Καλησπέρα !
Είμαι κοπέλα 23 ετών με ύψος 1.78 και ζυγίζω 80 κιλά. Πριν λίγα χρόνια ήμουν 95 κιλά και πήγα 82 μόνο με διατροφή (από διαιτολόγο) και καθημερινό περπάτημα 1ωρα.
Διατήρησα τα κιλά μου για 2 χρόνια (με απλώς προσεκτική διατροφή και κατά περιόδους γυμναστική ή περισσότερο περπάτημα) αλλά τώρα θέλω να χάσω γύρω στα 8-10 για να πάω προς τα πιο "ιδανικά". Εδώ και 1 μήνα κάνω πάλι λίγο πιο αυστηρή διατροφή και έχασα 2.5 κιλα. Τώρα γράφτηκα γυμναστήριο και κάνω διάδρομο, ελλειπτικό,κοιλιακούς και κάποιες ασκήσεις για πόδια ( από Δευτέρα θα ξεκινήσω να πηγαίνω 3-4 φορές την εβδομάδα).
Προς το παρόν τρώω έτσι
Π : γιαούρτι 2% με 2 κ.σ κουακερ
Δ : 1 φρούτο (συνήθως πορτοκάλι/γκρειπφρουτ)
Μ : ψητό (συνήθως κοτόπουλο) 150-200gr με μεγάλη σαλάτα και 1κ.γ λάδι και μερικές φορές μια φέτα μαύρο ψωμί
Α : 100gr cottage
B: το ίδιο με μέσημερι χωρίς ψωμί
Γράφω σε app κάθε μέρα τι τρώω και μου βγαίνουν ~1300 θερμίδες ( για συντήρηση μου γράφει ότι θέλω ~1800, με δεδομένο ότι δεν κάνω ιδιαίτερη γυμναστική, απλά 1 ώρα την ημέρα περπατημα)

Το θέμα είναι πως τώρα που ξεκινάω γυμναστική δεν ξέρω πως να αλλάξω τη διατροφή μου και αν χρειάζεται να ανεβάσω θερμίδες και κατά πόσο? Θέλω να χάνω 0,5-1 κιλό την εβδομάδα.
Ευχαριστώ πολύ, ελπίζω να είμαι σαφής και να μην γίνομαι κουραστική.