (χωρίς απαραίτητα να είναι λάθος), θα ακολουθήσεις μία γραμμή. Δέκα γυμναστές να ρωτήσεις, θα σου δώσουν δέκα διαφορετικές απαντήσεις.
    Ξεκίνα με τη λιγότερη αερόβια, ας πούμε 30 λεπτά. Βλέπεις αποτέλεσμα; Το κρατάς. Δεν βλέπεις; Ανεβάζεις. Τόσο απλά!
    Την διαφορά θα την κάνει η συνέπεια στη διατροφή σου, όχι αν κάνεις 10 λεπτά διάδρομο παραπάνω.

    Υδατάνθρακες μη φοβάσαι να τρως, δεν είναι μπαμπούλας, ειδικά τώρα που ξεκίνησες βάρη. Από τη στιγμή που είσαι στις θερμίδες σου είσαι οκ.
    Μη μετράς τη σαλάτα, μέτρα μόνο ρύζια, πατάτες, βρώμη, φρούτα, όσπρια, μακαρόνι.. τέτοιου είδους, για να μη μπερδεύεσαι.

    Καλή αρχή.

  6. #6

    Default

    Οκ, θα ακούσω ένα άτομο μόνο και θα δω πως θα παει.
    Σε ευχαριστώ πάρα πολύ!


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Χρειαζομαι βοηθεια!!
    By angelic in forum Βάρη & Αερόβια Άσκηση Για Γυναίκες
    Replies: 3
    Last Post: 21-01-13, 13:55
  2. Χρειάζομαι βοήθεια!
    By apollonas in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 8
    Last Post: 24-06-11, 18:18
  3. Χρειαζομαι βοηθεια!!!!
    By asteraki00 in forum Βάρη & Αερόβια Άσκηση Για Γυναίκες
    Replies: 8
    Last Post: 04-05-11, 21:36
  4. Χρειάζομαι βοήθεια!
    By sok in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 14
    Last Post: 03-01-09, 05:32

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •