Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 4 of 4
  1. #1
    New Member
    Join Date
    27-01-18
    Posts
    39

    Default Βοήθεια με διατροφή

    Καλημερα φόρουμ και καλή χρόνια!Μετα απο αποχή απο το γυμναστήριο και την διατροφή λόγος δουλειας ήρθε η ώρα να ξεκινήσω παλι απο την αρχή!

    Ειμαι 1.83 και 75 κιλά αλλά με ολα αυτα που έτρωγα έχω πάρει λίπος κυριος στην κοιλιά..στόχος μου ειναι να Βαλω μυικη μάζα (με προγράμμα όγκου) αλλά δεν ξερω πως να ξεκινήσω...

    Να ξεκινήσω ελαφρός υποθερμικη διατροφή και αερόβια ώσπου να χάσω το λίπος και μετά να ανεβάσω θερμίδες για την έναρξη προγράμμα όγκου ή να μπω κατευθείαν σε υπερθερμικη διατροφή για την έναρξη απόκτησης μυικης μάζας ;;

    Ευχαριστω εκ τον προτέρων!

  2. #2
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Αν ξεκινήσεις τώρα διατροφή "όγκου" το μόνο που θα καταφέρεις είναι να βάλεις κι άλλο λίπος και μετά να σου βγει η ψυχή να το χάσεις.
    Όγκος δεν σημαίνει τρώω αβέρτα, σημαίνει ναι μεν υπερθερμιδικά αλλά τόσο όσο.
    Ξεκίνα αρχικά ισοθερμιδικά να χάσει το σώμα στην αρχή μαζί με την αερόβια και μετά κόβεις θερμίδες.

  3. #3
    New Member
    Join Date
    27-01-18
    Posts
    39

    Default

    Για να καταλάβω διατροφή ??ογκου?? ειναι λιγο αργα για να ξεκινήσω σωστά;Άρα ξεκινάω ισοθερμιδικα με 3 φορές την βδομάδα αερόβια απο 20 έως 30 λεπτά και μετά αν δω οτι κολλάω κατεβάζω ελαφρος ώστε να ξεμπλοκάρει ο οργανισμός και να χάσει και αλλο λίπος;

    Ο στόχος μου εμένα ομως ειναι η απόκτηση μυικης μάζας..Πως θα γινει ;

  4. #4
    Pumping Iron
    Join Date
    05-03-17
    Posts
    286

    Default

    Χωρίς να σε έχω δει, φαντάζομαι ότι αυτό που θες είναι να "γεμίσεις" σε ορισμένα σημεία του σώματός σου (χέρια, πλάτες) και να "αδυνατίσεις" σε κάποια άλλα (κοιλιά). Καταρχήν και τα δύο συγχρόνως δεν μπορούν να γίνουν. Οπότε θα ξεκινήσεις με ένα από τα δύο και μετά θα προχωρήσεις με το επόμενο. Δηλαδή ή θα μπεις σε μία αργή, προσεκτική και συγκρατημένη φάση όγκου και μετά θα συνεχίσεις με "καθάρισμα" ή θα κατέβεις σε πρώτη φάση και θα συνεχίσεις με όγκο μετά. Στην πρώτη περίπτωση θα κάνεις υπομονή με το θέμα της κοιλιάς (γιατί λογικά δεν θα δεις βελτίωση εκεί) αλλά θα δεις διαφορές σε άλλα σημεία του σώματός του, στη δεύτερη περίπτωση η κοιλιά μπορεί να δείξει καλύτερη αλλά όπως καταλαβαίνεις μην περιμένεις να γεμίσουν τα χεριά ή οι πλάτες. Οπότε ξεκινάς με ένα από τα δύο και συνεχίζεις με το επόμενο στάδιο μετά, για να φτάσεις τελικά εκεί που θες.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Βοήθεια με διατροφή!
    By immortale in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 3
    Last Post: 24-09-17, 21:03
  2. Βοήθεια Με Τη Διατροφή Μου
    By elina_dr in forum Διατροφή & Συμπληρώματα Για Γυναίκες
    Replies: 23
    Last Post: 27-08-13, 18:18
  3. Βοήθεια με τη διατροφή μου
    By dora8 in forum Διατροφή & Συμπληρώματα Για Γυναίκες
    Replies: 1
    Last Post: 13-09-12, 16:37
  4. Βοήθεια Με Διατροφή
    By vithleem in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 4
    Last Post: 19-08-12, 11:35

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •