Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 27 of 27

Threaded View

  1. #1
    New Member
    Join Date
    03-12-18
    Posts
    13

    Post Newbie - Introduction - Ερώτηση Για Πρόγραμμα!!!

    Γεια χαρα nick εδω ευχαριστω για την βοηθεια που την εξελαβα διαβαζοντας threads χωρις να εχω ποσταρει ερωτηση !

    εχω μια ερωτηση να κανω που σιγουρα θα εχει απαντηθει καπου απλα ειμαι αρχαριος και στην ορολογια αλλα και στα φορουμς,ενω εχω διαβασει αρκετα πολλα threads νομιζω οτι απλα μπερδευτικα .

    η κυρια ερωτηση μου ειναι τι προγραμμα ν ακολουθησω (split/full body/upper lower η κατι αλλο?) απλα θα το κουρασω με λιγο backround σαν introduction
    αν βαριεστε να διαβασετε τα υπολοιπα διαβαστε μονο τα underline bolt
    28 ετων,64 πλεον κιλα και παω ανοδικα,1,76
    προφανως ειμαi (ημουν) ο τυπος που "τρωει" και δεν βαζει κιλα.

    απο παντα θυμαμαι τον εαυτο μου να κανει αθληματα ( αρχες δημοτικου ενοργανη λιγο μετα κολυμβητηριο/πολυ ποδηλατο μεχρι και τωρα/γυμνασιο ποδοσφαιρο μεχρι το λυκειο μετα αρχισε το διαβασμα ξεκινησα αναρριχιση μεχρι που εφυγα φοιτητης και σταματησα τα παντα)

    κι ολα αυτα τα λεω γιατι αν και λεπτος δεν ημουν ποτε "πλακα" ανεκαθεν ειχα "στηθος" χερακια λεπτα μεν αλλα οχι ευθεια, με τις <em>καμπιλες τους,πλατουλα τιμια για τα κιλα της
    τωρα επειδη δεν ειχα αρκετο λιπος θες,το "σκαρι" μου θες ,μπορει κι απο τα χρονια εραστιχνικου αθλητσισμου..

    Σαν φοιτητης στο εξωτερικο γυρω στα 22-23 ειχα ενα φιλο τρελαμενο με το gym που μ εμπασε σε γυμναστηριο η αληθεια ειναι οτι εκανα 7 μηνες σε συνεχεια,μαζι του σκληρη προπονηση,χωρις να χανω μερες,εμαθα καποια πραγματα (βλεπε συγκετρωση muscle-mind connection/διατασεις μετα απο ασκησεις/σωστο hydration/ και διαφορα τετοια micro-tips)κι ειχα δει μια μικρη διαφορα (muscle memory λογικα γιατι ¨αρπαξα " γρηγορα) ειχα βαλει και κιλακια (65) το peak μου ισως,αλλα και παλι το διαβασμα με βγαλε απο εκει,
    μεσα σε δυο μηνες εχασα οτι ειχα παρει.(χωρις καποια συγκεκριμενη διατροφη τοτε)

    Τον Οκτωβριο του 2018 πηρα την αποφαση να μπω ξανα σε γυμναστηριο οντας 57 κιλα 1,76μ.
    Λοιπον ,πιο οργανομενα αυτη την φορα,διαβασα αρκετα πολυ στο φορουμ για την διατροφη,εψαξα και για προγραμμα αλλα δεν τα καταφερα θαρρω ,πολυ πληροφορια και δεν ειμαι και πολυ εξοικειωμενος στα φορουμς (κι ευχαριστω ξανα για τις πληροφοριες),ειδα βιντεο στο ιντερνετ,και το ψαχνω καθε μερα απο τοτε!

    Πηγα σ ενα γυμναστηριο της γειτονιας μου ,μ εβαλε εκει ενας γυμναστης σε κυκλικο προγραμμα κι εβγαλα τον Οκτωβρη και μισο Νοεμβριο στο κυκλικο&nbsp; 4 φορες την εβδομαδα προπονηση (Δευτερα,Τριτη, Πεμπτη,Παρακσευη),χωρις ομως να κανω μετρημενη διατροφη απλα ετρωγα παραπανω απ οτι πριν και προσπαθουσα τα φαγητα να ειναι πλουσια σε πρωτεινες ,υδατανθρακες,καλα λιπαρα.

    Στα μεσα προς τελη του Νοεμβριου ζυγιζα 61 κιλα οπου μου αλλαξε το προγραμμα σε 1) Στηθος+προσαγωγους+γαμπες 2)Δικεφαλα-Τρικεφαλα /rest day/ 3)Πλατη+leg extention+squat 4)ωμους+leg press+ leg curl.

    Με την αλλαγη προγραμματος αρχισα να τρωω λιγο πιο οργανομενα και με μετρημα βλεπε:

    -120γρ πρωτεινη ( κοτοπουλο,αυγα,τονους)
    -90-100γρ υδατανθρακες (ρυζι,πατατες,κατι γκρανολες με βρωμη τα πρωινα φυστικοβουτηρα κλπ κλπ)
    -60 γρ λιπαρων / μερα χωρις να τα παραλειπω.

    Αρχρες Ιανουαριου(σημερα το πρωι δηλαδη) ζυγιζω 64 κιλα ,αρκετα πολυ χαρουμενος,ανανεωμενος(ψυχη και σωματι) και διατεθιμενος να προχωρησω οσο ποιο σωστα μπορω.

    Μπορω να πω οτι σωματικα με το κυκλικο προγραμμα ενιωθα "καλυτερα" σε σχεση μ αυτο το σπλιτ που κανω τον τελευταιο μηνα.

    -->Θα ηταν καλυτερα να το γυρισω σε upper/lower η στο κυκλικο παλι ?η καποιο αλλο ειδος προγραμματος? η να συνεχισω αυτο το split

    ( ο τυπος που εχει το γυμναστηριο βοηθαει σε τεχνικη οταν βρισκετε στον χωρο αλλα σε ολους απ οτι καταλαβα δουλευει με τον ιδιο τροπο γι αυτο ειπα να απευθεινθω εδω)

    -->Διατροφικα τα νουμερα αυτα ειναι καλα? η εχω καταλαβει κατι λαθος

    ps : δυστυχως κανενας απο την παρεα μου δεν ασχολειτε κι ειμαι μονος σ αυτο το ταξιδι και χωρις βοηθεια εκτος απο αυτο το φορουμ guys,αλλα ειμαι ενθουσισμενος,ετοιμος,και προσγιωμενος, στοχος μου οταν ξεκινησα ηταν να φτασω τα 67 κιλα (που θα το καταφερω ) και χωρις καποια ιδιαιτερη σωματικη απαιτηση αλλα οσο περναει ο καιρος νομιζω θελω και ογκο να παρω και να δυναμωσω

    ps2: sorry αν κουρασα ελπιζω να διαβασετε τις ερωτησεις μου τουλαχιστον ευχαριστω ξανα για την βοηθεια και την κατανοηση!


    Χαρηκα Nick
    Last edited by nicktheG; 10-01-19 at 22:06.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Το πρόγραμμα μου.. (Newbie) Σχόλια???
    By Newbie in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 0
    Last Post: 10-10-06, 08:53
  2. Introduction to powerlifting-Directors cut.....
    By BigBoy in forum Powerlifting & Αρση Βαρών
    Replies: 0
    Last Post: 22-03-06, 06:42

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •