Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    New Member
    Join Date
    15-08-18
    Location
    Greece
    Posts
    41

    Default Χασιμο λιπους-βαρη επαναληψεις

    Καλησπερα παω γυμναστηριο εδω κ 7 μηνες περιπου ειμαι 15 χρονων 1.52 υψος 54 κιλα και πριν 2.5-3 μηνες ειχα μπει σε προγραμμα ''ογκου'' διοτι ηθελα να μεγαλωσω καποια μερη του σωματος μου ομως το εκανα λιγο λαθος, ετρωγα παρα πολυ με σκοπο να βαλω 5-6 κιλα σε τοσο μικρο χρονικο διαστημα (βεβαια φαινομουν πολυ μεγαλυτερη στα ποδια και στο πανω μερος του σωματος) ομως τα ποδια μου εφτασαν σε σημειο να φαινονται σαν γυναικας bodybuilder ο οποιος δν ηταν ο συγκεκριμενος στοχος μου.. γενικα βαζω πολυ ευκολα μυικη μαζα ειδικα τα ποδια μου αρπαζουν ευκολα οποτε θα ηθελα να τα γραμμωσω λιγο..Κατεβασα τις θερμιδες που τρωω και υδατανθρακες για να χασω κιλα (με βασανιζει γιατι δεν το εχω συνηθισει να τρωω λιγο) απλα οι απορειες που εχω ειναι 1) τι αεροβιο να κανω για χασιμο λιπους κ βαρους; Τρεξιμο, περπατημα ή σπριντακια; Και 2) τι επαναληψεις να κανω για να τα γραμμωσω λιγο και να ξεπρηστουν; παρατηρησα οτι κ 10-12 επαναληψεις δεν με αλλαξαν πολυ αλλα δεν θελω να φυγει τελειως ο γλουτος που εχω φτιαξει..

  2. #2
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Kαταρχήν θα έχεις υπομονή γιατί δεν γίνεται άντε αμέσως να χάσεις τα κιλά που έβαλες.
    Η γράμμωση έχει να κάνει καθαρά με τη διατροφή (και την αερόβια ως συμπληρωματική).
    Στο γυμναστήριο θα συνεχίσεις να κάνεις την προπονησή σου ως έχει.
    Γράψε αναλυτικά τι τρως.

  3. #3
    Junior Bodybuilder Δανάη's Avatar
    Join Date
    10-10-11
    Posts
    206

    Default

    σε εμενα αυτο που δουλευει καλυτερα στο κομματι της αεροβιας ειναι 30-45 λεπτα μετριας εντασης αεροβια(εγω ή τρεχω ή κολυμπώ αλλα να μην εισαι πεθαμενη με το που τελειωσουν τα 45 λεπτα) το πρωι νηστικη,ή αν δεν αντεχεις νηστικη να φας κατι πολυ ελαφρυ πχ ενα φρουτο

  4. #4
    New Member
    Join Date
    15-08-18
    Location
    Greece
    Posts
    41

    Default

    Νομιζω κατέβασα λιγο γρήγορα υδατάνθρακες κ γενικά τις θερμιδες γτ πειναω συνέχεια (εκτός κ αν αυτός είναι ο σκοπος για να χασεις) η διατροφη μου: Πρωινό: 200γρ 2% τοταλ φαγε γιαούρτι με 10γρ βρώμη και φυσικο χυμό πορτοκάλι ή 1 μπανάνα ή αλλιως 50γρ βρώμη με 2 ασπράδια, 20γρ φυστικια κ 1 μπανανα

    Μεταπροπονητικο: 1 μπανάνα και 100γρ. γιαουρτι ή καμια φορα πρωτεΐνη (ξέρω ότι δν είναι καλό)

    Μεσημεριανό: 150-200 γρ ρυζι, κοτοπουλο στηθος κ σαλάτα μαρούλι με 1 κουταλιά ελαιόλαδο

    Απογευματινό: συνήθως 3 αυγα με ρυζι ή πάλι γιαουρτι

    Βραδινό: σαλάτα μαρούλι/αγγουροντοματα κοτόπουλο και αν εχουν περισσέψει υδατάνθρακες στα μακρο τοτε θα φαω

    Τα μακρο μου είναι 124 γρ πρωτεΐνη 230 γρ. υδατανθρακα κ 60 γρ λιπαρα

  5. #5
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Εχεις πάει από το ένα άκρο στο άλλο. Δεν υπάρχει λόγος να το κάνεις αυτό στον εαυτό σου, είσαι μονο 15 χρονών. Θα τρως ισορροπημένα και θα κάνεις υπομονή και θα χάσεις τα κιλα που έβαλες μόνο και μονο που θα βγάλεις τις σαβούρες και τις έξτρα θερμίδες.

    Πρωινό
    50γρ βρώμη
    3-4 ασπράδια
    1 κρόκο
    1 μπανάνα
    1 ποτήρι γάλα 1.5%


    Σνακ
    γιαούρτι με φρούτο

    Μεσημεριανό
    100γρ κρεατικό (κοτόπουλο/μοσχάρι) με 150γρ πατάτα ή 150γρ ρύζι και σαλάτα με 1 κουταλιά λάδι
    ή
    1 πιάτο όσπρια με 1 φέτα λεπτή ψωμί

    Απογευματινό
    αραβική πίτα με κοτόπουλο, ντομάτα , τυρί χαμηλών λιπαρών
    1 φρούτο

    Βραδινό
    τόνο σε νερό ή κοτόπουλο ή ομελέτα με 4-5 ασπράδια
    σαλάτα με λάδι

    Ανέβασε δραστηριότητα, δεν θα σου προτείνω με άδειο στομάχι αερόβια σε καμία περίπτωση, κάνε 4-5 φορές μετά τα βάρη σου 30 λεπτά γρήγορο περπάτημα με κλίση στον διάδρομο και θα φτιάξει το σώμα σου. Μην βιάζεσαι και να εχεις υπομονή.

  6. #6
    New Member
    Join Date
    15-08-18
    Location
    Greece
    Posts
    41

    Default

    Πάλι καλά που υπάρχεις και εσύ Ειρήνη..να σαι καλά σε ευχαριστώ πολύ!!


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. χασιμο λιπους help
    By jimakos0 in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 10
    Last Post: 12-04-13, 14:02
  2. Replies: 38
    Last Post: 12-01-11, 18:58
  3. χασιμο λιπους
    By fafas in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 0
    Last Post: 26-08-06, 00:38

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •