Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Pumping Iron
    Join Date
    12-10-10
    Location
    Αθηνα
    Posts
    279

    Default Γυμναστηρια σε Βυρωνα, Παγκρατι, και γυρω περιοχες

    Καλησπερα, εχω γυρισει αρκετα γυμναστηρια τα τελευταια 10 χρονια μιας και εχω μεινει σε 3 περιοχες στην Αθηνα. Λιγα μου εκαναν Κλικ γυμναστηρια και κυριως ηταν σιδεραδικα. Πχ Pit bull καλλιθεα, Κωστας Μπουρναζος Πειραια, Ενα στο ποταμι στο Μοσχατο το εχει ενας παλιος bber δεν θυμαμαι το γυμναστηριο πως το λενε κοντα στην Nissan, στον Λιαλια Ανδρεα Παγκρατι, και διαφορα αλλα.

    Τελευταια που εχω γυρισει αρκετα για να καταληξω σε καποιο στην περιοχη Παγκρατι η Βυρωνα, δεν με εντυπωσιασε καποιο. Αντιθετα, εχω εκνευριστει τοσο που σκεφτομαι σοβαρα το περσοναλ η να ενοικιασω μια αιθουσα και να κανω κατι δικο μου. Ισως θες ενα budget αλλα αξιζει.

    2 απο τα παραααα πολλα παραδειγματα που με εχουν εκνευρισει τελευταια:

    1. Γυμναστης μου εκανε παρατηρηση ενω εκτελουσα μπροστολαιμιες πλατη με 50 κιλα ( για εμενα αυτα ειναι λιγα κιλα) και στο τελος λιγο ακουστηκε που αφησα τα κιλα στο μηχανημα. Διπλα μου ατομα της παρεας του πεταγανε κατω 30αρηδες αλτηρες και δεν ειπε τιποτα. Φυσικα πηγαμε να αρπαχτουμε ασχημα, και στο τελος μου ειπε ισως δεν ηταν τοσο σοβαρος λογος να σου κανω παρατηρηση. ΦΥΣΙΚΑ ομως χαλασε η προπονηση.

    2. Εκτελω δισετ, καμψεις μπαρας σε μονη τροχαλια ( οχι σε cross over αλλα σε μονη τροχαλια) αναποδη λαβη ισια μπαρα δικεφαλα, με κανονικη λαβη. Κανω 15αρες και με δροπ σαν ενα long fuc@ing set για burn out μετα απο πλατη γιατι δεν εχω χρονο αρκετο. Πριν ξεκινησω με ρωταει καποιος εχεις πολλα και λεω ναι. Στραβωνει και το βλεπω. Αντι να φυγει καθεται και με κοιταει οταν εκτελω σαν να μου λεει τελειωνε. Τελειωνω στις αναστροφες και καπακια παω να μπω κανονικες. Εχω ακουστηκα στα αυτια και με σκουνταει ενω "ΕΚΤΕΛΩ" την ασκηση και μου μιλαει. Αναγκαστικα κατεβαζω ακουστικα, αφηνω κιλα. Μου λεει να μπουμε εναλλαξ? του λεω δεν βλεπεις κανω δισετ και μπαινω χωρις διαλλειμα. Δεν μου ειπε τελειωσε το δισετ και μετα να μπω. Μου ειπε πριν μπεις στην 2η ασκηση να μπαινω εγω, και ηθελε να κανει κατι αλλο που θα αλλαζε λαβες κιλα κτλ.

    Τεσπα, του λεω δεν γινεται και φευγει αλλα εκανε χειρονομιες. Μετα ηρθε και μου λεει εισαι λαθος. Του εξηγησα οτι μπαινω χωρις διαλειμα και μου λεει εγω ομω; καθομαι και κρυωνω... Ειλικρινα, φαινοταν ατομο που εχει χρονια στην πλατη του γυμναστικης. Απορω τι δεν καταλαβαινε. Εγω οταν παω και ρωταω καποιον εχεις πολλα και μου λεει 2 σετ, απλα φευγω για να μην καθομαι απο πανω του και τον πιεζω να τελειωνει γιατι ξερω οτι ετσι δεν θα συγκεντρωθει και ΠΟΤΕ μα ΠΟΤΕ δεν σταματαω καποιον οταν εκτελει ασκηση. Προφανως το οτι καποιοι εχουν χρονια ασχολιας δεν λεει κατι αν ειναι φελλοι σε θεμα συμπεριφορας.

    Ετσι λοιπον εχω αρχισει να σκεφτομαι προσωπικο χωρο για προπονηση.


    Το παλιο joe Weider στην Φιλολαου ισως ηταν οτι καλυτερο αλλα πλεον το Alterlife που πηρε την θεση του μπορει να εχει καλα οργανα αλλα ο χωρος ειναι μικρος και ελλιπης στα βαρη, ειδικα σε ωρες αιχμης δεν κανεις προπονηση.

    Point of view Βυρωνα, καθαρο δεν λεω, αλλα λιγα μηχανηματα και απογευματα γινεται χαμος απο κοσμο.

    Εχετε να προτεινεται κατι σε αυτες τις περιοχες?
    Last edited by acop; 22-06-23 at 10:21.

  2. #2

    Default

    Με φασαρία αλλά 7/7 ανοιχτά το Fitness Plus στην Καισαριανή (Δαμάρεως & Ηρώων Πολυτεχνείου), με ησυχία αλλά ελλείψεις και μειωμένο ωράριο το ΣΚ σε Αθλοκινητική Καλλιμάχου 2 & Αρχελάου πίσω από το Άλσος Παγκρατίου και εξίσου ήσυχα Κούρος Αναλήψεως 48 Βύρωνα και Axion Place Εμπεδοκλέους 91 στο Παγκράτι. Aλλιώς ξαναπάς στον Λιαλια στην Πύρρου & Ιλιάδος πλέον ή περιμένεις να ανοίξει σε 5-10 ημέρες το Bodyfit στην Λεωφ. Ηλιουπόλεως 110 στην Δάφνη μετά τα ΤΕΦΑΑ.

  3. #3
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Alterlife στο Παγκράτι, από τα πιο καθαρά, πλήρη γυμναστήρια με καλό εξοπλισμό.

  4. #4
    Pumping Iron
    Join Date
    12-10-10
    Location
    Αθηνα
    Posts
    279

    Default

    Θα τα δω οπως και το bodyfit!

    Fitness plus δεν μου αρεσει.

  5. #5
    Pumping Iron
    Join Date
    12-10-10
    Location
    Αθηνα
    Posts
    279

    Default

    Kardoula εκει πας?

    Πηγα τον Ιανουαριο 1 μηνα να δω πως ειναι. Τα μηχανηματα μου αρεσουν. Αλλα πχ εχει 2 παγκους αν θυμαμαι καλα και δεν ετυχε να βρω ποτε ελευθερο. Και σε αλλα μηχανηματα επρεπε να περιμενω πολυ ωρα. Ειδικα το ρακ κλαφτα καποιοι εκει παιζανε 1 ωρα οσο εκανα βαρη μονο σε ρακ καθισματα.. θυμαμαι παντα αλλαζα το προγραμμα μου γιατι σε καποια μηχανηματα θα περιμενα πολυ ωρα. Εμενα το weider που ηταν εκει και πηγαινα το 2016 μου αρεσε πολυ περισσοτερο.

    Το alterlife ειναι μια επιλογη καλη ισως για αυτους που μπορουν να πανε σε ωρες νορμαλ. Πχ μεταξυ 18.30-20.30 γινεται χαμος

    Θα μου πεις αυτες τις ωρες και αλλου ειναι προβλημα.

    Λιαλιας ηταν εγγυηση τωρα δεν αξιζει. Τον εχω δει το χωρο.

  6. #6

    Default

    Acop δες και το Jacks Fitness Club Χίου 21 στη Δάφνη μετά τα ΤΕΦΑΑ πίσω από το Βενζινάδικο της BP, μεγάλος ισόγειος χώρος με 4-5 ελεύθερους πάγκους αλλά έναν μόνο για μπάρα και μέτριες τροχαλίες πλάτης και crossover. Τέλος το ήσυχο Black & White απέναντι από την Φοιτητική Εστία της Πανεπιστημιούπολης στην Ούλωφ Πάλμε Γαζίας 14. Στο Alter Life πολύς κόσμος μικρός χώρος και δεν βγάζεις εκ των πραγμάτων σοβαρή δουλειά με βαριά κιλά και superset ή δισετ κλπ

  7. #7
    Pumping Iron
    Join Date
    12-10-10
    Location
    Αθηνα
    Posts
    279

    Default

    Φαινεται εχεις παει σε αρκετα και εσυ! ευχαριστω θα τα δω.

    Αυτο στην Καραολη και Δημητριου, Βυρωνα, που ειναι ισογειο/ υπογειο το εχεις δει?

  8. #8
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Quote Originally Posted by acop View Post
    Kardoula εκει πας?

    Έκανα personal σε εκείνο το γυμναστήριο για ένα διάστημα.
    Τις ώρες μη αιχμής δηλαδή μεσημέρι /νωρίς απόγευμα ήταν μια χαρά, έκανες άνετα την προπονηση σου.
    Εννοείται αν πας μετά τις 7 γίνεται χαμός όπως σε κάθε γυμναστήριο!
    Είναι όμως από τα πιο καθαρά που έχω πάει, ωραίος εξοπλισμός και περιβάλλον.

  9. #9

    Default

    Λες το Sport Eddition, μικρός χώρος με λίγα κιλά αλλά τζάμπα ετήσια συνδρομή. Αν μένεις δίπλα και σε καλύπτει στις βασικές ασκήσεις (πάγκος, τροχαλίες, αλτήρες γιατί όργανα μάλλον όχι) ίσως αξίζει να δώσεις 60-70 ευρώ για έναν χρόνο και όποτε πας ... πήγες.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Αναζήτηση γυμναστηρίου - Αθήνα/Παγκράτι και γύρω
    By Zange in forum Γυμναστήρια & Εξοπλισμός Για Bodybuilding
    Replies: 4
    Last Post: 28-05-21, 09:44
  2. Powelifting Στον Πειραιά Και Γύρω Περιοχές
    By pikatsu in forum Powerlifting & Αρση Βαρών
    Replies: 0
    Last Post: 24-11-18, 19:18
  3. Γυμναστήριο στο παγκράτι
    By Dolphin in forum Γυμναστήρια & Εξοπλισμός Για Bodybuilding
    Replies: 1
    Last Post: 08-09-17, 13:20
  4. Γυμναστήρια σε Καισαριανή-Παγκράτι!!!
    By T0ny in forum Γυμναστήρια & Εξοπλισμός Για Bodybuilding
    Replies: 2
    Last Post: 07-02-11, 01:20
  5. Γυμναστήριο Περιοχές Πειραιά/Κερατσίνι/Δραπετσώνα;
    By Dr4In in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 0
    Last Post: 10-07-10, 19:48

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •