Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 3 of 3
  1. #1
    New Bodybuilder
    Join Date
    17-11-18
    Location
    Athens
    Posts
    1

    Post SOS καθοδήγηση προγράμματος!

    Γειά σας κι από μένα!
    Είμαι καινούργιο μέλος και θέλω απεγνωσμένα τα φώτα σας!
    Λοιπόν, είμαι 33 χρονών 1,55 ύψος και 55 κιλά. Έχω γυμναστεί αρκετά στο παρελθόν αλλά λόγω χρόνιας κατάθλιψης τα είχα παρατήσει όλα για αρκετά χρόνια. Μίνι ιστορικό: μικρή για πολλά χρόνια έκανα ποδηλασία και γιόγκα . Πρίν 3 χρόνια έκανα το λάθος να ξεκινήσω Muay Thai το οποίο λόγω αγυμνασιάς και καθόλου προσοχή του δασκάλου, μου προξένησε δισκοκίλη . Το παράτησα αναγκαστικά και μετά από λίγο καιρό έπαθα και χονδροπάθεια στο ένα γόνατο. Δεν ήθελα να πάω σε γυμναστήριο γιατί πίστευα ότι όπως οι περισσότεροι έτσι κι εγώ θα βαριόμουν.
    Έν τέλει ξεκίνησα με το ζόρι ουσιαστικά το γυμναστήριο τον Σεπτέμβρη του 2018. Με αρπάξαν σαν κοράκια και με έπεισαν να αγοράσω ομαδικά πακέτα τα οποία και κάνω ακόμα. Έκοψα από μόνη μου την ανθυγιεινή διατροφή χωρίς να κάνω κάποια συγκεκριμένη δίετα κι από τα 62 κιλά που ξεκίνησα, είμαι πλέον 55. Στην αρχή πήγαινα μόνο στα ομαδικά 3 φορές τη βδομάδα και μετά που άρχησα να βρίσκω τη δύναμή μου και πήρα το θάρρος, άρχησα να πηγαίνω και μόνη μου, με αποτέλεσμα να πηγαίνω πλέον 5-6 μέρες τη βδομάδα.
    Ενώ ο αρχικός μου στόχος ήταν να δυναμώσω για να μπορέσω να ξεκινήσω πάλι το Muay Thai που αγαπάω, πλέον τα πλάνα μου έχουν αλλάξει. Μου αρέσει που βλέπω το σώμα μου να δυναμώνει και θέλω, αν μπορώ, το σώμα των ονείρων μου. Γράμμωση και λίγο όγκο, όχι όμως κάτι υπερβολικό. Πρόσφατα πήρα τα πρώτα μου συμπληρώματα αλλά σίγουρα χρειάζομαι καθοδήγηση. Μου είπαν πως θα μπορούσα να πληρώσω κάποιο σύμβουλο διατροφής και προπόνησης, αλλά κι εδώ δεν γνωρίζω τι και πως. Διαβασα σε κάποια άρθρα εδώ ότι δεν υποστηρίζετε τόσο τα ομαδικά, πάρα ταύτα συνεχίζω να τα κάνω αφού τα έχω πληρωμένα μέχρι και τέλος Φλεβάρη. Συνήθως κάνω 3 μέρες της βδομάδας (trx ή cross, κοιλιακούς-γλουτούς και studio). Τις άλλες 2 κάνω μόνη μου από το πρόγραμμα που μου έχουν φτιάξει στο γυμναστήριο (παραθέτω φώτο) και την τρίτη μέρα κάνω αερόβιο.
    Είμαι σίγουρη πως κάτι κάνω λάθος στο πρόγραμμα και θα ήθελα την καθοδήγησή σας!

    Attached Images Attached Images
    Last edited by Midian; 11-01-19 at 21:18.

  2. #2
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Καλώς όρισες στο φόρουμ.

    Μπράβο για την προσπάθεια που κάνεις να αλλάξεις το σώμα σου! Θα σου μιλήσω ως γυναίκα προς γυναίκα. Μόνο τα βάρη μπορούν ουσιαστικά να βελτιώσουν την εικόνα σου. Όλα τα άλλα δες τα συμπληρωματικά.

    κάνε αυτό που αγαπάς, αυτό που σε ευχαριστεί. Αν δεν σου αρέσουν τα ομαδικά, πολύ απλά μην πας. Κάνε τα βάρη σου και κατι άλλο που σου αρέσει.

    Σωστά μάντεψες, το πρόγραμμα που σου έδωσαν είναι καρμπόν, σε όλους τα ίδια 3 χ 15 σαν στρατιωτάκια..

    Στη γυναικεία ενότητα θα βρεις ενδεικτικά προγράμματα για κάθε επίπεδο, κάτσε και λιάνισε το φόρουμ θα βρεις πολύ υλικό.

  3. #3
    New Member MXDaemon's Avatar
    Join Date
    26-12-09
    Location
    .
    Posts
    53

    Default

    Εγώ επειδή δεν άντεχα τόσο πολύ πλέον με το ψάξιμο, αποφάσισα και απευθύνθηκα σε Online Personal Trainer.

    Το ίδιο θα πρότεινα και σε σένα.
    Είναι άλλη φάση να γνωρίζεις ακριβώς το τι πρέπει να τρως με ειδική καθοδήγηση και διατροφή.

    Και πήγα σε On-line γιατί δεν θα είμαι και τον επόμενο μήνα Ελλάδα και επίσης μου δίνεται η δυνατότητα να στέλνω μηνύματα κτλ οπότε θέλω και εννοείται μου απαντάει όποτε μπορεί.

    Προσωπικά εγώ ξόδεψα 2 χρόνια και απογοητεύουν με τα αποτελέσματα και νόμιζα ότι κάποια πράγματα τα έκανα σωστά και ρωταγα αριστερά και δεξιά, αυτό ήταν το πρόβλημα, το "νόμιζα" και ρωτούσα λάθους ανθρώπους.
    Απλά έμαθα να κάνω τις ασκήσεις.

    Αν θες στοχευμένα αποτελέσματα καλύτερα υπό την καθοδήγηση ειδικού ο οποίος να είναι και πρωταθλητής.
    Γιατί πολλοί το παίζουν γνωστές και δεν ξέρουν τίποτα (κακοί επαγγελματίες).

    Με κάθε επιφύλαξη αυτό το ποστ δεν δημιουργήθηκε για να θηξει κανέναν, απλά να εκφράσει την γνώμη μου.

    Sent from my MI 6 using Tapatalk
    Last edited by MXDaemon; 12-01-19 at 20:56.
    "I call myself a Peaceful Warrior... because the battles we fight are on the inside" - Socrates, Peaceful Warrior


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Καθοδηγηση Με Βάρη
    By nick1234 in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 4
    Last Post: 12-09-18, 13:49
  2. Χρειάζομαι Καθοδήγηση.
    By xarman in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 22
    Last Post: 18-05-15, 22:50
  3. Καθοδήγηση Συμπληρωμάτων
    By bioparmass in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 5
    Last Post: 12-01-15, 18:56
  4. Καθοδήγηση
    By BigArmDesire in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 10
    Last Post: 27-09-14, 13:44
  5. καθοδηγηση
    By panosamp in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 2
    Last Post: 07-09-11, 03:14

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •